:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,049
Активни 758
Страници 21,952
За един ден 1,302,066

Сривът в потреблението убива малките фирми

За 80% от фирмите в България най-голям проблем е погасяването на задълженията и ограниченият достъп до кредитиране, отчете Световната банка
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Финансовите министри на Швеция Андрес Борг, на Испания Елена Салгадо Мендес, на Франция Кристин Лагард и на Финландия Юрки Катайнен (от ляво на дясно) разговарят по време на срещата на ЕКОФИН в Брюксел. Европейските финансови министри гласува вот на доверие на изпадналата в тежко икономическо положение Гърция, но настояха страната да вземе спешни мерки за намаляване на държавния дълг и бюджетния дефицит.
Сривът на потребителското търсене убива малките фирми, показва проучване на Световната банка, направено в Източна Европа и цитирано от "Дойче веле". Банката е проучила ефекта на кризата върху дейността на около 2500 фирми в България, Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Турция. Резултатите показват, че над 70% от фирмите, участвали в допитването, са пострадали и продължават да страдат най-вече от силно намалялото потребителско търсене, довело до драстичен срив в продажбите, съкращаване на хиляди работни места. Докато не свърши кризата на търсенето, няма да има устойчиво възстановяване, категорични са икономистите на Световната банка.

В България само 52% от проучените фирми смятат, че сривът в търсенето е резултат от кризата. 80% от частните фирми у нас определят като най-голям проблем нарасналите си дългове, както и ограничения достъп до кредитиране. Голяма част от частните фирми в България смятат, че през следващите месеци няма да са в състояние да посрещнат финансовите си задължения. Фирмите у нас са сред най-оптимистичните, тъй като 48% от тях вярват, че търсенето ще се подобри още тази година. Едновременно с това обаче около 17% от българските фирми предвиждат съкращения на служители.

Проучването на Световната банка, която използва данни от юни 2008 до юни 2009 г., отчита, че огромен брой фирми в шестте източноевропейски държави са просто "безследно изчезнали"; други са в процес на ликвидация или са фалирали, но за банкрута им съществуват документи. Според официалната статистика най-много частни фирми са фалирали в Турция (6.8%), а най-малко в България (0.9%). Истинската цифра обаче е много по-голяма, казват от Световната банка.

Междувременно френският в. "Монд" написа, че германската икономика, която е гръбнакът на ЕС, изпитва сериозни затруднения. През 2009 г. БВП на страната е намалял с 5%, което е най-големият срив от Втората световна война насам, експортът е намалял с 15%, а продажбите са паднали с 20%.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

Световната икономическа криза няма да приключи по-рано от 2013 г. въпреки оптимизма на банкерите и борсовите посредници. Това предупреждава известният икономист и носител на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц пред сръбския седмичник Econom:east, цитиран от БГНЕС . "Светът със сигурност няма да се справи с кризата нито до 2010 г., нито през 2011 г. Може би това ще се случи не по-рано от 2012 или 2013 г.", казва той. Според известния икономист САЩ, откъдето тръгна кризата, ще се борят дълго време срещу дефицита и възстановяването на паричната политика.
4
1319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
20 Януари 2010 01:54
Хайде да не се заблуждаваме безкрайно, не е само Джоузеф Стиглиц, а и много други. Камбаната за световната криза, провокирана не от друг, а от Съединените Щати, се бие непрекъснато от много дълго време. Само у нас цари блатно спокойствие и непоклатима любов и преклонение към истинските виновници. Десетки материали на авторитетни издания анализират и прогнозират и никакъв превод в нашите вестничета.
Натиснете тук

20 Януари 2010 09:41
Заглавието на статия е логически абсурд първо пише, че липсата на потребление съсипва фирмите, а след това пише, че всъщност най-големия проблем е съвсем друг - липсата на достъпно кредитиране и невъзможността за плащане на заемите. Не става ясно кой всъщност е най-големия проблем - свитото потребление или проблемите с кредитирането. Също не става ясно как ако един търговец не му се купуват стоките лесното кредитиране на същия този търговец ще му реши проблемите. Оставам с впечатлението че хората в България и по-света занимаващи се с икономика са излючително интелектуално ограничени същества.
20 Януари 2010 10:38
Значи проблем било че имали дългове и не им давали кредити. Ми то и на мен ми е проблем че нема кой да ми даде пари ей така. Егати правенето на "бизнес" - безкарйни кредити срещу неограничени дългове.
22 Януари 2010 13:09
БЮДЖЕТНИЯТ ДЕФИЦИТ И ОБЩЕСТВЕНИЯТ ДОГОВОР
Нямаме нужда от парите на МВФ, нито да емитираме облигации, за да финансираме бюджетните разходи е мнението на финансовия министър. Той е решил да тегли неразрешен кредит от народа, без да го пита.Всяко забавяне на дължими плащания от страна на държавата е принудително теглене на заем от бизнеса от железничарите, лекарите, чиновниците, строителите и всички останали, които недоволстват за неполучени пари. Точно по тази причина избраният от държавата подход трябва да се подложи на дебат.Нарушен е общественият договор! За тези които са забравили :С идеята за обществен договор Жан-Жак Русо отрича феодалните задължения (през 1762, а не през 2010 г.).


http://yphalachev.blogspot.com/2010/01/bl og-post_21.html
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД