Президентът Георги Първанов се активизира отново няколко месеца след икономическата дискусия, на която през септември бяха обсъждани антикризисни мерки. Този път амбициозната му задача е да се изготви основата за национална стратегия за развитието на страната до 2020 г. чрез обществена дискусия в петък на тема "България - накъде след кризата?". Идеята за изготвянето на дългосрочна визия е стара, но така и не намери отклик у досегашните управляващи. Първанов от години се опитва да провокира дебати по приоритетите за страната и чрез редовните си поръчани доклади за икономическото, социалното, демографското и интелектуалното състояние на нацията.
"Целта на сегашната дискусия е да сложи началото на широко обсъждане на приоритетите в различните области на обществения живот и на тази основа да бъде изработена национална стратегия за развитие на страната през настоящото десетилетие", приканват за петъчната дискусия от "Дондуков" 2. За участие в дебата са поканени представители на изпълнителната, законодателната и местната власт, синдикати, политически партии, научни, стопански и неправителствени организации, висши учебни заведения, експерти. Според наблюдатели държавният глава ще използва влиянието си, за да изработи платформата на нова лява формация.
На форума от септември м.г. Първанов представи икономически доклад, изготвен от екип от експерти и учени. Документът предизвика сериозни критики заради някои спорни идеи като отпадане на ДДС върху лекарствата, намаляване на ставката за продуктите от първа необходимост, както и премахване на плоския данък.
--------АЛТЕРНАТИВА
ДСБ започва да пише алтернативен план за изход от кризата, който ще е готов до 2-3 месеца, обяви пред журналисти във Варна лидерът на партията Иван Костов. Планът ще включва конкретни законодателни инициативи в най-кризисните сфери - трудова и социална политика, банкова и финансова и политиката по здравеопазване. Партията взе на мушка социалния министър Тотю Младенов, тъй като не извършвал реформи. "Имахме предложения в областта на безработицата, но не виждаме раздвижване", обяви Костов. ДСБ ще изработи промени в кодекса на труда и социалното осигуряване с цел изсветляване на икономиката. Здравеопазването било другият сектор, в който са нужни бързи реформи. Костов се обяви и срещу вкарването на генномодифицирани организми у нас, макар зам.-министърът на екологията Евдокия Манева да е сред радетелите на либерализацията на сегашния закон.
|
|