Според министър Нанев двамата с Лъчезар Иванов не са попаднали в конфликт на интереси при воаяжа им в САЩ, платен на чужди разноски. |
Според Нанев конфликт на интереси няма. "Питах Нанев и Иванов кое налага да не си платим ние от бюджета за това пътуване. Не можаха да ми отговорят", каза обаче премиерът. Според него, "ако се докаже, че двамата са излъгали, ще си понесат много тежка отговорност".
Договорът между "Остеоцентър" и държавата в лицето на тогавашната "Бултрансплант" беше сключен през 2002 г. Той предвижда фирмата да сключва договори с български лечебни заведения, които да й осигуряват донори за тъкани. "Остеотек" плаща разходите на лечебниците и труда на лекарите, а единственото й друго задължение е да осигурява безплатно нуждите на България от импланти от тези тъкани. Тъканите се преработват във Франция, след което се продават в САЩ и Европа. Цената на един такъв продукт е между 7 и 50 хил. долара. Става дума за кости и сухожилия. За 7 г. у нас се внесени 387 костни импланта, трансплантирани са 317, обясниха от МЗ. Освен това фирмата инвестирала 10 млн. лв. в технологии в болниците, откъдето взема тъкани.
Според ведомството няма статистика колко тъкани са изнесени за продажба на чужди фондове, но общо донорите у нас са били 2000. Не е ясно колко тъкани прави това, но вероятно става дума за десетки хиляди, което нарежда България на челни места в света по подобен износ. "Даваме им това, което така или иначе зариваме в земята", обясни директорът на агенцията по трансплантация Теодора Джалева.
Нанев призна вчера, че билетите и хотелът на българската делегация в САЩ са били платени от домакините - Евроатлантическия фонд и Федерацията "Американски граждани от български произход". Организацията на визитата беше съгласувана с американското законодателство за предотвратяване на конфликт на интереси и корупционни практики, с посолството ни във Вашингтон и с българското МВнР и те не откриха конфликт на интереси, обясни Нанев. Той обаче също така призна, че начело на двете организации, платили визитата, е Румен Хичев - американец с български произход и вицепрезидент на "Остеотек" в САЩ.
Според МЗ няма конфликт на интереси и защото министерството и министърът не са страна по договор с "Остеоцентър", тъй като в момента тя работи на принципа на отделни договори с лечебните заведения. Оттам обаче признаха, че повечето от тези болници са държавни, при това най-големите - "Пирогов", ИСУЛ, "Св. Екатерина", Военна болница, Александровска и т.н.
В САЩ Нанев се е срещнал с Румен Хичев, посетил и "Остеотек", видял как се правят имплантите, обменил опит в трансплантациите. "Нямаше планове за бъдещето", обясни министърът.
СЛАВА
Дейността на "Остеотек" у нас е свързана с поредица от скандали най-вече заради подозренията, че България се явява нископлатен източник на човешки тъкани. Договорът беше сключен по времето, когато здравен министър беше Божидар Финков. Тогава се твърдеше, синът му е бил в САЩ на издръжка на Румен Хичев. Здравният министър на БСП Радослав Гайдарски пък искаше договорът да се преработи, за да не е толкова ощетена България.