През следващите три години генерален директор на БНТ ще е Кирил Гоцев. Изборът му обаче не е новина, макар че формално стана факт вчера. Причината е, че мнозинството от надзорниците гласуваха за този, за когото още от самото начало се знаеше, че ще оглави БНТ. Вярно е, че в конкурса участваха 11 кандидати, а след това градусът на борбата беше повишен, когато СЕМ реши да избира само между трима, при това и тримата финалисти - Гоцев, Цонев и Такев, бяха обявени за силни кандидати.
Накрая обаче пак остана съмнението,
че има нещо гнило в цялата постановка. Не заради самия Гоцев, а заради начина, по който надзорниците се мотивираха за това. От началото на конкурса до самия му край надзорниците бяха подозирани, че не избират според собствената си съвест, а изпълняват чужда поръчка. Председателката им Маргарита Пешева спокойно обясняваше срещите си с политици и влиятелни журналисти като неотменна част от работата си. Останалите членове на СЕМ обаче до последно отричаха, че се поддават на чуждо влияние, но не успяха да стопят подозренията.
Истина е, че концепцията на Кирил Гоцев беше обявена за една от най-добрите. Той е и шефът, когото хората в БНТ не само приемат, но и харесват. Бившият технически директор на държавната медия общува на "ти" с почти всичките си подчинени, разбира естеството на работа и проблемите на всяка гилдия в БНТ.
От тази гледна точка малко вероятно е подобно на предшественичката си Попова да се барикадира в кабинета си и да взима неадекватни на очакванията на подчинените си решения.
Но и по време на краткото си управление досега,
и при публичното си представяне Гоцев показа неразбиране към работата на журналистите. Новият тв шеф не се ангажира да въведе механизми за независимостта на репортерите и водещите и да се превърне в техен защитник от външен натиск.
Той беше избран за и. д. шеф на мястото на отстранената Лиляна Попова. И първото, което стори, бе да уволни Явор Дачков. Той всъщност и за това бе поставен.
Но СЕМ подмина с лека ръка и инцидента, при който и. д. шефът беше обявен за цензор от цялата редколегия в новините на БНТ. Тогава това беше възприето като част от кампанията на най-големия му конкурент Димитър Цонев. И в пожара на бунта изгоря шефката на новините Нина Спасова. Членовете на СЕМ не се задълбочиха в разнищването на новинарската драма явно за да не потъмнят имиджа на Кирил Гоцев. Това пък съвсем насочи вятъра в платната на и. д. шефа и той самоуверено се зае да ремонтира програмата на БНТ.
Щеше ли Кирил Гоцев да прави промени в програмната схема от 4 март, ако не знаеше, че именно той ще е избраникът на СЕМ? Със същата увереност
той направи и някои кадрови промени,
а освен това назначи и членовете на художествения съвет на БНТ само седмица преди избора на СЕМ.
Трудно е да се каже дали надзорниците са политически или икономически мотивирани, за да се спрат на неговата кандидатура. В управляващото мнозинство влиятелните кръгове са повече от два и непрекъснато са прегрупират. Заради депутатския пост на баща си Коста Димитър Цонев също минава за партийно обвързан. По думите на самия тв водещ, ако изборът на СЕМ е бил политически, той е щял да отвее претендента си без проблем. Тогава кой поръчва музиката на надзорниците? Кирил Гоцев беше набеден, че е свързан с определени кръгове, които много държат да внедрят свой човек в БНТ. Още при номинирането му за временен шеф върху образа на Гоцев падна сянката на Кеворк Кеворкян. И не случайно - и. д. шефът беше предложен от Веселин Стойков, а отстраненият член на СЕМ също беше избран за надзорник под влиянието на бившия тв водещ.
Самият Гоцев след това сам си извая образа на икономически мотивиран управленец. Концепцията му залагаше предимно на финансирането и маркетинговите похвати при управлението, а още след избирането му за временен шеф той започна да атакува икономическата политика на Лиляна Попова. Рефренът
"В касата няма пари"
се превърна почти в химн на държавната медия, който би могъл да оправдае всяка неуспешна стъпка на тв шефа.
В избора на Гоцев по принцип няма да има нищо лошо, ако той успее да разбие представата, че е нечия пионка. Инженерът се прояви като амбициозен човек и може би ще успее да мотивира подчинените си да работят за по-качествен продукт. Само така той ще спре загубата на аудитория и едва след това би могъл да се заеме с превръщането на БНТ в обществена.
Не е ясно обаче как членовете на СЕМ ще изтрият представата, че продължават да изпълнява поръчки подобно на предшествениците си. Дадоха странни обяснения за вота си. Мария Стефанова например каза, че оценила най-високо концепцията на Такев, но гласувала за Гоцев, защото той се представил най-добре.
Маргарита Пешева и тя харесала повече концепцията на Такев, и тя харесала повече представянето на Гоцев, но пък твърди, че гласувала за Цонев.
Всъщност половината от СЕМ не пожелаха да мотивират избора си. Тъй като гласуването беше тайно, всъщност не се знае кой за кого е гласувал. Така че публичните обяснения на вота чинят точно колкото думите на Кеворкян, че неговият фаворит е Димитър Цонев.
|
|