Тежките щети, нанесени от поройните дъждове на португалския остров Мадейра, са резултат и от лошото строителство, и от ускорената урбанизация в последните 30 години, твърди Рикардо Рибейро, председател на Асоциацията на техниците, отговарящи за обществената сигурност, цитиран от АФП. "Това, което се случи, е красноречив пример до какво може да доведе лошата урбанизация", категоричен е експертът. На това мнение са представители на природозащитни организации и строителни експерти.
В последните три десетилетия португалският остров бе модернизиран благодарение на средствата от фондовете на ЕС, отпускани на бедните и отдалечени региони. Мадейра се превърна в предпочитана туристическа дестинация - построени бяха луксозни хотели, курортни селища и модерна инфраструктура. Четирилентова магистрала бе изградена на острова. Природозащитници твърдят, че тунелите, които са направени по време на строежа, са превърнали Мадейра в бетонно "швейцарско сирене".
"Поройните дъждове не са единственото обяснение на трагедията", смята Елдер Спинола от природозащитна организация. Според него виновниците са "грешките в градското планиране". Стотици сгради са изникнали върху площи в свлачищни райони, а покриването с бетон на голяма част от брега на Мадейра не позволява на дъждовната вода да стигне до почвата, което повишава рисковете от наводнения.
Пътища, хотели и инфраструктура, изградени близо до отводнителните системи на острова, са направили "почвата водоустойчива заради бетонните площадки", обяснява Спинола. Той допълва, че този проблем е изключително сериозен в южната част на Мадейра, където живеят повече от 250 000 души. Точно този район бе най-силно поразен от обилните валежи, които отнеха живота на 43-ма души и нанесоха големи материални щети.
Абе сигурни ли сте че снимката е от Мадейра?
Ситуацията мнооо ми прилича на Траката над Варна.
Фиче , дай мнение.