Безплатните закуски в много училища вероятно ще станат поредната жертва на постния бюджет 2010 г., установи проверка на "Сега". По традиция школата посрещнаха новата година със сътресения в осигуряването на банички и кифли заради изтекли договори и приключения бюджет за м.г. Този път обаче много от тях няма въобще да имат възможност да върнат придобивката за малките ученици.
Закуските са част от програмата на МОМН за по-пълен обхват на децата в училище. По нея се плащат още транспорт за деца от основни училища и безплатните учебници до IV клас. Тази година бюджетът на програмата е чувствително намален - от 42 млн. за 2009-а на 30 млн. лв. При това парите трябва да стигнат и за купуване на микробуси за основните училища, за което преди година отидоха 14 млн. лв. Само закуските през 2009 г. са стрували на хазната 28.1 млн. лв.
Там, където все още има безплатни кифли, е заради спестени пари от 2009 г. Те обаче ще стигнат за още две седмици, най-много до края на януари. Има и училища, които са си направили разчети до края на февруари, тъй като по принцип всеки път се появява луфт от два месеца във финансирането на националните програми. Проблемът идва от факта, че те са за календарна година, а не за учебна. И винаги се чака до март постановлението за бюджета на ведомството, в което финансирането на отделните програми се разбива по различните мерки.
От просветното министерство вчера признаха, че средствата за безплатни закуски ще са значително по-малко и няма как да стигнат за всички деца в начален курс. Според експертите обаче програмата така или иначе трябва да се преработи, защото не е достатъчно ефективна. Идеята е даването на закуски да се диференцира. В краткия си мандат като министър Йорданка Фандъкова искаше училищата да кандидатстват на проектен принцип за "топло мляко". Идеята се появила след анализ, направен за резултатите от раздаването на безплатни закуски. Оказало се, че в много училища и райони това не е определящо за посещаемостта на учебните занятия на децата. При разговорите с директорите обаче надделява мнението всички училища да имат право да кандидатстват за безплатна закуска, но само за учениците, които са социално слаби.
ПОЗИЦИИ
"При нас не е така, но някъде наистина има деца, които ходят в училище само за да хапнат нещо", признава директорът на 6-о СОУ в София Ивелина Спасова. Тя е категорична, че за 50-70 ст. не може да се осигури качествена храна според изискванията на РИОКОЗ. "За тези пари няма начин да се осигури закуска с баничка и кифла например заедно с плодово мляко или плод. Трябва да е или едното, или другото. Ако има диференциран подход, ще може да се вдигнат и парите за закуските", смята Спасова.
Качеството на храната много зависи и от фирмата - наемател на стола, в съответното училище, признава директорът на 23-о СОУ Нина Чанева. Там тази година сменили фирмата, след като миналата кошчетата се пълнели със сухи банички и прозрачно намазани филийки. Създали и специална комисия с участието и на родител, която прави менюто за седмицата на децата. Поне два пъти има плод, задължително нещо за пиене, обяснява Чанева. Там направили и анкета сред родителите, които признали, че ако трябва да плащат купони, предпочитат да пращат закуска на децата си от вкъщи.
|
|