:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,690
Активни 791
Страници 17,593
За един ден 1,302,066

Големите бунтове на прехода не бяха дело на будните граждани

Време е да признаем, че народните вълнения през последните 20 години бяха користно дирижирани
Снимка: Юлиян Савчев
Хората, които трошиха прозорците на парламента през 1997 г., много приличат на лумпените, които опорочиха митинга срещу тройната коалиция на 14 януари миналата година. И в двата случая това не бяха обикновени съвестни граждани, чието смело отчаяние носи добрини и прогрес. А просто участници в едно активно мероприятие.
Прави бяха хората, които твърдяха, че Алексей Петров ще пренапише най-новата история на България. И я почна. Но не криминалната, а една друга, доста по-важна и също толкова оперативно интересна.

Петров каза, че е предотвратил нахлуването на таксиджиите в парламента на 16 март 2001 г. Помним датата, нали? Хиляди жълти коли обсадиха Народното събрание, гневни от безсилието на държавата срещу престъпността. 3-годишният син на таксиметров шофьор изчезна и хората искаха наказание и мъст. Търсеха ги от властта, тъй като все още полицията не бе съобщила, че детето не е отвлечено, а убито от майка си.

Тогава страната бе залята от битови и мафиотски престъпления и т.нар. бунт на таксиджиите изглеждаше като знак за изчерпано народно търпение. Това бе втората подобна мащабна гражданска реакция след десетоянуарските събития. Носеше огромен политически подтекст, чието послание бе, че народът повече не може да търпи беззаконието на тия, които дойдоха по сходен начин на 10 януари. И може да им посегне. Няколко месеца по-късно царят триумфално се завърна в родината си.

Сега



Алексей Петров твърди, че е спрял таксиджиите



Иван Костов пък го обвинява, че ги е организирал. Истината не я знаем. Но научихме, че офицерът под прикритие, лоялният гражданин е бил там.

Много хора имаше пред парламента и на 10 януари 1997 г. Всякакви - под и извън прикритие. Спорът дали щурмът срещу Народното събрание бе инспириран, или бе спонтанна атака на гладни гневни българи, вероятно ще е вечен. Но събитията е добре да се преценяват от дистанцията на времето. Хората, които трошиха прозорците на парламента, много приличат на лумпените, които опорочиха митинга срещу тройната коалиция на 14 януари миналата година. И в двата случая това не бяха обикновени съвестни граждани, чието смело отчаяние носи добрини и прогрес. А просто участници в едно активно мероприятие.

И на 16 март 2001 г., и на 10 януари четири години по-рано, както и в други сходни масови прояви, протестираха десетки хиляди добри, умни и мирни хора. Изкарани на площада от най-добри чувства и отговорност към България и децата си. Но и световната история е пълна с примери как безкористният човешки гняв може да бъде користно направляван. Революциите обикновено протичат с огромен



масов ентусиазъм и хладна конспирация



между тесен кръг умни, но непочтени люде. Просто трябва да мине време, за да се разбере кой и защо е направлявал масите. И от кои учебници за масова манипулация е чел.

Макар и да не е признато от властта официално, вече се знае, че палежът на Партийния дом през 1990 г. е умишлено провокиран. 10 ноември година по-рано се случи без участие на гражданството. Но имаше море от граждански вълнения след това. За които непрекъснато научаваме, че са били оглавявани от щатни и нещатни сътрудници, от офицери и старшини под прикритие. Те говореха от трибуните, пълнеха телевизията, създаваха образи, очаквания, направляваха... А западните медии ги представяха като будната гражданска съвест в преродената българска демокрация.

Има ли въобще гражданско общество в България? И ако да, откога почва то? Признанията около участието на Петров в едно такова "гражданско събитие" през 2001 г. разкриват грозните истини. В България имаше искрени и недирижирани протести - за въздух, училища, пътища.... Но големите събития, чрез които т. нар. гражданско общество "съзряваше", се случваха под видимото и недотам наставничество на лоялното гражданство.



Подобна група от "будни и загрижени" българи



дори ходи до Мадрид през 2000 г., за да покани царя. Официално. Неофициалното не се знае, но се подразбира. При гражданите за европейско развитие конспирация няма, при тях всичко се вижда и не се крие. От което България не става нито по-гражданска, нито по-европейска.

Стотици интернет потребители скочиха наскоро срещу ограничаването на свободата в глобалната мрежа. В някои искания успяха, в други - не. Хиляди българи не искат ГМО, битката им все още не е приключила. Продължава войната на Зелена България срещу бетона. Нека не сме наивни, тук нейде също има или ще покълне корист. Но вероятно това са истинските наченки на гражданското общество, това са първите му битки. Защото са срещу парите, олигархията, кражбите на свободи и природа, но не след революции, а еволюция. Не по пътя на метежи, които прикриват оперативно интересните неудобства, а чрез законен граждански натиск.

Много хора не са съгласни с текущите граждански вълнения. Считат ги за глупави, закостенели и не признават, че това е авангардът на гражданската енергия. Всеки има право на мнение. За България е важно, че това, поне засега, не са активни мероприятия. Което е от значение с оглед на гореописаните факти и събития. Точно обратното - срещу тях са в ход дезинформации и манипулации от дежурните "говорители на обществото", станали символ на досегашната бутафория.

Ще видим. Другото е история за поука.
82
7308
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
05 Март 2010 23:42
20 години по-късно
Сетила се Мара да се побара.
05 Март 2010 23:46
Бля- бля. Всичко в БГ е активно мероприятие.
05 Март 2010 23:48
Другото е история за поука.


Май на Оскар Уайлд принадлежи следния афоризъм: "Единствената поука, която може да се извлече от историята на човечеството е, че човечеството не извлича поука от собствената си история!"
06 Март 2010 01:14
народните вълнения през последните 20 години бяха користно дирижирани

откъде такава претенция за универсалност? и то от един дописник в среднотиражен вестник?
06 Март 2010 01:26
Прав е авторът. Ето, и поетът е казал, че цялата работа я свършиха СПЯЩИТЕ граждани:
СПЯХ си в моя мек креват.
То пък станало преврат.
Тръгвайте, сестри и братя,
да отидем на превратя.
Става всеки от кревата
и отива на преврата.
Вика: "Слава на преврата!"
и отново във кревата.
Славна дата, светла дата:
от кревата - на преврата,
от преврата - във кревата.

06 Март 2010 01:39
06 Март 2010 02:43
...Точно обратното - срещу тях са в ход дезинформации и манипулации от дежурните "говорители на обществото", станали символ на досегашната бутафория...

Ей ги на: - Изпълзяха и тук да се подхилкват на воля...

Де гиди копраля, де!
06 Март 2010 02:50
Най-лошото е не, че народните вълнения са обикновено дирижирани, а че народът обикновено се увлича от ретроградни, анални лозунги и се мотивира от "астенични" емоции - страх, завист.
06 Март 2010 03:15
Втрещява не друго, а как журналисти с претенции са зяпнали А.Петров в устата в очакване мутрата да отрони пореден бисер.
06 Март 2010 04:25
OLO.
НЕ е мутра, бе!
АГЕНТ е-оказа се!
06 Март 2010 07:52
в бьлгария по конституция всицки са граждани
понятието мутра и е вьведено от комунистите да характеризира будните едри бьлгари които дирижирано бяха вкарани в "стада павиани" рьководени от агенти под прикритие и криминилизирани за да бьдат изолирани от обществото и използвани от таините служби които бьлгари в момента са излишни и се води разработка по ликвидирането им
06 Март 2010 08:13
Тезата за това, че преобладаващата част от протестите са дирижирани е логична.
Изключения:
18.12.1989 и 14.01.2009.
Първият - успокоен от някои лидери на т.нар. "опозиция". Вторият - успокоен от милицията с шамари.
06 Март 2010 08:58
, , Големите бунтове на прехода не бяха дело на будните граждани”
Тогава следва.
, , Големите бунтове на прехода бяха дело на заспалите граждани.”
-------------------------

Аз си мисля друго.За граждани , дума не може да става.
Гражданин е юридическа думичка.
Може би истината е друга.
, , Големите бунтове на прехода бяха дело на умишлено възбудени тълпи”
Спомням си катуните , градовете на истината.Спомням си гладните стачки.
Спомням си будният стачкуващ Сугарев , в това няма нищо лошо , лошо става когато по всички въпроси става академик .Помните ли как искаше корпусите на АЕЦ да се хвърлят на дъното на морето.
Спомням си как Кремиковци трябваше да произвежда постни бой или да се затвори.
Технологията му била стара, сякаш новите технологии се появяват не преди 30-40 , а преди 100 год.Никой не казваше , примерно , като го закрият , като го няма , срещу желязото дето прави трябва да се изнасят три реколти зърно-такава е съпоставката.Теглиха му ножа като губещ за 1 долар , прикриха грабеж за милиарди и пак се появиха милиарди като ограбени.
Помня и приказките за дълга.Огромен беше , невероятен беше.Днес е кратно по-голям , при тотално ограбена и разграбена страна и народ , но не бил проблем , не бил държавен , частници щели да го плащат , като извличат еврата от планктона в блатото.
Най вече помня художествените произведения , имащи за главна фабула бананите.
Припомням си какво беше Черноморието?????
Уви?
Банани.Банани.Това рИвеше , имащата образно мислене художествено творческа и хуманитарна прослойка.Банани има , хората бягат от тази страна , не ги еня за тази страна.Само плочата е сменена.Днес вместо банани се рИве , граждани , народ , мУтриал , мърша .И , пак го правят възбудителите , с поставена задача да будят народа.
Комерсиално.

06 Март 2010 09:01
Активни мероприятия, а какви да бъдат след, като има партии и партийки, интереси и борба за власт...Хайде холан, гражданското общество някой си го представя, като пансион за стари вдовици"...мечтаещи за еволюции...?!
06 Март 2010 09:41
Айдя този нашият пак се е увлякъл в теорията на конспирацията Едните дето протестират са добре, а другите дето ги провокират лоши. А те са все ове говна. За какво имаше да се протестира пред Партийния дом и досега не ми е ясно, като беше установена демокрация и можеше с гласуване да се решат въпросите. Защото някои не бяха доволни от изборите и почнаха да говорят, че били опорочени, а от тогава за всички избори се говори така. Щото не станало на тяхната дайте да упражняваме уличен натиск. Разбира се в тези събития има много играчи, обкновено с разнопосочни интереси. Действат различни сили, едните организирани от тогавашноито СДС и Подкрепа атакуваха Партийния дом, а други сигурно са играли от БСП. Сега на Алексей Петров дайте да хвърлим всички престъпления.
06 Март 2010 09:42
Големите бунтове на прехода не бяха дело на будните граждани

*** Протестите у няс са изява на възмутените хора- никой не ги е накарал насила да излязат и да протестират. Това че, службите, партиите и прочие заинтересовани са се опитвали да ги използват, манипулират и опорочат, е ясно. Но тези нечисти напъни не могат да променят фактите- в България има гражданско общество и то реагира така, както е по цял свят - с протести.
Сократе, - за стихчето

Редактирано от - sybil на 06/3/2010 г/ 10:44:09

06 Март 2010 09:50
А, открил Америка!
Нима някой нормално мислещ човек е счел авангардите на атаките срещу Партийния дом, парламента, на протестите миналата година за нещо повече от провокатори?
Мирните, умните, недоволните бяха назад. Напред бяха ДОПУСНАТИ удобните за очерняне на протестите. Та ако някои капитолки са били на гърне 1990 година, поне миналата видяха ли какво стана?
Писахме достатъчно - и за доведената група, и за търпението на полицията, и за изчакването да се нашумят, извеждането им и последвалата яростна атака срещу изненаданите мирни протестиращи.
Няма теории на конспирацията - има грозната ченгеджийска практика под название "Огън срещу огън".
Намерих един материал в интернета от неизвестен автор, публикуван в пресата на 17 януари 1009 г.:
Прочетените някога юношески романи остават завинаги в паметта. А ситуации, герои, идеи от тях стават пример и критерии в бъдещето. Може би това е причината да се сетя за Джеймс Фенимор Купър по време на обезсмисления първи ден на протеста. И един епизод как в прерията се гази пожар с огън. Тридесетина явни провокатори позволиха на властта и полицията да окепазят проявата на недоволство. Детайлите са интересни – как се появяват лумпените – с черни качулки и с болтове в ръце, как млади хора тичат при кордона, сочат опасността, молят за реакция, а униформените спокойно изчакват нужния /и определен от някого?/ момент. Сетне започва насилието. Около 30 са провокаторите – 174 /според първоначални данни/ са задържаните. Което означава, че куп невинни „превантивно и профилактично са респектирани”. С две думи – полицията позволи безредиците. И застана наедно с провокаторите. След което и за слепите е ясно – целта е да се защитят политиканите /власт и опозиция/ от народното недоволство. Казвам народното – тъй като протестираха различни групи от граждани. Студенти, земеделци, майки, еколози, пчелари, пенсионери. Разнопосочни конкретни искания – с едно основание. Недоволството от пълната некадърност и престъпно безгрижие на политиците ни. Именно затова никакви партийни представители не бяха допускани на митинга. А и не посмяха да се появят.

Протестът беше успешен. Защото младите хора получиха урок – как се прави или не гражданско общество. А и доуточниха понятията си, Например, че насилието уж е елемент на диктатурата, а се използва от псевдодемокрациите като оръжие срещу народа. И – всичко е политика. Няма нужда от срамежливо избягване на темата. Недоволствата са политически, защото са срещу политиката на управляващите. И срещу ВСИЧКИ политици. Фактът, че протестиращите се разграничиха от всички партии и политици е ясно доказателство за разпада на формалната демокрация у нас. Разпад, издигащ негласуващите като най-масова партия. А младите хора може би схванаха и, че в живота има един шанс да станеш човек – ако си недоволен. Най-напред от себе си, сетне и от реалността. Алтернативата е доволната овца. Дали в униформа, дали сита пред екрана, дали млади шилета, опитващи се да показват, че имат рогца – овчата природа си е овча. За овцете беше предназначен наивният и доста глуповат повод за прекратяване на протестите – анонимна заплаха за „самоделно взривно устройство”. Което, разбира се, не беше намерено. Та скептиците се запитаха – а как се разбра, че е „самоделно”? Изобщо – опит за гьобелсовска акция, елементаризирана по балкански.


Явно е, че усещането на хората за връщане 20 години назад плаши властта и тя се опита да опорочи протестите. Да измести в обществената, политическа, медийна среда акцентът от законните и нормални искания към лумпениадата на група провокатори. И се погаси общественото недоволство, което като степен пожар се разраства. Така, както правят героите на Фенимор Купър – запалват насрещен огън, той поглъща тревите към идващите пламъци и те угасват, нямайки къде да се развихрят. Задачата да се защитят институциите била изпълнена, хвалеха се милиционерите. А на втория ден щели да направят сериозна пропускателна система – за да защители правото на гражданите на протест. С което поставят пореден морален и законов казус. Кому служат? На институциите или на гражданите? Кои са приоритет за тях? В каква последователност? И не е ли сегашната им „грижа” след дъжд качулка? Впрочем, кой имаше полза от „намокрените” протестиращи? Кой се зарадва на провокациите, подготвени, организирани и проведени от професионалисти – психолози и оперативници? Провокации, които да подействат охлаждащо върху мирния гражданин, да го отблъснат от мисли за радикална промяна на статуквото. И го поведат към разочарование, апатия, съглашателство. Като краен резултат – примирение, послушание, овчедушие. И нови 20 години рахат за мафията – политици и престъпници.
06 Март 2010 09:51
Повече скептицизъм към реалността - и ще видите какво става зад декорите, представяни ни за действителност.
-----------------------------------
Блогът на Генек

06 Март 2010 09:53

Божидаров, а представяте ли си какво би постигнал Ивайло Зелката ако би имал на въоръжение да кажем лека картечница...?
отговорете, моля.
...
06 Март 2010 10:10
Участниците в активни мероприятия НЕ СА ЛУМПЕНИ, участник Божидаров, не се подценявайте, и не изпадайте в депресия.
Така де, що работа ни чака още!

Редактирано от - Анонимен7 на 06/3/2010 г/ 10:14:48

06 Март 2010 10:12
Опазването на обществения ред е приоритет на съответните силови ведомства . Това няма как да стане без манипулацията на общественото недоволство и протести. Прави се навсякъде по света. Щото иначе падат глави. Обикновено не на тези които са заслужили гнева народен.
Опазването на личното и семейно благосъстояние е приоритет на всеки осъществил безскрупулните си амбиции за сметка на наивността и доходите на другите, на основата на неписани ( и писани) правила и ред. Правила и ред подкрепящи користното сдобиване с пари и власт на група размножили се социални паразити, символична с лицемерната си принадлежност към идеология утвърждаваща мечтаното от мнозина равноправие .
Проблемът става тревожен, когато двата приоритета се съчетаят в лицата на едни и същи , морално увредени индивиди пробиващи си път в полумъртвата плът на обществото , отровено от токсините на алчността и социопатния егоизъм.
06 Март 2010 10:30
Подпалването на партийния дом беше за да изчезнат удобно досиетата на най-важните агенти на ДС. Също и на такива, внедрени в СДС и опорочили целия процес по демократизация на Бг-то.
06 Март 2010 10:44
леко е подминат един от най-важните митинги, който събори комунизъма като махна чл. 1 - на пак 14 декември май беше, ама 1989, пред парламента, когато чичото на сегашния външен стана танкист. тогава комунетата се посраха от страх за първи път.

не виждам да се споменава и митингите на сдс и изборите през 1991, когато камунизите изпуснаха властта за първи път.

ерго, непознаване на материала, слаб.
06 Март 2010 10:51
Нямам спомени да съм давал съгласие, някой да говори от мое име?...И всеки отговаря сам за своите действия...Пък опитите най- нормални човешки чувства и реакции да се приравняват с безусловните рефлекси на първата сигнална система не са спирали...С две думи: Мое ний да сме мафиоти, крадци и престъпници, ама всички сте такива...Да не си връзваме кусур...
На такива опити: Сорри, ама по кумунистически: No pasará n!


P.S. Довеждам ду знанието на уважаемите форумци, че следъ задълбочено изследувание и анализи ся взе следующото окончателное ришение:

Затаваря съ книгата у която е списъка със дисиденти-революционери и повеке имена нема ся вписуват у неа...Т.Ч.К.

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
06 Март 2010 10:53
ДЕСЕТОНОЕМВРИЙСКИ ПРЕВРАТ

СПЯХ си в моя мек креват.
То пък станало преврат.
Тръгвайте, сестри и братя,
да отидем на превратя.
Става всеки от кревата
и отива на преврата.
Вика: "Слава на преврата!"
и отново във кревата.
Славна дата, светла дата:
от кревата - на преврата,
от преврата - във кревата.

1989 г

Недялко Йорданов Тук
Сори!
06 Март 2010 11:07
Пропуснато е началото - кой плащаше на агитките да скандират "Долу БКП" в първите дни след 1989-та. Въпросът е интересен, защото плащащите могат да бъдат няколко вида. Най-вероятно това са или пари от чужди държави или за това плащаха тези дето сега са тези, които наричаме мафия. Тарифата беше доста мижава, но и хората, на които се плащаше не бяха нещо особено. Тези платени агитки са нещо много важно, защото показаха по какъв път ще се правят успешни протести след това през годините. Протестите в края на 1996 и началото на 1997 също бяха платени, но само докато увлечат повече хора в тях. После се плащаше само на малкото организатори. Разбира се тези дето участваха в тях и досега са убедени, че едва ли не те самите са избрали да протестират. След 1996-1997 година си мисля, че нямаше платени протести, просто политичеката сила, която ги използваше тръгна към отмиране и няма как вече да ги прави.
06 Март 2010 11:14
Хамеле, прочети това

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
06 Март 2010 11:42
генек -
06 Март 2010 11:47
benedikta, не бъди такъв оптимист! Има хора с будно гражданско чувство, но гражданско общество още няма! Няма , защото гражданското общество се основава на солидарността, а не на индивидуалните предпочитания.
06 Март 2010 12:07
Божидаров да признава каквото си иска на когото си иска.
Нерде бакшишите, нерде 10.01.97-ма. Нерде провокаторите, каквито има винаги и навсякъде, нерде "будните" граждани.
Време е да признаем, че средният бугарски пишман новинар страда от тежка форма на хронична изводопатия - болезнена склонност към обобщения и превратно вадене на изводи от всичко.

Редактирано от - Forza NATO на 06/3/2010 г/ 12:09:16

06 Март 2010 12:40
Аз пък мисля, че по същество авторът е прав. Отвъд А.Петров, отвъд конкретните примери. У нас нямаше истинско дисиденство, нещо отвъд Указ 56. Той бе спуснат от ПБ, а не че ПБ бе принудено от народа. И от там насетне градуса на промените бе технологично манипулиран и никога меродавен за народният импулс. Така често здравото гинеше, уродливото разцъфваше. И сега ако има гражданско общество то е донякъде развиващо се в мрежата. Но и във форумите, както и на площадите дебнат "технолозите" защото трябва да си пазят интереса! А той е огромен - псевдоикономиката, псевдодържавата и истинската лична/групова/ полза.
06 Март 2010 14:40
Форца !
Е, протестът на бакшишите беше активно мероприятие: след всичките инсинуации за отвлеченото и убито дете по вестниците от такива като агент Бор ("България уби дете!", няма как да вярваме, че протестите бяха спонтанни. При толкова агенти в медиите, какво друго можеше да се очаква. Естествено, организаторите бързаха, че току виж полицията ги изпреварила с разкриването на убиеца. Оказа се обикновено битово убийство. Да си спомняте агентът да се извини за отвратителното заглавие, обвиняващо всички нас в убийство?
Чудно ми е обаче защо нямаше такива добре организирани протести след убийството на двете сестри, след първоначалното оправдаване на убийците на Борилски. Явно чувството за справедливост на агентите е крайно селективно.
06 Март 2010 14:47
Може ли някой да ми посочи кое НЕ СЕ дирижира в света!?
06 Март 2010 14:51
Абадоне, аз си виках "Долу БКП!" по вътрешно убеждение (и то какво убеждение!). Същото правеха близките и приятелите ми. И никой никога за нищо не ни е плащал, нито пък наум ни е идвало, че може да се плаща. Имахме НАДЕЖДАТА, че в България наистина е възможно да се изгради най-после демократична държава. Ако някому са плащали, ако някой се е възползвал от надеждата на стотици хиляди хора, историята, Господ и др. подобни абстрактни съдници да го съдят. Но все пак между палежа на партийния им дом и големия син митинг имаше съществена разлика. Едното може да е било сценарий, провокация и пр., но другото си беше просто глътка чист въздух и съвсем безкористна радост.
06 Март 2010 15:10
Протестът на бакшишите бил активно мероприятие!
Истината е, че тогава вече много хора бяха набрали достатъчно на правителството на ОДС /СДС плюс други партии, вкл. и едно друго ДПС/и само чакаха някакъв повод, за да отидат да протестират. Поводът се появи с протеста на бакшишите, които бяха безкрайно много учудени, че такова множество от хора протестира заедно с тях. Все пак всички знаят какво е отношението към бакшишите.
06 Март 2010 15:14
SvSophia,
май още ни си схванал.
Тогава много хора бяха манипулирани, за да качат на власт мафията. Ти с цялото си "вътрешно убеждение" схващаш ли, че не е достатъчно да викаш "долу лошите", ако не издигаш вместо тях добрите. Практически ти с това твое "вътрешно убеждение" качи на власт мафията, която още тогава добре прилагаше старото правило "Разделяй и владей".
06 Март 2010 15:33
В Интернет имаше една статия озаглавена"СДС и парите на чичо Сам" по книгата на Уйлям Блум. Потърсих я в Интернет и не я намерих, което само по себе си е твърде показателно.
Тя започва с думите: "Когато българите проявиха нахалството да изберат не тези, които трябва Съединените щати веднага побързаха да поправят грешката. Последвалото въстание е отличен пример на "новата политика на вмешателство".
Поради липсата на статията Натиснете тук
06 Март 2010 15:33
Гражданското общество е такова "животно" , което се "навървя" в комплект с дисидентите в себе . На тях , то дава и своето Доверие , те да го поведат , в случая , срещу самозабравилата се плутокрация . Подир нея , иде реда и на олигархията , срещу която То трябва да има водещата сила , но вече като Партия . Няма ли своите Дисиденти , обществото на Гражданите винаги ще бива , като всяка общност на интереси - на любителите на кисело мляко или редовите реститутки , в пример . Иначе , дописката е компилация от "наброски" за случки от близката ни история , докато се роди способно на Политика , Гражданско Общество ...

Редактирано от - beagle на 06/3/2010 г/ 15:42:31

06 Март 2010 15:36
А за изборите през 1990, помня, като мина покрусата, някой (от СДС в София) ни каза(на четири очи) /бях активен опозиционер тогава/, че, да, изборите са били фалшифицирани, но в полза на СДС. Въпреки грандиозния син митинг в София, провинцията си беше червена, факт, и другарите са пипнали тук и там бюлетините, та да не излезе, че хептен народът не е за демокрация. Тъжно, но съм много склонна да го вярвам.
06 Март 2010 16:45
От материала излиза, че който е протестирал е или подкупен или манипулиран от някакви тъмни сили.Тази теория излезе в вестник"Дума" в края на Виденовото управление видите ли едни хора не са доволни на 5$ заплата и мафията им плаща за да стоят пред парламента и да свалят от власт БСП.
06 Март 2010 16:50
Zmeja , Благодаря за линка

...т'ва май е най важният линк , който съм чел в последните 20 години
06 Март 2010 17:14
Натиснете тук

Още повече, новия американски посланник Х. Кенет Хил (H. Kenneth Hill) казва, че служителите от Вашингтон са изяснили на българските политици, че бъдещата помощ зависи от демократичните реформи и от развитието на икономически план за възстановяване който е приемлив за западните кредитори – същото условие поставено на цяла Източна Европа.
Българските социалисти макар и да не се съмняват в посветеността на Ващингтон в експорта на капитализъм не се оплакват, че САЩ нарушава демократичните принципи като работи против ръководството избрано от българския народ. Един реформатор от социалистическото правителство споменава, че американците са реагирали на изборната победа на неговата партия така сякаш тя представляваше провал на политиката на САЩ. „Администрацията на САЩ не са най-чистите морални защитници на демокрацията у нас” – казва той. „Което не може да бъде направено у дома, може да бъде безнаказано упражнено в тази тъмна назадничава балканска страна.” (34)


През 1994 година можем да прочетем в Лос Анжелес Таймс текст от техния най-антикомунистически настроен кореспондент: Условията на живот в периода на реформи са толкова влошени, че Българите с умиление гледат назад към „добрите стари времена” през комунизма, когато държавата ограничава личната свобода, но осигурява жилище работа и достатъчно храна (35). Но за политическите стратези от Вашингтон важното нещо – идеологическия краен резултат – бе, че БСП не би могла и не би трябвало да има шанс да докаже, че демократично социалистическо правителство и социално ориентирана смесена икономика могат да имат успех в Източна Европа докато капиталистическия модел се проваля навсякъде наоколо.


Страхотно
06 Март 2010 17:33
Винаги през последните 30 години съм мислил че най-добрата и прилягаща на този народ система е диктатура + пазарна икономика. Справка - Ю.Корея.
06 Март 2010 18:42
06 Март 2010 19:01
С този превод Кихано (авторът на превода даден от Змея - Натиснете тук) се излага сериозно! И на всичкото отгоре го и коментира обилно. Понеже съм чел и някои от другите му (на Кихано) работи, съм крайно учуден от ниското ниво на тази публикация на сайта му! Както се вижда от самата публикация, тя е изцяло базирана на изрезки от вестници. При това откъслечни и повърхностни. Липсва дълбочина, липсват анализи и най-вече липсват достоверна информация и факти (ако изключим няколкото хвърлени на едро числа). Ако цялата книга на Уйлям Блум, от която е този превод и която е (свръх претенциозно) озаглавена "Интервенциите на САЩ-ските военни и ЦРУ след Втората Световна Война" е такава, то аз съвсем сериозно ще заподозра, че тази книга е написана от самото ЦРУ с цел отвличане на вниманието и хвърляне на прах в очите. Пак ще кажа, смаян съм как Кихано се е подвел от подобен повърхностен и евтино скалъпен буламач.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 06/3/2010 г/ 19:06:37

06 Март 2010 19:12
Но за политическите стратези от Вашингтон важното нещо – идеологическия краен резултат – бе, че БСП не би могла и не би трябвало да има шанс да докаже, че демократично социалистическо правителство и социално ориентирана смесена икономика могат да имат успех в Източна Европа докато капиталистическия модел се проваля навсякъде наоколо.

Вярно, страхотно е! Въпреки безспорните успехи на правителството на БСП на Жан Виденов, гадните империалисти от ЦРУ му спретнаха заговор и го свалиха.
06 Март 2010 19:23
И Фильо Дъ свалиха, прастаци!
06 Март 2010 19:24
Peter Botha- Зърнената криза беше ликвидирана с внос на 2000 т пщеница от Полша януари-февруари - зърното си беше в БГ и покрай полското мина и сриваното дотогава=активно мероприятие!!!
Колко $ по 3000лева бяха купени от Райфаизен банк - тогава - активно мероприятие!!!
Държавата лош мениджър - Енерго-разпред - за продажба - активно мероприятие!!!
Земята в реални граници - дали е активно мероприятие???

06 Март 2010 20:26
Cruella de Vil и Caravaggio , това че някои си се оси*аха и без чужда помощ не променя основновното ...т.е. че събитията в БГ се контролираха и се контролират отвъд океана.
Тъй че :‌ не омаловажавайте главното заради някои изключения
06 Март 2010 20:31
Българският преход беше много нещастен – на него никога не му беше дадена възможност да се развие сам. През цялото време преходът беше осъществяван под влиянието и и под контрола на външни сили и това си личеше не само по масовите прояви пред Партийния дом и после пред Народното Събрание. Цялата схема и принципи на българския преход бяха наложени отвън. Нищо не беше родено от местните изисквания, необходимости и потребности. Местното в реформите бяха само ахмаците и недоказаните от живота недораслеци, които използуваха случая, за да слезнат от облаците и да започнат да поучават народа колко лесно и просто било всичко, което трябва да се направи, за да тръгне страната по мед и масло. Е, не беше нито лесно, нито просто, но този елементарен урок беше научен от всички чак след 20 години на простотии, резултатите от които бяха само постоянна съсипия и разрушения.


Да не се разпростираме нашироко, обаче и да се върнем към повода на статията – пряката намеса на външното влияние. То беше смесено – както руско, така и американско с различен превес в различните години. Много интересно ще бъде един ден от достатъчно разстояние на времето да се изследват тези процеси. Това, което аз ще кажа тук, разбира се, не са резултати от изследвания. Моята версия - това са по-скоро аналитични изводи и размишления върху мозайката от факти и впечатления на един скромен личен опит.


Руското влияние в лявата част на България има стари традиции – то може да се проследи чак до взимането на решение за Септемврийското възстание. Без да се разпростираме, тук ще се ограничим само със свалянето на Тодор Живков. Който, между другото, беше сложен на власт пак под очевиден руски натиск и се намираше под очевидно руско влияние. Кремиковци, например, беше данъкът, който той плати, за да се запази при поредната руската смяна във върховете, когато основната критика към предишния режим беше увлечението в развитието на леката промишленост за сметка на неглижирането на тежката. Е, и ние се заехме веднага с тежка промишленост и то не къде да е, а в калта на Кремиковци. Важното беше, че на Брежнев това много му харесваше. А колко желязо имаше в тази кал, която, между другото, смаза и съсипа София при своето превъплъщение в метал, не беше фактор от особено значение. Както и да е. Тодор Живков се закрепи за дълго в управлението на страната, учеше се постоянно от грешките си и от грешките на другите и успя да постигне внушителни резултати. И точно в този момент ... руснаците спряха да го харесват. Беше дошло времето на перестройката и той вече нямаше от кой джоб да извади гълъба на някакво второ Кремиковци, за да се спаси и този път с някакъв нов фокус. Пък и така и не се разбра какво точно мислят и искат тия новите. Май и самите те, както се разбра по-късно, не са знаели. Но, че не искат повече Тодор Живков, те знаеха много добре и това беше лошото. Превратът срещу него беше издълбоко организиран. Не бих се учудил, ако един ден се окаже, че подготовката е включвала и здраво икономическо разтърсване на държавата. Защото изведнъж се оказа, някъде в средата на 80-те години, че ние започнахме рязко и много да губим. Първо ни намалиха петрола почти наполовина. Хайде да речем, че това е било донякъде и заради неслучайната ценова криза на световния пазар, пък и те в определена степен го компенсираха, като ни пуснаха да продаваме петрола на арабите, които тогава намериха за какво да се сбият помежду си и започнаха да купуват българско оръжие. Но, защо ни намалиха доставките на стратегически суровини и материали с повече от една трета? Защо упорито и всячески се съпротивяваха на доставките на изчислителна техника? Защо не разрешиха да работи на комбината в Радомир, който, между другото, изискваше цяла нова пътна инфрастуктура за огромните машинни детайли, които можеше да обработва? Те нямаха такива компютри и такива обработващи машини и скоро нямаше да имат. Но: „ние няма да ви позволим да се превръщате в някаква социалистическа мини Япония” – беше казал Горбачов на Живков. Тогава започнаха външните кредити. Въпреки това, състоянието на държавната икономика беше такова, че, както по-късно разбрахме това, тя напълно е отговаряла на ... създадените години по-късно т.н. Маастрихтски критерии за приемане в Европейската икономическа зона. Ние сме били тогава готови за прием в Европа! Има и още едно доказателство – ако бяхме наистина зле, ние ... нямаше да получаваме такива безпроблемни кредити. На Полша, например, въобще вече не даваха. Но, ... руските мекерета в управлението на държавата започнаха една масирана пропагандна кампания, в която с фалшивия аргумент за големите държавни дългове убиха всички разумни възможности за по-нататъшно възходящо държавно развитие. Единствената работна възможност остана превратът. И те го направиха.


Тук стигаме до преломния момент в най-новата ни история. Преврат – добре, старият хитрец Тодор Живков отдавна се беше изчерпал и всички чакаха с нетърпение едно ново управление на държавата, на чиято по-голяма образованост и интелигентност скрито се надяваха. Но, руснаците тук направиха две огромни грешки, които се оказаха фатални за развитието на прехода. Повтарям – грешките не бяха наши и бяха извършени под външно руско влияние! На първо място руснаците решиха, че социализмът не търпи повече развитие и трябва да бъде сменен. Защо – това е дълга, макар и много интересна, история, а тук основната тема е друга – външната намеса. Второ – като следствие от първото – руснаците разгониха нарочно целия управленски ресурс на държавата. Кадрите на Тодор Живков не им трябваха – те искаха нова икономическа политика и нови лица, за да я осъществяват. Колко голяма грешка е било това животът ни доказа по така наречения в математиката метод „чрез допускане на противното”. Противната на правилната хипотеза беше употребявана цели 20 години наред. Резултатът от това е пред очите на всички ни. Докато, ако подготвените и пресяти от живота управленски кадри на държавата бяха оставени да взимат решения и да управляват извършването на прехода към новите икономически реалности (справка, например – Словения или Словакия), обществото щеше да бъде максимално запазено от разрушаващите удари, които му бяха нанесени незаслужено. Както и да е – на нас ни бяха наложени руските решения.


Сигурно сте чували за безсмъртния лаф на Черномирдин – „хотели как лучше, а получилось как всегда”? Абсолютно гениално обяснение на вече състоялите се катастрофални руски реформи, които бяха наложени и в България. Кратко, ясно, точно и изненадващо много дълбоко. Къде аз виждам тази дълбочина в българския случай на тези реформи, тоест – какво на времето в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век – „пожелахме” ние и какво „получихме” от тези руски реформи? Ние искахме да включим елементи на пазарните механизми в застиналата икономика на реалния социализъм, където липсваха всякакви стимули за мотивация на развитието. Както обективни, така и субективни стимули. Социалистическото съревнование не можеше да замести конкуренцията. Добре работилите кадри и ръководители трябваше да бъдат естествено, пряко и постоянно мотивирани от резултатите на своята работа. Само така социализмът можеше да се развива и да върви напред. Както днес разбираме, това сме го искали и сме го обсъждали на всякакви нива не само ние тук в България – няколко руски екипа, включително специалисти по икономическо моделиране от руския планов комитет, в чийто ръце после Елцин остави изцяло руската икономика (най-известни от тях днес са Гайдар и Чубайс, но не са само те), са искали същото. Но, какво стана? Приет беше, разбира се, руският модел. Нека да бъдем честни – това беше голяма грешка, защото руският модел у нас не беше приеман в истинския смисъл на думата. След преврата срещу Тодор Живков, той ни беше силово наложен, без никой дори да се опита да ни попита ние какво, как и защо мислим.


Под ние разбирам хората с опит, които бяха доказали в живота своите възможности да се ориентират в пълна с неизвестности обстановка и да взимат верните решения. Което е определението за природна интелигентност на чист български език. Това, разбира се, не се учи в университетите и не се открива от партийните или милиционерските кадровици – само живият живот може да посочи хората, които притежават тези възможности. Такива хора на ръководни постове имаше много на времето в България. Нека да повторя пак – това бяха ръководители от втория и третия ешелон на управлението в държавата, които не бяха прескачали стъпала в развитието си и знаеха как се гази кал и как се носи тежко. Много от тухлите в обществената система на българската социалистическа икономика и индустрия бяха слагани от ръцете им. Те бяха кадрови ресурс, който беше най-добре обучен, подготвен и подбран от живота да поеме властта и да управлява държавата. Преди да започнат реформите, обаче, технологически непрекъсваемият процес на тяхното постоянно усършенствуване беше превантивно прекратен и те бяха изхвърлени и заменени с хора от улицата. Това беше същността на кампанията от началото на 90-те години по въвеждането на „новите лица” и пускането на внушаемите отвън ахмаци от подкрепаджийския профсъюз да се разпореждат, включително и най-вече по кадровите въпроси, във ведомствата и предприятията. Не знам дали още някой си спомня за това – партийните организации бяха буквално изхвърлени навън и вътре бяха пуснати да вилнеят и да се разпореждат само подкрепаджиите. Това беше една кадрова чистка с възможно най-широк обхват и разрушителна сила, която в своя куцо подскачащ на един крак бяс (помните ли, че и това го имаше по митингите на времето?) резонира още няколко пъти около тази честота на кадрово унищожение, докато и последният комунист не беше изхвърлен от ръководството на механизмите в системата на държавата.


А защо превратаджиите срещу Тодор Живков допуснаха всичко това? Защото тук има и нещо повече – кадровата чистка очевидно е била тяхна цел. Или по-точно – цел на тяхните задкулисни вдъхновители и ръководители, които имаха дългогодишно разработен и изпълняван план как да разклатят и сменят ръководството на държавата. Те изобщо не харесваха Тодор Живков, неговите резултати и хората, които ги бяха постигнали. Ето защо идващият отдолу, подбран и доказан от живота и подготвен да поеме управлението кадрови ресурс на държавата не им беше никак удобен. Тези хора бяха опитни и нямаше да допуснат глупостите, които после последваха. На хората зад кулисите им трябваха (и още им трябват!) голобради пикльовци, които да слушкат. Защото всеки нов, недостатъчно опитен или необразован началник, между другото, наивно си въобразява, че може да се отърве от недостатъците на своите подчинени, като ги смени с нови, млади, свежи и непокварени заместници. И въпреки, че Жан Виденов доказа точно обратното, както добре виждаме, българското превратаджийско задкулисие още изповядва тази теория. Превратът срещу Жан Виденов, между другото, беше организиран по същия начин като преврата срещу Тодор Живков. Но, както всеки път, когато историята се повтаря – този път това беше фарс. Пак, разбира се, имаше сериозна икономическо-пропагандна артилерийска подготовка преди сражението (руснаците в българското направление явно много си падат по това) – този път банкова криза здраво скова държавата. Но, както и номерът с държавните дългове, това също беше изкуствено мероприятие – ако банковата криза беше истинска и действително произлизаше от недрата на икономиката, щеше ли тя да изчезне, като с магическа пръчка, след преврата – буквално за няма и няколко месеца? Друг път. Само наивник може да вярва в това – икономиката е силно инерционна система и там за няколко месеца чудеса не стават. Ами подставените на първа линия в митинга около Народното Събрание добре подготвени (и платени!) спортни копелета? Всичко отдавна е станало ясно на всички анализатори – тези неща не могат да се скрият.


Но нека да оставим кадрите на мира и да се обърнем към подходите в управлението. Разликата между руския и българския подход към усъвършенствуването на икономиката и индустрията беше в начина на мисленето – ние постоянно гледахме на запад и мислехме какво и как може да се вземе оттам и да се приспособи, докато руснаците не искаха и да чуят за такова нещо. Те се вбесяваха от това. Както вече посочих тази класическа мисъл – ние няма да ви позволим да се превръщате в някаква социалистическа мини Япония – беше казал Горбачов на Тодор Живков. Но, когато руснаците изпаднаха в дълбок застой и си счупиха главите в отрицателни икономически прогнози и анализи, те се отчаяха и решиха, че задачата няма решение. Вижте разказите на Гайдар и колегите му за това.


Още повече, че на запад в това време беше приложена неолибералната формула, която придаде рязко ускорение на също доста позаспалите темпове на капиталистическото развитие. Тачър рязко и широкомащабно съкрати разходите за социалните мероприятия на английските социалисти - лейбъристите (примерно – бюджетът на английското министерство на образованието по онова време при лейбъристите беше по-голям от бюджета за ... отбраната) и намали данъците с цели 24%. Надеждата беше, че не всички ще се възползуват от тези пари само за задоволяване на личните си нужди. И наистина много фирми и личности използуваха средствата за технологично обновление и разширение и това рязко дръпна икономиката напред. Социализмът беше ретроградно смешен в онзи момент. Какво е направил Рейгън по онова време разбираме едва днес от световната икономическа криза, но американците тогава също рязко дръпнаха напред в темповете на своето развитие.


Всичко това очевидно е отчаяло напълно руснаците и тогава те са измислили решението, което днес още дава отровните си плодове в Русия и съсипа напълно прехода на България. Социализмът няма шансове за развитие. Това са решили те. Справка – примерно, при смотания ахмак Егор Гайдар, когото Елцин направи дори министър-председател.


В началото на реформите руснаците дойдоха тук, махнаха Тодор Живков и когато решиха, че перестройката не върви, защото социализмът няма шансове за развитие – насадиха тъпата си формула на отчаяно предателство – „пълна либерализация на икономиката и моментално освобождаване на икономическия живот от всякаква държавна намеса”. Това „гениално неолиберално икономическо решение” те се опитват вече 20 години да внедряват тук с ръчичките на всякакви по своя политически цвят правителства. Но, да спрем дотук и да оставим хората на мира, за да се върнем към принципите. Това либерално решение е убийствено погрешно за икономиката на социализма и може да придаде само временно ускорение и облекчение на капиталистическата икономика. Това днес се вижда много ясно от всички, но недейте да мислите, че още тогава много хора не го знаеха. Напротив, знаеха го. Само, че – не само, че не ги послушаха – изобщо не ги попитаха!


Руснаците дойдоха тук с готов модел за бързо решение и не се интересуваха изобщо от идеите и мисленето на подготвения за това кадрови ресурс на държавата. Тези хора само щяха да им пречат и те затова ги махнаха. Вместо тях всякави там „нови лица”, ахмаци на средна възраст и непокварени пикльовци бяха спуснати с парашутен десант в управлението на държавата. Защо стигнахме дотам ли? Защото ние само искахме да въведем пазарни принципи в социалистическата икономика, а руснаците използуваха това, за да ни пробутат един много „по милиционерски тъп” модел – те бяха решили бързо да превърнат в капиталисти напълно неизвестни в публичното пространство свои хора, чиято основна трудова характеристика беше тяхната пълна и свежа маскировъчна зеленина – те не бяха постигали досега нищо съществено през живота си. Освен, разбира се, да влязат в някакъв таен кадрови милиционерски списък. Защото повече от очевидно те бяха дистанционно контролирани, управляеми и внушаеми. Е, тези тайно списъчни, недоказани от живота хора щяха, според очевидния руски ужким „таен, но добър” замисъл, да изтеглят напред държавата и там още каквото покрай това има за изтегляне. А онези, които можеха да им попречат, бяха превантивно премахнати от държавните лостове. Милиционерска им работа. Резултатите от това днес са пред очите на всички ни. Но, упорството за тяхното легитимиране и бъдещо развитие съвсем не е изчезнало.


И така нататък. Опитах се да бъда кратък по тази твърде дълбока тема за външната намеса в живота на държавата, но това не е никак лесно. На който е стигнал дотук – благодаря за вниманието.








Редактирано от - ламбен на 07/3/2010 г/ 08:44:28

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД