Европейският съюз подготвя да обедини трите разузнавателни бюра, базирани в Брюксел, за да създаде нова служба в рамките на External Action Service (EAS) - Службата за външно действие, която ще е нещо като външно министерство на ЕС, твърди електронното издание "ИЮ Обзървър". Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън подготвя предложение за бъдещата структура на дипломатическите корпуси на блока. Очаква се окончателният документ да бъде готов през март.
Но източници от евроинституциите твърдят, че целта на Аштън е да обедини в една служба Съвместния ситуационен център на Европейския съвет (EU Council's Joint Situation Centre), неговата Служба за дееспособно наблюдение (Watch-Keeping Capability) и Кризисното бюро на Европейската комисия (Crisis Room), които да помагат на Службата за външно действие при вземане на решения по въпроси на сигурността.
Съвместният ситуационен център, известен още като SitCen, има 110 служители и се намира в центъра на брюкселския квартал, в който са разположени евроинституциите. Той събира класифицирана информация, изпращана от страните членки и изготвя доклади, обхващащи проблеми от тероризма до дипломатическите контакти на Иран със съседните държави. Центърът ръководи също денонощен пулт за тревога, който използва различни открити информационни източници като фотографии от търговските сателити и разпраща имейли и SMS-и до избрани дипломати два или три пъти дневно.
Службата за дееспособно наблюдение има екип от 12 полицаи и военнослужещи от страните членки. Събира информация от 23-те полицейски и военни мисии на ЕС в чужбина като тази в Грузия.
Кризисното бюро наброява 6 души. То събира новини и информация за 118-те действащи конфликта в света от открити източници и от посолствата на Еврокомисията. Бюрото използва чисто научни средства в работата си като статистически анализи и хай-тек софтуер. Една от програмите му сканира телевизионните програми и автоматично включва търсачка като примерно имена на хора.
Още не е ясно къде точно ще се намира новата служба и кой ще я ръководи. Но сегашният ръководител на SitCen, бившият британски дипломат Уилям Шапкът, е водещ кандидат заради близките си контакти с тайните служби на страните членки.