Проблемите с подслона на "Сълза и смях" не се изчерпват със споровете с читалището. Почти всеки проливен дъжд наводнява помещенията на театъра. |
"Това е един безбожен наем, с който читалището на практика иска да ни закрие", каза пред "Сега" директорът на "Сълза и смях" проф. Венцислав Кисьов. Той обясни, че досега театърът не е плащал наем за пребиваването си в сградата, защото е настанен там със заповед на областния управител на София и е второстепенен разпределител на средства от Министерството на културата.
"Нормално е, когато се предоставя собственост, да се изисква наем. Не може театърът да развива дейност и да печели на наш гръб. Извикахме оценител, който постави изключително висока цена, за която уведомихме ръководството на театъра и Министерството на културата. Никой обаче не ни потърси за разговори." Това обясни пред "Сега" директорът на читалището Петър Райжеков. По неговите думи той е предоставил пазарната оценка за наема на зам.-министъра на културата Димитър Дерелиев още на 11 декември, но от министерството така и не са го потърсили след това. Райжеков изрично подчерта, че осъзнава, че цената е изключително висока, и е склонен на преговори за намаляването на наема. "Наемът може да падне до 200 хил. лв., ако например театърът не плаща за двата месеца, в които не работи", каза директорът на "Славянска беседа". "Аз съм бил актьор в този театър и съм последният човек, който иска да го закрие. Но искам някой от МК да ни обърне внимание", коментира още Райжеков.
САГАТА
Спорът между театъра и читалището за собствеността на сградата се точи в съдебни дела 19 г. Миналия май съдът окончателно прехвърли собствеността на читалището. "В първоначалните разговори с ръководството на "Славянска беседа" те ни уверяваха, че няма от какво да се притесняваме, и най-вероятно ще ни накарат да плащаме такса смет, с което ние се съгласихме", каза Кисьов. Пред "Сега" обаче Райжеков категорично отрече да са водени такива разговори. "Сега изведнъж ни извиват ръцете и искат да ни закрият. Въпросът не е само в наема, а в начина, по който си разговарят два културни института", коментира Кисьов. Той изрази скептичност по отношение на възможността министерството да може да плаща какъвто и да е наем. Само за последните 10 г. то е инвестирало в ремонт и пълно преустройство над 3 млн. лв. "Министерството на културата изразява голямата си тревога и безпокойство от факта, че безпрецедентните действия на ръководството на читалище "Славянска беседа" оставя на улицата над 110 изявени български актьори и пет утвърдени частни трупи, които играят на откритата сцена на театър "Сълза и смях", се казва в писмото.