Сривът на потребителското търсене убива малките фирми, показва проучване на Световната банка, направено в Източна Европа и цитирано от "Дойче веле". Банката е проучила ефекта на кризата върху дейността на около 2500 фирми в България, Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Турция. Резултатите показват, че над 70% от фирмите, участвали в допитването, са пострадали и продължават да страдат най-вече от силно намалялото потребителско търсене, довело до драстичен срив в продажбите, съкращаване на хиляди работни места. Докато не свърши кризата на търсенето, няма да има устойчиво възстановяване, категорични са икономистите на Световната банка.
В България само 52% от проучените фирми смятат, че сривът в търсенето е резултат от кризата. 80% от частните фирми у нас определят като най-голям проблем нарасналите си дългове, както и ограничения достъп до кредитиране. Голяма част от частните фирми в България смятат, че през следващите месеци няма да са в състояние да посрещнат финансовите си задължения. Фирмите у нас са сред най-оптимистичните, тъй като 48% от тях вярват, че търсенето ще се подобри още тази година. Едновременно с това обаче около 17% от българските фирми предвиждат съкращения на служители.
Проучването на Световната банка, която използва данни от юни 2008 до юни 2009 г., отчита, че огромен брой фирми в шестте източноевропейски държави са просто "безследно изчезнали"; други са в процес на ликвидация или са фалирали, но за банкрута им съществуват документи. Според официалната статистика най-много частни фирми са фалирали в Турция (6.8%), а най-малко в България (0.9%). Истинската цифра обаче е много по-голяма, казват от Световната банка.
Междувременно френският в. "Монд" написа, че германската икономика, която е гръбнакът на ЕС, изпитва сериозни затруднения. През 2009 г. БВП на страната е намалял с 5%, което е най-големият срив от Втората световна война насам, експортът е намалял с 15%, а продажбите са паднали с 20%.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Световната икономическа криза няма да приключи по-рано от 2013 г. въпреки оптимизма на банкерите и борсовите посредници. Това предупреждава известният икономист и носител на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц пред сръбския седмичник Econom:east, цитиран от БГНЕС . "Светът със сигурност няма да се справи с кризата нито до 2010 г., нито през 2011 г. Може би това ще се случи не по-рано от 2012 или 2013 г.", казва той. Според известния икономист САЩ, откъдето тръгна кризата, ще се борят дълго време срещу дефицита и възстановяването на паричната политика.