:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,632
Активни 776
Страници 14,535
За един ден 1,302,066
Седмицата

За конощипа и просвещението в Европа и наше село

Димитър Денков
Европейската комисия одобри оня ден генномодифициран сорт картофи и три царевични хибрида за производство в рамките на общността. "Против съм генетично модифицираните организми, защото не знаем какъв ще е дългосрочният ефект от тях. Не може обаче да победим в тази битка", призна у нас и шефът на Европарламента Йежи Бузек. После обясни, че много хора по света гладуват и разчитат за изхранване само на ГМО. В Европа обаче с тях щели да се хранят предимно прасетата, с което опасността за хората някак се отдалечава. Тя обаче е най-пряка за конощипа, който бе победен - заедно с духа на просвещението - най-напред в Европа, а напоследък и в Шоплука.

Тъй като сигурно знаете какво е конощип, малко повече разяснения за просвещението. То по особен начин е свързано с картофите и тяхното масово навлизане има-няма преди около 250 години в Европа изобщо, а към средата на по-миналия век в наше село в частност. Все пак сме европейци, но не чак дотам, поради което новостите закъсняват у нас с около стотина години. Сега обаче историята се забърза и пример за това е именно конощипът - почти изчезнал в развитата част на Европа преди десетина години, вече е на изчезване и в най-неразвитите области у нас. Не само защото го преследват с отрови, а и защото не може да яде това, което хората садят.



Но първо за просвещението и картофите



В т. нар. декрет за картофите от 1756 г. Фридрих II Велики, просветеният пруски монарх, задължава, както следва: администрацията да налага засаждане на това полезно растение на всяко свободно място; полицията и армията да пазят картофените ниви от саботажи и набези на непросветени селяци, държащи само на пшеница, ечемик и ръж; учителите и просветените хора да разяснят ползата, та да могат поданиците още тая пролет да започнат да садят картофи като едно твърде природосъобразно ядиво. За мърморещото простолюдие, което наричало картофите свински хляб, както и на всички непросветени, Фридрих позволил да разсъждават колкото искат и за каквото искат, но преди всичко да се подчиняват. Което те и направили. Държава е това, при това пруска.

За Кант "Разсъждавайте колкото искате и за каквото искате, но се подчинявайте!" е един от девизите на Просвещението; изглежда му толкова разумен, колкото гордото Sapere aude!, "Дръзни да мислиш сам". Не случайно той го повтаря два пъти в "Отговор на въпроса: Що е Просвещение?".

Какво ни засяга тая история, къде сме ние в нея? Пак Кант, този път в лекции по география и с леката завист на схванатия от влага и помнещ гладни години прусак: "Третата част на света; Европа; Европейска Турция; България: До планината, която дели тая страна от Сърбия, има една кристално чиста и докъм шестдесет крачки студена минерална баня. Иначе тук има много топли бани. Тук също така се срещат големите орли, чиито пера от опашката жителите на цяла Турция и Татария използват за направа на стрелите си. Добруджанските татари, южно от устието на Дунав, са прочути с гостоприемството си, тъй като всеки един пътник бива канен с голяма любов от хората в селото да ги уважи и те го гощават до три дена с мед, яйца и хляб напълно безплатно." Толкова откъм Европа към края на ХVIII век.

Откъм "планината, която дели тая страна от Сърбия" по ония времена нещата изглеждат доста по-различно, макар и те да имат особена връзка с просвещението.



Там, както и днес, е било бедно и донякъде диво.



Което и обяснява защо за загубена коза бият до премала, както се случило и с дядото на прадядо ми. Подгонен от камшика на баща си, той се спрял чак в Трансилвания. Хванал се на работа при някакъв немски чокоин, аргатувал няколко години. Спестил две жълтици, върнал се в държавата си - така казвали тогава на няколкото къщи, разхвърляни по чукарите; българска държава още нямало. Поискал прошка от баща си, платил му с една жълтица за козата и за една нива, на която почнал да сади картофи и царевица. Бил си донесъл две торби от тия чудни растения. Попът го клел, бабите го чумосвали - някои от картофите приличали на човечета. С типичен шопски инат успял да изкара една реколта. За няколко години се замогнал, народил деца, съседите почнали да купуват от него семе, взели да садят и те новите растения. Прасетата се закръглили, кокошките взели да носят повече, хората изкарвали постите на качамак и варени картофи. Държавата се пооправила, потегнали църквата, направили и училище, на което дали две ниви, ябълкова градина и десет кошера. Едно, даскалът да се изхранва, друго - да учи децата на земеделие и овощарство, не само на четмо и писмо. Което също е отговор на въпроса "Що е Просвещение?", макар и не толкова патетичен, колкото тоя на класика.

Разбира се, с право ще кажете, че това е отговор на въпроса "Що е било Просвещение?". Защото църквата в прадядовата държава отдавна е порутена, училището го няма, нивите му - запуснати; чокойският сорт картофи се е загубил; царевицата, от която ставало благ качамак, сменена с конски зъб; ябълките - изродени. Тук-там може да се видят покрай старото цариградско шосе рехави нивици, по които бъхтят прегърбени старци и си спомнят за конощипа, дето им ядеше разсада. Спомнят си с особената милост към вредителя, с който някога се бореха, а сега, когато го няма, им е някак тъжно като тъгата към изчезнал свят. Бил се развъдил тъкмо с картофите и царевицата. Дали ще се появи отново, никой не знае, но без него в края на краищата няма смисъл никакво просвещение.

Както казваше дядо ми, дори и да знаеш какво е казал Кант, не знаеш ли какво е конощип, не ми се хвали. Иначе конощип в наше село казват на Gryllotalpa gryllotalpa, попово прасе. Не го бъркайте обаче с прасето на попа.
42
6938
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
05 Март 2010 23:05
"Не може обаче да победим в тази битка", призна у нас и шефът на Европарламента Йежи Бузек

Спокойно Йежи, НИЕ можем...
05 Март 2010 23:10
***

Редактирано от - sybil на 06/3/2010 г/ 10:41:27

05 Март 2010 23:25
.
05 Март 2010 23:39
Г-н Денков, поздравления за статията. Притеснява ме обаче, че "мутантите" станаха за в-к СЕГА това, което са уличните кучета за dnes.bg. Като изключим колежката Ви Горанова, която видях на един от митингите пред Парламента, и останалите в редакцията ли сте толкова ангажирани с позиции, относно ГМО?


За колегите, относно вметката ми за dnes.bg: откакто въпросния сайт забеляза, че с теми за уличните кучета вдига доста посещаемостта си, всеки месец има по няколко авторски статии по проблема. Напоследък и статии за уличните котки се появиха.
06 Март 2010 00:16
Точно сега му е времето да се пише и говори за ГМО.
За да не позволим тая лудост от лабораториите да плъзне в България.
Точно сега му е времето !!! ...щото ако поповите прасета станат с размери на дивите ... вече ще е късно.
06 Март 2010 03:08
Г-н Денков, хубаво написано, но сигурно не малко хора ще трябва да прочетат последните пасажи по няколко пъти...


...Като изключим колежката Ви Горанова, която видях на един от митингите пред Парламента...

Ей го на и любимия ни Уазов, бил на "протеста" и видял Г.Г. ?! И лек намек, санким: - "Редкцио, опичай си акъла!" Така ли?

Глухото съмнение става увереност...

- А снимки за служебния ви архив прави ли? Дано ти плащат поне както трябва.

Еничари.
06 Март 2010 03:24
Мутантите много тихи днес.
06 Март 2010 03:33
резюмирано и алтернативно:

За поповите прасета и просвещението
или
За прасетата и просветата

. . .

Дали щото не си приличат, или тъкмо заради това, но някой като тръгне да прави просветата, току завие, и се окаже сред прасетата. А кога някой се е оказал сред прасетата, то се познава по доволните му подгрухвания покрай копанката, и блаженото му излягане на припек в калта.
Тъй е по света, та и у нас.


Поповите прасета на са прасетата на попа. Поповите прасета ги е изтребила просветата, а просветата пък ще я изтребят прасетата на попа. Тогаз прасетата на попа стават новите попови прасета. Кръговрат.
06 Март 2010 04:10
Чарли, . Ето нещо подобно - класика в жанра:


МРЪСНА ДУМА

КАКТО брах в гората бъз,
паднах тутакси по гъз.

Не възставайте срещу ми.
Мразя всички мръсни думи.
Мразя тази дума: гъз.
Ама брах в гората бъз.


Трендафил Акациев.
06 Март 2010 09:19
Има още конощипи, авторе. Не са съвсем изчезнали....
06 Март 2010 09:55
Смесени чувства...Като че ще чуя ученик пред госпожата: "Ама аз исках друго да напиша, госпожо...".
---------------------------------------
Блогът на Генек

06 Март 2010 10:08
Статията е добра, па даже чудесна Ние забравяме, че ядем генно-модифицирани плодове от векове. Нито царевицата, която ползваме е тази, която Колумб е намерил в Латинска Америка, нито ябълките са ябълки-дивачки. Те са генно-модифицирани благодарение на изкуствения подбор - само, че това е ставало бавно, без хората да знаят за гени, по принципа на опит-и-резултат. Така, че Мичурин дето демокрякаците ги оплюха, е правел също генно-модификации. Сега, обаче, базирано на нуката се правят целенасочено, както например се откриват лекарствата. Честно, аз не виждам как гените на разстение могат да влияят на животните, а от там и на хората. Нали именно на това се дължи разликата между видовете, така, че като оплодиш жираф с котка няма да се роди жирафо-котка. Опасността е, че с това се занимават частни фирми, като Монсанто и никой не знае, как действително те ще модифицират гените.
06 Март 2010 11:04
Днес събота и ГМО -тата почиват?
Инак кръстосват муха с диня - семките отлитат!! стар виц

06 Март 2010 11:28
Предлагам поповото прасе за символ на оядения български политик
06 Март 2010 11:54
Маркса е готов да преглъща и мутанти - само и само славата на Мичурин да се носи!
----------------------------------------- ----------
Блогът на Генек



06 Март 2010 12:24
Кръстосаното опрашване на различните сортове води до изменението им, но това е ЕСТЕСТВЕН път на промяна. Лабораторните генномодифицирани растения се държат по нов начин и са със съвършено различни свойства от изходните - сравни с генните заболявания при хората, например, които се предават по наследство. Нали се досещате, че се предават заболявания, които може би един ден ще се превърнат в норма, ако и се храним с генни изцепки!
06 Март 2010 12:55
След като аргументите "за" ГМО досега не хванаха дикиш, защото аргументите "против" са далеч по-убедителни, апологетите на ГМО извадиха нов "аргумент", с който ако не могат да спечелят битката, то поне разчитат да внесат разцепление в лагера на противника: Старата Европа винаги се била съпротивлявала на всичко ново !!! Ето на, и с картофите навремето било същото. Картофите внесени от Америка били такива, картофите били онакива, на всичко отгоре били вредни за здравето и добре, че бил Фридрих II Велики да употреби сила и Пармантие и Луи XVI да си послужат с хитрост, та на западноевропейците най-после да им светнат кухите лейки и не само да се убедят, че не са вредни, а и да започнат масово да ги консумират. И разбира се, ний като най-изостанали в Европата, най-късно сме се престрашили да ги турим в устата си. Та сега и с ГМО картофите било същото - разправяй на тъпия българин колкото си искаш за ползата от тях, той все своето си знае - не ги ща и толкоз, и без тях си ми е хубаво. Явно трябва да се намери някой като Луи и Фридрих, който да го назори и вкара в правия път. Че картофите като храна не са вредни, е по-вече от ясно. Нали за южноамериканските индианци те са били основна храна векове преди визитата на Колумб. И не от картофи и тутунец днес бройката им е толкова силно редуцирана. Някой да може да каже същото за картофите ГМО? - Егати аргумента!

Редактирано от - Anastass на 06/3/2010 г/ 13:07:49

06 Март 2010 13:09
Т.е. изводът е, че след няколко години региончето ще се замогне, ще се народят деца, съседите ще почнат да купуват, прасетата ще се закръглят, кокошките ще вземат да носят повече, държавата ще се пооправи, ще потегне църквата, и всички ще станат едни пухкавички, мекички, кръглички-и-и-и.
06 Март 2010 14:29
Боянова,
другарят Маркс знае какво е генно модифициране и какво е кръстоска, но...Нали разбираш...Трябва и да яде човекът!
06 Март 2010 15:51
Ама туй Денков направо като Агата Кристи, чак накрая на статията оставил пояснението за що е това чудо конощип Ей богу, никога не съм чувала тази дума. Пък Маркса да не ни хвърля прах в очите с това че ГМО и селекцията били едно и също, хайде холан. Не нам, не нам /пише на Руски паметник/.
06 Март 2010 16:48
Лошото е, че при нас други "прасета" изядоха възможностите ни да живеем. И те май са ГМО, щото нищо не им влияе. Тез нови биолаборатории, ако намерят някой цяр за това, ще е хубаво!
06 Март 2010 17:37
Mrx++, Нали именно на това се дължи разликата между видовете, така, че като оплодиш жираф с котка няма да се роди жирафо-котка.


A-a-a Markse, може, може.... и още как. Навремето ние познавахме само хибридната кръстоска между диня и кратуна, прочутите дини-мичуринки, де, с размери на диня и с вкус на кратуна. Но се носеха слухове, че последователите на Мичурин работели усилено и върху генно модифицирани животни. И са успели да получат с помощта на гени от стоножка суперсвиня със сто бута. Само че съветската хранителна промишленост отказала да внедри постижението, защото не притежавала необходимите мощности, които да усвоят нарасналата продукция. Присадили също на крава гени от жираф и получили крава с жирафска шия. Първоначалният замисъл бил кравата да пасе в някоя от съседните братски страни, а да я доят в СССР. Но впоследствие се оказало, че тъй както се развивали икономиките на страните от соца, май щяло да се наложи да обърнат позицията на суперкравата в обратна посока и поради това спрели опитите. Навремето смятахме всичко това за вицове, ама сега като гледам как се развива науката, истина ще да е било

Редактирано от - Anastass на 06/3/2010 г/ 17:43:19

06 Март 2010 17:55
Адаш мили ,
Днешната дописка е мисловен хибрид по класическата технология . В поучение , си събрал мъките ни в дискусиите за ГМО и опита на Петрински , да датира края на родното ни "средновековие" . Богоугодно и в полезно ни е делото ти , Авторе , че и в така продължавай ...
06 Март 2010 18:38
By the way, освен старци виждал съм и яки мъже да търсят попово прасе, конощип де, според терминологията на Денков. И то не заради унищожения разсад, а заради това, че поповото прасе е най-добрата стръв за сомове - заедно с моруната единствените обитатели на нашите сладки води, които признавам за риби, заслужаващи внимание. Сом, ама от тез, дет са поне метър и половина, запържен с малко чесън и магданозец , салатка от генно немодициранидоматки и краставички.... и бутилка изстудено истинско розе разбира се, а не от това дето го правят от лошокачествено бяло вино или спирт и малко червена боя. Ох-ох, ами тъй де, за какво друго да си мисли човек при таз съботна скука.
06 Март 2010 20:39
За сведение на..... Всичко около нас е генно модифицирано. И овцете, и кравите, и кокошките. Когато една кокошка сняса 300 яйца в годината, питате ли се, дали това е нормално, защото в природата тя би снесла 10 - 12 ? По същество, селекцията е генномодифициране. Само че с по- бавни темпове. Отняса се и за растенията... Пък и за хората, нали сме по- високи от родителите си, най малкото. Еб.нето е направено за размножаване, не за кеф. Питате ли сте се, колко калории губи мъжа със спермата, хей тъй , на вятъра, щом не се ражда дете?
06 Март 2010 20:59
suhar
Не бъркай искуствения подбор с генно модифициране, чрез заместване.
В единия случай гените се модифицират, чрез комбиниране на хромозоми, а в другия, чрез заместване на елементи от генома с части от друг несроден организъм. Как си предсавяш да ядеш картоф с гени на риба. Доста се различава от картофки с риба.
06 Март 2010 22:30
Съгласна с Анастас Г-н Денков е намесил несъчетаеми елементи и се е получила геттомодифицирана статия за конощип с гени от Просвещението. Нещо вредно и безполезно като резултат. Както ГМО като цяло.
06 Март 2010 22:39
Мдам.
Козаяк!
06 Март 2010 23:19
[.
06 Март 2010 23:34
Т.е. изводът е, че след няколко години региончето ще се замогне


Ц. Изводът е, че харизаните обувки на босия утре ще се скъсат и пак ще си ходи бос. А тоя, дето му ги е харизал, не го е направил от милосърдие.

Това като приказката за премръзналото пиле, кравешкото л..но и лисицата.
Нали се сещаш - не всеки който те вади от л..ното ти мисли доброто.
07 Март 2010 02:54
Монсанто и Сие се опитват да се представят за съвременния Христос, който ще изхрани цялото човечество. А човечеството уж благодарно, ама май нещо взеха да го гризат съмнения. Също като Моше, който по време на ВСВ отишъл при попа и го помолил да го покръсти ( по понятни причини, разбира се). И когато попът го попитал дали вярва в Христовото учение, Моше отговорил: Вярвам дядо Попе, как да не вярвам, ама ме гризат и съмнения. Че Христос с две риби и пет хляба се опитал да нахрани цяла армия от 5000 души го вярвам, но че някой се е нахранил, виж това много ме съмнява.
07 Март 2010 10:40
ВеселякУ,
Много добре изглежда тази генна модификация, че да не пека риба и картофи отделно, ами да са на едно място. Само дето сигурно ще се намери нещо друго, дето няма да е наред. Иначе, като се замисля и за сома с чесън на Анастасс...
Мечтите са хубаво нещо, ама да се утешаваме с мисълта, че не трябвало да се сбъдват напълно.
07 Март 2010 12:20
Suhar : Еб.нето е направено за размножаване, не за кеф. Питате ли сте се, колко калории губи мъжа със спермата, хей тъй , на вятъра, щом не се ражда дете?


На ти булка Спасовден ! Разбрахте ли сега накъде отиват нещата? Отдавна подозирах, че тайно ни готвят генномодифицирана храна, която да спира производството на сперматозоиди, а жените да забременяват без активно мъжко участие, за да не се губят калории. Горното изказване разсея всичките ми съмнения.
07 Март 2010 14:01
И освен всичко друго, имайте пред вид, че в най-автентичната Северозападна(ла) България, т.е. Видинско, се казва КоньОщип (ударението е на О-то в средата)!
07 Март 2010 17:27
Мина времето на поучителните приказки и езоповия език.
Тези говеда в парламента не разбират ни от едното, ни от другото.
Но стадото уфси ще го разбере, както винаги, фатално късно.
07 Март 2010 18:06
Рецепта за попово прасе:Като садите домати, в дупките за корените слагайте малко булгур с В-58.Като полеете засаденият разсад след два часа поповите прасета са излезли да умрат на чист въздух.Не ги използвайте за стръв.Щадете рибата.
Ако обаче си набарате някое попово прасе на торището, здраво и в добро състояние, непременно го закачете на куката.За сомовете в Марица това е все едно черен хайвер.
08 Март 2010 12:48
Статията е много хубава. На мен ми харесва съчетаването на несъчетаемото. Понякога то ражда добри идеи, а понякога – смешни. Примерно, знаете ли как е умрял Мичурин? Качил се на една топола да си набере магданоз ...

Що се отнася до добрите идеи. Авторът пита – днес кой и как ще ни донесе нещо подобно на картофите и доматите? Защото има държави, където те са били въвеждани с идеи „отгоре”, а при нас днес не само „отгоре”, но и „отдолу”, както е било по-рано, никой не прави нищо за това. И не става дума само за генно модифицирани семки, които, като ги изядеш, после от теб излизат напълно готови тикви. Не, въпросът е поставен изобщо – как ще се развиваме в бъдеще, като никой не прави нищо за това? Така разбирам аз автора. И за това намирам статията за много добра.



Редактирано от - ламбен на 08/3/2010 г/ 14:27:55

08 Март 2010 20:05
кант е голям ум и не заслужава да бъде споменаван в такъв контекст
08 Март 2010 20:43
.
08 Март 2010 21:03
просто усещам ирония в цитата "разсъждавайте, но се подчинявайте" като принцип на просвещението и си позволявам да намекна, че тази ирония е незаслужена
08 Март 2010 21:57
.
09 Март 2010 06:28
OK, разбрахме се
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД