:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,493
Активни 727
Страници 31,058
За един ден 1,302,066

Университетите ще се принудят да закриват факултети

6 големи висши училища ще загубят право да обучават докторанти
Снимка: Борислав Николов
Въпреки спадащия брой на кандидат-студентите университетите се опитват на всяка цена да запазят звената си.
След години на мълчаливо съгласие с несъразмерното роене на факултети и цели университети държавата най-накрая е на път да сложи точка на това. В закона за висшето образование са подготвени промени, които ще забранят на преподавателите да участват в акредитацията на повече от 1 висше училище. Досега имената им можеха да се зачитат на две места, т.е. системата е раздута сериозно. Това се разбра от подготвените изменения между първо и второ четене на внесения от кабинета проект за развитие на академичния състав у нас. Проектът бе публикуван на сайта на НС, а председателят на просветната комисия Огнян Стоичков от "Атака" уточни, че промените са съгласувани и с просветния министър Сергей Игнатов.

Не е ясно в какъв мащаб ще се отрази новата забрана на мрежата от висши училища у нас. По данни на НСИ в университетите работят общо 21 106 преподаватели, като само 13 069 от тях са на основен трудов договор. Няма информация каква част от работещите на повече от едно място преподаватели са участвали и в акредитацията на втори университет, пък и това ограничение бе въведено едва през 2007 г. Има и съмнения, че то не е било контролирано стриктно.

"Аз също продължавам да чакам точни данни, но проблемът с "летящите акредитации" съществува", коментира председателят на просветната комисия Огнян Стоичков. Той уточни, че забраната няма да има автоматичен ефект, защото висшите училища имат действащи акредитации, които важат в определен срок в зависимост от получената оценка. "Забраната реално ще влезе в сила при подновяване на тези акредитации", обясни Стоичков. От сайта на Националната агенция за оценяване и акредитация става ясно, че голяма част от университетите са били акредитирани през 2006 г., а акредитациите на най-добрите от тях изтичат през 2012 г.

Големият брой университети на глава от населението у нас нееднократно е било атакуван от международни специалисти. Разрастването на системата тече на фона на задълбочаваща се възрастова криза при преподавателите. Въпреки това и намаляващият брой на кандидат-студентите обаче университетите до последно се опитват да пазят живи на всяка цена звената си. До закриване през годините се стигна само при няколко вътрешни колежа и филиала, а в агенцията по акредитация продължават да се правят опити за разкриване на нови университети. 10 проекта за нови учебни заведения получиха отказ, но с положителна оценка и в очакване на решение на кабинета и парламента са 4 проекта - за частни университети в Перник, София, Бухово и Добрич.

Промените ще доведат и до вдигане на летвата за правото на обучение на докторанти. В момента докторантско обучение могат да осигуряват както университетите, получили максимална оценка много добър, така и тези с добра оценка. Ако новите текстове бъдат приети, 6 университета, които в момента готвят докторанти, няма да могат занапред да приемат в тази степен. Списъкът включва Великотърновския университет, Висшето строително училище, Висшето транспортно училище, Лесотехническия университет, Техническия университет - Габрово, и Нов български университет, на който ректор бе Сергей Игнатов.

ОЩЕ ПРОМЕНИ

С новите текстове ще се дадат и по-големи гаранции, че университетите няма да злоупотребяват при сформирането на журита за конкурсите за докторанти, доценти и професори. Членовете им ще се избират с жребий, а не по усмотрение на висшите училища. За заемането на професорска длъжност пък няма да е задължително преди това да си бил доцент. Изисква се само докторска степен, 5 години трудов стаж след дисертацията и сериозен научен принос.
 Сергей Игнатов
30
5183
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
19 Януари 2010 01:28
Най ми е кеф за НБУ!!!!
19 Януари 2010 01:30
Е, Великотърновският толкова ли изпадна, бе?
А по времето на соца бе плътно след Софийския по престиж...
19 Януари 2010 01:48
Не е само по време на соца. Теи стартираха много силно след 91 - философски, икономически, правен факултет..., бяха почнали да си комплектуват катедрите... После Харалабиев го изхараламби - удариха го на печалбарство, накрая прибраха някакви пари по ромското присъединяване - скоропостижно даваха на големи групи от роми първо диплом за осми клас, после - гимназиален, и накрая - за висше обрадзоивание; "обучаваха" толкова много студенти, че накрая разчитаха главно на хвърковатите чети ... в един момент им бяха акредитирали само четири сециалности ....
..................
Абе, както казваше скъпия на сърцата на всички поодъргтели физици академик Дацев: "Колеги, неска сички ша земити изпита - нищо, че ви е осмо явяване. Дяда ви Дацев са го публикували във Физикал ревю!!! Ша има слава, значи и пари ша има." Та - дъртия знаеше. Почва се със славата. Те, милите, почнаха с парите...
...............
Не че злорадствам, напротив, мъчно ми е. И мястото е хубаво, и потенциалът им не е малък. И държаха културата на ниво. И сега има много свестни хора там. Ама то и онази булка питала: Що вий кат пийти въ були глъвътъ, пък мен - гъзъ?
19 Януари 2010 01:51
Май накрая не доуточних. Булката питала мъжката компания, с която се натряскала до безпаметство. Питала я на сутринта.
19 Януари 2010 02:43
ако пернишкият университет е окей и аз съм окей. вива перник!
19 Януари 2010 02:56
Леле , май нашио Проф. Мисирков ++ шъ даде фира покрай некое от съкращенията.
19 Януари 2010 03:03
а, мисирков++ не мой го пипнат, той вчера откри, че в линукса има графична среда за програмиране.

ако днеска прочете за eclipse, току виж до края на седмицата е затъмнил даже и donald knuth.
19 Януари 2010 03:12
Дъртанянски,


Обаче не са прави да отпадат. Трябва да запазят окапващите като колежи-бачелоретки, и без друго 3-годишното вишо ще стане нужно като средното.
19 Януари 2010 07:37
Дъртанянски, ний щоту, с нашту мръсно подсъзнании ни съ сетиими ич!
19 Януари 2010 07:58
Кога ще закриват "университети"? А "министрества на просветата"?
---------------------------------
Блогът на Генек
19 Януари 2010 08:35
Бухово форевър!
19 Януари 2010 08:41
Като го видя този на снимката ми се повръща . Вместо да направят една основна ревизия на всички никнещи като гъби под крилото на някой "висш държавен кадър" университети, те се захванаха с преподавателите в тях. Първичното са университетите и тези търговски дружества, които са се наименовали така, а вторичното са преподавателите. Може ли, например, някой да ми каже как ще си осигури преподаватели новият университет в Перник, освен ако не дойдат от другаде - най-вече от София ?
19 Януари 2010 10:01
Eдно око да видят в перник и него ще извадят мизерниците.
Нека има там един факултет по копчетата на червеноармейците. Или по глобален енергетизъм.
19 Януари 2010 10:17
Нема ли некой да ни просвети като къв ше е профила на ВУЗа у Бухово?
19 Януари 2010 10:36
той в Бухово профилът е ясен, затворнически имат референции и кадри....
19 Януари 2010 11:03
Най-много ми хареса
международни специалисти
!
Но няма страшно, уни-тата сега сами ще си напроизведат хабилитирани.
Впрочем, някак си бе премълчана идеята за нова промяна в акредитационните изисквания, пробутвана по терлички тези дни. Що тъй, да не би да се налага от местоположението в класацията на последните6?
19 Януари 2010 11:30
Пернишки университет на европейско равнище щял да готви архитекти и строителни инженери! И смело могат да сложат на фасадата прословутото пернишко "пред винкело всички са равни!"
19 Януари 2010 12:05
брей, тарикатите му! Гледах и аз сутринта за Пернишкия университет - ще обучават по информационни технологии и архитектура. Що пак най-евтинкото и най-вървежното бре? Не ви се дават пари за материална база поне на нивото на ТУ-София?
И смучете преподаватели от държавните университети, възползвайки се от мизерното им заплащане... досещам се, това заплащане няма да се промени, докато имате лоби в министерството... пиявици!
Някой да знае за наш частен университет, от които излизат учени-преподаватели за висшето образование?
Пази боже архитект от печатница за дипломи да проектира сгради и магистрали...
19 Януари 2010 12:17
Поне 80% от т.н. университети ТРЯБВА ДА СЕ ЗАКРИЯТ ! Те обърнаха образованието на далавера и затова в България се роят ДИПЛОМИРАНИ НЕДОНОСЧЕТА !
19 Януари 2010 12:27
sirnted: ахъм, но на една кохорта тарикати, тясно обвързани с печеленето на пари от образование, това не им изнася. Същите тарикати бистрят законите в момента и потриват ръце. - искат да роят частни "университети" за мутреси и всякакви отрепки... от сега ми е жал за малкото свестни деца с потенциал, които ще се подлъжат да търсят образование на такива места.
И най-после да се постанови кое е Университет и кое "ВУЗ за подготовка по...", че поне някъде да се спре чалгизирането.

Редактирано от - генетик на 19/1/2010 г/ 12:28:39

19 Януари 2010 12:28
Най-после да се успокои човек: ще станем по-учени!
19 Януари 2010 12:37
По-учЕни...
А може и - поУчени...
19 Януари 2010 13:43
Само две неща са необходими - да се вдигнат двойно заплатите в държавните университети и да се въведе изизскване на хабилитираните лица да се броят за акредитация само в един университет. За две-три години висшето ни образование ще стигне средното европейско ниво и ще стане нормално.
Без това няма как да стане. Един професор с 500 лв заплата не прави наука, и не преподава свястно, не се бои и от конкуренция - кой можещ човек ще се трепе да чете хиляди страници всеки месец, да учи езици, да се усъвръшенства за да вземе 500 лв.?
19 Януари 2010 15:32
Истината е в системата на финансиране на университетите и в системата на заплащане на преподавателите.
В момента и едното и другото работят против качеството на висшето образование в България - независимо дали става дума за държавен, обществен или частен университет.
Едва ли някой ще може да ме опровергае.
19 Януари 2010 17:05
Ако мине новия закон ще си правят с лекота професори, колкото им трябват за акредитацията, че и малко от горе.
19 Януари 2010 17:45
Нека министър Игнатов да вземе за пример свищовската академия. Там пише, че един преподавател взема от дистанционно и магистърско обучение по 100 хил.лв. годишно . Как става това? Това е супер ноу-хау. Нека се патентова и се приложи за всички вузове. Тогава преподавателите ще пляскат с ръце и ще пеят като преподават. Моля проучете опита!
19 Януари 2010 17:48
А що се отнася до великотърновския вуз и до други разбира се, то скоро там нещата няма да се оправят, защото те нямат правилна кадрова политика. Там кадруват няколко човека, които мислят, че ще векуват. как е възможно да съществуват катедри с над 50% привлечен състав. Не се обявяват конкурси, не се работи с докторантите. Възлагат си двойни и тройни нормативи и не се плаща нищо. Затова идват преподаватели от БАН, които половината от хорариума го прекарват по пътищата. Ами, въпрос на кадрова политика и стил на ръководство.
19 Януари 2010 17:51
Някои частно университети са много добре организирани. Има дисциплина и плащат добре. Може да се каже, че качеството на обучение в подобни места е няколко пъти по високо отколкото в прехвалени държавни академии и университети.
19 Януари 2010 21:34
Ох, Пенче...
Кои са тези частни университети и от кои държавни такива са по-добри? Дебело подчертавам: не мисля, че държавните ни университети са добри, а че частните са по-зле от тях...
19 Януари 2010 22:52
Специалност "Умение за водене на международни преговори" - не ви бъзикам. Справка ВСУ "Черноризец Храбър". За Перник и Бухово нищо не знам, за свой срам, ама поредният випуск абитуренти от немската гимназия във Варна се изнесе през есента комплект към университетите в Германия.
След дузина години, някой може да се позавърне министър за един мандат , колкото да стане пишман и толкоз.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД