:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,560
Активни 416
Страници 24,970
За един ден 1,302,066
Далавера

Дупки в законите улесняват контрабандата на месо

С фалшиви сертификати стока от Китай се представя като канадска и американска. У нас влизат продукти дори от страни с "луда крава"
Снимка: Архив "Сега"
Когато неотдавна българските спецслужби разгромиха един от големите организирани канали за незаконен внос на месо, храни и бяла техника, изглеждаше, че държавата най-сетне се е заела по-сериозно с този вид бизнес, който се развива необезпокоявано от десетилетие насам. Антимафиотите прецениха, че са сринали 25%-30% от контрабандните канали, през които са минавали стоки за милиони долари. На бял свят този път излязоха не традиционните дребни контрабандисти. От играта бяха извадени едрите фигури от бизнеса с месо, които внасят стока "втора ръка" и подбиват родното производство.

Количествата месо, които влизат всяка година в страната ни, се измерват с десетки хиляди тонове. Само през миналата година сме внесли около 24 000 тона пилешко месо. През 2000 г. количеството е било около 19 000 тона, а по оценки на експерти легално обмитени са едва 3000 тона. Сериозни са количествата и на внасяното свинско, телешко и говеждо месо, както и на продукти от тях.

В масовия случай, като изключим безмитните квоти или квотите с намалено мито,



те влизат у нас на минимални цени - поне за пред митниците



Парадоксът е, че това на практика не се отразява на пазара, както би трябвало да се очаква. Вътрешните цени на дребно остават неизменно високи и дори в последно време показват тенденция на непрекъснато и трайно повишение.

Какъв е точно процентът на нелегалния и на нерегламентирания внос никой не се наема да прецени. Но е сигурно, че става дума за печалби за стотици милиони левове и че схемите не могат да се реализират без съдействието и на държавни органи, а и на политически лобита. Едва ли е случайно, че отправяните от години призиви за затягане на режима по границите и за промени в законите си остават добри пожелания.

Не е случаен и фактът, че в случая с разбития канал за нелегален внос шефовете на баретите бяха доста предпазливи в оценките си. За професионалистите е ясно, че играта с апашите тепърва започва. Зам.-шефът на НСБОП Красимир Младенов например репликира, че "временно са позапушили поне част от контрабандните канали". "Временно" - защото групировките ще изчакат, докато пушилката отмине, и ще започнат пак. "Позапушили" - защото освен разкритата мрежа, в България и навън действат поне още десетина подобни организации, които професионалистите тепърва трябва да разкриват.

А и защото



липсата на координация между митничари, ветеринари и данъчни



успешно работи в полза на контрабандистите. Точно затова преди половин година контролните органи започнаха съвместна акция. Освен НСБОП, Агенция "Митници", данъчните и гранична полиция в битката срещу нелегалния внос на месо и пилешки бутчета се включиха и ветеринарните служби. За това време беше спрян вносът на тонове месо, гръмнаха случаите на "пропуснати" количества говежди пастет от Чехия и Австрия, част от който още се изземва от магазините.

Земеделският министър Мехмед Дикме няколко пъти обявяваше последните резултати от проверките на ветеринарите. Досега те са "арестували" 110 тира с месо, чиито документи се проверяват. Много други пратки се проследяват до складовете, където при разтоварването минават през контрола на експертите.

Проверките показали, че тонове месо от държави, забранени от българските ветеринарни служби,



са внасяни с перфектни фалшификати



Един от каналите минавал през граничния пункт при Кулата.

На солунското пристанище се разтоварват контейнери с месо от Китай. Пред гръцките власти търговците декларират, че стоката е транзит за България. В неутралната част между българската и гръцката граница те подменят документите с фалшификати. Вместо от Китай - страна, за която у нас има забрана за внос, стоките се вкарват със сертификати от САЩ или Канада. Така незаконно през Кулата са прекарвани пратки с незнайно какво месо.

Нарушението е разкрито, след като експертите започнали да проверяват автентичността на сертификатите на всяка внесена партида. От Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) потърсили съдействие от американското посолство и представителството на Канада у нас.

"Първите проверки показваха, че сертификатите, в чиято валидност се съмнявахме, наистина са подправени", обяви зам.-шефът на НВМС Румен Караманов. Последваща проверка установила, че част от документите се фабрикуват в България. Ползвани са още нелегални печатници в чужбина, дори в Малта.

"Ако не спрем нелегалните канали, заплахата за разпространение на опасно месо в страната е огромна", коментира Караманов. Доказва го и случаят с продажбата на говежди пастет от Австрия, който въпреки забраната за внос, наложена от ветеринарите в края на януари, фирмата вносител пробутва в магазините с фалшиви документи.

Друг случай на нелегален внос на говеждо бе засечен на 7 февруари. По този повод дори главният секретар на МВР Бойко Борисов размаха пръст на инспекторите от ДВСК, които се забавиха с лабораторните изследвания.

Прословутата реплика на генерала, че контрабандата "е заплаха за националната ни сигурност", се посрещна от доста хора с насмешка. Няма да бъде смешно обаче, когато Евросъюзът постави нови изисквания към българските износители, мотивирайки се с ниския контрол по границите и невъзможността на властите да пресекат контрабандата.



Не ни мърда трета рискова група,



ако не спрем нелегалните канали за внос на месо. Евроветеринари вече правят поредната проверка за превантивните мерки срещу "лудата крава", които българските власти въведоха след появата на болестта в Европа.

Миналата година НВМС представи в Еврокомисията искане страната ни да бъде поставена във втора рискова група за "луда крава". Мотивът е, че от източноевропейските страни единствено България не е използвала месокостно брашно за храна на животните за последните 15 години. Точно то е основна причина за появата на заразата. Повече от 20 години не сме внасяли и животни за разплод от Великобритания, където бяха засечени първите случаи на "луда крава".

До миналата година само България и Словакия имаха шансове да бъдат включени във втора група. Заради вноса на китайско месо обаче Еврокомисията може да ни остави в "трета рискова група" заедно със страни, в които има заболели животни, алармират експерти. Сигналът за това е дошъл от гръцките ветеринари, които като членки на Евросъюза са предупредили за вноса на месо от Индия и Китай, който върви чрез контрабандните канали.

Ако се докаже, че не умеем да контролираме нашите граници, бариерите за износа пред българските стоки ще бъдат увеличени. Затова заедно с митниците от тази година и ветеринарите въвеждат



нови мерки за контрол на храните



Идеална възможност да се внесе първокачествено месо като обрезки или субпродукти са т. нар. "тапи", при които в началото на камиона се поставя описаната в митническата декларация стока, а във вътрешността - шол, пилешки бутчета и др. Причината е, че на никоя митница няма да разтоварят целия камион за проверка, още повече че и самите митничари нямат право на това.

Затова от януари инспектори на ДВСК са започнали да проверяват колите при разтоварването им в складовете или в месопреработвателните цехове. След съвместните проверки са засечени многобройни пратки, декларирани като евтино месо. Всички те са пратени на митниците и данъчните власти, които по съдебен път ще си търсят неплатените данъци и мита.

До средата на годината американските и канадските ветеринарни власти ще въведат и нов тип сертификати на най-често подправяните документи. Тяхната защита ще наподобява тази на ценните книжа. Ще се проверяват и всички стоки, за които има претоварване в други страни и пристанища. Така ще се избегне практиката, широко прилагана досега, върнати товари да минават отново, но през други гранични пунктове.

Почти историческа е обиколката на върнатия от пристанище Варна кораб с 50 т замразено свинско месо, представено с фалшиви сертификати за американско. Маршрутът му от българското пристанище след 2 и 3 февруари минава през Малта, Валенсия, Барселона, връща се в Малта, подминава българските брегове и отива в Констанца, след това в Одеса, с последна спирка Иличовск. По пътя сертификатите може отново да бъдат подменени.

Нарушителите се възползват от непълноти в родните закони. Повечето контрабандисти са наясно, че когато ветеринарите



заловят незаконна стока, нямат право на конфискация



Митничарите също не могат да я изземат, защото те не са органите, които проверяват месо и храни. Затова когато примерно се внася говеждо месо от Австрия или Чехия, ветеринарите не могат да го изгорят без съгласието на вносителя.

По сегашния закон за ветеринарното дело ветеринарите дават на вносителя едномесечен срок, в който той трябва да върне некачествената стока на партньора си. Целта е да възстанови загубите си. Тази вратичка обаче удобно се използва от контрабандистите, които спокойно прокарват товара през други митници.

Затова от НВМС ще предложат митническото освобождаване на стоката да става едва след проверката на ветеринарите. Първата контрола ще покаже дали месото е от забранена страна и ако е негодно за употреба, веднага ще се пренасочва за изгаряне в екарисажите. Ако е годно, може да се праща в домове за социално слаби, предлагат експерти.

Вероятно ще се намалят и граничните пунктове, откъдето се внасят живи животни и месо. Сега те се пропускат отвсякъде без ограничения. Ще се настоява също тези стоки да се освобождават от ограничен брой митници и това да става задължително в присъствието на ветеринар.

Строг контрол се предвижда и за фирмите, които използват контрабандна стока. За тях ветеринарите ще искат отнемане на лиценза. Предвиждат се и високи санкции при вноса. По досегашния закон за ветеринарното дело нарушителите се наказват с глоби от 500 лв. Твърде символично, като се знае, че от 1 контейнер с незаконен внос се печелят по 50 хил. лв. Затова експертите ще поискат парламентът да гласува максимални санкции от 50 000 лв.

Дали този път предлаганите от години промени в законите ще минат, предстои да видим. А дотогава ни остава да се питаме какво месо всъщност купуваме.





-------------

ЧАСТ ОТ "АРЕСТУВАНАТА" СТОКА



* На пристанище Варна са спрени 1900 т пилешки субпродукти от САЩ, които са на съхранение в хладилен склад под митнически контрол. Проверява се валидността на сертификата.

* 100 т замразени свински обрезки, декларирани като внос от Канада, стоят на склад на пристанище Варна-запад. След проверката канадските власти потвърждават, че документите са фалшиви. Стоката е върната.

* 19 956 кг говежди замразени обрезки от Бразилия също са върнати. Оказало се, че става дума за шол.

* 20 т сухи супи от Словакия не са пуснати в продажба заради подвеждащо описание на опаковката.

* 17 т замразено говеждо от Австрия са унищожени във варненския екарисаж. Заради "лудата крава" страната ни забрани вноса на говеждо от всички европейски държави, където болестта е разкрита.

* Върната е и 4450 кг суха суроватка, внесена от Албания, но с произход от Полша. Ветеринарният сертификат е фалшифициран.

-----------
1307
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД