БСП трайно си избра ролята на губещ. А редовите членове на партията и регионалните организации са в шок от неадекватните действия на ръководството. Хаосът допълнително се засилва от слуховете кой и срещу какво се договаря с властта. На пленум, точно преди конгреса, Станишев хвърли тежък упрек към висши функционери, че тичат при Бойко Борисов и си уреждат делата върху гърба на партията. Други пък твърдят, че хора на Станишев се спазаряват по места със силните на деня. Заради това липсвал червен кандидат за частичните избори в Правец. Кметът на Благоевград Костадин Паскалев намекна на друг пленум, че обвиненията към Емилия Масларова са перфектно подготвени и заподозря, че
бившият вътрешен министър Румен Петков е в играта
Секретарят на партията Антон Кутев наскоро обясни, че в БСП се изкушават пак да завъртят предизборните си клипове, за да покажат колко са били прави по отношение на ГЕРБ.
През 2005 г. БСП избра най-губещия за нея сценарий и управлява с мандата на ДПС в много спорна коалиция, а сега самотно плаче, че ДПС се изхлузват и се сговарят с новата власт.
Последното, което сътвори столетницата в тази роля, бе отказът от зам.-председателските места в комисиите като знак на солидарност с Емилия Масларова. Бившата социална министърка бе отстранена заради скандален доклад на главния прокурор, с който й поиска имунитета. В документа, депозиран в НС, се казва, че според твърденията на един от свидетелите Масларова вземала пари на ръка. Но всеки е невинен до доказване на противното. Но когато в обществото има толкова тежка реакция срещу даден управленец,
нормално е последният да отстъпи крачка назад
Проблемът на БСП е, че изобщо номинира Масларова за шеф на социалната комисия, след като знаеше, че по нейния случай вече работят ДАНС и МВР.
Случаят "Масларова" не помогна, а попречи на БСП. Колегите на бившата социална министърка не намериха аргументи да я защитят срещу добре мотивираното искане на главния прокурор. Затова левите депутати решиха да се разсърдят на колегите си отдясно и напуснаха седем зам.-шефски места в комисиите. Не ми се мисли какво ще се случи, ако Масларова бъде осъдена. Дали тогава соцдепутатите няма да напуснат парламента и да си сложат раирани костюми в знак на солидарност?
В ръководството на парламентарните комисии бяха част от бившите министри на Станишев. Румен Петков участваше в ръководството на регионалната комисия, Петър Мутафчиев - по транспорта, Евгений Желев - по здравеопазване, Румен Овчаров - по бюджет, Меглена Плугчиева - по европейски въпроси, Ангел Найденов - по външна политика и Любен Корнезов - в правната комисия. С излизането им БСП като че ли търси някакъв половинчат катарзис. Стефан Данаилов няколко пъти призовава целия екип на Станишев да напусне парламента като морален знак, но призивите останаха глас в пустиня. Вместо НС напускат ръководството на комисиите, които са лост за управление и за отстояване на позиции.
Озадачаващо бе поведението на левицата и по време на частичните избори за кмет. Кандидатурата на Георги Кадиев
се дължи изцяло на неговия инат
БСП не издигна свои претенденти в емблематичния Правец и Разлог. Не е оправдание, че на местните избори през 2007 г. в Разлог БСП взе почти три пъти по-малко гласове от кандидата на ГЕРБ Любен Татарски. Същата година в Правец соцпартията също нямаше свой претендент, но в общинския съвет вкара повече съветници от ГЕРБ. Във Враца БСП също се даде без бой.
С поведението си БСП доброволно загуби правото си да се заяви като сериозен политически субект на вота, дори в ролята на опозиция. По-лошото е, че загуби чувството си за ориентация. Вместо пред своите регионални партийни лидери, някои от "Позитано" номинират кандидатите си за кметове пред бизнес групировки. Вместо във Враца, Правец и Разлог, печели изборите в с. Беглеж. Това пораженческо поведение няма да отведе левицата на правилен път. Тя само трупа самота.
Не ми се мисли какво ще се случи, ако Масларова бъде осъдена. Дали тогава соцдепутатите няма да напуснат парламента и да си сложат раирани костюми в знак на солидарност?
А де !!!