:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,703
Активни 817
Страници 20,606
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Българската история се представя преиначено в Европа

Заради абсолютизирането на негативното България заприличва на "държава на злото”, твърди проф. Богдан Мирчев.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Проф. Богдан Мирчев
Проф. д-р Богдан Мирчев е германист, преподавател във Факултета по класически и нови филологии на СУ "Кл. Охридски". През 1993-94 г. е зам.-ректор на СУ, а от 1994 до 1999 г. е на дипломатическа работа като първи секретар по въпросите на културата и пресаташе в посолството ни в Берн. Генерален консул е в Мюнхен. Автор е на монографии, студии и статии в областта на немската културна и литературна история, съставител е на томове избрани произведения на Мартин Лутер, Стефан Цвайг и др.





- Вие сте известен германист, специализиран в областта на културната история на немскоезичните страни. Кажете наистина - нас уважават ли ни като народ в Германия или не?

- Има изработени стереотипи, естествено. Под стереотипи разбираме сравнително по-трайни образи и представи за българите. Да не забравяме, че немскоезичният регион е бил с най-многобройно население в Европа. Днес то е около 100 млн. Сведенията за българи в пътеписи от немски и австрийски автори от XV век са били четени от малцина. През XVII-XVIII в. в много представления на пиеси, чийто сюжет е за покръстването на българите и ролята на Св. цар Борис I, в йезуитски театри в Южна Германия и Швейцария нашият народ е показван като примерен за правоверните християни в земите на успешната Контрареформация.

- А след като се намесва и политическият елемент, какво излиза?

- Когато през XIX в. в Германия и изобщо в Европа национализмът е доминиращата идеология, с пропагандни цели се градят етнически образи на приятели и врагове - главно на съседни народи. При това се активират етностереотипи от миналото или се очертават нови. През 1848 г. в първия германски парламент във Франкфурт при дебатите за това дали бъдещият Германски райх да включва и Австрия с Хабсбургските владения в Югоизточна Европа, депутати от Прусия аргументират идеята си за т.н. "малка Германия" (без Австрия) и с преценката, че в държавата им нямало защо да бъдат и някои от народите "там долу на картата на Европа". В асоциацията с етичната скала по вертикала, на която добрите са горе, а лошите - долу (познат топос в литературата), "там долу" са и българите. В края на XIX в. обаче българите вече са сред положителните литературно и медийно сътворени етнообрази в Германия. В много статии немски учени пишат похвално за българите като трудолюбив, честен народ, свързан с родната си земя (важна идеологема на национализма), за "нашите приятели". Така Карл Май, един от най-четените немски писатели, е обрисувал българския персонаж в романа си "В дебрите на Балкана". Стереотипът за българите в Германия по онова време се допълва и с представата за храбър народ с отлични, доказани след 1885 г. бойни качества, който може да е важен съюзник. От 1913 г. след превземането на Одрин до средата на миналия век в Германия за българите се пише и говори, че са сродни с прусаците, които там са пример за гордост: "Прусаците на Балканите са българите". И в България десетилетия наред, а за мнозина и днес тази представа звучи гордо.

- Как се променя стереотипът по време на Първата световна война?

- Става рязко противопоставяне на етнообрази сред воюващите страни на принципа съюзник - враг. В пропагандната война тогава важно значение имали милионите пощенски картички със символични образи. На много от тях, произведени в Германия и Австрия, българите са показани като"нашите героични приятели". Една германска пощенска картичка от същата година изобразява германец, австриец, българин и унгарец, в съответни военни униформи, бранещи дървото на живота. В своя дневник от 1915 г. австрийският писател Стефан Цвайг отбелязва: "Може би ще победим, защото и българите вече воюват с нас".

След спускането на Желязната завеса както за повечето западноевропейци, така и за германци, австрийци и швейцарци българите за десетилетия попадат в трайно пропагандирания на Запад колективен вражески образ на Източния блок. Днес в условията на глобализацията и на евроинтеграцията в немскоезичния културен регион не съществува обществено значим етностереотип за българите.

- А кои нрави български и характерологични черти на нашенеца за последните 20 години ще посочите вие самият?

- Невероятната способност на българина да се нагажда където и да е, към различна социална среда. Удивително бързото му свикване с различен живот, забелязвано и от чужденците, отваря за много българи пътя към индивидуален успех в чужбина. Освен тази адаптивност ще спомена и традиционализма, свързан с положителни спомени за живота в миналото. Въздействени са митологемите "бащино огнище и родна стряха", "великият завет на нашите деди", има култ към фолклора като символ - пазител на националната традиция. Присъщ ни е, струва ми се, и здрав оптимизъм. Има стремеж да се наложи и утвърди като превъзходно собственото умение, възглед, знание, често и незнание. Етногенетичният мит и този за създаване на държавността имат важно значение.

- Подобни митове и легенди могат ли да ни послужат днес?

- Като се мултиплицират по подходящ начин. От древни и съвременни митове има потребност всеки народ и в модерното ни съвремие. "Митът за звездните войни", лансиран от президента Рейгън през 80-те години на миналия век, стана значим фактор за края на Студената война.

- Историята на България, която се популяризира в Средна Европа, същата ли е като историята, която ние си знаем и изучаваме?

- В много немскоезични учебници по европейска политическа и културна история, в енциклопедии и справочници важни факти от българската история, изучавани в нашите училища, или липсват, или са представени различно от нашето представяне, респ. интерпретация. Важни събития от историята ни се споменават накратко. Българското Възраждане например. А то е важният процес на приобщаване на националната ни култура към идеите и делата на Европейското просвещение. Съпричастността с него като определящ признак на европейската духовна близост бе част от дебата в ЕС преди последното му разширяване с България и Румъния.

- Това незнание не е ли свързано и с друго, с т.нар. криза на четенето? И с младите хора от Средна Европа ли е така?

- Това, което се наблюдава в България, трябва да се сравни и със ставащото другаде в Европа и в света. Абсолютизирането на валидността на някои негативни явления у нас, сякаш са само наши, води до нихилистична нагласа към българската действителност, заприличваме на "държава на злото". Наистина жалко е, че повечето наши младежи четат твърде малко книги и са вторачени в екрана. Но така е и в Германия, и в цяла Европа. През 2009-а се навършват 250 години от рождението на Фридрих Шилер. Днес и в Германия повечето младежи не са чели нищо от него.

Процентът от хора в една нация, които имат връзка с високата литература, никога не е голям. Но не бих определил това като бездуховност. В същото време в европейските страни обичайно има и духовен елит, който е основен фактор за културното развитие.

- Но сега не сме ли приобщени в по-малка степен към духовното, отколкото преди?

- За съжаление е така. Бедата е, че духовният елит не е в ролята си както в миналото ни, както е и сега в много европейски страни.

- Създателите на истински духовни блага като че не успяват да се наложат като водещи фигури в обществото. Защо?

- В модерните информационни общества за това способства например и медийната политика. У нас медийният интерес към духовните дела не е първостепенен. А като че ли вече я няма и необходимата за духовния просперитет причастност на дейци на културата и науката към институции, определящи настоящето и бъдещето на нацията в духовен план. Мнозина се отстраняват, други нямат достъп.

- Няма ли изобщо криза на хуманитарното?

- Има такава тенденция, ако изключим социалните науки от областта на хуманитаристиката. Но има и куриозни неща. През тази година специалност немска филология в СУ като първо желание са посочили само 34 кандидат-студенти, това е много голям спад. Но скандинавистика пък е била първо желание на повече от 230, т.е. има силно увеличение на интереса...

- Кое е големият проблем? Орязването на бюджета за наука и култура ли?

- Не. Намалението на бюджета е следствие на икономическата криза. Търсенето на начин за преодоляването й е проблем на държавници, икономисти, банкери. Проблем за университетски преподаватели, учени и студенти е това как да се разпредели разходването на делегирания бюджет в институциите от сектора наука и образование. Затова трябва да се премисли целесъобразността на структурата в някои университети, научни и културни институти с оглед на ефективността й. Абсолютно необходимо е да се намалят разходите за администрация и други, несвързани с преподаване и научни изследвания.
32
7525
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
19 Декември 2009 05:56
Ако мирмидонците са на нечия страна и Фортуна е там !!!
19 Декември 2009 06:26
Скандинавистика...германистика...алабалист ика!
С такива измислици доносници и агенти на ДС си намираха удобни служби в БАН и унверситети.Наричаха го наука.Така с лъжи и пропаганда комунягите успяха да развратят младото поколение за десетилетия напред.
Прогнозата за България е мрачна!
19 Декември 2009 06:58
Кажете наистина - нас уважават ли ни като народ в Германия или не?

Снощи в чух един българин да се вълнува от същия въпрос и да пита един немец - "а ти мене уважаваш ли ме ?"
19 Декември 2009 08:41
Тъжно е да се представят факти на тази тема.
Съвременните стереотипи при споменаването на България, формирани от медиите на запад:
1. Най-бедната страна в Европейския съюз
2. "Люпилня" на хора с престъпни нагласи и поведение
3. Хаотичност - по отношение на бизнеса и администрацията
4. Ниска степен на цивилизованост
Често ние изтъкваме някакви достойнства и основание за гордост извадени от контекста исторически факти, но, за съжаление, много по-важно е да посочиш нещо добро от съвремието. Така например, за какво позитивно отношение може да претендираме, когато в страната ни има значим процент мизерстващи пенсионери, неграмотни роми, и отчаяни безработни.
19 Декември 2009 09:17
Българската история се представя преиначено в Европа

Абсолютно невярно!
Най големи преиначители, (пардон за неологизъма) са българските ВУЗове и БАН.На тях им е наредено от БКП да лъжат, да изопачават, да индоктринират.
19 Декември 2009 09:21
Прав е човекът!
Но кой трябва да пресъздава историята на понятен за западняка език?
И - по-важното! - кой трябва да възвърне стереотипите в съзнанието на немеца?
Май освен нас - друг няма да се хване. А на нас не ни се занимава с подобни реклами.
-------------------
Блогът на Генек
19 Декември 2009 10:31
да си пометем улиците, да спасим езика, да изградим достойнство:това трябва да ни вълнува(останалото ще си дойде по местата)
19 Декември 2009 10:36
в енциклопедии и справочници важни факти от българската история, изучавани в нашите училища, или липсват, или са представени различно от нашето представяне, респ. интерпретация. Важни събития от историята ни се споменават накратко. Българското Възраждане например

АБСОЛЮТНО грешни очаквания!
Първо- Моменти от Историята на един малък народ не може да се налагат- на запад решават сами, какво ги интересува и какво не!
Второ- Защо българина си мисли, че е постигнал чудеса, непостигнати от никого и които всеки на запад трябва да знае и слави?
Трето- Колкото в българските училища се изучава историята на Естония, Латвия или Литва (много млади българи дори не могат да ги посочат на картата, да ги различат, коя къде лежи и не знаят столиците им), толкова и западна Европа се интересува от българското възраждане. Какво знае българина за Унгария, Словакия, , Норвегия, Финландия, за съседни Румъния и Гърция...? За европейския Ренесанс? Защо тогава очаквате някой да знае за България и за Възраждането?


Редактирано от - Kapitanot на 19/12/2009 г/ 11:10:13

19 Декември 2009 10:43
Има и друго , казва се - Коминтерн !!!
Но няма смисъл да се навлиза в този мътен поток , нека да минат 40 години ?!!
19 Декември 2009 10:55
Според мен проблемът не е как да променим стереотипите на другите за нас (а и нашите за тях), а как да преодоляваме стереотипите. Щото те са опростени, огрубени образи на другите. В тях доминира желанието с няколко щриха да бъдат овладени. Няма как да разбираш и приемаш другите, ако работиш със стереотипи. В тях разбиране за културата на един народ липсва. Я си помислете на ниво стереотипи какво ще кажем ние за германците.
19 Декември 2009 11:00
Интересът към нашата история у един чужденец ще нарастне, когато той идвайки тук, започне да се възхищава на постиженията ни, на начина ни на живот, и когато от това той се почувства щастлив, че човек може не само да унищожава, но и да създава.
За жалост, не очаквам да видя горното. И затова нямам високо очаквания към промяна на отношението на западния човек към родината ни.
Да, истина е, че без изключение, колеги, които са ни гостували в България, си тръгват с много по-позитивни оценки, от тези, с които са дошли. Но това са все пак капки в морето.
19 Декември 2009 11:48
българия е в процедура по несъстоятелност, банкрут и ликвидация/ просто невежеството и в администрирането я пази от окончателното и затриване н таз посока
19 Декември 2009 13:09
"когато в страната ни има значим процент мизерстващи пенсионери, неграмотни роми, и отчаяни безработни."
Интересно колко грамотни са циганите в Германия?
19 Декември 2009 13:27
България НИКОГА не е имала ИСТИНСКИ написана история, а само различни исторически ВЕРСИИ (нещо повече от ХИПОТЕЗИ) за евентуална история.
19 Декември 2009 14:04
Как ще ни уважават когато назначаваме за консул, една обикновена чиновническо-писарушка длъжност - професор, доктор, преподавател във Факултета по класически и нови филологии. Как един уважаващ себе си професор, доктор и т.н. ще се унижи да работи като консул?
19 Декември 2009 14:53
Ох, бай Иване, бай Иване - сега ще долети Фичо и ще ти обясни що е консул и защо въртенето нас вета зависи от него.
19 Декември 2009 15:42
Капитане,
В историята си имаме много повече поводи за гордост, отколкото имат доста "западни" страни.
И съм сигурен, че един среден българин е запознат по-добре със страните, които изброяваш, отколкото един немец.
50% от германците не знаят кой им е президента.
19 Декември 2009 17:30
Неоходимо е да се знае, че вмнго случаи историата на България се пише на друго място, а след това се правят опити да се наложи така написана сред младото поколение.Ще попитате на какво разчитат; на късата памет.Примери;
османско присъствие, митът за Баташкото клане, имало ли е фашизъм в България, терорист ли еБотев, неспоменаване в речи на официални лица от кого сме сеосвободили на 3март .Смятамда не продължавам защото и това е достатъчно.Ще се изучава такава история, коята съответствува на геополитическите интереси на съответния блок в който България членува и на голумия брат, който е начело.

tode3n
19 Декември 2009 17:44
50% от германците не знаят кой им е президента.
Да бе. И освен това са си говорели с конете на немски, докато ние вече сме си общували свободно на френски!
Хер Мирчев е съвсем читав човек. Градско момче от некомунистическо семейство. Как е станал професор измежду ония изроди от немската филология ми е непонятно. Oсвен да е станало след 1989 г.
Казал за всеки случай, че някой не знаел нищо за българското възраждане - вероятно за да уйдиса на акъла на няколко вдетинени европомразци от геронтологичното. Но пък думите от заглавието не ги намерих в самото интервю.
Herr Mirtschev (Remember Lesen und Deuten?)




Редактирано от - Nickolas на 19/12/2009 г/ 22:10:49

19 Декември 2009 18:08
След спускането на Желязната завеса както за повечето западноевропейци, така и за германци, австрийци и швейцарци българите за десетилетия попадат в трайно пропагандирания на Запад колективен вражески образ на Източния блок

Ние си променихме стериотипите, но те не и все още сме от другата страна на желязната завеса!
Интересно колко грамотни са циганите в Германия?

В Германия Хитлер се е погрижил за липсата им! Виж турци алах дал и пищят от тях, че не се вписвали в обществото!
19 Декември 2009 21:35
Заглавието , освен че има малко общо с контекста, е еманация на комплексарщината
19 Декември 2009 22:36
Има нещо срамежливо при професора, някаква полуистина, полунеистина, а и полутайна
Но в сбор нещо срамно- и форума му подглася в срама. Не се доизсказва.
Не както винаги, а внимателно
19 Декември 2009 22:48
50% от германците не знаят кой им е президента

А бе не е сигурно дали наистина са 50% или по-малко.
Но дори и да е така - ми не знаят, щото техният президент си гледа скромно, тихо и сериозно работата, не е имал вземане-даване с ЩАЗИ, не е бил агент "Курт" или "Фриц", не е работил в Института по история на ГЕСП, ами е бил президент на Асоциацията на спестовните каси в Германия, на Европейската банка за реконструкция и развитие, и шеф на Международния валутен фонд, не се е забърквал в скандали на едро и дребно, не е партизанствал, не се е бил в гърдите под летяши чинии на разни тепета, изобщо не е правил нищо, с което да привлече вниманието на сеирджиите, пък било то за добро или лошо.
Та да завърша - ако 50% от немците не знаят кой им е президентът, каква е бедата? И ако 100% от българите знаят кой им е президентът, каква е файдата?
19 Декември 2009 23:08
Как ще ни уважават когато назначаваме за консул, една обикновена чиновническо-писарушка длъжност - професор, доктор, преподавател във Факултета по класически и нови филологии.

Бай Иване, историята на България познава много по-фрапиращи случаи.
Аз например имам колега-професор, който ходи да бачка по строежите. Знам един доцент, който върти геврека на таксито, зa да докара някой лев отгоре.
А пък съм чувал за бивши келнерчета, барманчета, шофьорчета и гавази, дето са станали големци в България. Някои от тях не само дипломи за "вишо", ами дори и титли са си уредили.
Така че професор на консулска служба не е чак толкова зле.
19 Декември 2009 23:14
50% от германците не знаят кой им е президента.

може и да не знаят кой им е президента, но познават няколко политически модела, например при "Аз искам крави" или "Как се прави политика"
Kommunist:


Sie besitzen zwei Kuehe.Ihr Nachbarn bezitz keine.
Die Regiering beschlagnahmt beide Kuehe und verkauft ihnen die Milch.
Sie stehen stundenlang fuer die milch an.Sie ist sauer.
*
Kapitalist:
Sie besitzen zwei Kuehe.Sie verkaufen eine und kaufen einen Bullen, um eine Herde zu zuechten.
*

EU Buerokratie:
Sie besitzen zwei Kuehe.
Die EU nimmt ihnen beide ab, toetet eine, melkt die andere, bezahlt ihnen eine Entschaedigung aus dem Verkaufserloes der Milch und schuettet diese dann in die Nordsee.

и т.н. съответно за християндемократи, социалисти, социалдемократи, германски, американски, японски предприемачи


20 Декември 2009 14:07
Дидаскале
Къде по-добре е да влезеш при консул-професор по германска филология, а не при милиционер, който не прави разлика между Bedienung и Bedingung. (Майтап, ама това беше първото, с което се сблъсках в едно българско таквоз представителство в Германия - факторите-милиционери спореха дали се викало Fernbedienung или Fernbedingung!)[/u]
20 Декември 2009 14:28
може и да не знаят кой им е президента, но познават няколко политически модела, например при "Аз искам крави" или "Как се прави политика

Така е Светулка! Защото 85% от участниците в този форум са интернет-екскурзианти и първи братовчеди на великият /library/ пътешественик Емилио Салгари.
Все пак некой от тех са били тук-там, но само като туристи от типа Марко Семов, написал НЕбивалици за Япония и САЩ.
***

Редактирано от - sybil на 20/12/2009 г/ 17:55:52

20 Декември 2009 15:16
важното е ние да се харесваме(да се усъвършенстваме, да се окултуряваме, да прибавяме повече ум, да спасим езика, да опазим природата си, да реформираме унитата, да разпознаваме умните българи, etc.)
20 Декември 2009 17:33
Скандинавистика...германистика...алабалис т ика!
С такива измислици доносници и агенти на ДС си намираха удобни служби в БАН и унверситети.Наричаха го наука.Така с лъжи и пропаганда комунягите успяха да развратят младото поколение за десетилетия напред.

*** че да пише, че германистиката и скандивистика (въпреки, че те се покриват) са лъжи и пропаганди на комунягите. ***

Редактирано от - sybil на 20/12/2009 г/ 17:55:33

21 Декември 2009 11:43
Светулка, ако беше разказал тоя виц на български, щеше да е по-интересно за форума. иначе разбира се е добре да се знаят езици. и не е никак добре да не се учи германистика в България. но това е и косвен белег за тежката криза на Германия, която уви не е само световната.
About the EU burorocracy I just want to add that the milk-throw is the final result of wrong policy from decades in agriculture and if Europe want really to develop agriculture, we all need of real change. The EU funds are not to subsidize in communistic manner.
24 Декември 2010 17:17
Русенските Патриотични Семинари са дело на български граждани, сплотени и организирани около русенския социал-психолог проф. Петър Иванов. Тези семинари се провеждат в град Русе през 6 месеца (юни и декември). Там се дискутират важни за Отечеството въпроси, които обикновено са забранени и премълчавани от българските власти. Първият патриотичен семинар бе под надслов „Демографската катастрофа – параметри, фактори, противодействия” и се проведе на 12.06.2010 г.

http://www.vbox7.com/groups/66ad5473ccf2
24 Декември 2010 17:22
Преди десетина години си бъбрим с един швейцарец и нещо споменах за президента им. Той беше учуден - нямали президент?
И с изненада научи от наши справочници, че имат такъв.
Просто нямаше нужда да е политически подготвен. Всичко си върви по часовник - защо да се меси?
А у нас - хем сме политподготвени, хем нещата дрънчат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД