:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,670
Активни 754
Страници 24,235
За един ден 1,302,066

Половината частни болници също ще пострадат от реформата

Около половината от частните болници, които в момента работят със здравната каса, също ще имат орязване на дейността заради липса на кадри, съобщиха експерти. В момента 100 частни болници и медицински центрове работят по клиничните пътеки на касата и се очаква 50 от тях да не успеят да сключат договори по всички пътеки, по които са работили през 2009 г.

В момента касата сключва договори за 2010 г. по новите изисквания. Болниците трябва да гарантират 24-часово обслужване по диагнозите, по които работят. Това пък значи, че трябва да имат съответните специалисти на основен трудов договор. Всички 400 лечебни заведения, които са имали договори в болничната помощ, са подали документи за нов, а към момента 32 от тях напълно не отговарят на условията и не могат да работят по нито една пътека, обясниха от касата. Те обаче още се опитват да отговорят на критериите, затова не може да се каже, че всички ще трябва да прекратят изцяло работа. 142 болници - общински и частни, ще сключат договори за по-малко дейност от досегашната. В тези клиники са лекувани средно по 5 пациенти на ден, което според МЗ означава ниско качество и ефективност. Там работели и по 6-7 лекари.

Заради закриването на дейност в тези болници се очаква 80 до 100 хил. пациенти да бъдат пренасочени към по-големите лечебни заведения. Започнал е и процес на пренасочване на кадрите.



СТИМУЛ

На местата, където ще се закрият болници, МЗ ще се опита да осигури по-добра спешна помощ. Навсякъде, където има общински болници, има и филиали на "Бърза помощ", които няма да се закриват. Често обаче те нямат достатъчно лекари. Затова ще се обособят спешни кабинети, където всякакви лекари ще могат да дават дежурства на място, извън екипите с линейки, които ходят по адреси. За да стимулира медиците, МЗ обмисля да плаща между 60 и 100 лв. на дежурство. В спешните кабинети 12-часови дежурства могат да дават джипита, специалисти от болничната помощ, лекари от самата спешна помощ и от болниците.
7
1500
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
16 Януари 2010 11:07
Разтурваме здравеопазването, унижаваме лекарите с мизерни заплати, те напускат. После, все едно това е природно явление, а не предизвикано от нашето управление, казваме - закриваме болници от загриженост за пациента, да имало само добре оборудвани и с достатъчно лекари и анестезиолози. За някакво друго решение - например да стимулираме лекари и анестезиолози да остават в БГ и да работят в по-малките болници - много акъл трябва, трудно е, тов наш'те не го могат. Дори не се обмисля като възможност. Срамно!
16 Януари 2010 11:58
Не си правят сметка, че в град с 8-10 000 жители като затворят болницата няма да има рентген и лаборатория. Повечето от специалистите също ще си потърсят работа другаде, защото в такива общини трудно ще се издържат само от доболничната помощ. В резултат на това в тези градчета ще останат няколко общопрактикуващи лекари, принудени за всяко изследване, рентгенова снимка или консултация да пращат пациентите си до областния град и "мощен" спешен център, който няма да може да се оправи и със счупване на пръст. Жителите на съседните села също ще пострадат - досега са пътували 10 -15 км. до общинския център, сега ще трябва да минат 50 -60 км. до облстния за най-елементарни изследвания. После се чудят защо малките градчета обезлюдяват и защо София станала 2 млн., не 2 ами 3 милн. ще стане! Иначе всичко се прави в името на пациентите ... бог да ги прости.

Редактирано от - Weed361 на 16/1/2010 г/ 12:03:55

16 Януари 2010 14:00
142 болници - общински и частни, ще сключат договори за по-малко дейност от досегашната. В тези клиники са лекувани средно по 5 пациенти на ден, което според МЗ означава ниско качество и ефективност.

5 пациента по 365 дена по 142 болници прави 260 000 човеколеглодни, среден престой по 3 дена на човек, щото после редовно те изритват, независимо колко си зле, прави 90 000 човека лежали в тия болници.
Колко човека общо са лежали по болниците през миналата година?
Да закрият всички болници и да отворят погребални бюра тиквите, хем гробища има у всяко населено място и ни хлеб искат, ни пари на държавата.
Нещастници пълни!

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
16 Януари 2010 14:06
... хъмммм .... "по 5 пациента дневно ..... " .... тия 5 двама излизат с краката напред ... значи добра ефективност, според мен, де ... трима успяват да се спасят отдравеопазването ...
16 Януари 2010 17:49
Като са имали намерение да закриват всички малки болници, да си бяха размърдали някои задни части и да обезпечат нормален достъп на ВСИЧКИ хора да болнична помощ. А тази помощ включва също и достигането до болничното заведение. Оказва се, че само най-тежките случаи могат да се надяват да достигнат до "привилегированите" болници. Всички "по-леки" случаи ще чакат да им се влоши състоянието за да получат такъв достъп. Много е лесно да живееш в София и всичко да ти е под ръка. Нали уж не искат да има обезлюдени райони. Как ще обезпечат правото ми да получа СВОЕВРЕМЕННА болнична помощ. Пълна лъжа е , че във малките болници лечението е по подразбиране некачествено. Да си спомним колко случаи има и в големите болници, държавни и частни, на лошо отношение, обслужване и лечение. Истинско мнение по въпроса могат да имат само хората живеещи в тези малки населени места.Те се сблъскват с постоянното пътуване до големите градове за какво ли не. Сега и това... Ами да вземат да забранят на хората да живеят в населени места до 50 хиляди души и да се свършат мъките.
Както всичко в това правителство, първо им идва на ум нещо, а след това мислят как да излязат от кашата, която сами са забъркали. Обзалагам се, че това не е последното решение на правителството. Милите, те си нямат дори хабер колко пари ще са им нужни за да направят съвременна спешна помощ. Тези мършави 30 млн. лева уж заделени за тази цел, ще се сблъскат с нуждата от съвременна апаратура, реанимобили, недостига на специалисти, не на последно място - лоша инфраструктура. Медицинските стандарти, които сами поставят, няма да могат да достигнат те самите. Как ще могат да получат обаждането, да реагира спешната помощ, да транспортират пациент с инсулт на разстояние повече от 100 километра в рамките на 3 часа, най-важните за пациентаза тази болест? Загадка.
16 Януари 2010 18:50
Абе как пенсионери с по 150 лева пенсия ще плащат за автобуси на частни превозвачи да идат за едни изследвания, пенсии нестигащи даже за хлеб, камо ли за лекарства и малко салам, превози нередовни и всеки гони печалба от тия нещастни пенсионери и печалби.
Кой пенсионер ще даде 40 лева за автобус отиване и връщане само да си направи изследвания, като има пенсия от 120 лева?

А ЩО НЕ ОПИТАТЕ С ДДТ?!?
Тая държава е абсурдна!

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
16 Януари 2010 20:29
Като страничен ефект скоро няма да има лекари, готови да работят за по-малко от 100 лв на дежурство.Не мога да не призная, че обещанието за остойностяването на труда на работещите в здравеопазването/ако се спази/е едно добро начало.Все ще има недоволни от нивата, ама все от някъде трябва да се почне...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД