Безработицата се увеличава с много по-бързи темпове от м.г., става ясно от данни на НАП и Агенцията по заетостта. Работещите на трудов договор за първите два месеца на 2010 г. са намалели с толкова, колкото е спадът през половината от 2009 г. "За януари т.г. спрямо януари м.г. трудовите договори са намалели със 100 000. А само за първите два месеца на т.г. спрямо декември м.г. те са намалели с 40 000 договора", заяви пред Би Ти Ви данъчен №1 Красимир Стефанов.
През февруари останалите без препитание българи вече са 380 244, или 10.26 на сто, показва и статистиката на Агенцията по заетостта. През януари те са били 366 887 души. Така само за първите два месеца регистрираните безработни са с 42 100 повече, отколкото през декември. Докато през януари и февруари 2009 г. ръстът е бил едва 15 470 души, показва справка в данните на АЗ.
Новорегистрираните през първите два месеца на 2010 г. са с около 5000 повече от същия период на м.г. Входящият поток тази година отчита 105 029 нови останали без работа. През януари те са 67 551, а пред февруари - 37 478. През първите два месеца на 2010 г. броят им е бил общо 99 639. В същото време обаче устроените на работа в реалния сектор и по програми за заетост през 2010 г. са едва 32 000. От тях около половината са на първичния пазар, а останалите по програми. За същия период през миналата година те са били над 59 000. Голямата разлика е заради драстичното орязване на бюджета на Националния план за действие по заетостта, който от 170 млн. лв. падна на 60 млн. лв. Така разкритите субсидирани работни места за януари и февруари са два пъти по-малко, отколкото преди година.
НАДОЛУ
Данъчната основа, т.е. сумата, върху която се изчисляват налозите, е паднала с 4 млрд. лв. за година. Така за януари и февруари НАП отчита с 600 млн. лв. по-малко постъпления спрямо януари и февруари 2009 г. Според Красимир Стефанов основното обяснение е в спада на потреблението заради кризата. Той не вижда накъде повече биха могли да се намаляват ставките у нас, защото в това отношение според него България е най-либералната държава в ЕС. "Не само че данъчните ставки са 10%, но някои лица могат да приспадат до 60% разходи, без да са длъжни да представят каквито и да е документи. Т.е. става въпрос за реално облагане от порядъка на 5-6%, така че не виждам накъде повече може да пада", каза Стефанов.
КОНСПИРАЦИЯ
Пускането в медиите на антикризисния план на правителството, който предизвика бурно обществено недоволство заради суровите си мерки, е провокация, обяви вчера премиерът Бойко Борисов. "Аз просто не мога да разбера защо продължават да изпреварват събитията със слухове", обърна се Борисов към провокаторите. По думите му тези хора са засегнати, защото не са доволни, че България вече се движи по пътя си напред и защото вече не могат да действат по старому. "Засегнати са тези, които са откраднали стотици милиони левове и от "Белене", и от "Цанков камък", и от магистрали. Те провокират и създават напрежение в обществото", каза той. Според Борисов, ако правителството падне, "тия далавери ще продължат".
Видимо подразнен от журналистическите въпроси дали ще успокои пенсионерите, че няма да орязва пенсиите им, Борисов заяви: "На всеки, който ги подбутва и ги лъже, да знаят, че от първия ден, в който дойдох, с 900 млн. лв. повече пари давам на пенсионерите от тройната коалиция". Премиерът уточни, че е увеличил парите и за образование, и култура, но най-много дава на хората в третата възраст. Относно майчинството, което според огласените мерки трябва да се намали наполовина, Борисов даде да се разбере, че това няма да стане. "Това на кого му е хрумнало, не знам", каза той.
"Ако някой пише във вестниците си това, което му диктуват, и аз след това да трябва да излизам и да коментирам, това няма да го бъде", закани се още премиерът. Той заяви, че е готов на антикризисни мерки, и обеща, когато започне подготовката им, те да бъдат обсъдени с партньорите и обяснени много добре на хората.
Зам.-министърът на финансите Ани Михайлова обясни вчера, че ведомството от няколко месеца работи по антикризисни мерки и събира предложения от макроикономисти, браншови асоциации, търговски банки и др. Всяка от идеите е била остойностена в министерството, за да се види ефектът й върху бюджета и за да може да бъде обсъдена. "За съжаление един от списъците, които сме дискутирали, но който не е изготвен от наши експерти, а само е бил остойностен в МФ, е излязъл като информация навън", каза Михайлова. Според нея този списък е бил изнесен целенасочено и се интерпретира така, че вече, каквото и да излезе като антикризисна мярка от МФ, ще бъде погледнато по негативен начин. Истинските антикризисни мерки ще бъдат разгледани от тристранния съвет в понеделник, когато ще се представят на медиите, каза още тя.