Бизнесмен подава сигнал срещу свой конкурент. С малко показания от напълно анонимен свидетел, малко подслушани разговори и данни от разказ на работил по случая полицай разследваният е готов за затвора. При това е имал определен от обвинението запасен защитник, защото адвокатът му е имал проблем и са решили, че не се е явил, за да бави нарочно процеса.
На базата на целия този наказателноправен коктейл може някой да прекара години в ареста или просто дълго време да си носи етикета "обвиняем".
Това изглежда съвсем реално според промените в НПК, които парламентът гласува на първо четене. Идеята за основаването на обвинение и присъда само на СРС-та се защитава с обяснението, че има престъпления, които просто не могат да се докажат по друг начин. Например подкуп и куп други корупционни афери. Въвеждането на т.нар. запасен адвокат, който по един или друг начин ще бъде определян от обвинението, е, да замества той титулярния защитник, когато не се явява без уважителна причина. Кой може да отрече, че има безброй примери на
подобни номера и шиканиране на наказателния процес
Отпадането на възможността след 2 години разследване обвиняемият да поиска процес се обяснява с факта, че има тежки престъпления, които не могат да бъдат доказани в този срок. Разпитът на полицаи, участвали в разследването, се аргументира с това, че те също имат право да са свидетели и могат да помогнат на обвинението, особеното когато става дума за сложни престъпни деяния.
Може би силното желание да се демонстрира добронамереност се съдържаше най-добре в казаното от правосъдния министър Маргарита Попова. "Предлагаме да може да бъде ангажиран в по-голяма степен държавният ресурс в разследването на тежката престъпност, да се опростят процедурите и да се разширят правата на пострадалия в наказателния процес", каза тя.
Вероятно затова в парламента почти никой не повярва, че се предлага нещо добро. На първо четене проектът мина на ръба - само с гласовете на ГЕРБ и "Атака". Неправителствени и правозащитни организации разкритикуваха някои от промените като нарушение на Европейската конвенция за защита правата на човека. И предупредиха за възможна серия от дела пред съда в Страсбург.
Промените бяха подкрепени от главния прокурор Борис Велчев. По думите, му когато има доказателства, които не подлежат на манипулация и ясно и убедително водят към определен извод, не бива законът да ограничава тяхното използване. Опитвайки се да защити правомощията за обвинението, главният прокурор каза и нещо много вярно. Че сегашната реакция на отричане и опасения е заради това, че "в България хората се страхуват много повече от държавата, отколкото от престъпниците". Той обаче не обясни защо е така. А всъщност лансираните в момента идеи не са нови и от години има опити за прокарването им. Но така и никой не изговаря истината, че
държавата трябва да покаже резултати, за да получи толкова правомощия,
силно ограничавайки правата на личността.
Какво стана, като се даде право за повсеместно използване на СРС, на прикрити във ведомствата и фирмите агенти, на тайни търговски дружества, използването на контролирани доставки и доверителни сделки, позоваване на анонимни свидетели, ровене в компютри? Даде се дори възможност да се крият информация, хора, документи, доказателства, когато и от когото поискат, и какво ли още не. Нищо не се случи, а се искат още и още правомощия.
И все законите, политиците и общественото мнение пречат. Може би затова и хората повече се страхуват от държавата. Не защото са потенциални престъпници, а защото се чувстват потенциални жертви. Или може би защото могат да попаднат на описания през последните дни в доклад на Висшия съдебен съвет Окръжен съд в Благоевград. Който прилича повече на частен, отколкото на държавен и справедлив. И си представете само с тайни показания и СРС какви чудеса могат да се случат в съдебната зала.
Да не говорим, че е повсеместна вече практиката да се засекретяват мерки за неотклонение и съдебни процеси, защото има данни, събрани със СРС.
Не е ясно и защо управляващите не си взеха поука
от още неутихналите скандали около закона за електронните съобщения. И са на път да влязат сами в нов капан, като обявят нов фронт с обществото с промените в НПК и НК.
Затова, преди да поискаш нещо, трябва и да докажеш не само добронамереност, но и резултати. Както премиерът казва - смешно е 70-хилядна армия от полицаи, прокурори, агенти, контролни органи, данъчни и какво ли не още да не може да се справи с 300 бандити.
Защото хората наистина се страхуват от държавата поне толкова, колкото от престъпниците. И с подобни законодателни промени това съотношение и този проблем няма да се променят или разрешат. Напротив, ще се задълбочат.