:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,801
Активни 470
Страници 7,366
За един ден 1,302,066
Клуб "Просперитет"

Капитализъм винаги ще има

За съжаление винаги ще има и политици, които генерират кризи, за да получат максимална власт
Политиците обичат кризите - те им дават основание да плашат избирателите. Но политиците не използват този страх, за да прокарват непопулярните в "мирно време" либерализации и приватизации. Използват го, за да увеличат държавния контрол, бюджетните разходи и собствената си власт.

Сегашната финансова криза е глобална, глобален е и страхът, който политиците насаждат. Те преувеличават мащаба на бедствието, за да прокарат желаните от тях закони, които да разширят властта им. Но така подхранват паниката на пазара. А съчетанието от паникьорска реторика и законодателни експерименти е фатално за икономиката.

При криза е препоръчително правителството да е активно. Но през последната половин година страната се превърна в огромна лаборатория, в която всякакви мислими и немислими политически експерименти се започват, разгръщат, прекратяват и заменят със своята противоположност. Методът на финансово-икономическия екип първо да плаши, после да обърква и накрая да успокоява инвеститорите ги кара да изтеглят инвестициите си от България или да се отказват да ги правят, дори да са ги планирали. Отливът е драматичен - наполовина и продължава да пада. А запазването на съществуващите и привличането на нови чуждестранни инвестиции е фундаментално важно за финансовата стабилност на страната.

Тази стабилизация обаче ще остане само мечта, ако управляващите не се откажат от намерението си да налеят милиарди в инфраструктурни проекти и да субсидират земеделието. Упорстват ли да строят магистрали донякъде и мостове за никъде, да подпомагат земеделските производители - независимо дали чрез премии, субсидии или облекчени кредити, ще се сдобием не с "благоразумен" бюджетен дефицит, а с два бюджета. Първият, "обикновеният", правителството е обещало да балансира. Вторият бюджет ще е извънреден. Той задължително трябва да е с голям - далеч по-голям от 2%, дефицит, за да финансира всички предстоящи програми за подпомагане. Това ще затвърди ролята на държавата като основен източник на икономическа нестабилност и в същото време ще съсредоточи в нея все по-неконтролирана власт.

За съжаление част от бизнеса, получавала или желаеща да получава държавна помощ, се поддава на политически натиск. Бизнесмени, корпорации и работодателски съюзи с готовност жертват свободата и независимостта, към която гордо са призовавали в по-добри времена, срещу мита или обществени поръчки, които ще им помогнат да оцелеят в кризата. Подчинението на политиците е цената, която плащат за привилегиите си.

Гледката понякога е отблъскваща, но не това е най-големият проблем. Проблемът е, че бизнесмените започват да мислят с краткосрочния хоризонт на политиците. Това заличава границата между бизнес и политика и обезсмисля идеята за силен пазар, неограничаван от нормативи и политическа намеса. И легитимира твърдения като това на френския президент Никола Саркози: "С laissez-faire е свършено. Идеята за силен пазар, неограничаван от нормативи и политическа намеса, беше безумна". Капитализмът laissez-faire, който утвърждава абсолютната свобода на индивида от държавата във всички области на живота освен употребата на физическа сила, беше обявен за основна заплаха за свободното общество!

Това катализира бързата експанзия на държавата във всички сфери на живота и възроди познатите идеи за централно планиране, които рано или късно логически водят до все по-голямо ограничаване на човешкия избор и всеобхватна обществена (не само икономическа) криза.

На тази добре позната на българите заплаха за свободното общество ние, привържениците на радикалния капитализъм, противопоставяме идеите за свободния избор, за предприемчивостта, за неограничаваната стопанска инициатива и конкуренция. Настояваме правителството да поддържа рестриктивна фискална политика и да не харчи бюджетния излишък за популистки идеи; да подобри бизнес средата и създаде по-гъвкав пазар на труда; да не увеличава заплатите в публичния сектор освен за сметка на намаляване на други публични разходи; да съкрати субсидиите за губещи държавни предприятия и други социални трансфери; да съкрати числеността на държавната администрация.

Тогава правителство може не само да довърши този, но и да спечели втори мандат.

Учредяване

На 29 януари 2010 г. в София бе учреден първият Институт за радикален капитализъм "Атлас". Неговата мисия е да съдейства за по-доброто разбиране и по-широкото приложение на принципите на разума, рационалния личен интерес, индивидуалните права и капитализма laissez-faire в българската икономика и политика.

Учредителите вярват, че тяхната визия за свободно общество под управление на закона може да бъде осъществена чрез гарантиране върховенството на закона, правата на собственост, ограничаване на държавата до легитимните й функции и неограничавана стопанска инициатива и конкуренция.

Тяхната цел е да формират обществено прокапиталистическо съзнание, което по естествен път ще образова хората и ще им помага да правят смислен политически избор.

Сред 14-те учредители са издателят Калин Манолов, изпълнителният директор на "Овергаз" Сашо Дончев, председателят на Сметната палат проф. Валери Димитров, политологът Владимир Шопов.

Слоганът на института е: Свободен ум - Свободна личност - Свободен пазар.
238
5053
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
238
 Видими 
01 Февруари 2010 23:13

Изглежда ми като да си купиш фабрика на 8 септември.
01 Февруари 2010 23:15
Несвързан бъртвеж на един дребен човек.
01 Февруари 2010 23:23
"За съжаление винаги ще има и политици, които генерират кризи, за да получат максимална власт"
***
Кризите се генерират от борсовите спекуланти, които пък биват прикривани и впоследствие отървани от политиците с парите на жертвите на първите.
01 Февруари 2010 23:34
Тази стабилизация обаче ще остане само мечта, ако управляващите не се откажат от намерението си да налеят милиарди в инфраструктурни проекти и да субсидират земеделието.

Ах, там ли ги боли учредителите?
И къде, викаш, да налеят милиардите, авторе?
01 Февруари 2010 23:55
Абра-кадабра, фокус-бокус препаратус. Бъди, капитализам, бъди!


01 Февруари 2010 23:57
Сред 14-те учредители са издателят Калин Манолов, изпълнителният директор на "Овергаз" Сашо Дончев, председателят на Сметната палат проф. Валери Димитров, политологът Владимир Шопов.
Кое е свободен пазар. Това лим Сашо Дончев да купи 1 куб. м. природен газ от Газпром на цена от 50 евро и да го продаде същия на българския потребител на цена 300 евро без да е вложил и цент разход.
02 Февруари 2010 00:15
Оо, таман днес е рожденият ден на Айн Ранд!
02 Февруари 2010 00:33
Ако държавата наистина трябва да се намеси някъде в икономическият живот на обществото то полето за нейна изява Е строителство и поддръжка на инфраструктурата. В тази област България е половин век след Европа и наистина има нужда от огромни инвестиции и решителна държавна намеса. Който ви приказва друго - иска тез пари да бъдат вложени в нещо в което той има користни интереси. Те така те.
02 Февруари 2010 00:34
Не може да има свободен пазар без свободна конкуренция. Само че относително свободна конкуренция има единствено на конкурентния тип пазари. На олигополния е силно ограничена, а на монополния просто липсва.
-
При естествените монополи (водоснабдяване, електроразпределение) няма и няма как да има пазар. Просто няма ! Единственият начин естествените монополи да не се прадърнат в просто паразити е да са държавна собственост и да се управляват пряко от държавата. Демократичната държава, чрез зависимостта си от народа, поради изборите е единствената, която може да ги накара да работят ефективно и в интерес на хората.
02 Февруари 2010 00:42
Инфраструктурата - транспортна, финансова и т.н.. обективно е и трябва да бъде над пазара. Та принадлежи по скоро към предусловията на пазарната игра. Ако от нещо възникна световната финансова криза, то е точно защото инфраструктурата бе принизена до прах за пране или дамски превръзки.
-
Грешката на всеки фундаментализъм е, че хваща теорията работеща в един сегмент и се опитва да я абсолютизира върху всички. Това, което работи в конкурентните пазари, дава изкривени резултати при олигополните и се превръща в своята противоположност при монополите.
-
Някъде трябват черни котки, някъде бели за да бъдат изловени всички мишки.
02 Февруари 2010 00:45
Това, което според мен работи е :
-
- Държавна собственост, открито и пряко държавно управление на финансовата инфрастуктура, естествените монополи (електроснабдяване и водоснабдяване), публичната инфраструктура, подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, пътищата, водите, горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати. Недопускане на концесии и приватизация на ползването.
-
- Прозрачен държавен контрол върху олигополите (топлофикация, газоснабдяване), Пряка мажоритарна изборност от гражданите на държавната комисия за регулирането им.
-
- Пълна свобода и неограничена частна инициатива за конкурентните пазари (магазини, заведения, цехове, фабрики). Премахване на всички лицензионни, разрешителни и регистрационни режими за стопанска дейност в конкурентни пазари, при повишена отговорност за реално настъпили вредни последици от дейността.
-
Натиснете тук
02 Февруари 2010 00:50
На тия хубавци, най ще им приляга да си вземат за председател гуруто на дерегулираната икономика и световно признат радетел за слободия на бизнеса симеон дянков, като на първо време да вземат да закрият БАН, а после да отменят Кодекса на труда и съвсем да заприличаме на Грузия-върха в кариерата на финансист №1. Само за сведение от 3/три/ години сме член на ЕС и каквото става там, ще става и у нас, сиреч както казва ББ, нещата по скоро ще се затягат
02 Февруари 2010 00:54
Настояваме правителството да поддържа рестриктивна фискална политика и да не харчи бюджетния излишък за популистки идеи; ... да не увеличава заплатите в публичния сектор освен за сметка на намаляване на други публични разходи; да съкрати субсидиите за губещи държавни предприятия и други социални трансфери; да съкрати числеността на държавната администрация.

Тогава правителство може не само да довърши този, но и да спечели втори мандат.

Чудя се няма ли поне един икономист при вас, който да ви обясни понятието пределна склонност към спестяване и какво става в икономика с латиноамериканска структура на доходите и свръхконцентриран капитал ?
-
Колкото по неравномерно са разпределени доходите, то толкова повече парична маса трябва да връщаш в обращение през държавни и социални разходи, защото иначе свиваш пазара. Дори теоретично можеш да го свиеш до потребностите на тези 2 % със свръхдоходите и да изхвърлиш останалите 98 %. Разбира се, ако преди това не те изхвърлят теб и онези 2 % в Черно море.
02 Февруари 2010 01:31
"Свободен ум - Свободна личност - Свободен пазар"
До тук звучи добре, но като се прибави и емпиричното наблюдение
"свободни от морал" картинката става грозно-реалистична. И въобще никой ли не разбира че когато в едно общество непрекъснато се поощрява лакомията и егоизма, евентуално всички типове хора ще изчезнат освен лакомите егоисти?
02 Февруари 2010 01:39
...Капитализъм винаги ще има...

Да, ама - не...Който не вярва - да прочете подписа ми

***
Един призрак броди из Европа. Призрака на комунизЪма...Еее - ово е призрак ... Само БСП
02 Февруари 2010 01:55
Да капитализъм винаги ще има, но той ще е различен във времето и пространството. Няма универсален модел, дотолкова доколкото спецификите на всяко време, геограхско и културно пространство, изходна ситуация и необходими за решаване задачи са различни.
-
Един е капитализмът в Китай, друг в щатите, трети в Африка.
-
Дали на един африканец ще е достатъчно да му кажеш - ето ти свобода, бъди егоист и прави капитализъм ? Не ! Ако искаш африканеца да живее добре, то първо трябва да му създадеш образователна система и да го образоваш, да му създадеш здравеопазване и инфраструктура, после да му дадеш достъп до технологии и капитали, да му създадеш антикриминална сигурност и антикорупционни гаранции и т.н.. И това трябва да го направиш волево, т.е. планомерно, т.е. да го направи държавата или международна структура, но некомерсиална, "социалистическа". Ако го оставиш да се оправя сам, то ще тъне в простотия и мизерия.
-
На тези които могат не трябва да им се пречи, а на тези които не могат трябва да им се помогне, така, че и те да започнат да могат. Другото са теоретични утопии в някакъв мисловно опростен идеален свят.
02 Февруари 2010 01:58
VOCI,
ами като има пазар, то чакам и ти да ми пуснеш кабел за тока и да ми прекараш тръби за водата.
-
И защо ме предизвикваш да ти падам до нивото ?
02 Февруари 2010 01:59
Празни брътвежи.
Нали половин Африка 40 години точно туй правеше - НЕкапиталистически път на развитие. под вещото ръководство на съвецките другари африканските вождове напъваха своите държавици да създават условия на брикетите за всестранно развитие.
Резултатът : вълна не , ами цунами икономически емигранти кем омразната бивша колониална европа. където никой не е8ава нищо да им осигурява. всеки се оправя кък може. ама неще обратно в собствената свободна и грижовна държава
02 Февруари 2010 02:05
VOCI,
горното е теоретичен пример. Реалността е, че никога не се е състоял там и едва ли ще се състои.
Има едно понятие наречено неоколониализъм, част от което е и ситуацията в Африкка - удобна корумпирана туземна администрация, обслужваща интересите на международните компании. Нещо, като в България.
02 Февруари 2010 02:16
Естествен монопол е петела в курника.
А ти имасш ли представа как се произвежда и доставя енергията в компа ти с който се излагаш по няколко континента ? И че не става дума за естествен , а за искуствен монопол в България ?
02 Февруари 2010 02:24
VOCI,
просто говорим на различни езици. Попълни си знанията и можем да продължим. Щото все едно да обяснявам на някой подпийнал чичка в кръчмата що е термоядрена реакция.
02 Февруари 2010 02:25
Капитализъм = егоизъм , а най големия враг на обществото е егоизмът. сиреч капитализмът е вреден за обществото.
02 Февруари 2010 02:36
Българските сини са бивши комунисти, набърже самоообучени на "вашингтонския консенсус" в годините на триумфа му - 1990-1999 г. - и завинаги останали си там. В следващите няколко десетилетия не се предвижда връщането им на власт.
02 Февруари 2010 02:42
Брайти , аз съм инженер-физик по образование и съм работил освен другото 5 години в АЕЦ.
Искам да знам каква е квалификацията на тоз дето ще ми обяснява термоядрената реакция.
02 Февруари 2010 02:45
А новото лице на демокрацията?
ДС -комунисти, социалисти, капиталисти или върли демократи ще да са?!
Или просто интелеса клати феса?!
02 Февруари 2010 02:48
Я, още един СИТ иска да прави империя
А по темата: идеята е хубава, но изпълнителите ...
Калин Манолов го четях навремето в "Още инфо". Толкова гореше от желание да покаже какъв е либертарианец, че понякога залиташе в обратна посока. Не става само с желание, трябва и малко мисъл, логика. А какво прави Сашо Дончев в този институт? Всъщност ако не беше, сигурно нямаше да видим тези две статии в "Сега".
Но като цяло подкрепям. Не, че ще стане това скоро в България, но поне (евентуално) ще дърпате в правилната посока.
02 Февруари 2010 03:03
Либертарианството е нещо много по широко. Тук в най-добрия случай става въпрос за някакъв асоциален неолиберален монетарен фундаментализъм.
02 Февруари 2010 03:11
Я кажи нещо за термоядрената реакция да подигна нивото покрай тебе.
02 Февруари 2010 03:18
Ами сигурно знам повече за термоядрената реакция, отколкото ти за естествените монополи.
02 Февруари 2010 03:20
Във време оно в едно литературно списание имало спор - какви автори да печатат - нашенски или чуждестранни. Елин Пелин казал - най-добре е да печатаме нашенските плагиати, тъй ще са доволни и двете страни.
Тук ситуацията е подобна - по въпросите на капитализъма най-комптентни са нашенските плагиат-капиталисти имигрирали на Запад.
02 Февруари 2010 03:22
Гусин автора може ли първо да ни обясни какво точно означава "изъма" в заглавието, колко още петилетки ш'го строим, какво точно тряа съ получи и дали може да се сети "силните" пазари в коя точно част на радикалния "изъм" попадат? Предварителната или онази която шъ доди на плещите на изправящия се Атлас? Питам, щото предния път като се изправи тоя Атлас и видя к'ви "силни", "свободни" и "гъвкави" пазари се ширнали около него му стана мноо гот. Толкова гот че се... сещай се к'во стана както му беше хубаво на стероидния дръвник - изпразни се. И като направи първата крачка се подхлъзна, и падна. И после не мое го дигнат. И един чичко с весели мустачки и невесели брътвежи дойде да забърсва под него та белким се надигне..

Та сега сериозно. Политиците за които говориш през последните десетилетия правеха точно каквото хубавци като теб им хортуваха, резултатите са навсякъде около нас. Що са непопулярни тия "либерализации", душо? Да не се окаже че част от тях означават прехвърляне на властта над съдбите на милиони на мастити бизнесмени които никой не избира и на никого не се отчитат? Това ли е "изъма" или той ще дойде чак след като отново минем през хубавеца с мустачките? "Активното правителство" как точно да се разбира? Хем ревете че властта им много, хем ги искате "активни". Бе вие знаете ли к'во искате?

Тоя отлив да не се окаже че е пресъхналия поток към бетон и киреч? Кой наду балона с имотите по морето и в градовете? Властолюбивите политици, регулациите, пазара? Кой? На теб не ти ли прави впечатление колко хора се затриват по пътища които са проектирани само за част от потока с който са натоварени понастоящем? Какво точно не ви допада в идеята НАЙ-НАКРАЯ тая магистрала да стигне до морето? Кой да ги строи тия магистрали? Ти, Ганьо, Асан, кой? Или няма нужда от тях, така сме си шес? Как ви хрумна че държавата е източник на нестабилност след като с публични средства ви бършат дупетата драги "исти"? Ако можехте да се оправяте сами, щеше ли да се стига до кризи като днешната?

Слогана е шес. Обаче не е начина по този, рийш ли?
02 Февруари 2010 03:35
Брайти , Сигурното тука Е че и по двете теми си кръгла нула. Електроразпределението НЕ Е естествен монопол. В приридата съществуват примери за свободен пазар на електроенергия. Дадох ти джокер - Англия.
Да си чул за " Енергиен пръстен " ? Всички производители на енергия в дадена система се включват в паралел и прибори отчитат подадената от всеки един от тях енергия в " общия казан ".
Потребителите си избират на кого от тях да платят . Има конкуренция между производителите и борба за набиране на абонати както е при мобилните оператори.
В такъв свят един Абадабчо , например , ще е свободен да си купува тока от любимите му фотоволтаици по 50-60 стинки киловато. Само че от време на време мое и да му се обадят да почака ден-два с писането на глупости по форумите щот нещо се е заоблачило и в системата цинкулира само "атомен" ток по 20 стинки който изобщо не му подхожда на светогледо.
По-добре се дръж за темата БоБо-Сергейко. Там поне ще се посмеем от сърце.
02 Февруари 2010 04:08
Всички производители на енергия в дадена система се включват в паралел и прибори отчитат подадената от всеки един от тях енергия в " общия казан ".

Потребителите си избират на кого от тях да платят .



VOCI, обясни ми ти на мене като на колега по образование как аджеба става тая работа точно. Свързването на различни генератори в обща система е ясно. Другото ми е по-интересно - как потребителите си избират от кой ток да точат, че след това да го платят?

Редактирано от - myrmorko на 02/2/2010 г/ 04:17:31

02 Февруари 2010 04:10
Електроразпределението НЕ Е естествен монопол.

Направо кандидатствай за нобелова награда по икономика.
-
Колко електро жици влизат при мене и чии са ? Може ли всеки да изгради собствена електроразпределителна система ? Водоснабдителна система ?
-
Явно не схващаш и за това ще ти дам пример.
Ако в един район имаш само една кабелна телевизия, това, че можеш да щракаш каналите и да приемаш различни програми създава ли и конкуренция ?
02 Февруари 2010 04:17
И ще ти помогна с отговора. Не ! Тя определя кои програми да включи и се договаря със собствениците на програмите на какви цени да ги излъчва. Ако на някои програми не им изнасят условията, то просто кабелната мрежа им отказва включване. И какъв е избора на зрителя ? Да има или да няма кабелна телевизия. Ако реши да има ще трябва да приеме монополните цени и условия на кабелната мрежа.
-
Само дето при електроразпределителната мрежа избора на "програми" е донякъде реален само за едрите консуматори. За дребните е единствено неприложима фикция.

Редактирано от - Brightman на 02/2/2010 г/ 04:34:56

02 Февруари 2010 04:21
При водоснабдителната мрежа сигурно можеш да си избираш водата от кой язовир да ти я карат.
02 Февруари 2010 04:32
Колега VOCI, къде изчезна? Нещо май се затрудни в обясненията? Нищо чудно, след като можеш да твърдиш подобни недотам смислени (особено пък за инженер-физик) неща. Ако наистина си такъв по образование, поне не излагай Физическия факултет!
02 Февруари 2010 04:38
Да Брайти, обаче това е идеализиран мохабед. В реалността Асан от маалата иска да закачи пружината на жицата и баш го боли че N доставчика подават в мрежата. И като мине Доган и обещае аванта срещу гласове, ти като доставчик иди си търси "загубите". И като я няма държавата която страшно ти пречи на бизнеса, наказателен отряд ли ще им пращаш? Въоръжен? Мутри? Това вече го минахме. Пак ли?
02 Февруари 2010 04:45
Angel Kovachev,
моята теза е друга - при естествените монополи, а те са само два - електроразпределение и водоснабдяване - "невидимата ръка" не работи. Затова трябва да са държавна собственост и пряко управлявани и развивани от държавата, за да работи видимата ръка на демократичната държава и политическият (гражданският) контрол, чрез избори. Иначе си е просто икономически безсмислено източване в частни джобове за Майбаси и чешки пенсионери.
02 Февруари 2010 04:48
Не , бе. Преглеждах и другите страници. Няма сал тука да кисна да чета глупостите на Брайти.
Мърморко , казах ясно как нещата са реализирани в Англия ( и на някои места в САЩ . за Тексас съм сигурен , за други места не знам ).
Токът навсякъде си е същият и потребителите не го избират , естествено. Те избират на кой от производителите да го плащат. Това не е от физиката , а от икономиката , колега.
В България има ИЗКУСТВЕНО създаден монопол когато държавата изкупува ( на различни и установени от самата нея цени ) производството на отделните мощности и после го продава на потребителите по различни , пак от нея установени тарифи. Потребителите нямат пряк достъп за договаряне с производителите. Туй че продадоха електропреносната мрежа на друг чужд държавен монополист с нищо не променя схемата.
При водата наистина има естествени монополисти. аз за туй не споря. Само уточних че проблемът с монополизма при електроразпределението вече успешно е решен на някои места по света и там системата работи безотказно. Хората могат да си сменяват доставчика по интернет след изтичане на договора.
Какъв факултет по физика излагам разказвайки на несведущите факти от един друг свят в който с лекота са отстранени проблемите които те даже не подозират че биха могли да бъдат решени?
02 Февруари 2010 04:56
VOCI,
въртиш сучиш но не казваш как мога да си сменя доставчика дето жиците му ми влизат в къщата. Щото този електроразпределител не ми харесва и няма договор с ветрогенератора от който искам ток ?
-
Абе четох за разработките на Тесла за пренос на ток по въздуха, ама казват, че не трябвало да минаваш под антената щото си почвал да светиш, като крушка ?

Редактирано от - Brightman на 02/2/2010 г/ 04:56:59

02 Февруари 2010 05:09
Токът навсякъде си е същият и потребителите не го избират , естествено. Те избират на кой от производителите да го плащат. Това не е от физиката , а от икономиката , колега.


Икономиката в случая тясно корелира с физиката. Имаш "общ казан" т. е. система от няколко различни генератора, всеки с измерител на произведената и добавена в системата енергия. В такъв случай: 1.Какво може да накара даден потребител да предпочете един или друг производител, за да му плаща, след като количеството и качеството на енергията в системата зависи от всички производители? 2. Ако са налице единствено законите на икономиката, т.е. пазарното търсене и предлагане, то тогава всеки ще гледа да плаща "по 20 стинки"? Т.е. описаната от теб система точно води към монопол на производителя на най-евтина енергия!!! Или, което е още по-абсурдно, към този, който предложи най-ниска дъмпингова цена!





Редактирано от - myrmorko на 02/2/2010 г/ 05:32:45

02 Февруари 2010 05:24
Няма невидима ръка, избийте си ги от главите тия глупости вече. Това са теории, модели. За да работи тая невидима ръка трябва всички участници да са изрядни. Това е виц.. все още. Затова са регулациите - правила. Няма регулации - парите играят. Чрез лобисти, директна покупка на политици и т.н. И тогава тая невидима ръка става съвсем видима и тъпче джобчето на платилия. Питай специалиста с обръчите и прим-системата. И на мен ми се иска да има колкото се може по-малко забрани и повече свобода. В България почти всичко е забранено.. на хартия. Докато не се очовечат бабаити, мутри и прочее примитиви, правилата са необходимост. И дори и тогава пак има явления като картелиране, договаряне на цени и т.н. Печалбата е сладка, бате. Страничен ефект на "изъма". Автора и той затова ги е надробил цяла ока..

VOCI, ти какво предпочиташ, държавен или частен монопол? С какви аргументи прехвърлиха монопола от държавата на частника? И как бастуните от Enron например, успяха да разкарат всички регулации и от зор да изцедят кинти от калифорнийците ги подлудиха със срив на системата и причиниха брутален хаос. Ей ти пример за радикален "изъм" от любимия на автора тип. Силен пазар отвсякъде.
02 Февруари 2010 05:43
***
Отговарям само на Мърморко, вся остальная - супата.
И така :
1. При избора на доставчик потребителите се водят главно от две съображения - цената на енергията и влиянието на производството И върху околната среда.
Някои наистина са готови да плащат по-скъп ток на производителите от възобновяеми източници като по този начин инвестират в развитието на тези технологии. Аз преди малко се помайтапих за Абадабче но такива хора наистина съществуват и там където има възможност за избор те правят своя.
Тука има един нюанс : Тъй като всеки производител има ограничен капацитет той може да набира абонати с обща инсталирана мощност само до някакъв процент от максималния си капацитет. Не казвам точното число защото нямам време да се ровя но е около 80%. Останалото е резерв. И така потребителите си търсят доставчици като се получава една класация подобна на класацията за приема по успех в средните училища.
2. Абсолютно вярно. тенднцията е към преобладаващ дял на производителите на най-евтина енергия . Което от една страна е естествено а от друга създава проблеми. Поради острата конкуренция между производителите маржът цена-себестойност е много свит. Те не могат да се капитализират за да правят инвестиции в развитието и подръжката на инсталираните вече мощности. За дъмпингови цени и дума не може да става - наказанието е неминуемо. Да не говорим че такава фирма ще фалира доста преди да умори конкуренцията.
НО !
Спорът тука беше не дали тази система има предимства и какво бих предпочел аз лично.
Това което твърдя от самото начало Е че щом поне на едно място по света монополът в тази област е ликвидиран значи на всички останали места където все още съществува той не може да бъде наричан "естествен".

Редактирано от - sybil на 02/2/2010 г/ 10:58:30

02 Февруари 2010 05:55
Специално за Ангел :
Тука дето аз живея сега положението е следното :Основните производствени мощности + електропреносната мрежа са обществена собственост на Онтарио. НО са отдадени за експлоатация ( не съм се интересувал за какъв срок е договорът ) на частна кантора - OPG ( Ontario Power Generation ).
И така имаме възможно най- лошият вариант : обществена собственост оперирана от частен монополист. Ум не го побира !!! За какви злоупотреби и кражби става дума - не е за разправяне . Ония в България изглеждат като чавдарчета в сравнение с тукашните айдуци. Спасява ни само това че страната е изключително богата на природни ресурси и те покриват разхищенията. Същата работа като в Русия. Те така те.
02 Февруари 2010 06:06
На баба ти хвърчилото. Малцина ги интересува колко токсични газове отиват в атмосферата и какво ще се случи с радиоактивните отпадъци след като централата приключи. Тези с образование и култура. На мнозинството изобщо не им пука за такива "глупости". За да направиш избор трябва да си информиран, пич. И дори и тогава е по-лесно да махнеш с ръка и да си кажеш: "Да се оправят." И когато и декапитализираните производители изтощени от прекрасната конкуренция, която се явява силата свише, регулираща взаимоотношенията в любимия на автора "изъм" са неспособни да инвестират в нови технологии, кой трябва да оправи нещата? Лошата държава. А държавата от къде набира необходимия ресурс? От данъци. Щото всичко апетитно вече е приватизирано и са й останали само публичните услуги, които не са доходоносни но за сметка на това са незаменими. Без тях няма образование, няма култура, няма избор. А данъците - свалени. Щото да може бизнеса да се развива нали.. И как се навираме в тоя цикъл? А на бас че "изъма" има много общо. А ако и авторът се пробва да ни обясни що е това капитализъм, обещавам да му завра идеологията в дивия.

Соларните панели като бизнес за доставчици са начална фаза. Номерът е да падне цената, за да може да си ги монтирате по къщите и да си свиркате. Тоест хич да не ви пука дали монопола е частен или държавен. А с АЕЦ хич не виждам как ще стане тая работа.

П.П. Към втория пост:
Натиснете тук

Културата, VOCI. Като се очовечат и политиците ни, и гласоподавателите им..

Редактирано от - Angel Kovachev на 02/2/2010 г/ 14:51:59

02 Февруари 2010 06:08
VOCI
02 Февруари 2010 06:17
Thanks , Knight
Ангеле , пак повтарям - аз в тоз спор не закачам -измите.
Това което се опитвам да начукам в кратуната светла е че монополизмът в електроразпределението НЕ Е естествен. Нищо повече.
02 Февруари 2010 06:24
VOCI, двама философи се увлекли в спора си. Единият по едно време казал:
- Вие сам не разбирате какво говорите!
Вторият веднага възразил:
- Какво значи "разбирате"? Какво значи "говорите"? И накрая какво е това "вие"?


Вашият "спор" с Брайти ми прилича на това.

Редактирано от - myrmorko на 02/2/2010 г/ 06:26:10

02 Февруари 2010 06:27
Рядко лоша статия, не си струва четенето на поредните фантазии и блянове по умиращия капитализъм. Имам леко по леко чувство, че българету ще останат последните стожери на капитализмо. Ашкосун машала.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД