Всеки десети проект по оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК) е с груби нередности. "25 от общо 252 проекта със сключени договори са със съмнения за злоупотреби и 14 от тях са предадени на прокуратурата", обяви вчера зам.-министърът на финансите Ани Михайлова. В предишния кабинет програмата се управляваше от ведомството на Николай Василев.
Михайлова обясни, че при провеждане на обществени поръчки в документацията са поставяни дискриминационни условия - изискванията за оборот на фирмите са били необосновано високи и са поставяни нереалистично къси срокове за изпълнение. Сключвани са договори с компании, които имат задължения към хазната, а това е недопустимо. За определени дейности са заверявани плащания, които надвишават многократно пазарните цени. Например за изготвяне на интернет сайт фирма е платила 3000 лв., а друга - 50 000 лв. Сключвани са граждански договори с експерти, чиято стойност е била в пъти по-висока от месечните заплати на тези хора. Едно от дружествата е обявило, че е обучило 700 души, а в действителност е провело курсове на 150. Има и случаи на двойно финансиране, при което фирми, кандидатствали по международни програми, са се опитали да вземат пари със същите проекти и по ОПАК. Установени са нарушения на интелектуалната собственост - копирани са анализи, стратегии и други документи и са представяни за оригинални. Често са сменяни екипите, които работят по проекта. В началото се представяли добре подготвени експерти, но впоследствие дейността се поема от нискоквалифицирани хора, които допускат много нарушения.
"Предали сме 14 проекта на прокуратурата, на финансовата инспекция за проверка на обществени поръчки - 11, а с ОЛАФ работим по 10 проекта", заяви Михайлова. Ако нарушенията се докажат, фирмите ще връщат пари.
Общата сума по ОПАК е 181 млн. евро. До момента са сключени договори за 40% от стойността й, а са разплатени 21%, или около 75 млн. лв.
-----СЛУЧАЙНОСТИ
Преди дни в. "Капитал" разкри, че бившият министър Николай Василев има обща фирма с лица, които са сред бенефициентите на програмата. Василев е шеф на финансовата група "Експат капитал", която участва в дружеството със специална инвестиционна цел "Експат бета" заедно със съветничката на бившия премиер Моника Йосифова, известния адвокат Иван Тодоров, главния секретар на министерството Биляна Дякова и др. Според вестника, преди да станат учредители на "Експат бета", част от фирмите, формиращи над 50% от капитала му, са печелили обществени поръчки от министерството на администрацията, финансирани по ОПАК.
|
|