Около половината от частните болници, които в момента работят със здравната каса, също ще имат орязване на дейността заради липса на кадри, съобщиха експерти. В момента 100 частни болници и медицински центрове работят по клиничните пътеки на касата и се очаква 50 от тях да не успеят да сключат договори по всички пътеки, по които са работили през 2009 г.
В момента касата сключва договори за 2010 г. по новите изисквания. Болниците трябва да гарантират 24-часово обслужване по диагнозите, по които работят. Това пък значи, че трябва да имат съответните специалисти на основен трудов договор. Всички 400 лечебни заведения, които са имали договори в болничната помощ, са подали документи за нов, а към момента 32 от тях напълно не отговарят на условията и не могат да работят по нито една пътека, обясниха от касата. Те обаче още се опитват да отговорят на критериите, затова не може да се каже, че всички ще трябва да прекратят изцяло работа. 142 болници - общински и частни, ще сключат договори за по-малко дейност от досегашната. В тези клиники са лекувани средно по 5 пациенти на ден, което според МЗ означава ниско качество и ефективност. Там работели и по 6-7 лекари.
Заради закриването на дейност в тези болници се очаква 80 до 100 хил. пациенти да бъдат пренасочени към по-големите лечебни заведения. Започнал е и процес на пренасочване на кадрите.
СТИМУЛ
На местата, където ще се закрият болници, МЗ ще се опита да осигури по-добра спешна помощ. Навсякъде, където има общински болници, има и филиали на "Бърза помощ", които няма да се закриват. Често обаче те нямат достатъчно лекари. Затова ще се обособят спешни кабинети, където всякакви лекари ще могат да дават дежурства на място, извън екипите с линейки, които ходят по адреси. За да стимулира медиците, МЗ обмисля да плаща между 60 и 100 лв. на дежурство. В спешните кабинети 12-часови дежурства могат да дават джипита, специалисти от болничната помощ, лекари от самата спешна помощ и от болниците.
|
|