В по-големите градове да бъдат въведени специални зони с ограничение на максималната скорост до 30 км/ч вместо досегашните 50 км/ч - места, където има постоянен поток на пешеходци и рискът от инциденти е по-голям. Това е едно от предложенията, които ще залегнат в изцяло нов закон за движение по пътищата, обяви вчера пред "Сега" секретарят на обществената комисия за безопасност по пътищата Алекси Кесяков.
"Ползвали сме главно опита на Холандия, където има много подобни зони. В тях има допълнителни "легнали" полицаи и ограждения, за да се забави скоростта", обясни Кесяков. По думите му ще се мисли за поставянето на специални "врати", които да отбелязват началото и края на подобни райони с повишено присъствие на пешеходци. Това неминуемо ще утежни трафика в централните части на градовете, където и без друго рядко може да се движиш по-бързо.
През последната седмица комисията на Кесяков прикова вниманието с предложението си за тотална забрана на употребата на алкохол преди шофиране. В момента има допустим праг от 0.5 промила в кръвта. Като пример бяха посочени страни като Япония, Швеция и Русия. Експертите искат и санкция за хората, които, без да се замислят, се качват при пияни шофьори. Лансира се отново и идеята за конфискация на колата, ако собственикът й бъде засечен с превишена скорост от над 70 км/ч, както е във Франция. Глоба от 20 лв. пък ще има за всеки, който вози пътници без колан, дори и на задната седалка.
"Много сме намалили чувствителността на обществото и институциите към проблемите по пътищата и трябва да изградим нов манталитет у шофьорите", аргументира се Кесяков.
В края на ноември в НС вече бе внесен проект за промени в закона за движение по пътищата, но той само увеличава леко размера на санкциите за различните нарушения, без да включва нови кардинални текстове. Записано е, че при шофиране с над 0.5 промила алкохол в кръвта книжката се отнема за от 3 до 12 месеца вместо за досегашните от 1 до 12. Глобата се увеличава от между 200 и 500 лв. на между 300 и 600 лв. За повторно подобно нарушение книжката ще се взима за между 18 и 36 месеца, а глобата ще е от 1500 до 3000 лв. По сегашния закон санкцията е между 12 и 36 месеца с глоба и между 1000 и 2000 лв. Глобата за каране без книжка също се завишава - от 100-300 лв. на 500-1000 лв.
Тепърва парламентарната комисия за безопасност по пътищата ще обобщи всички предложения за промени в закона. Това едва ли ще стане до края на т.г., тъй като преди празниците ще има само едно заседание за уточняване на всички предложения.
Какъв е изводът? Явно Кесяков не струва една лула тутун! И десеторно да вдигнат санкциите, резултатът ще е същия, докато такива като Кесяков са на подобни постове.
Всяка година г-на Кесяков измества фокуса от очевидния факт, че КАТ не се справя с функциите си, и иска нови и нови наказания. А очевадни нарушения в центъра на София -- например, че всички от чистачка нагоре, работещи в районния съд (а също и други мутри) минават по трамвайните релси на "Гр. Игнатиев", остава незабелязано от КАТ. И това е само един дребен пример. За нарушенията на самите служители на КАТ (вкл. и шофирането пияни) просто няма какво да се каже! Без да споменаваме пословичната корупция в КАТ, повече от очевадно е, че тази служба не изпълнява адекватно функциите си. И за последното не е виновен закона, а началниците на службата. Рибата се вмирисва откъм главата!
Накратко: Без отстраняването на Кесяков и подобни чугунени глави, които не си вършат работата, промяна няма да има!
Редактирано от - гошо на 07/12/2009 г/ 22:03:11