:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,748
Активни 757
Страници 9,678
За един ден 1,302,066

Едва 24 жертви на престъпления са компенсирани през 2009 г.

Миналата година държавата е изплатила 60 000 лв. на пострадали
60 196 лв. компенсации са платени на 24 жертви на престъпления през 2009 г., съобщиха от Министерството на правосъдието. Решенията за това взема Националният съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления, чийто председател е зам.-министър Христо Ангелов.

За последните 4 месеца на 2009 г. 10 жертви на престъпления са получили общо 16 652 лв. Изплатените суми ще се търсят от извършителите на престъпленията. За същия период са отхвърлени 48 молби, които или не попадат в обхвата на закона за компенсация, или са от жертви на престъпления, извършени преди 30 юни 2005 г. Тази дата е въведена със закона.

Законът за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления е в сила от 1 януари 2007 г., но е много слабо известен. Затова и за три години - от 2007 до 2009 г. са подадени едва 260 молби за компенсация, като одобрените са едва 47. По тях са изплатени общо 121 740 лв. Компенсацията може да бъде от 250 до 5000 лв. Ако се компенсират наследниците, общият размер на сумата не може да е над 10 хил. лв. Пострадалите от престъпления имат право и на медицинска помощ, психологическа консултация, безплатна правна помощ.

Подпомагане могат да получат пострадали, претърпели имуществени и неимуществени вреди от престъпления. Финансова компенсация се предвижда единствено за претърпели имуществени вреди. Ако пострадалият е починал, правата му преминават върху неговите деца, родители, съпруг или този, с когото е бил във фактическо съжителство. Престъплението трябва да е установено с влязла в сила присъда. Помощ могат да искат и жертвите на престъпления, които са останали неразкрити и разследването по тях е спряно. Молбата за финансова компенсация се подава до областния управител по настоящ адрес на пострадалия или направо до съвета. Към нея трябва да се приложат и документи, които доказват направените разходи, за които се търси обезщетение.

Чрез националния съвет българите, пострадали от престъпление, извършено в друга страна от ЕС, могат да подадат молба за компенсация до съответния компетентен орган в държавата.

ОБХВАТ

Кръгът от престъпления, чийто жертви могат да търсят компенсация, е ограничен до тероризъм, умишлено убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство и изнасилване, от които са настъпили тежки увреждания на здравето, трафик на хора, престъпления, извършени по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група, както и други тежки умишлени престъпления, от които е настъпила смърт или тежка телесна повреда. Липсват например умишлено причинената средна или лека телесна повреда. Пострадалият не трябва да е получил обезщетение от друг източник - граждански иск или застраховка например.
2
1276
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
18 Януари 2010 07:23
Останалите да са благодарни, че не са наказани.
-----------------------------
Блогът на Генек

18 Януари 2010 12:55
А колко пари са дадени, за обработване на молбите, при положение, че инвалид за цял живот може да бъде обещетен с 250лв., а магистрат взима коледен бонус 5000лв., или 60000лв. за "пенсиониране" и преместване във ВСС?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД