:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,837
Активни 624
Страници 10,767
За един ден 1,302,066

Бакалавър ще се става за 3 години

За някои специалности може да се позволи още тази година да минат към по-кратко обучение
България няма алтернатива и ще трябва да съкрати бакалавърското обучение от 4 на 3 години, ако иска университетите й да са конкурентни на европейските. Европа масово минава към съкращаване на най-ниската степен на висше образование и няма причина да не дадем свобода на университетите най-малкото да решават сами кой вариант да предпочетат. Това обяви пред журналисти просветният министър Сергей Игнатов. Вчера просветното министерство представи приоритетите си в първите месеци на годината.

"В Германия взеха решение да съкратят бакалавърските програми от 4 на 3 години и бунтовете срещу това продължават, но има ясна политическата воля да се следват тенденциите в европейското образователно пространство. Европа няма да се пригоди към нас, ние трябва да се съобразим", коментира Игнатов. Той призна, че тази промяна е сериозна и изисква време за преработване на учебните планове, но допусна, че за някои направления университетите може още тази година да получат свобода да преценят дали програмите да са 3- или 4-годишни. "Не виждам проблем това да стане при хуманитарните дисциплини", обясни Игнатов.

В момента законът фиксира минимум 4 години за бакалавърско обучение. Изключение има само за колежите, които дават трудно разпознаваема диплома "професионален бакалавър" след 3-годишно обучение. При промяна на минимумите този проблем ще отпадне от само себе си.

Това ще е втората сериозна промяна в степените на образование, свързана със синхронизацията на европейските университети. Първата стъпка бе въвеждането на три степени - бакалавър, магистър и доктор. Преди тази промяна всички студенти у нас се дипломираха като магистри след 5-годишно обучение. Успоредно с утвърждаването на тази структура и масовизацията на образованието редица европейски държави започнаха дебат за съкращаване на бакалавърските програми. Така в някои от тях, като Австрия, Франция, Италия, Швеция, Португалия, бакалавърското обучение вече е 3 години. Някои държави като Полша пък прилагат 3-годишно обучение за част от специалностите и 3 години и половина - за по-техническите програми. Основен аргумент срещу промяната е понижаването на качеството.

"Ще поставим тази тема на дневен ред пред Съвета на ректорите, новият проектозакон за висшето образование ще е готов до март", съобщи още Игнатов. Той уточни, че проектът ще разшири чувствително автономията на университетите.
36
6875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
09 Януари 2010 01:06
България няма алтернатива на университети - МакДоналдси. А, почакайте, алтернатива има - университети - БъргерКингове..
09 Януари 2010 02:06
Щом за 5 в България се става професор що па за 3 да не мое бакалавър ?
09 Януари 2010 02:24
У нас като ТВ водещ, за 2 предавания и ставаш професор. В европа си губят времето 3 години за бакалавър. Будали!
09 Януари 2010 04:27
Алтернативата е университети - Кентъки Фрайд Чикънцефали.
09 Януари 2010 04:52
Абе направо за 2 години като по времето на др. Т. Живков ПТУ- тата
09 Януари 2010 06:40

Май ще стане бакалавър = бакалин.
09 Януари 2010 08:14
Средното - нещо като ПУЦ, а висшето - като РАБФАК! Какво повече му трябва на туризма! Нали всички докоснали се до властта се сдобиха кой с хотелче, кой с ресторантче, а някои и с цели туристически комплекси. Да познавте някой политик, който се занимава с промишлено производство или приложна наука?
09 Януари 2010 08:59
Става се и с определена сума.
--------------------------
Блогът на Генек
09 Януари 2010 09:41
Хе, хе, ми то Европата трябва да е почерпила опит от нашето соц.минало - нали си имахме полуВиши институти, дето си бяха три-годишни - учителските институти и не само - бяха такива. Сега Игнатов трябва да се реабилитира на онези, дето са завършили такива и не са доучили още години за истинско Вишо, и да им признае трите години за бакалавър.
09 Януари 2010 11:44
А, имаше и институти за "културно-просветни кадри" - 1 година.
09 Януари 2010 11:59
Имаше и АОНСУ. Завършилите да кажат продължителността и насочеността на "образованието".
09 Януари 2010 12:30
Сега съсипваме след-висшето образование (докторските степени стават някакви си хартийки), идва ред и на висшето. Бакалавър за 3 години - страх ме е да си представя какво значи това за техническите специалности! Там направо не трябва да има такава степен, така или иначе всички, които се занимават сериозно с тях, са даже не само магистри, но и доктори. А ако някой от самото начало няма намерение да работи по специалността си (например електроинженер или химик) - за чий ... му е бакалавърската? Да си виси на стената? Да го поиздържат още малко мама и тати? Да намаляваме статистиката за безработни?
09 Януари 2010 12:39
Ми мамка им и европейци. Ще им разкажеме играта - да направим бакалавъра една година и да видим кой - кого. Ще ни конкурират друг път.

Но сериозно - време е просто да си спомним някогашната терминология - полувисше и да наричаме бакалавъра така. Могат да го кръщават както си искат, ако искат минотавър, ако искат баклававър - ако е под 5 години, това си е полувисше.

Редактирано от - emacs на 09/1/2010 г/ 12:42:36

09 Януари 2010 12:46
Die Hexe,
Преди време развивах теорията, че ако три години в техническите вузове се изучава само математика и физика, а следващите две години само специалните дисциплини, завършващите инженери биха излизали много по-добре подготвени като специалисти. Мотивът ми беше, че студентите, поради недостатъчните си умения да боравят свободно с математическия апарат, хвърлят усилията си върху начина и последователността за извеждането на някаква формула или закон, а не на физическата и инженерната същност на въпроса.
Спомням си, че в техникума, който съм учил имаше тригодишно обучение (вечерно) за хора завършили гимназия и желаещи да получат специалност "среден техник по...." Бъдещите бакалаври няма да бъдат нищо повече от това.
09 Януари 2010 12:47
не мисля, че трябва да се смята за висше образование обучение по малко от пет години без ежегоден задължителен хорариум, задължителни и държавен изпит и дипломна работа.
Що се касае докторските степени - би трябвало да е още по-строго.

Редактирано от - softwind на 09/1/2010 г/ 12:48:31

09 Януари 2010 12:52
Змей, идеята ти много ми харесва! В края на краищата, математиката е езикът и основен инструмент на техническите дисциплини. Без да знаеш буквите или нотите, не можеш да четеш и пишеш книги и не можеш да свириш и композираш музика.
09 Януари 2010 13:03
Така е. Математиката е количествения поглед върху света.

Редактирано от - Zmeja на 09/1/2010 г/ 13:03:54

09 Януари 2010 21:32
А литературата - качествения.
09 Януари 2010 22:07
Значи докато ясно не се каже какво се очаква да знае и може един бакалавър, един магистър и един доктор няма никакъв смисъл да се спори 3- или 4-годишното обучение е по-смислено.

Ако от бакалавър в технически и природонаучни дисциплини се иска да може да извършва поддръжка или сервиз на апаратура разработена другаде, или произведена другаде както и лаборантска, учителска работа, с голяма вероятност да сменя често работа 3 години са достатъчни.

Ако се иска да участва в в по-сериозна работа - той да разработва трябва повече.

Също така докато не се изясни какви пари следва да се сложат за да се модернизира базата в техническите и природонаучните дисциплини - ако ще и 2, ако ще и 20 години да е бакалавърската степен - все тая.

09 Януари 2010 22:12
.... ха-ха ... тригодишни бакалаври да ви лекуват ...
09 Януари 2010 23:08
Ще ви лекуват не, ами и още как! Както същите таквиз висшисти, наречени великодушно "филолози", ви образоват децата. Нека да се обади някой от "филолозите". От 4-те години на образованието им, един семестър се учеше история на БКП, два семестъра се учеше политикономия, два семестъра камунизъм, че и научен при това. А като се прибавят разните му там граждански отбрани, работи с масовите организации и още неща - ей ти една цяла година отишла за политика сесесерски тип. А къде е филологията? Никъде. Накрая "вишо". Сега седнали да плачат. Вместо да се радват, че няма вече да ги занимават с научен камунизъм и история на БКП.

Редактирано от - Nickolas на 09/1/2010 г/ 23:11:21

09 Януари 2010 23:24
Досадни мърморковци. Всички сте.
Всъщност не. Преподаватели университетски сте, повечето. Заинтересовани. И засегнати.
09 Януари 2010 23:24
... ... за филолозите - като за починалите: добро или нищо ... говорим за медици ...
пп. радостно е, че за л-т г. университетски преподавател е обидна квалификация ...

Редактирано от - Старшината на 09/1/2010 г/ 23:29:57

09 Януари 2010 23:54
Бихте ли доверили лечението си на тригодишен бакалавър?
Или желаете да живеете в жилище, проектирано от тригодишен бакалавър?
Или децата Ви да бъдат образовани от тригодишни бакалавъри?
Да, възможно е. Но при условие, че тези три години се учи толкова интензивно, колкото да позволи усвояването на знания от петгодишен курс. Тоест, да се учат по 45 седмици на година.
10 Януари 2010 00:16
ф-к, от опита ми с университетските преподаватели , хм... . Да кажем мнението ми се припокрива в голяма степен с твоето за тях. Което се опитваш да вкараш в моята уста без да съм го написал.
10 Януари 2010 01:32
Къде по-лесно е да се дърляш, вместо да прочетеш какви са програмите за бакалавърска степен в нета - в повечето случаи 3 годишни (има и 4 годишни, като предпоследната година е стаж). Иде реч за престижни в ЕС университети. Има си и програмите по които се обучават. И стартова заплата.
10 Януари 2010 08:43
А стига оправдания с европейските практики. Тук определено отново се поставят добре известните ни партийни поръчения:
"Да изпълним петилетката за три години!

10 Януари 2010 09:23
Уффф, пак каруцата пред коня!
"Колко" зависи от отговорите на въпроси, като: "какво" и "как".
10 Януари 2010 10:37
Няма смисъл наистина да се противопоставяме на световната тенденция. България ще трябва да мине към 3 годишни дипломи. Въпросът е, че те не са "висше" образование по нашите разбирания. Затова предлагам в България терминът "бакалавър" да се замени с "полувисше". Имаше си го в България и преди, нищо ново под слънцето. Който иска полувисше - няма пароблем. И наистина няма нужда всеки да завършва цели 5 години. Икономиката има нужда и от полу-висшисти. Има нужда и от средни техници (от техникуми). Просто дайте да наричаме нещата със собствените им имена и да не се лъжем.
10 Януари 2010 11:41
emacs
10 Януари 2010 12:31
Николас, що, ти не си ли учил идеологическите дисциплини? Че те бяха задължителни за всички, не само за филолозите. Пък точно аз като завършвах /филология, извинете / , направиха курса на обучение петгодишен. То номера не е в броя на годините, макар че и това си има доста голямо значение, а как учиш ти самия, как ти преподават и т.н. Пък то едно време си имаше вечни студенти, дето петилетки се обучаваха А че много глупости ни караха да учим, си е самата истина. Предполагам и сега е така.
10 Януари 2010 16:36
emacs, ти не свикна ли с това лявото да е дясно, дясното - ляво, патриотизмът да е краен национализъм, национализмът - потриотизъм, жената да е мъжествена, мъжът - женствен, висшистът да е неграмотен, неграмотният - природно интелигентен, дарителството да е мошенничество, банкова машинация да е робинхудовско дарителство, работещият да е беден, мързелуващият да тъне в охолство и т.н и т.н, та желаеш нещата да се наричат с истинските им имена. Няма такъв филм в нюспийка. На когото не му харесва - да хваща гората или пещерата. Там студът си е студ, влагата - влага, звярът - звяр и нещата са пределно ясни.
10 Януари 2010 17:35
То номера не е в броя на годините, макар че и това си има доста голямо значение, а как учиш ти самия, как ти преподават и т.н.

Къде е проблемът с бакалаУрите тогаз?
10 Януари 2010 18:38
Жана, няма нужда от много приказки. Полувисше в България е имало не от вчера. Техникуми - също. Не само в България е така, в Германия понятието Hochschule също не е от вчера. Натиснете тук

In recent years, Hochschule has increasingly become the term for institutions of higher education without full university status, i.e. for institutions that:
* Do not cover a large diversity of academic fields, but focus on certain areas
* Do not have the right to award doctorates, but bachelor's degrees and master's degrees.
Institutions that are called Hochschule meet one or more of these criteria, which differentiate them from a full Universitä t.

Това в България се наричаше някога "полувисш институт по... "
10 Януари 2010 20:38
Ха наречи "полувисшист" някой под 40-42 годишен, който има по-високо от средно образование, та да ти извади от десет кладенеца вода и да ти обясни как той не е с полувисше, ами си е чист висшист.
Но какво значение има на днешно време хартийката или думичката , при условие, че има вече няколко поколения притежатели на ценните хартийки, които са далеч по-слаби специалисти от едновремешните средни специалисти. Моя близка - т. нар. "среднистка" няколко години обучава безрезервно на занаята младо момиче - счетоводител-висшист /с магистърска степен/, само за да бъде изритана накрая от същото това "благодарно" момиче. Така че, благодаря от такива специалисти-магистри. Ако за този случай трябва да наречем нещата с истинските им имена , "среднистът" трябва да бъде наречен "професионалист", а "магистърът" - "гола вОда". Така че, няма измислена скала, която обективно да измери компетентността на продуктите на недомислиците в образованието през последното повече от половин столетие. Имаш ли самочувствието, че знаеш точните имена на явленията? Аз - не.
10 Януари 2010 20:46
Калина Малина, за това, че няма значение колко години се учи, а какво се учи и как. Защото много лесно може една специалност, само за да мине за бакалавърска, да се наблъска с никому ненужни дисциплини. Така вместо за 3 години /та дори и две - при ефективно преподаване и учене/, обучението може искуствено да се удължи на 5 год. Това, всъщност, масово се прави от мноооооого години, доколкото се ориентирам в ситуацията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД