Интернет гигантът Google съобщи, че е създал централизирана интернет система за издирване на хора, изчезнали при земетресението в Хаити. Вече съществуващите търсачки като тези на телевизия Си Ен Ен, в. "Маями Хералд" и в."Ню Йорк таймс" предоставят подобна информация, но има риск хората да не успеят да намерят близките си, ако търсят на погрешното място в интернет. Търсачката на Google е достъпна на три езика - английски, френски и креолски. Системата е била разработена за 36 часа.
Между Франция и САЩ едва не се разрази дипломатически скандал заради помощта за Хаити, съобщи Би Би Си. Първоначално Париж обвини американските военни, че са "окупирали карибската страна" и помоли ООН да уточни ролята на Вашингтон, съобщи държавният секретар по делата на сътрудничеството и франкофонията Ален Жуаянде от френското МВнР. Той заяви това, след като американските военни, които контролират летището на столицата в хаитянската столица Порт-о-Пренс, отказали кацане на френски самолет с хуманитарна помощ заради военна машина от САЩ. Подобни обвинения отправи и международната хуманитарна организация "Лекари без граници". По-късно, след намесата на ООН армията на САЩ обеща предимство да имат хуманитарните самолети. Френският президент Никола Саркози от своя страна похвали "невероятната мобилизация" на Белия дом и "ключовата му роля в Хаити".
Американските части ще играят подкрепяща роля за мироопазващите части на ООН и няма да поемат полицейски функции, увери вчера военният министър на САЩ Робърт Гейтс. Американски пехотинци се спуснаха вчера от хеликоптери и поеха контрола върху разрушения от земетресението президентски дворец в Порт-о-Пренс. Около сградата в момента е разположен огромен бежански лагер и много хора определиха акцията на САЩ като публично оскърбление срещу суверенитета на Хаити. Карибската държава има нужда от 10 милиарда долара международна помощ, за да се възстанови и да засили своите институции, каза президентът на съседната Доминиканска република Леонел Фернандес.
|
|