Вече няколко седмици членове на кабинета се топят взаимно за раздаване на пари и спорят кой е пускал ДМС-та (допълнително материално стимулиране) и кой е нарушил ембаргото за 13-а заплата. Министрите се оплетоха в оправдания, че бонусите не били премии, ДМС-тата не били бонуси, а коледните добавки и 13-ите заплати били съвсем други неща.
Така се разбра едно - че у нас бюрокрацията се радва на необозримо много екстри - да не забравяме командировките и семинарите с характер на екскурзии, ползването на служебни коли и телефони и т.н. За мащабите на бонусите от години витаят легенди - те се и формират, и раздават крайно непрозрачно. Към 400 млн. лв. отиват годишно в джобовете на чиновниците в България под формата на различни допълнителни възнаграждения.
През септември, когато пое фонд "Земеделие", новата директорка Калина Илиева откри, че подчинените й са получавали неприлични бонуси. Фондът, който се превърна в синоним на корупция и тормозеше дребни и едри фермери, раздавал на избрани чиновници по 5000 лева. Става дума специално за опериращи с еврофондове. Нищо че оперирането в това ведомство никак не вървеше. Голямото стимулиране на бели якички бе довело дотам, че през септември "Земеделие" нямаше с какво да си плати тока и телефоните в остатъка на годината.
Зомбирани от наближаващите избори, управляващите от тройната коалиция раздаваха като за последно премии и обществени поръчки и отказваха да приемат, че
България няма имунитет срещу кризи и рецесии
Към края на октомври вече беше безпощадно ясно, че икономиката и бюджетът на държавата са в нокдаун. Затова новият финансов министър зададе нов курс - максимални съкращения, драстични икономии и никакви ДМС-та.
Министърът на строителството обаче успя да зарадва своите подчинени с премии по случай Димитровден. Традиция, няма как, обясни Росен Плевнелиев. Много строителни фирми обаче не спазиха традицията, понеже държавата им дължи много пари. Оцелелите в бранша работници треперят дали ще си вземат надниците, а техни колеги тази година посрещнаха 26 октомври като безработни.
Правилата в бизнеса са ясни и безмилостни
- ако екипът е работил добре, пазарът е бил благодатен и има печалба, шефът дава поощрения. Ако годината е лоша и пари няма, шефът съкращава и реже заплатите - на някои повече, на други по-малко. 2009 г. бе крушение за българските фирми, ерго и за хазната. Бг бюрокрацията трябва да се сърди на американския капитализъм и на Станишевия кабинет, че й отнемат коледните (парични) играчки, не на министър Симеон Дянков. Синдикатите също заклеймиха акция "Голямата секира". КНСБ се възмути, че Дянков обещал на ведомствата, като направят 15% съкращения, да вдигат заплати със спестеното, а сега им реже най-милото - обичайните за Коледа екстри. КНСБ не казва нищо за работниците от "Девня цимент" и "Вулкан", които излизат в принудителна ваканция, защото пещите спират, и които няма да получат нито 13-а заплата, нито добавки.
Темата за бонусите е деликатна
- никой не обича да му отнемат привилегии и всеки е убеден, че му се полагат. Но е крайно време лабиринтът на чиновническите бонуси да бъде осветен и поне почистен, ако не разрушен. Защото в безкрайните му чупки потъват милиони, които ще са далеч по-полезни другаде. А и милионите са като даровете в чувала на Дядо Мраз - нерядко най-скъпите играчки отиват у най-големите глезльовци и калпазани.
Несъразмерните заплати и нелогичните премии по етажите на бюрокрацията възмутиха и премиера Борисов. Не може министър да взима 2000 лв., а чиновник да си докарва по 6 или 12 бона месечно, възкликна министър-председателят. Явно може. Понеже всяко ведомство си има специфични правила за поголовни и целеви премии и поощрения (което е нормално, защото и работата е твърде различна - сравнете служител на агенцията по лекарствата с инспектор по труда и чиновник от екоминистерството), а раздаваните суми се държат в тайна (което не е нормално).
Дори комисията за борба с корупцията в предния парламент удари на камък в търсене на истината за митичните бонуси. Депутатите поискаха да разберат какви са премиите в НАП, след като се разчу, че бургаска началничка се наградила с 26 бона само за 1 тримесечие. По същото време средната брутна заплата в приходната агенция била 574 лв., а на човек от НАП се падали средно по 167 лева.
Грехове и грешки
Отдавна се говори за дефект в системата - лъвският пай от ДМС-тата отива не у ловците на приходи за бюджета, а у техните шефове с високите заплати. Това демотивира хората, които всеки ден застават лице в лице с нарушителите и с изкушенията. Ако сте данъчен или друг инспектор, какво ще предпочетете - да глобите търговеца и да чакате някой ден 1-2% от улова да стигнат до вас, или веднага да вземете директен "бонус" от нарушителя (и да не му пишете фиш или акт)?
Стопанската камара от години се възмущава, че бюрократите се хранят и с проценти от таксите и лихвите, които техните ведомства събират. При тази порочна схема администрацията неуморно вдига таксите и така си гарантира по-големи премии. Схемата става направо лешоядска в условия на тежка криза като сегашната - все повече фирми и граждани се затрудняват да си плащат редовно задълженията, което означава, че на тях им се трупат повече лихви, а на чиновниците - по-внушителна база за парично стимулиране.
Чиновниците, работещи с еврофондове, у нас се превърнаха в специална високоплатена каста, което обижда простосмъртната част от администрацията. Новият МС реши да ги лиши от бонуси, но им запази правото на двойни заплати. Не трябваше ли да стане обратното - да се премахне дублирането на заплати, а бонусите да отличават онези звена и хора, които наистина имат принос в ускореното използване на парите от ЕС?
Сред белите якички има и страхотни професионалисти. Жалко е, че заради бюджетния недоимък и те ще останат без бонуси. Но защо не погледнем наближаващите празници през очите на работниците от обувната фабрика "Флавия"в Пловдив, където получиха фишове със заплати от 33 до 170 лева! В същото време чиновници, допринесли за загробването на милиони по ФАР, САПАРД и ИСПА, взимат в пълен размер възнагражденията си.
В България думи като морал и солидарност често предизвикват кисели гримаси и ехидни усмивки. В другите от ЕС обаче приемат сериозно, че никой не трябва да пирува по време на икономическа чума и че бонусите трябва да изчакат по-добри времена. Е, загубата на привилегии и екстри боли. Така добре платените бюрократи в Брюксел преди дни заплашиха със стачка заради новината, че този януари ще се разминат с редовната годишна индексация на заплатите.
У нас само третата власт се извиси над кризата
Съдии, прокурори и обслужващият ги персонал ще получат 13-а заплата, а висшият съдебен съвет си гласува и 14-а. Темида спестила десетки милиони от незаети щатове и отпуски. Подобни икономии са изумителни! Съдебната система се задръства от дела, процеси се точат с петилетки, а с години да стоят незаети около 500 магистратски кресла, за които бюджетът всяка година предвижда средства!
В изпълнителната власт също се надяваха на коледни доплащания по линия на свободните щатове. А защо има вакантни места? Защото вече наетите и без друго се справят с цялата работа? Или началниците нарочно държат свободни позиции - да остава резерв за премии? Или просто ръководството е лениво и нехайно и не си дава зор да запълни щата и да разпредели по-равномерно работата? И в трите случая някой плаче за наказание.
Симеон Дянков стана поредният министър, който обещава тотална реформа на държавната администрация, вкл. и на възнагражденията. Спешно се готви конкурс за изработване на концепция за пълна промяна. Но България е световен шампион по реформи на хартия и по концепции, стигнали до "шеста глуха". Николай Василев - министър в две правителства, също се канеше да реформира из основи администрацията. От друга страна, нали иде Коледа, защо да не си пожелаем чудеса!
Министрите се оплетоха в оправдания, че бонусите не били премии, ДМС-тата не били бонуси, а коледните добавки и 13-ите заплати били съвсем други неща.
На годишно отчетно събрание в едно ТКЗС раздават награди на ударниците.
Първа награда - гумени ботуши. Бравооо!!! Ураааа!
Втора награда - гумени галоши . Ураааа!
За кмето скромната трета награда - 100 лв. Хе-хе-хе . Ше оди бос .