:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,771
Активни 817
Страници 20,674
За един ден 1,302,066
Казус

Онлайн съд решава граждански дела в Холандия

Присъдата излиза между 8 и 12 седмици от завеждането на делото, а цените са значително по-ниски от тези в традиционните съдилища
Снимка: Интернет
Холандският онлайн съд е идеално решение за гражданите, които търсят бързо и евтино решаване на спорове.
От месец и половина в Холандия действа първият онлайн съд, чиято основна задача е да се произнася бързо и с възможно най-малко разходи за ищците по граждански дела. Е-съдът се занимава засега главно с решаването на междусъседски спорове, казуси между работници и работодатели, дела за неплатени дългове и др. Виртуалният съд ще издава решенията си в период между 8 и 12 седмици - изключително кратък срок, като се има предвид, че традиционните съдилища се бавят средно около 61 седмици, преди да произнесат присъда, коментира холандският в. "Де Телеграаф". Новият онлайн съд е идеално решение за холандците, които търсят бързо и евтино решаване на спорове, но искат да избегнат скъпо струващите и продължаващи понякога и години съдебни процедури.

Е-съдът е проект на холандска фондация, оглавявана от юристката Хенриете Накад, която, преди да се заеме с онлайн правосъдие, е работила в известна адвокатска кантора. Според нея това е първият съд, който издава онлайн решения. "Решаваме споровете по-бързо и доста по-евтино от традиционните съдилища", казва пред ДПА Хенриете Накад. Тя споделя, че фондацията й си е поставила за цел да направи съдебните услуги достъпни за всички и се надява с е-съда да постигне точно това.

Е-съдът засега има 20 нещатни съдии, които стриктно ще спазват същите стандарти, наложени в държавните съдилища. Служителите във виртуалния съд задължително трябва да бъдат съдии, адвокати или нотариуси, които трябва да имат не по-малко от седем години трудов стаж за съответната длъжност. Това изискване на фондацията, подкрепяща електронния съд, е изрично описано в сайта му. E-съдът засега има капацитет да разглежда по 1000 казуса на месец, но Хенриете Накад иска в дългосрочен план да стане възможно съдиите са гледат по 10 000 случая.

Адвокатката Хенриете Накад обяснява, че съдебните решения от е-съда са задължителни за изпълнение. "Холандското законодателство признава за задължителни за изпълнение всички документи, които са нотариално заверени", обяснява тя. А решенията, издавани от онлайн съда, са заверени от нотариус. Сред най-важните неща в работата на виртуалния съд е и двете страни по делото да са съгласни с нотариално заверено решение.

От холандското Министерство на правосъдието заявяват, че приветстват всички инициативи за бързо решаване на съдебни спорове, но не одобрява представянето на виртуалния съд като редовен съд. Позицията на ведомството е, че виртуалният съд трябва да се приема от обществото като "форум за решаване на конфликти", който дава "обвързващи съвети", а не пълноправни съдебни решения.

Хенриете Накад обаче не се притеснява, че интернет процедурата може да компрометира качеството на съдебните решения. "Точно обратното. Интернет гарантира прозрачност. Това е предимство за всички адвокати, които обикновено предпочитат да концентрират вниманието си върху самото дело, отколкото върху книжните бумаги", допълва юристката Накад.

Хенриете Накад е категорична, че съдебните решения, издадени от е-съда, са задължителни за изпълнение. Тя пояснява също, че и терминологията, използвана в тях, е като тази, която се прилага и в традиционните съдилища. Но за разлика от скъпото "традиционно" правораздаване разходите, които гражданите ще трябва да плащат в е-съда, са доста по-ниски. Например завеждането на едно дело на първа инстанция струва между 446 евро и 1563 евро, като в тази сума е включено и ДДС. А цената на обжалване на присъда излиза между 743 и 1653 евро с включено ДДС. "Много спорове никога не отиват в съдебна зала, тъй като завеждането на дело е прекалено скъпо", казва Хенриете Накад. Според нея виртуалният съд е достъпен за хората, които държат конфликтите им да бъдат решени от съдия.

Как работи е-съдът? Процедурата е доста лесна: адвокатът на ищеца се регистрира в уебсайта на съда и изпраща покана на ответника. След това юристите се споразумяват помежду си решението да бъде в писмен вид, във формата на нотариално заверен документ. Делото започва с представянето на искове и насрещни искове, като изрично се поставя краен срок за изпълнението им. Цялата кореспонденция се осъществява чрез електронната поща. Ако искът е на стойност над 40 000 евро, се осъществява "традиционно" слушане през петата седмица от завеждането на делото в едно от 31-те представителства на е-съда на територията на цяла Холандия. През осмата седмица от завеждането на делото виртуалният съд изпраща на двамата адвокати решението, което е нотариално заверено.

Въпреки че е-съдът се занимава главно с граждански дела, онлайн правосъдието засега избягва решаването на бракоразводни дела. "Особено ако съпрузите, желаещи развод, имат общи деца, не е желателно проблемът да се решава онлайн", обяснява Накад. "Но други граждански казуси безпроблемно могат да бъдат решени за период между осем до 12 седмици. Тогава хората не си губят времето, за да висят в съдилищата и да чакат решение на делото си. "

Хенриете Накад изразява надежда, че виртуалната инициатива ще улесни работата на претоварените съдилища в Холандия от сравнително лесните за решаване граждански дела, чиято стойност обикновено е около 100 000 евро. "Съдилищата ще могат да концентрират вниманието си върху наказателните и административните дела. Освен това ще имат възможност да се съсредоточат върху граждански дела от голям обществен интерес, от чийто изход ще бъдат засегнати много хора", допълва тя. (По чуждия печат)
Снимка: Интернет
Виртуалният съд ще издава решенията си в период между 8 и 12 седмици.
Снимка: Интернет
Целта на холандския е-съд е да направи съдебните услуги достъпни за всички.
Снимка: в. "Дер Телеграаф"
Хенриете Накад е основателката на е-съда.
1147
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД