|
Красимир Стефанов |
Iezuit
Кога и в България някой ще влезе в затвора за неплащане на данъци? И докога ще приемате оправдаването на несъответствието между декларираните доходи и цените на бентлитата и яхтите с "Вземах 100 хиляди на заем от приятел"?
Отговор: Аз също искам това да се случи. През последната една година се убедихме, че новото правителство не само заявява, но и действа решително в тази посока. Работата на НАП не е да издава присъди, а да събира данъци и осигурителни вноски. Наясно съм, че борбата с данъчните престъпления не е приоритет само на една единствена администрация. Затова, като ръководител на приходната администрация, гарантирам, че органите на реда и на съда могат да разчитат напълно на експертния опит на служителите на НАП при доказването на подобен тип престъпления.
По втората част от въпросите - мисля, че оттук нататък няма да имаме този проблем. Това беше основният ни мотив да предложим заемите над 10 000 лв. да се декларират в годишната декларация за облагане на доходите. Така няма да може собствениците на луксозни яхти и бентлита да оправдават парите си със заеми от приятели.
През последните две години един от основните приоритети на НАП са именно ревизиите на физически лица, за които има разминаване между доходите и притежаваното недвижимо имущество. Резултатите само от последните ревизии на футболисти, собствениците на бентлита и яхти са допълнителни 24 млн. лв. за хазната. Това, по мое мнение, не говори за привилегировано отношение от страна на НАП към богатите, дори напротив. Във всички случаи, при които установим, че някой не е декларирал приходите си и не е платил данъчните и осигурителните задължения, действаме еднакво. Съставяме акт, в който описваме какви данъци и осигуровки трябва да се платят допълнително и съответно лихвата върху тях. Ако имаме съмнения за данъчни престъпления предаваме случая на прокуратурата. Не правим разлика нито според социалното, нито според материалното състояние на проверявания човек.
mariojk
Г-н Стефанов, след като се занимавате със събиране на данъци, пресметнете колко губи НАП от т.нар. четиричасова заетост на хора по програма от Бюрата по труда. Какво имам предвид? Хората се водят на половин работно време /осигуровките са наполовина/, управителят на фирмата им прибира картите, по които им се привеждат по 120 лв. от бюрото по труда /тези пари работниците не ги виждат/, а в същото време те си работят на пълно работно време и си получават договорената заплата по списъци, които ги няма никъде пред данъчните.
Отговор: Ако имате конкретни сигнали за подобни нарушения, можете веднага да ни сигнализирате на телефон 0700 18 700 или писмено на адрес: София 1000, бул. "Дондуков" 52, Централно управление на НАП. Всеки подобен сигнал ще бъде проверен.
Що се отнася до програмите за заетост - те се разработват и утвърждават от Министерство на труда и социалната политика, като контролните правомощия по тях са на министерството и на инспекцията по труда. Винаги когато получаваме сигнали от тях за нарушения по тези програми, реагираме своевременно в рамките на нашите правомощия. В последните две години експерти от НАП разработиха пакет от законодателни предложения именно за борба със сивия сектор в икономиката. Част от тях са за противодействие на опитите за избягване на облагане именно в тази област. Надявам се те да бъдат възприети скоро чрез промени в данъчното и осигурително законодателство.
хиндо ташаклийски
1. Цветелина Бориславова Карагьозова регистрирана ли е по ЗДДС? За да не се оправдаете с "данъчна тайна", моля отговорете с "да" или "не" или като Вашия министър Дянков многозначително кимнете с глава или изберете друг жест; благодаря;
2. Аналогично за Иво Прокопиев?
Отговор на двата въпроса: Тази информация е публична. Можете да проверите дали г-жа Бориславова и г-н Прокопиев са регистрирани по ЗДДС на
http://www.nap.bg в публичния бюлетин на регистрираните по ДДС лица. Системата дава възможност за търсене и по част от име. Така че, ако се интересувате, информацията е достъпна не само за вас, но и за всички граждани.
Да уточня също, че не всички доходи на физическите лица влизат при определяне на облагаеми оборот за регистрация по ЗДДС. Така например доходите от трудови правоотношения, както и приравнените на тях (например по договори за управление и контрол), както и приходите от инцидентна продажба на имот, не са облагаеми по Закона за данък върху добавената стойност.
3. Кога ще отмените безумния данък "лукс", въведен още от Муравей Радев - иде реч за онзи данък от 20%, с който се облагат разходите на фирмите, ако заведат свои делови партньор на обяд, вечеря или опера? Предполагам, че разбирате, че е безумие да се облагат "разходи" с 20% данък.
Отговор: Данъкът върху представителните разходи е в размер на 10%, а не 20%. Облагането на определени разходи с данък върху разходите е част от цялостната данъчна политика на страната. Затова промяната или отпадането на този данък е извън компетентността на НАП и зависи от Народното събрание. Законодателната инициатива по отношение на промени в данъчното законодателство е на Министерство на финансите. Въпреки това, поемам ангажимент за поставянето на този въпрос за обсъждане пред експертите от дирекция "Данъчна политика" на МФ.
mini69
Ще ползва ли данъчно облекчение младо семейство, закупило жилище с ипотечен кредит 2008 г., а сключило брак 2009 г.?
Отговор: За съжаление, това семейство няма да може да се възползва от облекчението. Едно от условията за ползване на данъчното облекчение за млади семейства е договорът за ипотечния кредит да е сключен от съпруга, от съпругата или от двамата съпрузи заедно. Това означава, че те трябва да имат сключен граждански брак към датата на сключване на договора за кредит.
vusho
Ако, като частно лице, съм продал апартамент за 100 000 лв., трябва ли да се регистрирам по ДДС и да платя 20 000 лв. ДДС?
Отговор: Отговорът на този въпрос зависи от това дали продажбата е инцидентна, или е в резултат на дейност, която може да се характеризира като независима икономическа дейност. Например, инцидентна ще е, ако сте купили този апартамент преди години и сте го ползвали за жилищни нужди, но сега го продавате, защото, да речем, се местите в друг град, или имате нужда от по-голямо жилище. В този случай не възниква задължение за регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Ако обаче сте купили няколко нови апартамента, за да ги продадете и да реализирате доход (дори и продажбата да е на загуба), като продадете първия от тях (ако цената му е над 50 000 лв.), ще възникне задължение за регистрация по ЗДДС. За тази първа продажба ДДС не се дължи. За втората продажбата на апартамент ще бъдете задължен да начислите и внесете в бюджета 20% ДДС. Продажбата на стари сгради (за които са изтекли повече от 5 години от разрешението за ползване по Закона за устройство на територията) обаче е освободена доставка, за която не се дължи ДДС.
Red Baron
Кога най-после НАП ще има информационна система? Колко средства до сега са изразходвани за тази бленувана СУП? Ще се търси ли някаква персонална вина да речем от г-н Стоян Марков?
Отговор: И друг път съм казвал - информационната система на НАП е най-сложният ИТ проект, реализиран някога в публичната администрация в България. Първа фаза на системата, която е по-голямата част от софтуера, е реализирана и работи от три години.
Проблеми има, не мога да отрека. Те са основно в началото на всяка година. Както знаете, българското данъчно и осигурително законодателство е динамично, променя се всяка година. Затова и софтуерът трябва да се модифицира, съгласно приетите промени в законодателството. Това все пак е информационна система, нужно е време да се промени, съгласно нормативните актове, които, както знаете, в повечето случаи се обнародват в последните дни на годината.
По другия въпрос за цената на софтуера за управление на приходите - заплатени са 3.6 млн. евро (от 5.9 млн.евро обща стойност на договора) за приключените дейности по първата част от проекта за изграждането на СУП. НАП е удържала максималните предвидени в договора неустойки от 370 хил. евро от плащанията за изграждането на първа фаза. В тази посока - една от основните причини изпълнител на втора фаза на проекта да не бъде същата фирма, която разработи първата част, е именно фактът, че не сме напълно доволни от качество на изпълнението на проекта.
Що се отнася до въпроса за персоналната отговорност, мисля, че цялото ръководство на НАП не само пое, но и продължава да носи тази отговорност. На усилията на г-н Марков и на екипа от ИТ специалисти в НАП дължим изобщо съществуването на информационна система на НАП, пък била тя и недостатъчно съвършена. В противен случай сега клиентите на администрацията щяха да чакат много повече за обработване на декларациите, плащане на данъци и осигуровки и обслужване на задължения.
kiska
Докога в сайта на НАП непрекъснато ще ни се извиняват за причиненото неудобство от това, че системата има проблем и че входящите номера се забавят с няколко дена и т.н. Ако аз или някой друг забави някоя декларация и с 1 ден, му съставяте акт за нарушение, ако закъснеем с плащане на здравни или осигуровки, веднага ни начислявате лихви и отделно пак ни съставяте актове. Кой да състави актове на Вас (НАП), кой да Ви начисли лихви? Докога само ние, данъкоплатците, ще имаме задължения и санкции, а за държавата няма никакви.
Отговор: Не ми е известно да са налагани санкции на клиентите на администрацията, ако проблемът е в НАП. Ако все пак има такива случаи, ще помоля да ни сигнализирате. Това може да стане на телефон 0700 18 700 или писмено, на адреса на Централно управление в София. По отношение на достъпа до електронните услуги на НАП наистина имаше епизодични прекъсвания, но по принцип те работят 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата.
Вече коментирах, че е необходимо време за доработване на софтуерните продукти в началото на всяка година, заради измененията в законите. Въпреки това ИТ експертите на НАП правят всичко възможно това да става в най-кратки срокове и да не се отразява на клиентите на администрацията. За сравнение мога да ви дам повечето европейски приходни администрации. В някои от тях, като Холандия например, промените в данъчното законодателство обикновено влизат в сила поне година по-късно след приемането им, така че самата администрация да има време да реагира, да изгради процедури, да доработи информационни продукти, да обмисли информационни кампании за гражданите и т. н.
А що се отнася до санкциите за НАП, мога да ви уверя, че ние също понасяме своята отговорност. От тази година например дължим лихви върху неправомерно задържан данък върху добавената стойност. През последните пет години администрацията се реформира непрекъснато. Целта е именно да предоставим повече и по-качествени услуги на своите клиенти. Но това е дълъг процес, който изисква време.
Gan(ю)гоТрий
Не само в сайта, и в самата териториална единица на НАП на крака да идеш, от 5 дни 3 дни на НАП-служащите не им "работи системата" или работи бавно като умряла, да не показваме публично снимки с каква техника работят служащите.
Отговор: Качественото обслужване на клиентите ни е приоритет и НАП се стреми да им предоставя модерни и навременни услуги. Вашият въпрос съдържа и част от отговора. Наистина имаме затруднения в работата на системата. Това се дължи на изброените вече причини, както и на пиковото натоварване по време на данъчно-осигурителната кампания, последните промени в здравното осигуряване на гражданите, което изисква предоставянето на двойно повече справки, издаване на удостоверения за непрекъснати здравноосигурителни права. Работим усилено, за да гарантираме непрекъснатост в работата. А допълнителен проблем, както отбелязвате и Вие, създава и морално, и физически остаряла техника. Това се отнася както за техниката, с която работят служителите, така и за сървърите в НАП.
БирникЪ
1. Чия е идеята за възлагане на ревизии по ДДС с цел отлагане възстановяването му в предходната година? Каква е сумата на невъзстановеното ДДС в края на миналата година, за което се възложиха ревизии с оглед балансиране на бюджета? Какъв е размерът на отказания за възстановяване ДДС, следствие на ревизиите? Какъв е ефектът от тези действия върху изпълнението на бюджета за първите два месеца на тази година?
Отговор: От Вас разбирам за тази идея. В момента ДДС-то, което е в процедура по възстановяване, е около 420 млн. лв. Спрямо същия период на предходната година е отчетено намаление със 141,3 млн. лв. (25,1%). Невъзстановеният ДДС с изтекъл срок на възстановяване, отнесен към броя на регистрираните по ЗДДС фирми, е 2,2 хил. лева. По този показател достигнахме средните нива от 2008 г. Нека не забравяме, че бързото възстановяване на ДДС има и друга страна - данъчните измами.
Скоро броят на регистрираните по ЗДДС лица ще надхвърли 200 хиляди. За сравнение - преди 2007 г. те бяха малко над 100 хиляди и дружествата, които искаха възстановяване на данък, бяха познати на НАП. Само за последните две години фирмите, които искат ефективно възстановяване на ДДС, е нараснал с близо 20%. Затова, когато една фирма иска да й върнем ДДС и не е "позната" на НАП, много често се стига до ревизия. Близо 1/4 от ДДС-то, поискано за възстановяване, никога не се връща, тъй като е доказано, че става въпрос за данъчна измама. Като говорим за бързо връщане на ДДС, не трябва да забравяме и опитите за ощетяване на бюджета.
2. Кое предизвика проведената поредна структурна реформа в НАП с "цел изграждане на модерна и ефективна приходна администрация" предвид обстоятелството, че нито в стратегическия план за периода 2008 - 2013 г., нито в оперативния план за 2009 г. няма и дума за нея?
Отговор: Промените в организационната структура са част от усилията на администрацията да изгради плоска двустепенна структура. Целта е да се осигури относителна обособеност и самостоятелност при управлението на териториалните единици, унифицирано прилагане на закона и внедрени механизми за планиране, отчетност и контрол. Всъщност "поредната структурна реформа" е вторият етап от процес, започнал още в средата на 2005 г., когато на практика започна структурирането на агенцията. Първият етап целеше да осигури безпрепятствен старт за клиентите на НАП от началото на 2006 г., както и унифицирано прилагане на новото законодателство. А вторият трябваше да се реализира през 2007 г. Тогава тази промяна не получи политическа подкрепа.
3. Наистина ли считате, че проблемът на НАП е в нейната ефективност, а не в корупцията, нелоялното поведение и липсата на мотивация в нейните служители? Само чрез структурни реформи ли администрацията да се освободи от политически назначени шефове, осигуряващи данъчни чадъри на фирмите, финансиращи политическите сили? Защо в НАП се правят само структурни реформи, а не реформи, които да са насочени към промяна на нагласите и отношението към работата на нейните служители и поради които структурни реформи НАП е със славата на най-реформиращата се, но никога реформирана институция в страната?
Отговор: Винаги сме се стремили да имаме висока ефективност от своята дейност. От 1 януари поехме и функциите на Агенцията за държавни вземания, като в същото време щатът на администрацията беше съкратен с 8%. От старта на НАП до този момент са реализирани над 20% съкращения на щата на агенцията. С други думи с хората, които преди събирахме само данъци, сега администрираме и осигурителни вноски и събираме принудително всички публичните и частни държавни и общински вземания
Корупционни прояви и мотивация на служителите са фактори, които влияят на организационната ефективност, и в тази връзка на тях се гледа и се отделя голямо внимание. Откакто съм изпълнителен директор, със системата на приходната администрация се разделиха над 20 служители заради съмнения за корупция. В момента текат още разследвания и когато съберем достатъчно доказателства, хората, които са виновни, не само ще се простят с работата си, но ще бъдат предадени на правоохранителните органи за търсене на наказателна отговорност.
За мотивацията. Едва ли има институция в държавната администрация или фирма в частния сектор, която да не изпитва проблеми с мотивацията на своите служители в настоящия момент. Предизвикателствата, пред които ни изправя икономическата криза, са големи, но ние въпреки това се опитваме да стимулираме служителите си. Това не трябва да става непременно с материални стимули, още повече че няма такава възможност в настоящия момент. Развили сме система за непрекъснато обучение и повишаване на квалификацията на хората в НАП. Даваме им възможност те самите да обучават своите колеги в областите, в които са най-добри. В момента разработваме и система за кариерно развитие в администрацията.
Структурните промени нямат за цел персонални уволнения или назначения. Те съпътстват и подпомагат реализирането на реформата в администрацията с цел повишаване на нейната ефективност.
Не мога да се съглася с твърдението, че НАП е най-реформиращата се, но никога реформирана институция. Повечето от проектите, стартирани в НАП, са постигнали във висока степен целите си. НАП има достижения, които се сочат за пример не само в публичната администрация у нас, но и по света. От всички проекти, реализирани в България, проектът по създаване на агенцията получи най-високата оценка на Световната банка и служи като модел на други администрации. Непрекъснато организираме обучения за професионално развитие и корпоративни умения на служителите, за изграждане на среда за открита комуникация. За съжаление, резултатите от тези действия се усещат значително по-бавно от промените в структурата на администрацията, но рано или късно те ще станат "видими" за хората, които работят в НАП.
4. Считате ли, че замислената нова тристепенна организационно - управленска структура е достатъчно гъвкава и оперативна и няма да има проблеми с комуникацията? Известна ли Ви е бумащината и формализма, които породи?
Отговор: При всяка организационна промяна възникват временни проблеми, които създават трудности. Аз и моите колеги се стремим максимално бързо да ги установим и решим. От старта на реформата провеждаме ежеседмични срещи с ръководителите на различни нива от териториалните структури. Аз лично се стремя поне веднъж месечно да се срещам лично със служителите в офисите на НАП, организирахме телефонен ден, в който хората да могат да ми звънят директно и да поставят проблемите си. Следим форумите в интернет пространството, така че да сме по-близо до колегите си и да знаем какви са реалните им проблеми. Надявам се, съвсем скоро всички временни трудности, породени от реформата да бъдат преодолени. Уверявам ви, непрекъснато работим в тази посока.
5. Уместно ли е въобще мултиплицирането на структурата на ТД - София - град на територията на страната предвид разстоянията и защо смятате, че фирмите СДО ще бъдат обслужвани по-добре в отдалечени на стотици километри дирекции предвид обстоятелството, че електронните услуги никога не могат да заместят напълно прекия контакт по отношение на бързина и качество? В тази връзка, как ще коментирате фактите, че над 40% от извършените в София ревизии са приключили с нулев резултат на фиска, а над 20% са със разкрития под 10 000 лв., т.е. 2/3 от ревизиите са били напълно безсмислени? И това на фона на огромния брой задължени лица, включително и такива, преместили седалищата и постоянните си адреси с цел избягване на контрол по място на извършване на дейността си?
Отговор: Ако под "мултиплициране" на структурата на териториалната дирекция в София разбирате разширяване на компетентността й, това се прави с цел да се използва потенциалът на ревизиращите екипи от всички офиси, които попадат в обхвата на дирекцията. Това е и целта на реформата - повишаване на качеството на контролната дейност, така че не роднини да проверяват братовчеди, а ревизорите в София да издъхват заради изключително големия брой фирми, които проверяват. Вярно е, че в София броят на регистрираните фирми по ДДС непрекъснато расте, но това е тенденция, която се забелязва в цялата страна. Така екипите от Благоевград, например, могат да правят безпроблемно и ревизии в София. Защото няма как 254 ревизора да проверяват над 380 000 дружества. Сега столичните ревизори ще ползват помощта на своите колеги от страната.
А що се отнася до електронните услуги, не съм съгласен с вас. Именно те гарантират по-бързо и качествено обслужване пред прекия контакт в офисите на НАП. За това говори и статистиката. Всяка втора фирма предпочита да подаде декларацията за облагане с електронен подпис чрез Интернет, над 70% от дружествата подават ежемесечно справки-декларации по електронен път. Аз лично плащам всички свои битови сметки, данъци и такси също по електронен път. Честно казано, много по-малко усилия ми коства да вляза в интернет и да натисна няколко бутона, отколкото да се разхождам до всички гишета на съответните институции.
6. Назначаването на новите териториални директори чрез конкурси гаранция ли е, че тези длъжности са заети от професионалисти с ръководен опит, и едновременно с това лоялни към институцията и ползващи се с авторитет сред служителите?
Отговор: За първи път в историята на НАП конкурсите за мениджърските постове бяха напълно открити и прозрачни. Всеки етап от провеждането на конкурсите беше популяризиран чрез медиите, а министърът на финансите присъстваше на заключителните интервюта на директорите. Гарантирам ви, че до конкурса бяха допуснати само кандидати, които отговарят на всички изисквания, с нужния професионален и ръководен опит. По-голямата част от назначените териториални директори в новите структури на агенцията са с опит в приходната администрация и са израснали от експертни длъжности. Относно лоялността към институцията и авторитета, които те ще имат сред служителите, можем да говорим на един по-късен етап. Когато става въпрос за новите за системата служители, в това отношение не може да има гаранция, но ви обещавам, че мястото на всеки ръководител, който не се справя с работата си, не е гарантирано от никого.
7. Как чрез конкурса са оценени ръководния опит, лоялността и авторитета на кандидатите, след като по принцип конкурсите, макар и многоетапни са еднократен акт и са подходящи за експертни, а не за ръководни длъжности в най-важната държавна институция?
Отговор: Конкурсът е проведен изцяло според изискванията на Наредбата за провеждане на конкурсите за държавни служители. Кандидатите разработваха есе на управленска тематика, попълваха тест за личностни качества и на заключителния етап минаха и през интервю с министъра на финансите. Съставът на конкурсната комисия беше на изключително високо ниво, включващ висшето ръководство на НАП, които притежават необходимите професионална квалификация и опит, за да извършат преценка на професионалните и деловите качества на кандидатите. Решението на комисията беше подпомогнато и от изготвения от психолог анализ за личностните качества на кандидатите.
Manrico
Изследвала ли е НАП как изглежда кривата на Лафер за различните данъци в България и ако да, какви са резултатите?
Отговор: Кривата на Лафер е една теоретична постановка, която трудно може да бъде приложена за конкретен данък, заради взаимозависимостта между различните данъци и осигуровки. Като пример може да се даде изключително голямата зависимост между приходите от данъка върху доходите на физическите лица и размера на осигурителните и здравни вноски. Заради това НАП поддържа подробни данни и анализира дела на различните данъци и осигуровки спрямо БВП и ставките по тях.
При данъка върху доходите на физическите лица данните за размера на приходите показват, че въпреки намаляването на ставките като абсолютна сума, приходите през последните 10 години непрекъснато растат. Делът на тези приходи в БВП остава почти постоянен и се движи в тесните граници между 2,7% до 3,6%, съответно за 2006 г. и 2001 г. Това е съпроводено от намаляване на максималната ставка за облагане от 29% на 10-процентна ставка от 2008 г. Отчитаме, че този резултат се дължи не само на намаляването на данъчните ставки, но и на повишаването на контрола и изграждането на интегрирана информационна система.
Същия извод може да се направи и за корпоративния данък. При него зависимостта е още по-ясно изразена. Като дял от БВП за 2000 г. са отчетени приходи от 2,2%, докато за 2007 и 2008 г. този дял е 3,6%. През 2000 г. ставката за облагане с корпоративен данък беше 32,5%, а през 2007 г. - 10%. Тоест при намаление от над три пъти на размера на ставката, приходите се увеличават три пъти в абсолютна стойност или с 50%, като дял от БВП. Единствено за 2009 г. отчитаме спад на приходите от корпоративния данък като дял от БВП. Но това се дължи най-вече на световната финансова криза, отразила се чувствително на печалбата на фирмите.
Трябва да се има предвид и че все пак кривата на Лафер изследва размера на данъчната ставка като единствена причина за плащане или неплащане на даден данък. А всички знаем, че има и много други причини. В редица социологически проучвания, провеждани сред различни групи данъкоплатци, размерът на ставката не е сред основните причини за неплащане и на данъци и осигуровки. Значителна част от представителите на фирмите и гражданите посочват като причина липсата на прозрачност и ефективност при разходването на събраните средства.
Yantar
Случая с Мургина ярко показва тоталната липса на контрол в агенцията. Бихте ли споделили какви нови форми на контрол и одитни функции сте възложили, за да подсигурите пълна прозрачност и отчетност?
Отговор: Всички служители в НАП работят по едни и същи процедури и правила, разработени и утвърдени от колегите им в централно управление. Едва ли има друга администрация в страната, която да има толкова подробно разписани бизнес процеси - от момента на влизането на клиента в НАП до установяването на задълженията му. Основната цел на структурната реформа, която стартира на 1 януари, е също в тази посока, а именно повишаване на ефективността от контролната дейност на администрацията. Искаме да централизираме селекцията и възлагането на ревизиите и проверки, за да постигнем гъвкавост при разпределението на служителите. Така ще ползваме експертния потенциал на всички ревизори в страната, така че да се вдигне качеството на извършваните ревизии.
Въведохме и автоматизирано разпределение на ревизиите по екипи, което ограничава до минимум субективизма и възможностите за влияние при определянето на ревизиращия екип. Приоритетите ни през тази година са да засилим превантивния и текущ контрол, като ревизии да се възлагат само в случай, че анализите показват, че има съмнения за големи щети за бюджета.
Промени се и подходът при извършването на оперативни проверки. Акцентът при извършването им е поставен върху открити наблюдения на органите по приходи в контролираните обекти. Целта е да се установят реалните обороти на фирмите, както и да съберем достатъчна информация за цялостната дейност на търговските фирми. Това ще ни помогне при анализите и изследването на риска от укриване на данъци. До средата на 2011 г. ще свържем касовите апарати с информационната система на НАП. Това ще ни позволи да повишим и качеството на анализа при идентифицирането на рискови обекти, които укриват обороти.
От средата на 2009 г. внедрихме и софтуер за разследване на данъчни измами. Той дава възможност да се обработват данни, които са налични в информационните масиви на НАП, така че да се установяват съмнителни търговски връзки между фирмите. По този начин се създават профили на фирми, които извършват ДДС измами. Това облекчава и фирмите, тъй като ревизорите на НАП се съсредоточават в борбата предимно срещу некоректните дружества.
kaily
Кой и кога ще започне проверка на имотите на съдии, адвокати, прокурори и всички, завършили и практикуващи право?
Отговор: От няколко години приоритет на НАП са ревизиите на физическите лица. Ние не правим разлика между хората в зависимост от техните професии, социално положение или известност. Всеки, при който установим разминаване между декларираните доходи и притежаваното имущество, попада в нашата селекция. В последствие разбираме каква е неговата професия и въпреки това, мога да ви уверя, че това няма никакво значение за нас.
playerbg
Защо не проверявате фирми, които прикриват истинските възнаграждения на служителите си и ги осигуряват на минимална заплата! Пример MOST computers - лично съм работил там 3 години! От такива фирми се осигурява бюджет!!!
Отговор: Разбирам, че обществото се дразни от тази т. нар. публична тайна, че има фирми, които осигуряват служителите си върху минималните осигурителни прагове за съответната професия. Въпросът тук обаче опира не само до контролните функции на НАП. Ние правим всичко възможно да се прекрати тази порочна практика.
В тази област обаче ни е необходима и сериозна помощ от самите засегнати служители. Когато някой се съгласява да се осигурява на минимална заплата, както казвате вие, той на практика помага на своя работодател да укрива осигурителни вноски. А в същото време се лишава от възможността да ползва права в бъдеще, например не получава пълния размер обезщетенията, когато се разболее. За 2009 г. са извършени над 12 хиляди проверки по спазване на осигурителното законодателство. От тях едва 10% са по жалби и сигнали на граждани.
Затова моля всички сигнали от работници и служители за осигуряването им от техните работодатели да се подават по най-бързия начин в НАП, а не когато работникът е уволнен, например. Защото когато трудовото правоотношение е прекратено и при липсата на документи, които да доказват изплащане на възнагражденията, ни е почти невъзможно да установим реалният размер на изплатените трудови възнаграждения.
Slava
Да питам и аз, макар че не вярвам да отговорите.
1. Кога ще опитате да установите разминаванията между декларираните и действителните доходи на лекари и стоматолози с частни кабинети, нотариуси и адвокати, фризьори, козметици, автомонтьори и други, извършващи услуги. Общонародна тайна е, че същите масово са си скрили касовите апарати. Докога?
Отговор: Два са големите проблеми пред данъчната система в България - единият е масовото укриване на обороти, другият е т.нар. плащане под масата на заплати. Двете неща са свързани - няма ли укрит оборот, няма и пари, които да бъдат раздавани скрито. Рисковите браншове в България не са тайна за никого - строителство, туризъм, търговия с акцизни стоки и зърно. Но освен тях има и десетки други, при които мащабът е по-малък, но те дразнят обществото не по-малко - лекарски и стоматологични услуги, автосервизни услуги и други подобни. Тях също не ги оставяме без контрол. През 2010 г. Националната агенция за приходите планира извършването на 74 ревизии на лекари, както и провеждане на кампания по спазване на данъчното и осигурителното законодателство от общопрактикуващи лекари. От средата на 2011 г. ще осъществим и дистанционната връзка между информационната система на НАП и касовите апарати на всички фирми. Надявам се това да разреши донякъде този чувствителен за обществото проблем.
Искам обаче да насоча вниманието ви към друго. Ясно е на всички, че почти никой не си иска касовата бележка за услугата, която е платил, когато отиде в лекарски или зъболекарски кабинет. Ако самите ние не извършваме граждански контрол върху дейността на различните фирми, няма как НАП да се справи сама с тези проблеми.
2. Докъде стигна проверката на братя Диневи от Св. Влас?
Отговор: Приключиха. Повече подробности не мога да ви дам, тъй като тази информация представлява данъчно-осигурителна информация и законът ми забранява.
не на ГМО!
Има ли обмен на информация между НАП и НЗОК? Засича ли се броят на прегледите на всеки личен лекар с подадената от него данъчна декларация?
Отговор: Между НАП и НЗОК има подписана инструкция за взаимодействие. Така че ние ежемесечно обменяме информация за сключените трудови договори на НЗОК с лекари и медицински специалисти. Както вече споменах, през тази година планираме проверки и ревизии на 74 лекари, при които са установени големи разминавания между отчетените пред касата посещения и декларираните пред нас доходи.
Четец
От огласените декларации на новите управляващи се видя, че вицепремиерът Цветанов притежава 5 или 6 апартамента. Бихте ли отговорили от какви доходи той е закупил тези имоти и дали има подадена декларация за тях и съответно платени данъци? Съзнавам колко неудобен е моят въпрос, но откакто огласиха тези декларации, ме човърка страшно любопитство, което не забелязвам при "независимите" журналисти.
С нетърпение чакам Вашия отговор.
Отговор: Не виждам нищо неудобно във въпроса ви. За съжаление, не мога да дам отговор на вашия въпрос, тъй като тази информация представлява данъчно-осигурителна информация. Мога да ви уверя, че ако колегите от Сметната палата установят разминавания между обявените доходи и имущества на г-н Цветанов, ще ни сигнализират, а ние ще си свършим коректно работата.
phpdev
Собственик съм на ЕООД и съм единствен работещ в тази фирма. Осигурявам се по ДУК върху МОД за управител на съответната дейност. Работата, свързана с управлението на фирмата ми, отнема не повече от един-два дни месечно - подписване на платежни за осигуровки, сключване на договори и т.н.
1. След като работя само два дни като управител, защо трябва да се осигурявам за цял месец?
2. Считам, че като управител имам право да извършвам всяка една дейност във фирмата, не само чисто управленската. Мога да хвана метлата и да си изчистя офиса, да си водя счетоводството, да създавам софтуер, и т.н. Защо трябва да се осигурявам за всяка една от дейностите по отделно, след като се осигурявам върху най-високия МОД за дейността на фирмата?
Отговор: От 01.01.2010 г. с измененията и допълненията в чл. 6, ал. 2 и ал. 3 от КСО e въведено задължението в случаите, в които не се изплащат или не се начисляват възнаграждения за упражнената трудова дейност от осигурените лица по чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от кодекса, осигурителните вноски да се внасят върху не по-малко от минималния осигурителен доход по икономически дейности и квалификационни групи професии.
В случай, че възнагражденията на лицата, които извършват трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО /изпълнителите по договори за управление и контрол на тъговски дружества - в случая - ЕООД/ не са изплатени или начислени, осигурителните вноски за ДОО се дължат върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии (основание чл. 6, ал. 3 от КСО).
По отношение дължимите задължителни осигурителни вноски за ДОО върху неначислени възнаграждения за лицата, упражняващи трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО е издадено Указание № 24-00-7/25.02.2010 г. на Изпълнителния директор на НАП, което по отношение същността на "неначислените възнаграждения" е допълнено с Указание № 24-00-10/10.03.2010 г. Според допълващото указание "неначислени възнаграждения" на лицата, които упражняват трудова дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО са дължими възнаграждения (договорени или определени по съответния ред), които не са начислени. В случай че възнаграждения не са договорени или определени по съответния ред разпоредбата на чл. 6, ал. 3 от КСО не се прилага по отношение дължимостта на осигурителни вноски върху неначислени възнаграждения.
Вписаният за управител собственик на дружеството може да извършва и друг вид трудова дейност (положен личен труд, за който може да получава или да не получава възнаграждение) в дружеството извън тази, регламентирана в неговите задължения и функции на управител. В тези случаи, лицата попадат в кръга на задължително осигурените по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО - т. е. като самоосигуряващи се лица и когато получават доходи от положения личен труд, същите се включват при определяне на окончателен размер на осигурителния доход /чл. 6, ал. 8 от КСО/.
Sofia Sofianska
Във връзка с поредицата от указания по темата "осигуряване на членове на управителни органи" имам следните конкретни въпроси:
1. След като указанието от февруари беше отменено, означава ли, че управителите/изпълнителните директори могат да са самоосигуряващи се лица, т.е. ако получават възнаграждение за работата си като управители (и не извършват друга дейност в дружеството), да внасят осигуровки върху 420 лв. и годишно да изравняват или е приложим минималният осигурителен доход за съответната икономическа дейност.
Отговор:
Съгласно чл. 7, ал. 1, т. 7 от КСО задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите. Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход, определен за основните икономически дейности и квалификационни групи професии, а за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход - минималната месечна работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
2. Ако управителят не е съдружник и не получава възнаграждение (по различни причини), дължи ли осигуровки?
Отговор: Когато управителят упражнява трудовата дейност в търговското дружество и има определено възнаграждение за упражняване на трудовата дейност по чл. 4, ал. 1 т. 7 от КСО същият следва да се осигурява на това основание.
3. В горния случай (управителят не е съдружник и не получава възнаграждение) и дружеството не извършва дейност (подало е декларация в НАП), управителят подлежи ли на осигуряване. В случая управителят не извършва трудова дейност, която е предпоставка на осигуряване, защото дружеството не извършва дейност.
Отговор: Когато търговското дружество не извършва дейност респективно - управителят не упражнява трудовата дейност в търговското дружество предвид разпоредбата на чл. 10 от КСО няма задължение за осигуряване
4. Управителят може да сключи с дружеството не само договор за възлагане на управление, но и трудов договор, и то трудов договор за работа през определени часове (напр. 2 часа дневно), с което минималният осигурителен праг пропорционално намалява. Вярно ли е?
Отговор: Няма пречка управителят на търговско дружество да има сключен и трудов договор в същото дружество. В този случай освен на основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО ще подлежи на осигуряване и по реда на чл. 4, ал. 1, т. 1 или чл. 4, ал. 2 от същия кодекс.
5. Вярно ли е, че управител/изпълнителен директор, който не е съдружник/ акционер и не получава възнаграждение и такова не е уговорено, не следва да се осигурява (съгласно последното Ви указание, предпоставка за възникването на задължението за осигуряване е доход, който макар и неначислен и неизплатен, е дължим).
Отговор:
Когато управителят/изпълнителният директор упражнява трудовата дейност в търговското дружество и има определено възнаграждение за упражняване на трудовата дейност по чл. 4, ал. 1 т. 7 от КСО същият следва да се осигурява на това основание.
Отговор на всички въпроси, свързани с указанието за осигуряването на съдружниците и управители на търговски фирми:
Указанията на НАП не са закони и не са задължителни за прилагане от фирмите и дружествата. Тяхното предназначение е да улесни нашите служители в прилагането на законодателството и да гарантира единно прилагане на нормите от всички тях. Конкретно за това указание - то вече не е актуално.