:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,480
Активни 780
Страници 14,383
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Широка е крачката към неизвестното

Навръх своята 90-годишнина известната ни поетеса и преводачка Леда Милева признава, че се вдъхновява от "Крачещия човек" на Джакомети
Снимка: Борислав Николов
Леда Милева
Изтъкнатата наша детска писателка и преводачка Леда Милева е родена в София на 5 февруари преди 90 години. Дъщеря е на трагично загиналия голям български поет Гео Милев. Дипломантка на Американския колеж в България. Авторка е на повече от 30 стихосбирки за деца, на пиеси и радиопиеси, както и на много статии и книги. Била е генерален директор на БНТ (1966-1970), председател на Съюза на преводачите в България, депутат във Великото народно събрание. По повод годишнината й излизат избрани нейни съчинения в 4 тома (изд. "Захарий Стоянов"), а на 18 февруари този месец от 18.00 в зала 7 на НДК ще се състои тържествена вечер, посветена на живота и работата й.





- Вече се появиха три тома от Вашите събрани съчинения. Направихте и една забележителна годишнина. Имате ли чувството, че животът ви е пълен?

- "Забележителната годишнина", т.е. 90-ият ми рожден ден, беше според календара преди една седмица, но всъщност не е свършила. На самия 5 февруари домашният ни телефон звъня без прекъсване от сутринта до вечерта. В една или друга степен и до днес не е замлъкнал. Като прибавим, че в това време апартаментът ни се превърна в розариум, можете да си представите колко пълни и вълнуващи за мен бяха тези дни - пълни с обич, с приятни изненади и най-вече с чувството, че имам повече приятели, отколкото съм съзнавала досега...

- И аз звънях, но не успях, все заето даваше. Справихте ли се лесно с това празнично натоварване?

- Ами може и да беше малко изморително, но е приятно да чувстваш понякога, че животът ти е пълен. Колкото до трите тома, те са всички предназначени за децата. До няколко дни ще излезе и четвъртият, който съдържа есета и спомени за пораснали деца, те са важна част от равносметката ми по случай юбилея. По-скоро са избрани, пресети може би с немного гъсто сито, но не са събрани съчинения. Признателна съм на художничката Маглена Константинова и на издателя Иван Гранитски за доброто оформление и за полиграфическото изпълнение. А за съдържанието, за текстовете ще имат думата читателите.

- Вие цял живот пишете за деца. А аз съм имал случаи да ви слушам как общувате с децата. Правите го с някакво неподражаемо умение. И съм наблюдавал децата - те не само ви слушат, но ви и чуват. Как се постига?

- Ако познаваш детската природа и имаш достатъчно опит, не е трудно да задържиш вниманието на една класна стая или да укротиш читалищен салон, който жужи като кошер. Най-сигурно се установява контакт с някое хумористично стихотворение или весела приказка. Трябва да призная, че съм имала и забележителни учители в това изкуство. Незабравими не само за децата, но и за мене, бяха гостуванията в различи училища заедно с Ран Босилек, с Ангел Каралийчев, с Асен Босев. А сега често посещаваме наши малки читатели заедно с моя колега Панчо Панчев - Дядо Пънч, който омайва аудиторията със своите гатанки. И аз обикновено завършвам с гатанки - още един сигурен начин, че децата ще слушат внимателно и ще реагират спонтанно. В това отношение ненадминат майстор в нашата литература беше Асен Разцветников.

- Успявате да организирате много прояви на фондация "Гео Милев" и не личи да сте уморена. Като дълг на дъщеря към баща си ли приемате това, или наистина смятате, че хората трябва да знаят?

- При едно от интервютата по случай 115-годишнината от рождението на Гео Милев журналистката ме попита дали чувствам като "бреме" грижите за съхранение на неговото духовно наследство. Въпросът истински ме изненада. Не бреме, а чест и дълг за мене пред паметта на баща ми е да съдействам за по-пълното и по-компетентно представяме на неговото творчество, на разностранното му културно и обществено дело. За да достигнат до новите поколения неговият устрем към свободата и към тържеството на хуманизма, убеждението му, че запазвайки най-ценното в своето развитие, нашата култура непрестанно трябва да се обогатява с върховите и най-новите постижения на други народи; за да не изоставаме от модерните тенденции на световната литература и изкуство, а да се стремим да бъдем на гребена на вълната.

- Не се ли обезверявате понякога? Не изнемогвате ли?

- Старая се да не личи.

- Веднъж ми казахте, че "Крачещият човек" на Алберто Джакомети ви е любима скулптура... Защо - като метафора ли ви харесва това? Като неприемане на застоя? Гледате ли и на себе си като на един неуморно крачещ през словесността и живота човек ?

- "Крачещият човек" е една от серията подобни творби на швейцарския скулптор - метални, сурови и грапави човешки фигури, пръснати по музеи и частни колекции.

- Откъде така се влюбихте в произведението на Джакомети?

- "Крачещият човек" стоеше сред огромно спрямо неговите размери голо мраморно поле в един вътрешен двор към сградата на ул. "Миолис", където са офисите на всички постоянни представителства към ЮНЕСКО.

- По време на работата ви в Париж ли това?

- Да. Фигурата хвана въображението ми още първия път, когато я видях. Стана ми навик при всяко влизане в сградата да се спирам в края на фоайето и да поглеждам през стъклената стена към "Крачещия човек", към неговата тънка и висока фигура, винаги забързана, леко приведена напред, привидно крехка, но здраво стъпила на земята. Когато над "Крачещия човек" плющи дъжд, ефектът е изумителен, неволно те полазват тръпки. В ясен ден "Човекът" изглежда весел и оптимистичен, а вечер върху влажния мрамор падат огромните жълти квадрати на осветените прозорци. Тогава "Човекът" сякаш върви не по земята, а из космоса, като че ли прекрачва от звезда на звезда. Но най-често той навява едновременно тъга и уважение с непокорния си вътрешен порив, който не му дава покой, и той вечно крачи към неизвестното и непостигнатото. Само че ние, в Българското представителство, не му казвахме "Човекът, който крачи", а "Крачещото човечество". И вярвам, че ако Джакомети беше още жив, не би ни се разсърдил за този свободен превод. Навярно в много градове и сгради по света тази неголяма фигура би събуждала мисли и естетически преживявания, но едва ли друго място би било по-подходящо за нея от ЮНЕСКО. Една организация, изправена пред огромните проблеми на "Крачещото човечество", пред духовните стремления на един събуден свят, но вече устремен към звездите.

Когато мисията ми в ЮНЕСКО приключваше и вече правех прощалните си визите, изведнъж почувствах колко ще ми липсва този символ на крачещото човечество. Затова поръчах да ми направят голяма снимка на фигурата на Джакомети и я опаковах заедно с книгите си. Тя и сега стои в антрето на софийското ми жилище. Така заедно с "Крачещото човечество" посрещаме всеки, който прекрачи прага на нашия дом. Ще я видите и върху корицата на последния том от четиритомното ми издание в близките дни.

- Чувал съм хора да ви се възхищават - на издръжливостта, на умението за общуване, на походката дори. Какво бихте пожелали на българите, които искат да постигнат дълголетие, но като вашето - пълно с изисканост и енергия? Какво е нужно?

- Да съчетават интелектуалните занимания с физическа активност, с участие в обществения живот. Да се стремят към високи и чисти хоризонти. Да умеят да мечтаят, да бъдат оптимисти. Ако не могат да се потопят в света на литературата и изкуството, поне да живеят близо до него. И до света на искреното приятелство и любовта. Да се събуждат с усмивка и песен на уста...

Вярвам, че това е една от добрите рецепти.
Снимка: Архив
Един от "крачещите хора" на Джакомети.
18
3676
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
12 Февруари 2010 22:27
Честит рожден ден на една велика българка! Да е здрава и жизнена!
13 Февруари 2010 07:38

Честит рожден ден. Господ да И "ПОЗВОЛИ" да чества и на 100 години.
13 Февруари 2010 08:02
Честит й рожден ден!
Каквото и да е написала, каквото и да е направила - в историята на народа ще остане с гениалната малка песничка за "Зайченцето бяло".
Това е достатъчно за вечна слава!
-----------------------------------------
Блогът на Генек
13 Февруари 2010 09:31
Дъщеря е на трагично загиналия голям български поет Гео Милев.
Това ТРАГИЧНО ЗАГИНАЛ звучи, като загинал при катастрофа или от природно бедствие. В неговият случай се пише ЖЕСТОКО УБИТИЯ, ама нали оно си требе да се пише политически коректно***

Редактирано от - sybil на 14/2/2010 г/ 04:54:19

13 Февруари 2010 11:00
Сладурана!
Винаги като я дават по някоя телевизия я гледам с удоволствие и ме впечатлява как добре помни и дати, и събития, и всичко.
Искам един ден да остарявам като нея - красиво и полезно.
И още нещо - тя е чудусен пример, че сред лансираните при социализма творци имаше и прекрасни автори - струва си да се каже, понеже някои изкарват, че идва ли не всичко тогава ставаше само по политически причини.
А варварското убийство на баща й май заслужаваше да стане родното събитие на ХХ-ти век - като че ли то най-точно характеризира българската душевност...
13 Февруари 2010 16:48
Да е честит юбилея, а и още да има да й честитим!
13 Февруари 2010 19:14
Аристократ на духа, фин и мил човек.
Като наш постоянен представител в ЮНЕСКО направи изключително много за образа на страната ни.
Аплодисменти, госпожо Милева!
13 Февруари 2010 19:46
Честито на юбилярката!
Да е жива и здрава, стотака да чукне и да го задмине. Такива хора са гордост за България и за човечеството.
Дъщеря ми, като беше малка, казваше на Леда Милева "Леля Милева" - толкова я харесваше, че я чувстваше близка, като своя леля.
Поздрави и на Бойко за хубавото интервю.
13 Февруари 2010 20:15
Дори и при соц-а Леда Милева си беше дама - по същност и стил. И сега е! Много, много приятелска любов и топли дни!
13 Февруари 2010 21:41
Многая лета - тя е наистина пряката наследничка на пострадалите от "комунистическия" терор, за който светът прокле завинаги противниците му, а необуржоазната бесепарска кръвожадна олигархия не промълви нито дума!! ..Наздраве и...боговете да прощават!!!
14 Февруари 2010 00:58
Мръксоле , за таквиз квалификации требе да те трият. Мене за едно " селяни" знаеш че ме изтриха. Кажи как си се подмазал на модератора ?
14 Февруари 2010 01:31
Да е жива и здрава Леда Милева до 100 и повече години. Всички ние, и децата ни, и внуците ни, сме израстнали с прекрасното "Зайченце бяло"! Достойна потомка на достоен род. А Гео Милев е велик. И преводът му на Хамлет ми харесва повече от този на Валери Петров и на Шурбанов.
14 Февруари 2010 01:54
Финес и достойнство - от Съюза на преводачите я помня, че дори и съм седяла в президиуми до нея, без да съм от близкото й обкръжение. Имаше си неин стил да решава административни проблеми с доводи сякаш от един друг свят, съвсем далечен и различен от света на идеологическите постулати на един творчески съюз - макар че е била подвластна на същите, но никога не ги натрапваше пряко. Спомням си как ме утеши веднъж, на едно мое едва забележимо недоволство, че докладът ми на една теоретична конференция беше последен в програмата. Дори и не съм гъкнала по повода, но тя забеляза и рече - една изискана жена се познава по прическата и по обувките. Така че най-важни са първият и последният доклад, те се помнят. И аз бях много горда от отреденото ми място.
Каквито и вътрешни борби да е имало, какъвто и политически натиск да е оказван, никога простотията не изскочи на повърхността - по времето на нейното председателство.
14 Февруари 2010 09:34
Баща и е бил един от най-изявените литературни модернисти на своето време Ранен по време на войната, загубил едното око. Доколкото знам не е бил нито комунист, нито земеделец -убит е заради поемата "Септември", най-вероятно. Това говори за манталитет на голяма част от нацията по това време. Превратът от 1923г. с цел запазване на короната на Борис хвърля страната в една гражданска война, която беше прекъсната едва след 1944г. Но отгласите от нея все още се чувстват.
И още нещо - тя е чудусен пример, че сред лансираните при социализма творци имаше и прекрасни автори - струва си да се каже, понеже някои изкарват, че идва ли не всичко тогава ставаше само по политически причини.

Почти цялата българска интелигенция, която не е била в последните правителства беше запазена след 1944г. и много възхвалявана. Елин Пелин, близък приятел на царя беше обявен за народен писател. Да не говорим за придворните поетеси Баграня и Дора Габе. Всички големи композитори, като Владигеров, Стайнов, Големинов, Пипков, В. Стоянов, Обретенов и мн. др. бяха възхвалявани. Художниците Дечко Узунов, Жендов, Стоян Венев и мн. др. също. Интересно е, че Владигеров, който е голям композитор, разбира се провеждаше линията на партията срещу модернизма в музиката - аз имам негови статии в това направление, докато комунистът отпреди 1944г. Любомир Пипков беше станал един от най-модернистичните композитоори и беше критикуван. Сега неговото име съвсем незаслужено не се и споменава - не е политически коректно, въпреки едни от най-големите творби, като операта "Момчил" и много други.
Те, разбира се се отплащаха съответно с политически коректни творби. Първите академици на БАН станаха изтъкнати учени от преди 1944г., Д. Иванов, Г. Наджаков, Обрешковм, Чакалов, Каишев, Г. Бончев и др. някои, от които се водеха от студентите ремсисти за фашистки учени - Д. Иванов и Г. Наджаков. Разбира се имаше отделни творци, като Михаил Арнаудов (като министър в последното правителство), Талев и др., но те след 1956г. бяха реабилитирани.
Ето това е разликата между режима след 1944г. и сегашния режим. Тогава се уважаваха постиженията на творците на науката, изкуството, при условие, че бяха съгласни с линията на Партията, докато режимите след 1989г. са в услуга на мутрите и чалгата във всички области и скрито или открито (акто режимът пожарникарски дето поведе война срещу научната общност в БАН и в университетите) водят война срещу интелигенцията.
14 Февруари 2010 10:36
Комуняги помежду си!Един друг си промиват мозъците до пълно затъпяваме.
14 Февруари 2010 10:58
Била е генерален директор на БНТ (1966-1970

Значи е била ДС или КГБ завербована!
14 Февруари 2010 11:58
FL,
Ти създай поне едно нещо като нея и тогава стани, ако щеш, агент на Ал Кайда! А то иначе си личи на кого му е "промит" мозъка.
14 Февруари 2010 11:59
"...тя е чудесен пример, че сред лансираните при социализма творци имаше и прекрасни автори ..."
Куртенков,
Извън обругания исторически период, обруган и диверсионно,
и партократски кверулантно, и налудно просташки-площадно,
никога в историята ни не е имало, вероятно няма и да има
по-голям подем в духовността и в нравствеността, нито в образоваността.


ЗАЩОТО ДВИГАТЕЛ НА МИНАЛОТО - ОСВЕН "ДЯВОЛИИТЕ НА ДЯВОЛА",
НЕСЪМНЕНО БЯХА ЦЕННОСТИТЕ НА ВЯРАТА В ХУМАНИЗМА.
НИКАК НЕ ЛИПСВАХА И ДОБРИТЕ НАМЕРЕНИЯ - В КОЕТО МАКАР И ПОСТЕПЕННО РАЗОЧАРОВАНИ
БОЛШИНСТВОТО ХОРА ВЯРВАХА.
-
Неоспорима е и истината, че:
никога повече от тогава не е имало благоденствие на посредствеността
и на ширещото се блюдолизтво.
Никога, но май и до сега.

ЗАЩОТО ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ ДЯВОЛЪТ НИ МАЧКА ОТВСЯКЪДЕ -
И ПОД ЕДИН ЗНАМЕНАТЕЛ ПОСТАВЯ ВСИЧКО В СОБСТВЕНАТА СИ ОТХОДНА ЯМА.
А ПРОДАЛИТЕ СЕ В НЕГОВА СЛУЖБА - НЕОЧАКВАНО ДОРИ ЗА САМИТЕ ТЯХ БЛАГОПОЛУЧНО СЕ ПРИСПОСОБЯВАТ.

ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, ЧЕ "ДА СИ ДОБРЕ ПРИСПОСОБЕН КЪМ БОЛНО ОБЩЕСТВО НЕ Е ПРИЗНАК НА ДОБРО ЗДРАВЕ."

Благодарение на нещото, което в корпоратизма се нарича управление на представите,
свръх-недалновидно допуснахме манипулиране на представите ни.
Чрез мултимедийната експанзия -
продажно обслужваща човеко-унищожителната продажност,
и нас както повечето свят ни порази бездуховностното мракобесие,
родило най-човекоунищожителната уродливост в света.
Подлагаща на геноцид духовността, нейните гениални и човеколюбиви творци,
творили живяли и работили с вяра в хуманизма -
за да ги изпращат днес задавени в горчивина,
с жестокост не по-малка от убийството на Гео Милев.

Ежедневната ни действителност
прави жестокостта над Гео Милев да изглежда с много по-неизбежна
чрез присъдата си най-вече спрямо всички с духа неговата дъщеря.
И ако не губим кураж,
това е и защото Леда Милева е измежду отварящите душите към надеждата,
че да отстояваме срещу мракобесието е възможно.

ПП
Битието днес не прави чест нито на нас,
нито дават повод за гордост на цялото дешно човечество!
Антихуманността в лицето на робството монетаризъм,
осъзнаваме или не, владее света, но надаждата ще съществува -
защото светът все още не е останал без такива като Гео Милев
и без такива като неговата дъщеря.

-
ЗА МНОГО ГОДИНИ И БЛАГОДАРИМ, ЧЕ ИМАМЕ ТАКЪВ ЧОВЕК ЗА БЪЛГАРИЯ - И ЗА СВЕТА.


























Редактирано от - Езоп на 14/2/2010 г/ 22:14:44

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД