Освободената от плен в Сомалия Данка Панчова бе посрещната от външния министър Румяна Желева в София. |
В интервю за bTV в сряда вечерта, отговаряйки на въпрос дали държавата може да направи нещо за сегашните отвлечени, Борисов заяви: "Искам само да кажа, че за предишни отвлечени съм се разплатил. Аз и това правителство. И в момента това, че мълчим, не значи, че не действаме активно с партньорските служби".
След като той стана премиер, на 11 август 2009 г. бе освободена Данка Панчова, служител във френска хуманитарна организация срещу глада. Това се случи след 9-месечен плен в Сомалия. Тя бе пусната заедно с още петима чужденци.
В края на мандата на предишното правителство бяха освободени от плен на сомалийски пирати 16 български моряци от кораба "Маласпина Касъл". Той плаваше под панамски флаг, собственост на британска компания, и бе менажиран от италианска фирма. Корабът бе отвлечен в Аденския залив на 6 април и освободен на 9 май м. г.
БСП светкавично атакува Борисов с въпрос какви пари е дал на пиратите. Левицата внася питане в парламента към премиера.
"Искаме първо да разберем това гаф ли е, или истина? Ако е истина, да каже премиерът с какви пари е платил на пиратите - с тези от бюджет 2009, с пари от бюджет 2010 или с лични пари", попита депутатът Кирил Добрев. Лидерът на социалистите Сергей Станишев не се яви на пресконференцията. Точно върху него обаче премиерът Борисов хвърли вчера вината, като индиректно намекна, че по негово време са поемани задължения, изпълнявани после от кабинета "Борисов".
"Оставям днешната пресконференция на БСП на съвестта на лидера й и бивш премиер Сергей Станишев. Надявам се той да обясни на своите съпартийци какво е свършил и какви финансови задължения е оставил на мен и новото правителство", каза енигматично Борисов.
"Правителството не преговаря с пирати и не дава откупи", коментира вчера говорителят на външно министерство Драговест Горанов. Подобна позиция изрази още през август и външният министър Румяна Желева веднага след като Данка Панчова бе освободена. Тогава тя заяви, че страната ни няма отношение към освобождаването й, а само е съдействала.
През месец май в навечерието на освобождаването на моряците от "Маласпина Касъл" зам.-министърът на външните работи Милен Керемедчиев заяви пред БТА, че сумата на откупа се знае, но няма да бъде обявена без разрешение от преговарящия екип в Италия. Той специално подчерта, че българската страна не се е ангажирала финансово. Тогава Керемедчиев разкри, че в преговорите между корабособственика Navalmar и похитителите участва управителят на фирмата "Би Нави България" Цветан Гъдев, който представлява италианската фирма оператор на кораба.
Според говорителя на БСП Корнелия Нинова изказването на премиера е сериозен гаф, защото нито една страна не поема ангажимент да преговаря и да се разплаща с терористи и пирати. Според Нинова вече се превръщало в тенденция външната ни политика да се води погрешно и некомпетентно. До късно снощи нито тя, нито бившият външен министър Ивайло Калфин бяха открити за коментар на репликата на Бойко Борисов.