Това е центърът на базата на летището в Кандахар. Спалните помещения на българските и румънските военни са съвсем близо. |
"Рисковете за българските военнослужещи в Афганистан остават и трябва да бъдем бдителни", коментира вчера президентът Георги Първанов. По думите му разузнаването периодично информира, че напрежението се засилва и трябва да се очакват подобни атаки. За миналата година са регистрирани 48 ракетни нападения на базата.
Нападението в Кандахар бе извършено, докато българският военен министър Николай Младенов и началникът на Съвместното оперативно командване (СОК) ген.-майор Атанас Самандов бяха в базата. Много от чуждите агенции предположиха, че Младенов е бил мишена на нападението, защото ракетата се е взривила на 200 м от спалното му помещение. Впоследствие това бе официално опровергано. От МО съобщиха, че към базата е изстреляна 107 мм ракета, китайско производство, която е неуправляема.
Ракетата е изстреляна към 22 часа местно време в неделя през оградата на лагера и спалното помещение на румънците. Част от осколките са пробили съседната българска постройка, която е отдалечена на 2 метра. Двама от пострадалите са били пред вратата на спалното помещение, където са пушили цигари.
При взривяването й най-много е пострадал сержант Александър Александров, чийто живот е в опасност в резултат на черепно-мозъчна травма. Редник Явор Иванов е ранен в крака. За втори път в рамките на три дни пострада ефрейтор Йордан Петков. В петък той се простреля в крака, докато чистеше личния си "Макаров". По време на ракетното нападение, докато е лежал в спалното помещение, Петков е ранен в стомаха и има заседнала осколка в челюстта. И той е опериран, а състоянието му е стабилно. Четвъртият пострадал - редник Лъчезар Иванов, е изписан още същата вечер от болницата. Тримата ранени ще бъдат транспортирани във военната болница в Ландщул, Германия.
Часове след нападението започна акция за издирване на съоръжения за изстрелване на реактивни снаряди и прочистване от евентуални терористи. "Почти навсякъде може да се видят патрули с кучета, които проверяват за експлозиви", предадоха кореспондентите на Би Ти Ви и "Дневник". Те съобщиха, че службите за сигурност издирват и двама атентатори, които са успели да влязат в базата, но информацията не бе потвърдена.
Преди няколко дни американското разузнаване е предупредило, че се очакват ракетни обстрели. Над три години 270 български бойци отговарят за охраната на вътрешния периметър на летището в Кандахар. Задачата им е да следят за движението на вражески елементи и да предупреждават ударните групи за евентуални инциденти. Не е ясно защо например Петков по време на бойно дежурство е чистил личното си оръжие.
Военният министър е на посещение в Афганистан от миналата сряда заедно с ген.-лейтенант Самандов. Младенов искаше да отиде още преди Коледа, но тогава реши, че не си струва да похарчи 80 000 лв. от бюджета на МО, и поиска съдействие за транспорт до Афганистан от американското военно командване. По време на петдневната визита освен с военнослужещите Младенов имаше срещи в Кабул с вицепрезидента на страната, с външния министър, с командира на оперативното командване на международните сили (ISAF).
"Резултатите от посещението на министъра в Афганистан ще послужат за конкретизиране на българските намерения за по-нататъшно участие в ISAF както във военно, така и в политическо и икономическо отношение", съобщиха от МО. На 28 януари Младенов ще участва в голямата конференция в Лондон, където ще има възможност да изложи българската позиция за хода на процесите в страната, ролята на ISAF и новата военна стратегия и за намеренията и приноса на България. Срещата е на ниво външни министри, какъвто към тази дата се очаква да е Младенов. В нея ще участват 60 страни и ще бъде обсъждана международната стратегия за Афганистан до 2012 г. Тя е под егидата на британския премиер Гордън Браун. Ще присъства и афганистанският президент Хамид Карзай.
В Афганистан министър Младенов вече поиска целият ни военен контингент да бъде базиран в Кандахар. Сега българските бойци са пръснати в Кабул, Кандахар и Херат. Очаква се Младенов да представи тази позиция и в Лондон. Президентът на САЩ Барак Обама обеща да изпрати още 30 000 американски бойци в Афганистан, но поиска от съюзниците от НАТО също да подсилят международния контингент с общо 10 000 души.
София възнамерява да изпрати 30 военни лекари в началото на 2010 г., като до края на годината може да бъдат командировани още 70 души военен персонал, заяви Младенов през декември м.г. Новият американски посланик у нас Джеймс Уорлик вчера изрази съчувствие на семействата на ранените български войници и изтъкна, че САЩ оценяват куража и споделената жертва, която правят тези войници и всички български военнослужещи в Афганистан.
------ПРЕГОВОРИ
Идеята за преговори с талибаните за прекратяване на въоръжените действия в Афганистан набира сили в навечерието на конференцията в Лондон. Според дипломатически източници се очаква тя да завърши с решение, че международните сили трябва да останат още пет години, за да се борят с талибаните. Командващият силите на НАТО и САЩ в Афганистан ген. Стенли Маккристъл се надява, че увеличаването на военното присъствие в страната ще отслаби достатъчно талибаните, така че лидерите да приемат мирно споразумение и да прекратят военните действия. "Като войник моето лично усещане е, че имаше достатъчно битки, и смятам, че неизбежното решение на всички конфликти преминава през политическия диалог. И това е правилният изход", посочи Маккристъл пред в. "Файненшъл таймс". Той се надява талибаните да помогнат за управлението на страната в бъдеще. ООН има готовност да ги извади от списъка на терористите, очевидно за да станат възможни преговорите с тях. Германският външен министър Гидо Вестервеле също апелира за реинтегриране на талибаните. По думите му много хора са се оказали сред екстремистите не от фанатизъм, а от нищета.