:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,733
Активни 171
Страници 6,298
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Трудно някой ще получи разрешение за засяване с ГМО

Липсата на правила е позволявала да се одобряват всякакви европроекти, казва министърът на екологията Нона Караджова
СНИМКА: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Нона Караджова
Нона Караджова е родена на 28 август 1960 г. в Силистра. Завършила е икономика и организация на труда в УНСС. От 1984 до 1992 г. работи в Икономическия институт на БАН, а след това - в МОСВ. Специализирала е публична администрация в Института за международно обучение във Вашингтон. Част е от екипа, водил преговорите в областта на околната среда за присъединяване към ЕС.

-------

- Госпожо министър, ясно ли е с каква сума правим корекция по оперативна програма "Околна среда", след като твърдите, че с петте проблемни общини все още се водят преговори за прекратяване на договорите им?

- Във връзка с писмото, получено на 8 януари, изпратихме много подробна информация какво сме направили, за да преодолеем проблемите, за да не се допуска повече одобрение на подобни проекти, т.е. въвеждане на ясни правила и критерии. И второ, какви мерки предприехме, за да направим преглед на тези проекти и където е възможно, да бъдат коригирани. Вече оповестих кои са проблемните проекти, какви са предприетите възможни стъпки от наша страна - анексиране на договори, при някои преминаваме към спиране. Силно се надяваме, че ЕК ще бъде във висока степен удовлетворена от предприетите мерки, за да не се налагат финансови корекции.

- Най-драстичните нарушения са в Своге, Каолиново, Стралджа, Дулово и Кърджали. Кое е обединяващото между тези общини, освен че почти всички са на ДПС?

- Не мога да кажа, че общините са нарушители, тъй като изискванията към тях, определени от МОСВ през 2008 г., са позволявали те да предлагат проекти според собствените си представи за ефективност. Откровено да ви кажа, не съм си правила труда да изследвам кои общини са на ДПС. Ето например в с. Люляково кметът е от ГЕРБ, а на Дулово - от ДПС. Не влагаме нищо политическо в проектите. В с. Люляково сега анексираме договора за изграждане на канализация и водоснабдяване и намаляваме сумата с 25%. Освен това общината се съгласи, че пречиствателната станция е с техническо решение, което е много скъпо, и прие да стартира нов търг.

- Шефът на ГД "Регионално развитие" Дирк Анер очаква информация за директно договаряните проекти по ИСПА. Колко са и каква ще бъде съдбата им?

- Тук става въпрос за прословутото писмо от 23 февруари м.г., изпратено от ЕК до финансовото министерство, с което се изисква одитното звено на МФ да направи преглед на проектите, които са преминали от открита процедура към процедура на пряко договаряне по ЗОП. Става дума за процедури, проведени от МОСВ. Тогава МФ не е предприело никакво действие по поискания от ЕК одит. През септември 2009 г. одитният орган се зае да направи оценка на съответствие на петте оперативни програми. Едновременно с това започна и анализ на проектите за пряко договаряне. Той ще бъде завършен до края на месеца и представен в ЕК до средата на февруари.

- В какво се състои проблемът според комисията?

- Прякото договаряне е регламентирано в закона като възможност, но по-скоро като изключение, а не като правило. При тези договори комисията смята, че има системно нарушение. Общата им стойност е 96 млн. евро, а общият брой на договорите - 7. Много вероятно е след края на одита ние сами да си наложим финансова корекция между 10 и 20% от стойността им, за да ни бъде призната поне останалата сума. Ако е 10%, корекцията ще бъде в размер на около 10 млн. евро.

- А каква ще бъде отговорността на кметовете?

- За разлика от оперативните програми при предприсъединителните имаше централизация и търговете и управлението на проектите са се правили в съответните министерства. Общините нямат нищо общо с проведените в МОСВ процедури за пряко договаряне.

- Според Дирк Анер трябвало е да се завиши бюджетът, за да може да се финансира най-ниската оферта по време на търговете. Смятате ли, че министерският екип може да носи отговорност?

- Получих обяснението, че когато тези проекти са били подготвени през 2002-2003 г., са били с едни цени, а след това заради инфлацията и т.н. стойностите са завишени. Това обаче не е основание да се премине към процедури на пряко договаряне, а е следвало да се осигурят допълнителни средства от националния бюджет и да се проведат открити процедури по ЗОП.

- Колко пари общо се очертава да изгубим по ИСПА заради ниското усвояване - под 50%? И готов ли е бюджетът ни да поеме този разход?

- Направихме първоначални разчети за високорисковите, сега довършваме анализа и за останалите проекти. Ако не бъде удължен срокът на нито един проект, ще трябва бюджетът да осигури над 100 млн. евро. Вицепремиерът Дянков изиска от министерствата, включително и от МОСВ, да направят разчети за следващите години и се очертава всяка година допълнително с национални средства да се осигури финансиране на проектите по ИСПА приблизително така: през 2010 г. - около 50 млн. евро, през 2011 - около 65 млн. евро, и през 2012 - около 15 млн. евро.

- През ноември казахте, че 80 проекта по Предприятие по управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) отиват на прокурор, защото са преоразмерени. Има ли резултат от тази проверка?

- Изпратихме 80 проекта със съмнения в обществените поръчки. Но прокуратурата препрати кореспонденцията, за да се направи проверка в Държавната финансова инспекция. Особеността е такава, че ПУДООС не харчи парите и не прави обществените поръчки, а отпуска на общините пари и те организират търговете. Извън това Сметната палата направи проверка на дейността на ПУДООС като организация, без обаче да обхване действията на общините. Общата констатация на Сметната палата е, че парите в този фонд много лошо са били управлявани. Това се изразява в липсата на ясни критерии при избор на приоритетни проекти, липсата на технически изисквания към проектите. Не са били публикувани решенията на ПУДООС, както се изисква по закон, за да е ясно на обществеността какво се финансира. Нещо аналогично на нарушенията при проектите, за които ЕК има съмнения. Но Сметната палата констатира, че въпреки лошото управление, липсата на приоритети и критерии информацията не дава основание това да се изпрати на прокуратурата. Липсата на правила е позволявала да се одобряват всякакъв вид проекти. Остава въпрос на морал да се финансират проекти, които са национално значими и приоритетни.

- В момента депутатите поправят закона за генномодифицираните организми. Защо предлагате парламентът да дава разрешение за всеки случай поотделно? Появиха се страхове за институционализиране на корупцията в тази област?

- Най-големият страх на хората е, че се "либерализира" продажбата на храни, съдържащи генномодифицирани съставки. Това е абсолютно невярно. То касае други закони - за храните, за фуражите, за лекарствените продукти и за ветеринарно-медицинската дейност, които не се променят. Единственото наше желание е да приведем нашите процедури в съответствие с европейските. Те предвиждат всяко искане за освобождаване на ГМО в околната среда да се разглежда поотделно. Или казано по-простичко, това е разрешение за засаждане на генномодифицирани растения. Каква е процедурата - заявителят подава заявление в МОСВ, то се изпраща до ЕК и до други страни членки. Едновременно с това досието, което съдържа оценка на риска за околната среда, се разглежда от 15 хабилитирани учени от БАН и университетите в България. В този съвет като наблюдатели има и НПО. В резултат на коментарите на ЕК, на страните членки и на становището на съвета на учените и НПО се подготвя решение на министъра на околната среда. Преди обаче той да вземе решение, се прави широко обществено обсъждане на всеки конкретен случай. Така че процедурата е изключително тежка, за да се разреши засяване с ГМО у нас.

- И все пак защо парламентът да дава разрешения?

- След като обществото се взриви с тази абсолютно невярна информация - че се "либерализират" вносът и засаждането на ГМО, от мен излезе идеята решението да се взима от парламента, а колегата ми министър Мирослав Найденов ме подкрепи. Сега обаче разбираме от колегите юристи, че има юридически проблем. Тъй като решението, което трябва да се изведе, е административен акт. Ако НС издаде такова решение, то не може да се обжалва. Тъй като хората се притесняват много, ще оставим текстовете от закона, които забраняват ГМО в зоните на Натура 2000 и до култури, отглеждани по биологичното земеделие.

- Възможно ли е да спазим европейските изисквания, но веднага след приемане на поправките да наложим мораториум за ГМО за година-две или три, докато се избистри дебатът в ЕК?

- То е същото. Аз ви уверявам, че пак няма да има нито един случай на разрешение за култивиране на генномодифицирани растения.

- Пет общини са се обявили за територия, свободна от ГМО. Ще се съобразите ли с тяхното желание?

- Ако по време на общественото обсъждане хората се обявят против, това ще бъде взето предвид. И аз като министър няма да издам разрешение.
245
4192
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
245
 Видими 
01 Февруари 2010 23:21
"Трудно някой ще получи разрешение за засяване с ГМО"
***
Още по-трудно ще е да разберете кой е пък този някой. На пук на вашите правила в чието изпълнение вие самите не вярвате...
01 Февруари 2010 23:24
Лесно всякой ще получава разрешение за засяване с ГМО
01 Февруари 2010 23:26
Не нам, не нам.
Видяхме го по Нова оня фермер, дето се хвалеше, че му ги рупали прасетата като бонбони ГМО-тата, дето се сеели в съседство с неговата нива, буферна зона не спомена, но се подразбра, че става дума за разстояние между 0, 2 и 0, 5 м, като между съседски ниви.
Вие на кого вярвате повече - на Нона или на фермера?
Въпросът е реторичен.
01 Февруари 2010 23:31
- Пет общини са се обявили за територия, свободна от ГМО. Ще се съобразите ли с тяхното желание?
- Ако по време на общественото обсъждане хората се обявят против, това ще бъде взето предвид. И аз като министър няма да издам разрешение.

...аз като министър ?!
Явно "Вечната Амбър", изобщо не допуска че утре може и да не е министър.
Ах!
01 Февруари 2010 23:36
Може и да не е...
Ама дотогава няма да даде...никому!!!
01 Февруари 2010 23:39
Най-ме е страх от политици, дето викат-няма страшно...
01 Февруари 2010 23:44
Вие на кого вярвате повече - на Нона или на фермера?

Фермерът е тапет, бОли го него за ГМО...
Да почакаме да видим министърката с хубавото име дали ще си удържи на думата, пък тогава дружно да я хулим, а?
02 Февруари 2010 00:25
аре аре. Няма за кога да я чакаме да се натутка.
02 Февруари 2010 00:47
Вместо да разтягаме приказки с уважаемата госпожа Министър , Парламентът да прекрати процедурата към второ четене на законопроекта за ГМО и с три изречения да конституира , Забрана за тяхното "освобождаване" върху територията на България . Санкциите срещу нарушения на тази забрана , да влязат в специална поправка на НК , а текущият контрол за нейното прилагане , да се уреди с указ на МС . Аман от "общи" интереси ...
02 Февруари 2010 00:53
Аз на тази госпожа вече й нямам вяра нито на една дума.

Под предлог, че Европа искала хармонизиране на нашето законодателство с европейското, така предложения нов закон за ГМО отива далеч, далеч зад препоръките на Комисията, които се отнасят за изпитания на ГМО в лабораторна среда, а не освобождаването им в околната.


Освен това заплахата, че Европа ще предприеме наказателни действия и глоби за нас, ако не го сторим, също се съдържала в някакво писмо, което все още никой не е видял. Отказват да го предоставят.

Инициативен комитет от граждани и природозащитници разпрати до медиите/всички/, открито писмо.

Засега го е публикувала само "Дума".
Това е писмото, в него всичко е казано:


Натиснете тук





Редактирано от - Сибила на 02/2/2010 г/ 00:58:40

02 Февруари 2010 01:18
"Завършила е икономика и организация на труда в УНСС... Специализирала е публична администрация... Част е от екипа, водил преговорите в областта на околната среда за присъединяване към ЕС."
Няма никакво съмнение че, както обикновено, са намерили най-подходящия човек за водене на преговори. Ясно е също така че и никой не разбира от генни модификации повече от въпросната госпожа
02 Февруари 2010 01:22
>>><<<
Леля Пена:
>>><<<

***
Она че ми казва - немалО подкупени.
Нали я ги знаем, они со надупени -
сас Едната рЪка си Гащите крепат,
а другата пружат надире, да гепат.
Па после ни викат "нели ни избрахте",
избрааме ви -викам, ма вий ни **ахте.
Бе я не от вчера - когото избЕрем
и он там се качи и сичко усЕре.
И после на мен че ми викат съм проста,
а тие обрали са сичко до кости.
Я простата дома си седим, работим
и нечем да одим за тех да се потим.
И нечем да раним и я диверсанто
дека пущия ни те от монсанто.
И дето я гледате тая мотика
отзаде на сите че я натикам!

02 Февруари 2010 02:39
Забележете какво пише в Протоколът от Картахена, подписан и от България: Натиснете тук



Член 2
Общи положения



1. Всяка страна ще вземе необходимите и съответни правови, административни и други мерки, за да изпълни своите задължения, предвидени в този протокол.
2. Страните ще осигурят развитието, работата, транспортът, използването, пренасянето и освобождаването на всички живи модифицирани организми да се осъществява по начин, който предпазва или намалява рисковете за биологичното разнообразие, като вземе под внимание и рисковете за човешкото здраве.
3. Нищо в този протокол по никакъв начин няма да засегне суверенитета на държавите по отношение на тяхната морска територия, в съответствие с международното право и техните суверенни права и юрисдикция, които държавите притежават в своите изключителни икономически зони и в границите на техните континентални шелфове в съответствие с международното право, а така също и осъществяването чрез морски и въздушни съдове на навигационните права и свободи на всички държави така, както е предвидено в международното право и е отразено в съответните международни документи.
4. Нищо в този протокол няма да бъде интерпретирано като ограничение на правата на страните да вземат мерки, които да осигурят по-висока степен на защита на опазването и устойчивото използване на биологичното разнообразие, отколкото това е предвидено в този протокол, който предвижда такива мерки да съответстват на целите и основните положения на този протокол и да са съгласувани със задълженията на другите страни в съответствие с международното законодателство.
5. Страните се поощряват да вземат под внимание, когато е възможно, налична експертиза, договорености и резултати от извършена дейност на международни форуми, които имат компетентност в областта на риска за човешкото здраве.



Никой не може да ни налага санкции, ако режимът за GMO е по-рестриктивен.
02 Февруари 2010 02:44
....И аз като министър няма да издам разрешение.



Да но в тази територия (защото това трудно може да се нарече вече държава)винаги се намира услужлив заместник или главен специалист, който подписва каквото му наредят (или заплатят) "със запетая".


Стига сте ни будалкали с "Усмивки от старите ленти"
02 Февруари 2010 05:53
Министърката :"Най-големият страх на хората е, че се "либерализира" продажбата на храни, съдържащи генномодифицирани съставки. Това е абсолютно невярно. То касае други закони - за храните, за фуражите, за лекарствените продукти и за ветеринарно-медицинската дейност, които не се променят."
Навремето в Русе при едни други лагерни условия на живот се случиха случки с детски колички...
Без да съм ясновидец, мога да видя ясно в близко време едни големи проблеми за министърката.Респективно -Правителството И няма да имат време слушалките в интернет да реагират за им оправят грешките.
Не само аз мисля, че не съм прасе, което което всичко яде. И ГМО като бомбони....
02 Февруари 2010 07:03
Вече видяхме как си го представят общественото обсъждане. Видяхме им и "научните" методи. Видяхме и кой ги натиска и за какви промени в закона.
Затова - стария закон с 30-километровите буфери и 10-годишен мораториум за всеки случай.
Единствената поправка - за научни изследвания в изолирана среда.
Пазеното и Господ го пази. Умният се учи от грешките на другите. Толкоз.



ПП - Интервюто е някак беззъбо.


Редактирано от - Simplified Solutions на 02/2/2010 г/ 07:04:03

02 Февруари 2010 07:07
@ Simplified Solutions
Ако едно ГМО е направено като хората не ти трябват ни 30км буфери ни нищо. Пък ако съм праил нещо дето да умори тебе, то и 300 км буфери няма да те спаси.
Така че тия буфери са си малко бабушкерска застраховка. Не че има смисъл, но е приятно усещане.
02 Февруари 2010 07:09
Абе, като няма да се дават разрешения - не е ли по-лесно да не се приема закон за даване на разрешения?
---------------------------------------
Блогът на Генек
02 Февруари 2010 07:17
Вааах! Скаличански, ма ти с тва ли се занимаваш?
В такъв случай - мораториума!!!
02 Февруари 2010 07:46
ГМО затоврено пространство и там да живеят само политици ибрикчии Като искат ГМО, ограда концлагерска и нищо да не прехвръква оттам
02 Февруари 2010 08:04
Колеги, дайте някой линк.Кои са тези пет общини, които са се обявили за свободни от ГМО.Май че това е пътят.
02 Февруари 2010 08:31
Изключително важните въпроси относно "онова" писмо вероятно са причина да не се пита госпожа пътничката за тривиални неща като концесии на полезни изкопаеми, за минерални води, квоти за вредни газове и подобни дреболии които тя несъмнено решава блестящо.
02 Февруари 2010 08:34
анастаси сиров - ето ги> Ивайловград, Кърджали, Баните, Сатовча, Златарица
02 Февруари 2010 09:55
"През септември 2009 г. одитният орган се зае да направи оценка на съответствие на петте оперативни програми. Едновременно с това започна и анализ на проектите за пряко договаряне. Той ще бъде завършен до края на месеца и представен в ЕК до средата на февруари."
5 месеца анализ?
Не е ли възмножко, някак?
02 Февруари 2010 09:57
Николай Скаличански, къде е по-точно това "навсякъде в ЕС"?
02 Февруари 2010 10:02
Въпросът, драги е не "Защо да не сеем ГМО?", а "Защо да ги сеем?".
Някаква информация, доказваща, че те са безопасни, евтини и ефективни?
Някаква информация колко струват посевите и препаратите на Монсанто примерно за 5 години на декар в сравнение с немододифицираните посеви и необходимите зя тях препарати?
02 Февруари 2010 10:15

тази агитация и тези интервюта заприличаха на сериал "отчаяни съпруги" и "дързост и красота".
Румба Желева и ГМО - шоу за населението в студената зима.

Щом не стават българските учени (глупаци и тъпанари) - вижте преобладаващата част на световните научни светила, нобелови лауреати, професори и академици (не само американците, спонсорирани от дявола Монсанто). Верно че и те едва ли ще могат да се сравнят с високия експертен и експериментален пойнт на бг-мамите (всичките генни инженерки с многогодишен опит)... но все пак за малко успокояване на черната трагедия.

Редактирано от - softwind на 02/2/2010 г/ 10:41:30

02 Февруари 2010 10:33
Все си мисля, че ние сме по католици и от папата! ЕС рекъл за хармонизация на законодателството ни с общото, а ние все се мъчим да ги надскочим. Дали Германия, Англия и Франция са одобрили закон за разрешение на ГМО и как??? Няма ли някакво инфо? Или само скритото и свръхтайно писмо за прословутата хармонизация е причината да ядем марули като метли и домати с вкус на риба? И как това ще се отрази на бъдещите поколения - нас, хората на средна възраст вече вълци ни яли? Имаме все още един малък шанс за чисто и биологично земеделие, дайте и него да осерем сами!!!
02 Февруари 2010 10:39
Ганю и т.н. Благодаря ти за линка.Пък и имам връзки в община Ивайловград.
02 Февруари 2010 10:41
Взе да става интересно.
Явно проверките за корупционни практики, ше тряба да им се увеличи обхвата - освен политиците, държавните чиновници, митничари, НАП-аджии и пр., а най-вече след случая с Ректора на Свищовската академия(разглеждан в момента от Прокуратурата), покрай споровете за ГМО взеха да се появяват интересни(за Прокуратурата) личности от сферата на БГ-нАуката.
Няма да ги изброявам, досега достатъчен брой Форумци дадоха сигнали, видеоматериали(признати като доказателства от БГ-съд) и линкове, ама гледам че са налазили и у Форума.
Неуважаемий Н.Скаличански, моля провеждайте високотехнологичните си ГМО-експерименти първом върху себе си, а не върху нищо неподозиращите обикновенни хорица!
Трябва ли да ви изброявам колко учени от световен мащаб са го правили, или сам ще се сетите.
02 Февруари 2010 10:42
Скаличански и Софтххх - не се излагайте с приказки на ангро.

Или не знаете за какво става дума и се хвърляте лазурно синеоки пред "амбразурите" на световната "хранителна" мафия и лакеите им, или обаче, сте по един или друг начин вързани на Хранилката им...

Писано е достатъчно вече по тези въпроси с резултат, че тежестта на учените мнения - с превес при противниците на ГМО, срещу кохортата чираци на Франкенщайн, обикновени невежи слагачи и дупелизци храбри, е с порядъци отгоре и се рефлектира най-добре чрез обществената настройка в големите европейски страни! А тя е доста на 80%!

Нямате разумни аргументи:
- нито заради самата стопанска сметка - за чий е нужно в малка България тази гадост,
- още по-малко заради елементарното здравеопазване и
- съвсем никакви, ако разглеждаме глобалната вреда за Родината ви в контекста на дълги периоди от време!

"Човеколюбците" и "научния" им ешалон причиниха достатъчно войни, геноциди и поразии по сите земни кълбета, за да се радва човек на чириканията няколко хранени с корпоративни зърна, врабчета.

02 Февруари 2010 10:45
Пък и имам връзки в община Ивайловград.

Анастаси, абе да не излезне че и с тебе сме рода?
(дрънни за всеки случай на old_dzhagalow@abv.bg)
02 Февруари 2010 10:53
или обаче, сте по един или друг начин вързани на Хранилката им...

Eisblock,
да обвиняваш опонентите в подкупност е стар омаскаряващ приьом. Нали разбираш, че ако водихме сериозен спор и лично се познавахме веднага щях да те там под съд за клевета и много бързо щях да докажа, че нямам нищо общо с тези индустрии, изследвания и компании. Та щеше да ти се наложи да плащаш компенсации за оскърбление.
Тези, които не мислят като вас, са тъпи, подкупни, представители на интересите на световния дявол, агенти на гнусните американци, руснаци, китайци, японци и индийци едновременно и т.н.
Ами вие явно сте решили да се върнете в буйната комсомолска агитационна дейност и събранията на ОФ от далечната, далечната ви младост.
02 Февруари 2010 11:01
Сега обаче разбираме от колегите юристи, че има юридически проблем. Тъй като решението, което трябва да се изведе, е административен акт. Ако НС издаде такова решение, то не може да се обжалва.
---
Писах по рано в една тема на форумците, че обявената процедура за позволение на засяването на ГМО от управляващите е поредната им опашата. Радвам се, че вестник Сега го посочва и пита за него министърката. Забележете - за юридическата издържаност на процедурата. Как управляващите водят обществени дебати и колко са безпристрастни въпросните учени се видя от темата на нова Натиснете тук
Генек отново е задал чудесен въпрос.
02 Февруари 2010 11:08
Eisblock, да обвиняваш опонентите в подкупност е стар омаскаряващ приьом...

Тъй като Eisblock е малко по-емоционална личност, явно затова не е успяла да спази някои елементарни правила.
Опитай с поколението на "хладния ум и горещото сърце...", може пък и да ти излезне късметя.
02 Февруари 2010 11:10
вижте преобладаващата част на световните научни светила, нобелови лауреати, професори и академици



Много искам да ги видя.
Но не за биотехнологиите в медицината и фармацията.
Искам да прочета мненията им конкретно за:
1. Отсъствието на риск за околната среда, конвенционалното и традиционното земеделие при освобождаването на генно-модифицирани растения в природата.
2. За отсъствието на риск за здравето на хора и животни при консумацията на храни от ГМО.
Ей по тези два въпроса само.
Поне на един нобелов лауреат, ако може.
02 Февруари 2010 11:10
Е, хайде, г-жо Караджова, не сме толкова глупави.
Първо, никой не говори, че ще либерализирате продажбите на ГМО-продукти. Ясно ни е за какво иде реч - за засаждане. Вярно, процедурата, която сте разписали, е доста сложна и трудна, но пък МОНСАНТО са упорити копелета, вервайте ми. Изобщо, порочна практика е да се разхлабва един закон и да се минава на процедури в изпълнителната власт. Защото, г-жо Караджова, утре няма сте министър. Какво ще стане, ако утре Атанас Атанасов е министър? Или някой друг платен агент и хроничен мошеник?
Второ, продажбите на ГМО-продукти няма накъде повече да се либерализират, защото върху тях не се упражнява абсолютно никакъв контрол. Преди седмици излязоха резултатите от лабораторията, изследваща съдържанието на ГМО в хранителните продукти. Всеки 14-и тестван продукт е съдържал ГМО, но при НИТО ЕДИН от тези продукти това не е било указано на опаковката.
Трето, докато в България не се садят ГМО, можем все пак да си контролираме какво ядем. Няма да ядем соя, царевица и вафли, примерно, или пък само такива, внесени от чисти откъм ГМО страни. Почнем ли да садим ГМО в България, нещата стават други, защото вече никой няма да може да гарантира чистотата на храните, произведени тук. Давайте смело. Ще се запишете след Филип Димитров като почетен унищожител на българското земеделие.
02 Февруари 2010 11:12
Най-големият страх на хората е, че се "либерализира" продажбата на храни, съдържащи генномодифицирани съставки. Това е абсолютно невярно

Това са приказки за наивници.
Най-големият страх на хората, и то се вижда от писмото от инициативния комитет е, че за територията на България се готви закон, който да позволи освобождаването на ГМО в околната среда, без буферни зони, без никакъв, предвиден в закона ред, по който можеш да се предпазиш от агресията на мутантите, ако са засадени до бабината ти нива. Те са агресивни, защото са пригодени да издържат на едни от най-тежките хербициди, покрай които нищо друго не никне. Както вече казаха пак учените, по този начин те се превръщат, самите те, в един устойчив плевел, който завзема все повече и повече територии чрез опрашване, при което не нормалното растение превръща ГМО в отново нормално, а обратното - ГМО го превръща в ненормално като себе си.


На територията на малка България е въпрос на няколко години заразяването с ГМО да се превърне в необратим процес. ГМО означава всичко или нищо.


Затова, исканията на хората са да бъде заявено чрез закона , а не в зависимост от конюнктурата на смяната на правителства или обвързни с корпоративни интереси хабилитирани учЕни, че в България няма да се отглеждат ГМО култури на открито и в неконтролирана среда.


Ако сигурността и гаранциите на интересите на гражданите се съдържаха в обещанията и вярата на честната дума на управляващите, и с тях се уреждаше устройството на една държава, то от закони нямаше да има нужда. Стискаме си ръката и все едно е договор. Да, ама не.


Затова закон, съдържащ клаузи за забрана на ГМО и мораториум, а не празни приказки за лапни-шарани.


Тези хора от МОСВ май не разбраха, че никой не им вярва след многократните им лъжи и извъртания не само по повод на закона за ГМО.

Интервюто е беззъбо, да.
Сигурно надеждата е във форума да постави острите въпроси и да даде горчивите отговори.
02 Февруари 2010 11:18
Колко сложна да е една процедура за ГМ продукт? Не е ли по-просто да се забранят?
Ако в едно село всички карат с катъри, измрат ли, ще трябва сами да си влачат каруците селяните. Друго си е с магаре, хем реве, хем март месец обяснява се любовно на комшийското, хем пърлета тичат отпосле наоколо.
Къде е началото и къде края за прилагането продуктите на човешката мисъл, особено при онези от тях, в които стремежа за печалба е ударил кървавия печат?

02 Февруари 2010 11:21
Много искам да ги видя.

Симпли,
не се занимавам с агитации от сорта "харесвайте и купувайте гмо" и не искам да разпространявам никакви тематични материали. Нито да натрапвам мнението си като диария на околните. Който има желание да се информира и да търси някаква обективност на темата може да чете в специализираните издания и на сайтовете на различните институти и университети. За жалост едни от най-сериозните разработки и изследвания се правят от китайци и японци и са слабо достъпни на руски и английски в нета.
Но това неглижиране на науката не е добро. И се чудя как толкова интелигентен човек като теб го подкрепя.
02 Февруари 2010 11:25
Наистина е възможно и дори вероятно някои от защитниците на ГМО да са на хранилката на Монсанто. Прави впечатление обаче, че яростните противници на ГМО от много зелената си позиция мълчат със страшна сила за хербицидите и пестицидите. А всъщност от търговска гледна точка производителите на ГМО семена се конкурират именно с производителите на хербициди и пестициди, защото ГМО растенията в повечето случаи се отглеждат с по-малко и с по-евтини препарати. Та като видиш яркозелен противник на ГМО, който не обелва и дума за -цидите, които са и големи замърсители, и силни отрови, почваш да се чудиш дали пък...

_______________________
Блогът на Манрико
02 Февруари 2010 11:26
Манрико?
Монсанто какво произвежда според теб?
02 Февруари 2010 11:28
Сибила,
02 Февруари 2010 11:29
Чуди се, Манрико, чуди се А пък докато се начудиш, ще зобиш ГМО и песни ще пееш.
Откъде го измисли това, че препаратите за ГМО-растенията са по-евтини? А знаеш ли, че ако в нивата ти намерят ГМО-растения, дошли по вятъра, могат да те осъдят, че си им откраднал семената?
02 Февруари 2010 11:30
Натиснете тук
Монсанто е един от най-големите производители на ...циди в света.
Нещо повече, генномодифицираната соя и царевица на компанията имат странното свойство да изискват увеличение на обработката с ...циди на компанията в геометрична прогресия.
02 Февруари 2010 11:30
А по какви въпроси извъртаха и шикалкавеха?

Хайде да си припомним.

Министър Мирослав Найденов:
Този закон касае не храната на хората, а фуражите за животните.
Въпрос: Това означава ли, че в България ще се отглежда генномодифициран фураж за животните?


Министър Караджова:
Този закон касае отглеждането на рапица, за производство на биогориво.
Въпрос: Генномодифицирана ли?


УчЕните:
Ние имаме разработен патент на генномодифициран памук, с който ще се изстреляме в космоса.
Въпрос: Тъй като през 2008 г. парламентът е извадил памука от списъка на забранените за манипулации на генното инженерство култури, то това означава ли, че геномодифицираният български памук чака за разрешене в Евроейската комисия и ако го получи, ще започне да се сади поголовно тук?


Зам-министър Манева:
Ние можем също като шест други европейски страни да спуснем предпазната клауза за единствения, разрешен за отглеждане в Европа сорт генномодифицирана царевица.
Въпрос: А ще я спуснете ли наистина? Как ще стане това? Кой, освен обществеността, ще го изиска?



Редактирано от - Сибила на 02/2/2010 г/ 11:37:00

02 Февруари 2010 11:32
Попе, из нашенско го наричаме.. "зарибяване".
02 Февруари 2010 11:36
Софти, при тез закони "врата у поле" и сега си сеят, без никакви отстояния, виж филма на Нова. Въпросът е, че при законодателство забраняващо разпространението на ГМО или ГЕ, няма значение как ще ги наречем, финансовият интерес на компаниите произвеждащи семена и съответните хербициди е незащитим. Не можем да вземем европейските субсидии за земеделие, докато още ги има (противниците на субсидираното земеделие са силни и имат далеч повече разумни основания да изискват премахване на субсидиите), а сме се загрижили за печалбите на Монсанто&co. Понамирисва на познати практики от други отрасли.
02 Февруари 2010 11:37
Компаниите като Монсанто действително не са много чистички, но и част от противниците на ГМО са в цвят който е много далече от бялото. Има хора които правят сериозен бизнес от "еко" земеделие по цялата верига с проучване, сртифицирате, райониране, етикетиране... и този бизнес е свързан с много субсидии. А където има пари от субсидии има и "зелени" от всякакъв сорт.
А за ГМО в България - само след убедителни и проверими доказателства и широк диалог. Ако няма убедителни и проверими доказателства, че рискът е по-малък от ползата, всъщност никой не би започнал да се занимава с такива работи.
02 Февруари 2010 11:38
А знаеш ли, че ако в нивата ти намерят ГМО-растения, дошли по вятъра, могат да те осъдят, че си им откраднал семената?
Знам, знам Само че трябва първо да събера реколтата от дошлите "по вятъра" ГМО, после, съзнавайки, че това са ГМО, чужда интелектуална собственост, да засея има-няма 1000 хектара с тях. Поне така е решил върховният съд на Канада, де От гледна точка на интелектуалната собственост е все едно да намеря на улицата един диск, да реша да го копирам в 1000 бройки и да ги продам и като ме съдят, да опищя света, че са ме осъдили, защото съм намерил един диск

_______________________
Блогът на Манрико
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД