Около 30 000 души от предприятията за текстил и облекло са останали без работа миналата година заради свиването на поръчките. |
Кризата тормози главно по-малките предприятия, отчита изследването. Като цяло в сектора загубите на оборот са едва 3 на сто, а на работна ръка - 6 на сто, въпреки че всяка трета фирма се е освобождавала от хора. За сметка на това в 60% от фирмите е имало актуализация на заплатите нагоре. "Когато оборотът пада, фирмите са принудени да правят рационализации. Съкращават персонал, но пък оптимизират организацията на производството, настройките на поточните линии. Оттам се повишава производителността на труда, идват и по-големите печалби. А и човек се отказва последно от манджата, колкото и да е грубо", обясни Светлозар Петров, управител на Job Tiger. От анализираните големи производители на хранителни продукти половината са увеличили пазара си в България и имат развитие на производството. Нови продукти са пуснали 48%, а около 20% са разширили пазарите си навън.
Според шефа на БСК Божидар Данев освен хранително-вкусовата промишленост абсолютно незасегната от кризата е и фармацевтичната. Лекарствата са също продукти, от потреблението на които населението не може да се лиши. Във всички статистики за издръжка на живот се отчита постоянно и доста високо повишаване на разходите за здравеопазване. "Във фармацевтичната промишленост дори мисля, че няма никакви съкращения. Добре е и селското стопанство. Според мен тревожните информации за него са доста преувеличени", заяви Данев пред "Сега". В Агенцията по заетостта пък не са отчели масови уволнения в туризма. "Ако се съди по движението на пазара на труда, може да се каже, че туризмът се е съхранил в кризата", смята шефката на АЗ Росица Стелиянова.
СЪВЗЕМАНЕ
Хубавата новина е, че от януари има леко оживление в обема на поръчките към фабриките за текстил и облекла у нас, които бяха сред най-тежко пострадалите в кризата. "Всички големи играчи от конфекцията са на пазара и работят", казва председателят на Българската асоциация по текстил и облекло Цонко Недялков пред "Фокус". След голямото свиване на поръчките през втората половина на 2008 г. в бранша са съкратени 25-30 на сто от работниците, което значи, че около 30 000 са останали без работа до края на 2009 г., изчислява Недялков. Най-много заети има в производството на памучен, плетен и вълнен текстил. Такива предприятия има в Сливен, Габрово, Пловдив, Враца.