:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,097
Активни 735
Страници 5,027
За един ден 1,302,066

България пробва да вдигне гръцката блокада с тиха дипломация

Обходните маршрути през Македония също се затварят за камиони
Снимка: Велислав Николов
През открития преди дни нов пункт край Златоград преминават само леки автомобили.
България безуспешно се опитва да пробие блокадата на гръцките фермери с дипломатически средства. Това стана ясно вчера, когато за първи път някои от общите ни гранични пунктове бяха затворени. Земеделците от южната ни съседка предупредиха още миналата седмица какво замислят.

Според говорителя на МВнР Драговест Горанов България ще минава по пътя на "други канали", за да разреши проблемите. "Страната ни още не е получила официален отговор от гръцките власти по отношение на изразеното безпокойство от блокирането на границата. Първо ще сезираме Европейската комисия, но на този етап търсим други възможности за политическо договаряне с правителството на Гърция", съобщи Горанов пред БНР.

"Нямаме друг вариант освен да действаме чрез колегите от външното министерство", коментира транспортният министър Александър Цветков. Засега от блокадата страдат повече превозвачите, тъй като пунктовете не са затворени за леки коли и автобуси.

Вчера се наложи да се намеси и премиерът Бойко Борисов. Той нареди да се опрости пропускателният режим за митническите проверки по границата ни с Македония. Хората на Ваньо Танов пратиха на Гюешево, Златарево и Логодаж допълнителни екипи, но предупредиха, че формалностите няма как да се премахнат. Там се попълват различни документи, тъй като това е външна за ЕС граница. После се оказа, че този вариант е безсмислен, защото късно следобед гръцките фермери заявиха, че стягат тракторите си, за да затворят и пунктовете между Гърция и Македония.

Премиерът нареди и на земеделския министър Мирослав Найденов да се срещне с гръцката си колежка Катерина Бацели, която е заявила, че се надява до сряда проблемите да се разрешат. Протестите обаче ще продължат минимум 10 дни. Земеделците от южната ни съседка пратиха извинение и нещо като график за блокадите до колегите си от сайта http://www.fermer.bg (виж карето).

Вчера в 10 часа бе затворен пунктът при Илинден, но само за камиони. По обяд фермерите блокираха и Кулата, но това почти не се отрази на трафика, който бе нищожен. Обяснението е, че мнозина са се вслушали в предупрежденията да не предприемат пътувания до Гърция.

"От блокадата губят българските производители - тези хора, които са произвели своята стока, която трябва да реализират на европейския пазар, особено в Италия и Испания, и техните загуби са много по-големи от превозвачите", коментира ситуацията зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов.

ПРЕДСТОЯЩИ

Днес в 11 часа пунктът Илинден-Ексохи отново ще бъде затворен за камиони, но ще се пропускат леки коли и автобуси.

Фермери ще блокират пътя Солун-Лариса, както и кръстовището до търговския център на BIOKARPET. Част от тракторите ще бъдат насочени към Аламана.

В четвъртък ще има блокади в Платикампос Гиртони, чиято крайна цел е Темпе. В демонстрациите там ще се включат фермери от областите Македония и Тракия.

От следващия понеделник земеделците възнамеряват да подновят стачките в района на Кавала.

В Серес се готвят да затворят моста Стримон, ще има протести и в Комотини, но без входовете към града.
6
1805
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
19 Януари 2010 06:55
Еврокомисионерката по кризите кво прави?
А, не са я назначили още?
Ми да направи нещо превантивно, показно, белким я назначат.
19 Януари 2010 09:03
Аз и вчера писах , като са толкоз отворени гърците що не блокират границата с Турция? Щот не им стиска знаят , че там лабаво нема , а също знаят че ние сме последна дупка на кавала и нас няма кой да ни чуе и да се оплачем!
19 Януари 2010 09:53
Трябват спешни мерки за противодействие - за да се спре това изнудване всяка година. Губим само ние.
19 Януари 2010 10:29
с "тиха" дипломация, Надето гаражната и Пасето "освобождаваха" нашите медицивски сестри от Либия таман 9 години..... добре че във Франция имаше президенски избори..... иначе и Желевката щеше да ги освобождава вместо да се черви в Брюксел....
19 Януари 2010 13:08
От тази ситуация за пореден път лъсва безсилието на правителството на южната ни съседка да се справи с вътрешните си проблеми, като допуска същите да се пренесат и в международен план, което е абсолютно импотентно поведение.
Много ми се иска да видя в действие резултатите от реалното членство на България в ЕС, както и изпълнение на договорните задължения от страна на другите членове на ЕС.
В Панорамата на Европейския съюз е обявено, че един от постигнатите до момента резултати е „премахване на вътрешните граници за пътуване и търговия”, а на практика с поведението си гръцките фермери правят точно обратното – отново поставят такива граници.

Натиснете тук

Обявените Политики на ЕС в областта на бизнеса и конкретно „Вътрешен пазар” са:
• Достъп до пазара
• Обществени услуги
• Отрасъл на услугите
• Свободно движение на стоки
• Свободно движение на услуги
• Конкурентоспособност

Натиснете тук

Дори още при възлагане на мандат за преговори за присъединяване, страната кандидатка е длъжна да извърши определени реформи и да предприеме определени мерки, като за целите на преговорите за присъединяване законодателството на ЕС е разделено на 35 тематични глави /acquis/, първите четири от които са:
1. Свободно движение на стоки
2. Свободно движение на хора
3. Право на установяване и свобода за предоставяне на услуги
4. Свободно движение на капитали

Натиснете тук

А сегашната ситуация е в противоречие и на процеса за „икономическа интеграция”.
Какво се разбира под „икономическа интеграция“?
Като цяло Икономическият и паричен съюз е стъпка напред в процеса на икономическа интеграция. Този процес може да се раздели на шест етапа:
1. Зона на преференциална търговия (с намалени митнически тарифи между някои страни)
2. Зона на свободна търговия (без вътрешни тарифи за някои или всички стоки между участващите страни)
3. Митнически съюз (с едни и същи външни тарифи за трети страни и обща търговска политика)
4. Единен пазар (с обща нормативна база за продуктите и свободно движение на стоки, капитали, работна ръка и услуги)
5. Икономически и паричен съюз (единен пазар с обща валута и парична политика)
6. Пълна икономическа интеграция (всичко по-горе плюс хармонизирани данъчна и други икономически политики)
Когато Европейският съюз е създаден през 1958 г. под формата на Европейска икономическа общност, целта е да се създаде митнически съюз и общ пазар за селското стопанство. Впоследствие ограниченият общ пазар е разширен; така че да включва и стоки и услуги на единния пазар, което е до голяма степен постигнато до 1993 г. Днес Европейският съюз е на петия етап от този процес.

Натиснете тук

… а в случая сме свидетели как по-стари страни-членки се държат като кандидат-членки, които не изпълняват предсъединителните мерки. Не може само да се иска от този съюз – трябва и да се дава.
19 Януари 2010 14:06
Първо ще сезираме Европейската комисия, но на този етап търсим други възможности за политическо договаряне с правителството на Гърция", съобщи Горанов пред БНР.
----------------------------------------- ---------------------------
Такива методи вече е ясно, че не водят до нищо. Българските селяни никога не ги допускат до границата, нека гръцкото правителство изгони техните от браздата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД