Стигнали сме до ситуацията за съдия или лошо, или нищо, каза пред ВСС Панайот Генков от ВАС, за когото се появиха публикации, че е вечерял с един от братя Галеви. |
"Общественото недоверие и искрите между властите стигнаха до взривоопасна точка. Връщаме се години назад", заяви пред колегите си от ВСС Галина Захарова. Тя е съгласна, че трябва да има реформа, която да започне от ВСС. "Слуховете трябва да се обезвредят с активно доказване. Да започнем да говорим дори неприятните неща", призова Захарова. И помоли главният прокурор Борис Велчев да посредничи за "конструктивен диалог" между властите, както и да обяви дали има и други магистрати, контактували си с бизнесмена Красимир Георгиев - Красьо и дали в телефона му е имало номера на дела и имена и ЕГН-та на страни по дела.
Повод за недоволство бе и скандалът около висшия съдия Панайот Генков. В информационен сайт се появи публикация, че той е гулял с един от подсъдимите братя Галеви - Ангел Христов. Съдията настоя да бъде изслушан от ВСС и вчера категорично отрече да познава Христов, въпреки че са попаднали в един и същ ресторант. Проверка във ВАС показала, че при Генков няма дела, свързани с фирмите на Христов. Другия понеделник бизнесменът от Дупница е поканен в съвета "за разговор". "Каква да е реакцията на магистрата, ако в ресторанта влезе герой от ъндърграунда? Ако излезе, това означава държавата доброволно да бъде предоставена на мутрите", коментира шефът на антикорупционната комисия на съвета Цони Цонев.
Велчев увери колегите си, че ще положи усилия за среща с премиера Бойко Борисов и вицето му Цветанов. Но предупреди, че "има неща, които не могат да бъдат казани публично". "Познанието носи печал", цитира Библията главният прокурор. Той бе категоричен, че са огласени всички магистрати, за които има данни за контакти с Красьо. Още продължава разследването дали е имало намеса по дела. ВСС вчера наказа поредния магистрат, контактувал с лобиста. Николай Господинов бе освободен от зам. шефското място в Окръжния съд в Плевен и остана редови магистрат.
Главният инспектор Ана Караиванова препоръча прокуратурата да не обяснява колко проверки прави, а какви са резултатите. Освен това поиска и проверките на магистрати. "Г-жа Караиванова отправя упреци с по-самоуверен тон, отколкото й е позволено", засегна се Велчев. Той каза, че няма да прати нищо в инспектората, което не е изискано по законовия ред. "Обяснения не дължа на инспектората", завърши главният прокурор.
В сряда Цветанов заговори и за нов Висш съдебен съвет, в който да няма политическа квота. Броят на членовете на съвета, както и квотите в него, обаче са закрепени в конституцията. Според решение №3 от 2003 г. на Конституционния съд само Велико народно събрание може да променя структурата на съдебната власт, защото това е свързано с формата на държавно управление. А по конституция тя се променя само от ВНС. Според Цони Цонев промяната, за която говори МВР шефът, няма как да стане без ВНС. Цонев обаче припомни, че се е случвало КС да промени мнението си.