:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,246
Активни 551
Страници 11,149
За един ден 1,302,066

Как Гърция изигра България с блокадата на границата

Атина е усвоила всички трикове от европейските спорове, а София тепърва се учи
Светослав Терзиев
Премиерът Бойко Борисов се втурна да съди Гърция в ЕС като тираджия, който кара по най-прекия път към гръцка блокада на границата. Решението му бе така светкавично, че не му остана време да провери дали е прието да се водят дела в Люксембург между държави, дали някоя държава някога е получила обезщетение по сходна причина, дали въобще има европейски правен механизъм за парични обезщетения при блокади на пътищата от демонстранти.

Елементарна справка в регистрите на съда и на Комисията на ЕС дава следния отговор на трите въпроса:



- Първо, държавите от ЕС не се съдят пряко в Люксембург,



а чрез Еврокомисията, защото смисълът на ЕС е да предотвратява конфликтите между държавите, а не да служи за терен на сблъсъци между тях. Комисията изпълнява ролята на буфер, като завежда дела при нарушаване на общностното право, защото нейната роля е да бъде "пазител на договорите". Ако не го стори, държавите имат право да се обърнат направо към съда.

Но съдът може да бъде сезиран не само от държави, а и от всяка пострадала фирма или дори от всеки гражданин на 500-милионното население в ЕС. Достатъчно е да изложат факти, че се нарушава някой договор. Всеки тираджия, висял на гръцката граница, може да заведе дело срещу Гърция в Люксембург заради нарушаване на общностното право за свободно движение на стоки, хора и услуги през границите в ЕС. След като Атина изгледа накриво София заради политическия гаф да й бъдат отправяни директни държавни заплахи, България все пак се обърна към ЕК за съдействие и влезе в по-коректна процедура.

- Второ,



никоя държава не е осъдена досега да плати обезщетение



на друга държава заради блокирани пътища. Има две дела в Люксембург срещу Франция (1997 г.) и Австрия (2005 г.), завършили с осъдителни присъди, по които санкцията е двете държави да платят всичко на всичко съдебните разноски, направени от ЕК. Самото им признаване за нарушителки се смята за достатъчно наказание. Но дори и да бяха понесли глоби, парите щяха да постъпят в бюджета на ЕС, защото делата са заведени от Комисията. Потърпевшите трети държави, конституирали се като ищци успоредно с ЕК, дори не получиха компенсации за разноските си по делата, които си останаха за тяхна сметка.

Трябва да се има предвид, че Франция и Австрия са признати "рецидивисти" в ЕС, защото на тях се падат 60% от блокадите по пътищата, които на година са десетина в целия 27-членен съюз. Главните виновници са широко известни - френски селяни, които пречат на вноса на по-евтина продукция от други страни, и австрийски еколози, които се бунтуват срещу транзитния европейски трафик, защото замърсява алпийския въздух.

- Трето, единственият специален инструмент в ЕС за ограничаване на вредите от блокади по пътищата е т. нар. ягодов регламент от 1998 г. (Регламент на ЕС 2679/98). Нарича се така, защото е следствие на "ягодовата война" между Франция и Испания през 90-те години.



В него не е предвидена никаква финансова санкция,



а най-строгото наказание според чл. 5 е да бъде публикувано решение на ЕК в "Официален вестник" на ЕС, че дадена държава се е провинила. Досега тази страховита клауза не е прилагана.

След приемането на Испания в ЕС през 1986 г. почти цяло десетилетие войнствени групи от движението "Селска координация" във Франция нападат испански превозвачи на селскостопански продукти, разсипват товарите им по пътищата, бият шофьорите, тормозят търговците на едро и дребно. Причината е, че испанските продукти са по-евтини и подбиват пазара на френските. Най-зрелищни са ударите срещу производители на ягоди, които обагрят магистралите в кървавочервено от разсипаните плодове. По същия начин са нападани и белгийски износители на домати, италиански производители на марули, както и британски транзитни превозвачи.

Вандализмът е скандален, но френските власти са много предпазливи, за да не предизвикат с насилие по-масови протести на винаги борбените местни селяни. По своя инициатива те дори признават вина на държавата в отделни случаи и изплащат 17 млн. франка (близо 3 млн. евро) на пострадали превозвачи. "Ягодовото дело" в Люксембург през 1995-1997 г. установява, че това не е достатъчно, и завършва с осъдителна присъда, която, както се видя, има само морална и политическа стойност. С нея се задоволяват Испания и Великобритания, конституирали се като съищци по делото, но не им се присъждат никакви обезщетения.

Проблемът е, че фундаменталното право на свободно движение



се конкурира с две други основни права в ЕС



- правото на стачка и правото на свободно сдружаване и митинги, както е посочено и в чл. 2 на "ягодовия регламент". Съдът си дава сметка, че не може да притиска държавите да прибягват до силови мерки, за да не разпали гражданско недоволство от посегателство върху основни човешки права. Такава е позицията му в делото на германската транспортна компания "Шмидбергер" срещу Австрия през 2003 г., понесла загуби на 12-13 юни 1998 г. при 30-часова блокада на магистралата "Бренер" в провинция Тирол. Еколози спрели нейни камиони на път от Италия за Германия. Коментарът на съда е, че "се отнася много предпазливо към налагане на общностното право, когато има възможност за сблъсък с човешки права". През 2005 г. обаче Австрия е осъдена в Люксембург, защото не демонстранти, а властите в Тирол въвеждат ограничение под натиска на еколозите и не допускат на магистралата камиони с тегло над 7.5 т. След решението на съда ограничението е премахнато, а спечелилите съищци Германия, Италия и Холандия си плащат съдебните разноски също като осъдената Австрия.

Регламентът от 1998 г. оставя на държавите да преценяват какви мерки да прилагат за премахване на блокадите по пътищата. ЕК и съдът не поемат отговорност да им предписват какво да правят. Те искат само мерките да бъдат "подходящи и адекватни", което означава, че всяка ситуация се оценява по различен начин. Потърпевшите държави, фирми и граждани имат право само да искат навременна информация за блокадите и достъп до обиколни пътища.

Точно тук е



хитрината, която България не усети



в началото на гръцките блокади и която ще й попречи да осъди Гърция в Люксембург. Два дни преди първото затваряне на границата на 17 януари 2010 г. гръцкият премиер Андреас Папандреу внезапно се съгласи да отвори тържествено заедно с премиера Бойко Борисов отдавна построения, но пустеещ граничен пропускателен пункт Златоград-Ксанти. Той би трябвало да служи за насочване на туристически потоци между Гръцкото Беломорие и българските планински курорти. През зимата няма наплив на туристи към морето и на Гърция не й бе спешно необходимо откриването на пункта. Но щом го благослови точно в този момент, значи е имала друга спешна нужда. Папандреу викна Борисов на границата да се снима с него и да покаже след време в Брюксел и Люксембург как осигурява резервен маршрут точно преди да бъдат блокирани другите гранични пунктове. Нашият премиер бе очарован, а седмица по-късно сипеше люти закани как ще съди Гърция. Вярно е, че новият пункт не обслужва трафика на камиони, но е достатъчен на гръцкото правителство, за да покаже, че е направило каквото може в тежката ситуация и не е имало виновно поведение. Неслучайно само той не бе затварян от гръцките блокади.

Що се отнася до навременното информиране, ден преди началото им се срещнаха областните управители на Благоевград и Серес и министрите на земеделието на двете страни, които обсъдиха предстоящото спиране на трафика. Така българските власти не могат да се оплачат, че не са знаели какво предстои, и са били длъжни да предупредят превозвачите. Самите превозвачи и търговци пък, които досега са събрали документи за понесени загуби от 13 млн. лв., няма как да се престорят на неинформирани, защото продължаващите почти месец блокади бяха широко отразени по медиите. Техен проблем е, че упорито пращат камиони към затворените пунктове. По своя воля поемат риска да се наредят на безнадеждна опашка на границата.



Ако искат да получат обезщетение, пътят е само един,



но е дълъг и труден - не да съдят гръцката държава в Люксембург, а да се жалват в гръцки съдилища от конкретните лица, които затварят границата. Кой обаче си прави труда да събира такава информация и как? Някой снима ли организаторите, записва ли имената им, техните адреси? Правителството на Папандреу не блокира пътищата, блокират ги селски активисти, които упражняват натиск върху него, за да вземат по 15 000 евро на калпак. В този смисъл то е в положението на потърпевш, а не на виновен. Какво очаква България от него - да рече "По-добре е танковете да дойдат" и да прегази тракторите ли?

Трябва да се протестира в Брюксел, защото няма полза да се мълчи. Но не е достатъчно да имаш справедлива кауза, нито пък можеш да се оправдаеш с наивитета си, щом не си способен да я защитиш. България трябва да се учи още много от по-старите членове в ЕС, включително и от Гърция, но не показва старание.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Не, това не е дружба от векове за векове, а просто умен ход от страна на Георгиос Папандреу, за да не може българският му колега Бойко Борисов да претендира за обезщетение от затварянето на границите.
Снимка: БГНЕС/ЕПА
Единственият шанс на българските фирми е да съдят собствениците на трактори в гръцки съдилища. Но кой записва имена...
61
8991
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
12 Февруари 2010 21:58
Кръчмарският патриотизъм не позволи на хората да разберат, че висящите на границата български шофьори са жертви не само на гърците, но и на своите шефове, които през цялото време се правят на възмутени и ощетени. Големи бизнесмени са, щом не са си направили изводите от миналата година. Медиите, като рупор на изпълнителната власт, също насъскваха срещу гръцките фермери, но същите тия журналисти едва ли имат смелостта да протестират и за 5 лева повече.
12 Февруари 2010 22:29
Бел. на модератора: Моля, пишете четивно.

Редактирано от - sybil на 12/2/2010 г/ 23:53:39

12 Февруари 2010 22:49
Как Гърция изигра България с блокадата на границата

Тя, Гърция, ако първо не изиграе Бг. кого друг да изиграе.
Нищо ново под слънцето.
12 Февруари 2010 22:53
г-н Терзиев, мисля че ни дадохте много добри идеи за лятото....
12 Февруари 2010 23:15
Глупаво е да си връщаме на гърците, дори в случая да са искали да ни погодят номер.
По-добре е нашите политици и бизнесмени да намерят алтернативни маршрути - през Сърбия, Македония, Румъния, защото утре гръцките фермери отново могат да решат да затварят границата. Явно това им стана навик.
12 Февруари 2010 23:17
Все си мисля, че ако в случая ние бяхме блокирали границата веднага върху нас щяха да се стоварят всички възможни "наказателни процедури" и други термини от комисарския жаргон. Някой питали се защо не е блокиран ГКПП "Евзони -Богородица" на македоно -гръцката граница? Много просто. Защото т.нар. "Коридор 10" по долината на Вардар и Южна Морава е пътя на Гърция към Средна и Западна Европа.
12 Февруари 2010 23:18
...гърците изиграха само себе си...селските номера минават веднъж...

...да им пожелаем скорошно връщане на онези 300 милиарда евро, които трябва да съберат и върнат...
12 Февруари 2010 23:22
Ние ИМАМЕ ДОГОВОР С ГЪРЦИЯ за икономическа връзка на България с морето...Ньойски, щото е подписан в Ньой.Не знам ББ какво не е проверил, ама авторът на статията май също някои неща не е проверил!***

Редактирано от - sybil на 12/2/2010 г/ 23:52:31

12 Февруари 2010 23:31
Гърция ни прехаби ДИРЕКТНО за ЕРМ, ЕС пусна фондовете, но за сметка на това ни отряза за ЕРМ и еврото. Това е лошата новина, която Бойко смутолеви в Панорама след като се похвали с папката със заключенията за съответствие. Танту за кукуригу.


Водещ: Европа казва и друго обаче. Всъщност вие казвате друго на Европа. Казвахме досега, че цел номер едно е пътя към еврото. Само че този път изглежда блокиран като границата с Гърция. И пак по вина на Гърция. Ще смените ли обаче целта в движение?


Бойко Борисов: Не. Но това не значи, че трябва да кажем на хората, че тази цел става труднопостижима в следващите две-три години.


Водещ: Труднопостижима? Не я обещавате?


Бойко Борисов: Вижте, аз понеже обичам да говоря ясно. Тя няма как да стане. И вчера разговарях и с шефа на Европейската централна банка, и с г-жа Меркел, Саркози и важните хора, които биха ми дали съвет. Просто уплаха, стреса от Гърция в момента в ЕС е просто не можете да си го представите.


Водещ: Аз мога да си го представя, но Симеон Дянков знае ли, че тази цел вече...


Бойко Борисов: Симеон Дянков, като му се обадих снощи, той продължава да не ми вярва дори на лошата новина и казва: не, ние сега ще работим да ги стабилизираме. Той иначе е много ентусиазиран, с хъс и мерак работи, вика: не, ние ще стабилизираме еврото, защото сега сме добри, дисциплинирани. Между другото, действително вчера мен и естонския колега, ние сме единствените дисциплинирани в Европа.
13 Февруари 2010 00:27
Грък е синоним на хитрец..., а нас ЕС ни има май за варвари...?!
13 Февруари 2010 00:36
Трябва да се протестира в Брюксел, защото няма полза да се мълчи. Но не е достатъчно да имаш справедлива кауза, нито пък можеш да се оправдаеш с наивитета си.България трябва да се учи още много от по-старите членове в ЕС, включително и от Гърция, но не показва старание.
----------------------------------------- ------------------------------
и пак ще влезна в полемика с автора на статията.Трябва да се протестира не в Брюксел, а в Ню Йорк-в съвета за сигурност.Щото не е спазен НЬОЙСКИЯТ ДОГОВОР, а ВЕЛИКИТЕ СИЛИ са гарант на спазването на мирните договори.По тоя договор си имаме БЕЗУСЛОВНО ПРАВО на комуникации.Ако гръцкото правителство не може да го гарантира, при сегашното положение, да си направим екстериториална ж.п.линия и пристанище-както е било първоначалното ни искане в 1919!Га ние плащахме репарации и спазвахме договора...
13 Февруари 2010 00:40
Чак пък "изиграване" и "хитрини" не виждам в случая. Гърците се опитват да играят някакви техни си малки игрички, от това бизнеса ни понесе определени, но не толкова значими загуби, но като краен резултат Гърция понася сериозно поражение в голямата игра и то не от България или някой друг, а от самата себе си. Заради подобни хитринки държавата им е пред фалит, дълги години ще си носят последствията от измамите на дребно, а сега губят доверието и на важен съсед и партньор. Рано или късно и те ще имат нужда от нас и да не се окаже тогава, че заради стотина тракториста се отдалечават от поредна голяма цел. Някой може и да се възхищава на наглостта им и номерцата, но ако си тръгнал на дълъг път това е обречена стратегия. Гърция започва да го показва все по-ясно.
13 Февруари 2010 01:08
Учуден съм от интерпретацията на уважаемия г-н Терзиев относно откриването на ГКПП Златоград-Термес като станало "изненадващо" и подчинено на контекста на блокадния междудържавен конфликт. Предстоящото отваряне на границата беше оповестено от медиите още през октомври и ноември и дори се чакаше то да стане малко преди Нова година. Присъствието на официални лица на такива събития пък е едва ли не традиция, например ГКПП Илинден-Ексохи беше открит от президентите на двете държави Каролос Папуляс и Георги Първанов в присъствието на делегация на Европейската комисия. Не защото е напълно изключено, но понеже не ми се струва твърде вероятно, не бих се доверил на тезата за тържественото откриване точно в този момент като елемент на нарочна дипломатическа отбрана от страна на Гърция. Това по-скоро може да е страничен ефект, но не и основен мотив на случилото се.

Редактирано от - THX_1138 на 13/2/2010 г/ 01:34:39

13 Февруари 2010 02:06
САМУИЛ,
Абсолютно си прав!
13 Февруари 2010 03:31
През тази година всеки жив грък
има да плаща 2000 евро дълг и да трупне още 2000.
Ще има свръхболезнен процес на изтрезняване,
квичане, съкращения на чиновници и приватизация.
13 Февруари 2010 06:27
Ще дойде време , същите тези трактористи да молят български земевладелци да им работят за минимална ставка !!
Протестиращите не са виновни - те се защитават от безотговорни бюрократи , каквито в България е пълно но българина е свикнал да търпи а гръка не - в това е разликата !!
А като говорим за задължения - какво стана с външния дълг на комунягите нима не го изплащаме всички , а?!!
13 Февруари 2010 06:33
Терзиев(журналиста), след като сте толкоз наясно с международните клаузи, защо не 'светнахте" хората овреме, а чак сега когато всичко попривърши громите глупоста и неможенето на правителството? Пъзлива стратегия е тази, бих казъл...
13 Февруари 2010 07:10

Те тя кВа стана.... Излезе --че полеТИКАта не е само плямпане.....
13 Февруари 2010 07:48
Е, ние пък ще си го върнем с нефтопровода Бургас-Адрианополис! Няма да го построим, просто защото пак ще бъдем прекарани!
13 Февруари 2010 07:59
Истината е, че гърците се докараха до това дередже сами.

Преди България и Румъния да влязат в Евросъюза, гърците бяха синоним на корупция, далавера, тарикатлък. Гърция беше приета в ЕС през 1981 изключително по политически причини, без да й бъдат поставяни сериозни критерии; в сравнение с нея през 2007 година България и Румъния бяха изключително подготвени кандидати, да не говорим за страни като Словения и прибалтийските държави.

И откакто са в ЕС, гърците предимно лапат. Бюджетната дисциплина е изключително слаба, криенето на данъци е национален спорт, подправянето на официални отчети може да се счита за доказано (с такава измама например Гърция влезе в Еврозоната).
Натиснете тукот това по-точно-здраве му кажи!!
13 Февруари 2010 08:01
Гьоте - ...наковалня или чук!
-----------------------------------
Блогът на Генек
13 Февруари 2010 08:51
Потресаваща беше обаче и липсата на елементарна солидарност от страна на нашите "фермери", като че ли те са цъфнали и вързали. Но поне ясно лъсна разликата между дърварите (ББ) и византийците в политиката. Може всички управляващи навсякъде да са продажни и пр., обаче някои са ПОЛИТИЦИ, а други идат от пожарникарското училище и сенчестия бизнес. Какво там беше писал Яворов за "златата игла" и "дърварската секира", някой да си спомня?
13 Февруари 2010 10:45
...Sveta Sofia e права...много е готино да те управлява и краде интелигентен и хитър крадец и тарикат...да те окраде до дупка...някак си по-престижно е...
...както се вика...друго си е да те краде Политик от класа...

...да те управлява пожарникар е някак си гадно...пожарникар да си е гадна професия, неблагородна...да спасяваш човешки живот от огъня...има ли по-противна и по-презряна професия от това да спасяваш човешки живот...?
13 Февруари 2010 11:08
И този път авторът прави прекрасен анализ, а аз бих добавил, че в случая става дума за системна грешка - идотската система на субсидии в аграрния сектор ще погребе ЕС - най-хищната бюрократична структура в човешката история. Нам трябва справедливост, а не красиви авропейски лозунги, що пълнят гушите на юротарикати.
13 Февруари 2010 11:10
И колко точно човешки живота е спасил "нашият пожарникар"? Мисля, че за непредубедения е ясно, че имам нещо против неподходящи за съответните постове хора, а не пожарникарската професия.
13 Февруари 2010 11:21
Разкошна статия, която още веднъж показва, че не е достатъчно да се мислиш за красив и умен - не е лошо и наистина да се постараеш.
13 Февруари 2010 11:31
...Sveta Sofia...даваш за пример политици, които са докарали народа си до 300 милиарда евро държавен дълг...и им се възхищаваш дори...и виждам не си само ти която се възхищаваш на такива Политици от класа...
...още пет-шест държави в ЕС с такива политици като гръцките и ЕС ще фалира...
13 Февруари 2010 11:56
Цесекарю, ти съвнателно ли или толкова можеш?
Сравняваш интелигентни, крадливи политици с пожарникарската професия??? После пък прехвърчаш на европейски политици от класа - това последното иронично май?! Ми то сравненията се правят по общ признак. Ако искаш да си говориш с някой и той да те разбере, спазвай ги! Не е толкова трудно, а ако искаш да си тънтониш сам, ... ми пак може, ама кажи, че това ти е целта. А ако ни казваш, че от всеки става политик (честен), ми не става, очевадно е. ББ отново е действал на ниво хлапак. И не му е работа на журналист-наблюдател да му казва предварително какви са реалностите. Нали има екип от съветници, къде са блели? Ако пък ББ не се съобразява със съветници, бам-бадява стоят там...
Въобще, къде сте тръгнали да съдите гърци, европейци, като статията е за нашето си неграмотно!
13 Февруари 2010 12:02
Пострадалите бизнесмени да намерят група безработни цигани, да им платят да организират блокада на КПП (но само за коли и камиони с гръцка регистрация) и готово! Хем циганите ще изкарат някой лев, а кауза винаги ще се намери.
Щом споровете не могат да се решават чрез съд, тогава гражданите трябва да вземат правосъдието в свои ръце с цел реципрочност в загубите.
А Стара Европа го закъсва все повече с всяка изминала година щом няма начин да се справи с елементарни провокации на екстремистки групи и не може да защити останалите граждани от техния произвол. А решението е просто и елементарно: да се забрани блокирането на пътищата и местните власти да носят пълната отговорност за спазването на забраната. Свобода на протестите - да, но само ако са съобразени с интересите и на другите граждани. Защото гарантирането безусловно право на протест на някого нарушава основните права на останалите. Но тази малка подробност май не се отчита от Европейския съд.
13 Февруари 2010 12:16
ми като нема практика на еуропейския съд бегето ша я създаде
кво толкоз
нали затуй му викат практика
и пак ша се впишем в историята като първата държава която е осъдила съседката си да не си измива ръцете с правото на стачка без да и се държи сметка што гръцките трактористи стачкуват и ги обвиневат че са им гепили субсидиите
штото ако гръцките фермери ако требваше да оцелеват като българските щеха да се фърлят сите у егейско море от мъка
а туй за танковете е хммм интересно - да се обяват сички трактори за военна техника - БМЗ -бойна машина на земеделеца и да ги земат сички на военен учет в гърция
та като дигнат стачки да ги мобилизират у атина
иначе ми се губи нещо какви суми са загубили наще бизнесмени - в първите дни май се обявиха некви 70 милиона ли беха или милиарди не помним може и да са истинските загуби
ама после цифрата падна на 1-2 единици штото май никой не си признава официално кво печели и кво губи от трафика през границите
те затуй са изиграни българете щото се заиграват да се изиграват сами
13 Февруари 2010 12:57
Покрай гръчките хитринки, блажат и над 300 иядо бугари у землята им.
13 Февруари 2010 12:57

Редактирано от - beagle на 13/2/2010 г/ 13:04:02

13 Февруари 2010 13:06
Когато някой стачкува, стачката не трябва да носи по-големи неудобства за останалите граждани, отколкото спирането на работа предполага. Например, ако стачкуват шофьорите от градския транспорт, неудобството от липсата на автобуси е неизбежната вреда от стачката. Също и големите задръствания. Но само дотук. Блокирането на улици и кръстовища води до липсата на алтернатива за пътуващите, което е допълнителна вреда и тя не бива да се допуска от закона, като нарушителите да се санкционират.
Когато се провеждат митинги или шевствия, това би трябвало да става само в определеното време и на определеното място. За гражданите неудобството се изразява в затварянето на улици за движение и задръствания. Но не и нарочно блокиране на други пътни артерии и кръстовища. Това трябва да се тълкува от закона като произвол и нарушаване на обществения ред.
13 Февруари 2010 13:14
Аз не съм толкова сигурен като автора, че гърците са отворили Златоград, за да осуетят нашите съдебни искове. Може да са византийци, но не вярвам цяло лято гърците да са кроели планове как ще прецакат "икономиката" на България или как ще ни метнат с пункта на Ксанти. Откога България е фактор, с който някой се съобразява? Вместо да се правим на център на света, по-добре да погледнем как хората си защитават правата, защото у нас това е непознато явление. В началото на стачката медиите се скъсаха да обясняват, че фермерите мързелуват цяла зима и не им стиска друго, освен да блокират Кулата. Е, сега като е блокирана цяла Гърция и се бият с полицията видяхме колко точно им стиска.
13 Февруари 2010 13:32
...Калина Малина...

...Калинке...нещо актуално специално за теб:
О неразумни и юроде! ...
...Но поради що ти, глупави човече, се срамуваш от своя род и се влачиш по чужд език? Но, рече, гърците са по-мъдри и по-културни, а българите са прости и глупави и нямат изтънчени думи. Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език! По-добра е българската простота и незлобливост. Простите българи в своя дом приемат и гощават всекиго и даряват милостина на ония, които просят от тях. А мъдрите и културни (гърци) никак не правят това, но и отнемат от простите и грабят несправедливо и повече грях, а не полза ще получат от своята мъдрост и култура. Или се срамуваш от своя род и език пред учените и търговците и славните на земята, защото българите са прости и няма от тях много търговци и грамотни, и вещи, и знаменити на земята в днешно време, но повечето от тях са прости орачи, копачи, овчари и прости занаятчии?...


Паисий Хилендарски
13 Февруари 2010 13:36
...Sveta Sofia e права...много е готино да те управлява и краде интелигентен и хитър крадец и тарикат...да те окраде до дупка...някак си по-престижно е...
...както се вика...друго си е да те краде Политик от класа...
...да те управлява пожарникар е някак си гадно...пожарникар да си е гадна професия, неблагородна...да спасяваш човешки живот от огъня...има ли по-противна и по-презряна професия от това да спасяваш човешки живот...?


Завинаги ЦСКАР,
прав си .
Но не очаквай светии и калинки да те разберат. Те си имат пристрастия.

13 Февруари 2010 14:21
Калинките, Митев, правят разлика между гостоприемство и сервилничене, между простота в поведението и простотия.
13 Февруари 2010 15:06
Пристрастията ми г-н Митев са към почтеност във всички области на живота и най-вече в публичните, каквато е политиката. Почтеността обаче е дефицитна в политическия живот и това е валидно за всички парламентарно представени партии и техните представители. Щом иде реч за присрастия.
13 Февруари 2010 15:08
(Клавиатурата ми е сдала багажа, та моля да бъда извинена за печатните грешки)
13 Февруари 2010 15:13
Още по-големи пристрастия имам към професионализма, а той пък е в още по-сериозен дефицит в управлението на държавата. Надявам се подобни пристрастия да не са инкриминирани все още, г-н Митев?
13 Февруари 2010 16:22
Ако искат да получат обезщетение, пътят е само един,


но е дълъг и труден - не да съдят гръцката държава в Люксембург, а да се жалват в гръцки съдилища от конкретните лица, които затварят границата. Кой обаче си прави труда да събира такава информация и как? Някой снима ли организаторите, записва ли имената им, техните адреси? Правителството на Папандреу не блокира пътищата, блокират ги селски активисти,


Някой, вкл. и авторът, дали вярва, че дори и да бъдат осъдени всички "селски активисти", потърпевшите ще си получат 13 милиона? Що за идеи, хората с години по спечелени дела за къде по-нищозни вземания, не могат да си ги съберат....
Това го приемам като лобизъм в поредна полза на адвокатското съсловие.... стига да има някой да се хване на тази въдица...
13 Февруари 2010 17:53
SvSophia, ако съдя по "ника" (nickname) Ти - твоята професия е "светица". Може би затова си позволяваш да съдиш другите професии. Казано е : ... "обичай ближния си и не го съди, защото не НАМ е дадено да съдим"...
13 Февруари 2010 18:15
за статията!
13 Февруари 2010 18:16
Стрейнджър, ако погледнеш по-нагоре, ще видиш, че нямам нищо против пожарникарите и не ги съдя. Стига да не стават министър-председатели. То и бояджиите не съдя (в тоя ред на мисли), а високо ги ценя, ако са професионалисти. Стига да нямат мераци за фюрери.
13 Февруари 2010 18:47
300 000 х 1 000 EU = 300 000 000 EU min.Нема си разваляме кефа за 13 000 000лв.
14 Февруари 2010 00:53
падналотмарс
13.2.2010 г. 12:16:58

"ми като нема практика на еуропейския съд бегето ша я създаде
кво толкоз нали затуй му викат практика"



Tова, едно на ръка и задължително.


Второ, пълен бойкот на на полулегалните и нелегални (в пълно противоречие човешките права) гръцки бизнеси в България. На подсвъдимата скамейка и в затвора всички българи и гърци, които отварят вратите на тези бизнеси и потъпкват човешките права на хората, използвайки мизерното им икономическо положение, за да обслужат гръцката мафия и улеснят проникването И в България.


Трето, престанете да обслужвате колонизаторските гръцки банки. По Европейска линия българския данъкоплатец ще ги подпомага, за да могат пък те да го ограбват и съсипват с високи лихви и още по-високи икономически апетити и претенции. ‌ Вижте кой ги довлече тези кръвопийци и наглеци в БГ - съд до дупка и аут! На собствениците, но преди всичко на тези финансисти и политици, които ги допуснаха и още ги държат ж БГ. От там ще дойдат парите, които гърците нямат - и за техните селяни и за нашите.


Четвърто, пълен бойкот от страна на БГ относно доставянето на смешно евтината работна ръка по гръцките плантации, ресторанти и хотели. Какво награда получавате за робския си труд - заливания с киселини, изнасилвания, дискриминация и ксенофобия парексаланс? Още ли ходят по Земята хора, които толкова не уважават себе си?


Пето, отнасяйте всичките си оплаквания до гръцкото съдебна система, но и до Европейската и специално назначена Комисия да следи стрктно движението на делата.


Трябва да знаете, че Гърция е една пропаднала държава, която по култура принадлежи към арабския свят, по Религия - към Русия, а колониалниалните им претенции са обратно пропорционални на възможностите им. Всичко това, комбинирано с невероятната корупция, тарикатщина, ксенофобия, алчност и редко срещан мързел ви дават представта за какво явление става дума.


Имайте достойнство и самоуважение - Недейте да слугувате на най-бедната и пропаднала страна в Европа, защото това ви носи само унижения, проблеми и страдания. Вместо това търсете си правата. Който търси – намира!


Гърция има топли връзки с мюсулманския тероризъм, пръв приятел и колаборационист на Руската мафия и член на ЕС. При това бедна, мързелива, но с големи амбиции страна. Т.е. Гърция е в позиция четворно разкрачена.


Съмнявам се, че някой може да помогне в случая, но ако все пак някой се наеме, това ще е дълга и скъпо струваща операция = тотално сменяне на фасона.








Редактирано от - Valeriana на 14/2/2010 г/ 01:00:16

14 Февруари 2010 04:31
Горната другарка със сигурност не познава нито един жив грък ! За посещения ме е страх и да помисля !!!
А за гръцка диаспора ??!!
14 Февруари 2010 05:33
Има един вазов герой (забравил съм името), който като срещнел човек облечен в европейски дрехи, се изчервявал от притеснение.... Имало еди- каква си европейска практика. Ами, ако е така, това е калпава практика.
14 Февруари 2010 08:06
Кандилото, електричеството е отрито и влязло в употреба преди доста десетилетия и за разлика от кандилото свети ярко и не дими.
Кой кого познава, доколко и какъв брой познава и къде е ходил не е работа на непознати да съдят по постинги. Що се отнася до гръцката диаспора и съдбата й в България, това е доста обширен въпрос, на който едва ли по форумите му е мястото да се обсъжда. Във всеки случай знам достатъчно и не съм си получила познанията от бране на портокали и екскурзии в съседски държави по на юг от нас. Що се отнася до "другарка", подбно обръщение не се радаше на уважение в семейството ми дори когато управляваха ония с каскетите, дето си викаха "селски", но пък се имаха за представители на класата хегемон.
14 Февруари 2010 08:18
Абе не знам дали Гърция е изиграла България НО съдбата и икономическите закони няма как да изиграе. КакОв дебел и чепат ги чака - не ми се мисли.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД