:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,730
Активни 162
Страници 6,295
За един ден 1,302,066

С доктрината "Ататюрк" Турция няма място в ЕС

В случая българският национален интерес съвпада изцяло с този на Гърция и Кипър
Иван Костов
След посещението на турския министър на външните работи Давутоглу е редно да си дадем сметка как са се развивали отношенията между България и Турция в последното десетилетие. Хубави са постигнатите договорености в областта на енергетиката, но има и други въпроси, които заслужават внимание.

От 2001 г. в правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев българската политика по отношение на Република Турция бе доминирана и определяна от ДПС. Турция свикна винаги да получава каквото иска безпрепятствено. ДПС се утвърди като инструмент за влияние на турската държава във вътрешнополитическия живот на България. Анкара активно съдействаше на ДПС да монополизира вота на българските турци. Тази политика създаде гнезда на етническо разделение и напрежение в някои райони на страната. Турция подпомагаше изселническите организации на българските турци, мобилизирайки гласоподаватели за участие във всички видове български избори. Турски дипломати, депутати и министри участваха в митингите, мероприятията и дейността на ДПС. Турски политически и икономически фактори съсредоточаваха ресурси в "обръчите от фирми" около Ахмед Доган, като превърнаха ДПС в "държава в държавата". Създадоха условия за развихрянето на особен вид ориенталска корупция. На всичкото отгоре последните два български кабинета дадоха безусловна и безрезервна подкрепа за турското членство в ЕС.

Първото официално посещение на премиера Бойко Борисов в Турция в края на януари беше сериозно предизвикателство пред новия кабинет. Резултатът от него обаче даде ясен сигнал, че политиката по отношение на Турция е претърпяла промяна. Първо, ясно беше казано, че българо-турските отношения не се нуждаят от посредник. С други думи, ДПС беше делегитимирано като приемлива трансмисия на турски интереси. Липсваше обаче продължение на тази тема при посещението на турския външен министър у нас, а тя трябваше да бъде поставена дори с още по-голяма категоричност. Заявката трябваше да бъде - Турция да престане да се намесва във вътрешнополитическите дела на България чрез Движението за права и свободи. Отделен е въпросът, че за да бъде пълен ефектът от тази политика, на България й е нужен избирателен кодекс, който да регламентира всички видове избори, да премахне изборния туризъм, контролирания вот и изборната корупция. Както и да се предприемат действия в посока разследване и разкритие на корупционните механизми около Ахмед Доган и бившите министри на ДПС.

Второ, позицията на предишните две правителства за безусловна подкрепа на турската кандидатура за членство в ЕС бе заменена с придържане към общоевропейския подход за преговорите като процес с отворен край, чийто резултат не може да бъде предварително гарантиран. България има нужда от стабилен и предвидим съсед в лицето на Турция и точно затова е длъжна да подкрепя реформите по европейски образец в югоизточната си съседка. Но голям дял от тези реформи са все още незавършени - светският характер на турската държава е все още "под надзора" на армията, страхът от териториален разпад под натиск на малцинствени групи кара Анкара да не зачита част от правата на тези малцинства, на неравностойно отношение са подложени и хората с различна вяра, все още нерешен остава въпросът с признаването на арменския геноцид, Турция продължава да има неразрешени териториални спорове с две държави, членки на ЕС - Гърция и Кипър.

Списъкът може да бъде продължен, но не това е целта. В основата на всички тези нерешени проблеми лежи турската национална доктрина от 1908 г., т.нар. доктрина "Ататюрк". В нея откриваме стремеж към налагане на единна националност на всички граждани на републиката, които могат да бъдат само турци. А гарант за защита на конституцията е турската армия.

С подобен подход Турция няма как да се превърне в част от обединена Европа. Това бе разбрано и от турския политически елит след военния преврат от 1980 г., като се започна търсенето на нова основа за европеизация на Турция. Това търсене минава през много етапи от Тургут Йозал до сегашния т.нар. консервативно-демократичен проект на управляващата АКП. Това, на което се стъпва обаче в днешно време, са опитите турската политика да черпи легитимност от историята и практиката на Османската империя. Според думите на същия външен министър Мехмед Соколович се е издигнал толкова високо в йерархията на Османската империя, защото е бил еничар, иначе е щял да си остане обикновен босненски селянин. Или изказваната увереност, че всички държави на Балканите може да имат своите столици, но в същия момент всички имат една обща столица - Истанбул.

Търсенето на политически основания в Османския период няма по никакъв начин да помогне на Турция да се превърне в част от европейското пространство. Османската империя като държавност е претърпяла пълен провал. Проблемът е, че подобно поведение съдържа претенции, които са дълбоко неевропейски. Европейското развитие е пълно с истории на зависимости от всякакъв вид, разпаднали се империи, етнически и териториални конфликти. И ако обединена Европа е възможна днес такава, каквато я виждаме, то е, защото всички стари претенции са били оставени настрана и заменени с друг ценностен избор.

Трябва да си дадем сметка, че България сама едва ли има ресурса да отстоява и наложи подобна политика. Но българският национален интерес в случая съвпада изцяло с този на Гърция и Кипър. Затова с общи усилия и координация подобна политика, включително и с участието на Румъния, може да разчита на успех.
 Даниел Митов
 Ахмет Давитоглу би трябвало да е наясно, че търсенето на политически основания в Османския период няма по никакъв начин да помогне на Турция да се превърне в част от европейското пространство.
310
12169
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
310
 Видими 
19 Март 2010 22:50
Браво.
19 Март 2010 23:07
Точно в десятката....
19 Март 2010 23:18
Но българският национален интерес в случая съвпада изцяло с този на Гърция и Кипър. Затова с общи усилия и координация подобна политика, включително и с участието на Румъния, може да разчита на успех.

Да, българският национален интерес в случая съвпада с този на Гърция, Кипър, Франция.
19 Март 2010 23:37
Цитат:
"светският характер на турската държава е все още "под надзора" на армията".

Костов не разбрал за масовите арести на военни през последните месеци именно за да намалят влиянието на армията!

Костов тръгнал да го избива на национализъм. Идеята е че Атака губи популярност и Костов се опитва да грабне част от националистичния вот. По идеята на Костов трябва да сме на нож с Русия и с Турция и със Сърбия. Абе колкото повече врагове толкова по добре. Само с Грузия трябва да сме добре че те са цъфнали та вързали!
19 Март 2010 23:53
Пройчо,
Когато някой си е свалил гащите и после реши да ги вдигне защо да наричаме това "на нож"? Аз бих го нарекъл "да си вържем гащите". Между другото Костов единствен от управляващите през прехода може да бъде определен като държавник.
19 Март 2010 23:57
Браво, точно в десятката.
Анализа е от разбиращ, който дори е бил на "терена".
19 Март 2010 23:58
Кой си ти бе Пройчо ? Името ти уж българско ?
20 Март 2010 00:17
1.Стилът на статията е като на отчетен доклад и се чете трудно;
-
2.Може би е добре в дипломатическо общуване да се използват заоблени и неясни фрази, но когато става въпрос за статия или дори само за пъртина позиция по даден въпрос, то трябва да има яснота. Не разбрах ДСБ за или против членството на Турция в ЕС е и ако е против защо ?
-
3.В статията се съдържат откровено неверни твърдения. Така например услужливо се пропуска, че най-голямото сближаване с Турция и слагачество пред нея бе точно по времето на правителството на Иван Костов и с лично негово участие. Може би се разчита, че е забравено онова историческо посещение на премиера Иван Костов през 1998 г. в Турция, при което той натегачески, покорно и шумно се извини за възродителният процес и хариза проекта "Горна Арда" на турците и то по начин такъв, че да подпомогне корупцията там. Турското правителство по свое усмотрение и без търг или конкурс определяше фирмата изпълнител в България.
Може би се разчита, че отстъпките направени на Турция от правителството на Костов са забравени ? Забравено е че тогава бе създадена зоната за свобдна търговия с Турция ?
20 Март 2010 00:22
Аз гласувам за Пройчо и Brightman, а не за Костов и Митов.
На позабравилите ще припомня, че буквално цялата кампания на ДСБ за първите избори за Европарламент, мина в едно просташко оплюване на Турция и на Русия - процентчето им беше плачевно, а най-голямата ирония беше, че точно тогава в Турция вървяха многомилионни митинги в защита на светския характер на републиката.
Интересно, сега когато и Наакашвили бъде изхвърлен от властта и братска Грузия престане да бъде братска - само от врагове ли ще сме заобиколени в Черноморския регион по логиката на костовисти и тям подобни?
20 Март 2010 00:31
Към критиците на Костов в случая - хабите си плюнката напразно. Първият и единствен шеф, дето досега е гонил и турски, и американски емисари от кабинета си. Така че, намекът ви че се качил на некъв националистичен вагон си е за вас - въртиопашкиите. Друг е върпосът, кой доведе тия работи на дневен ред - безкористно.

20 Март 2010 00:36
Meto ot Interneto,
ами сигурно са си били забравили куфарчетата.
20 Март 2010 00:41
Брайтман, казали ли са ти некога, че си *******?

Редактирано от - Meto ot Interneto на 20/3/2010 г/ 00:56:27

20 Март 2010 01:03
Meto ot Interneto,
и да ми се ядосваш и да не ми се ядосваш куфарчетата са си факт. И за да не бъдем толкова буквални - издигането на корупцията в ранг на държавна политика.
-
И за да те поуспокоя - ако не се въртеше, като к.. по отношение на Герб, то на миналите избори щях да гласувам за него, като най-малкото зло.
20 Март 2010 01:11
На Турция ЕС е нужна толкова, колкото е нужен презерватив на евнух.
20 Март 2010 01:16
анализът на ролята на депесето е точен, но тия работи се знаят отдавна, а досега никой освен бойко не се и опита даже да даде политическа алтернатива на гласоподавателите им.

дано това да се промени. ако част от гласовете на депесе минат към по-нормални партии, решаването на вътрешните проблеми ще стане по-лесно. особено ако и болен продължи да си трайка.

коменарите за турската вътрешна политика и външнополитическите коментари са малко у лево - пройчо е съвсем прав за отслабващото влияние на армията и за това, че политическите процеси в турция немат много общо със ставалото през 1908.
20 Март 2010 01:18
BG_TR,
нужен й е и още как. Защо.
-
Турция е нито риба нито рак. Страна принадлежаща едновременно и към Европа и към ислямският свят и към средна Азия (тюркските народи). Тя е в центъра на цялото това огромно геополитическо пространство. Пространство с младо население и природни ресурси. С потенциал. Съединява го в себе си.
Ако това пространство успее да се постави под един общ знаменател, то Турция се явява неговият естествен център.
-
Едва ли турското правителство и Давудоглу не го знаят.
20 Март 2010 01:24
Brightman!
Прав си че с времето доста неща се забравят. Костов забрави например че той сключи договор за износ на ток срещу условието да се подари строителството на магистрала Тракия на турски фирми!
Също така Костов забрави че Турция беше най - големия подръжник на България да влезе в НАТО и сега иска ние да се "отблагодарим" типично по Костовски. Този подход доведе СДС до около прага на парламентарния минимум до къде ли ще доведе България.
20 Март 2010 01:29
Турция използва картата ЕС в страната за да извърши някои радикални и болезнени реформи.Навремето Ердоан , бе казал , че демокрацията и ЕС са като влака имаш ли нужда от него- качваш се , когато вече не ти е нужен слизаш от него.
20 Март 2010 01:34
Вероятно това го е казал пред противници на ЕС и демокрацията. Звучи ми, като обяснение на БСП ръководител пред пенсионери-активни борци.
20 Март 2010 01:43
Пройчо,
колкото и да му се иска на Костов харата да са късопаметни миналото му тежи. И ще му тежи още повече с напредващият процес на преосмисляне на "прехода".
-
Ето например - започналият разговор за олигархията, като система и олигарсите неизбежно го поставя на топа на вниманието с отрицателен знак.
Защото българската държавност в сегашният й вид бе изградена и утвърдена от него.
-
Няма как да избяга от имена, като Славчо Христов, Косьо Самоковеца и още редица от този род създадени и надарени с държавно имущество на безценица лично от него.
20 Март 2010 02:29
Всичко в статията е точно, бих казал елементарно за разбиране.
Въпросът с правата на мацинствата в Турция е един от основните проблеми за влизането и в ЕС и ако сме честни трябва да отбележим че в това отношение има значителен напредък.
Доктрината Ататюрк (със съвременни еквиваленти доктрините Милошевич, Сидеров) за държава съставена само от турци е анахронизъм от създаването на Турция. Пряко следствие от тази доктрина е избиването и прогонването на арменците.

За българо-турските отношения обаче е добре българското правителство да има положително отношение към приемането на Турция в ЕС. A това че преговорите са с отворен край, че приемането още не се вижда на хоризонта е всеизвестно. На това се поддържа от много държави в ЕС, включително Германия и Франция.
20 Март 2010 02:39
Статията е на политолога Митов. Костов е пришит автор.
20 Март 2010 02:56
По никакъв начин Турция в ЕС!
Ако това все пак стане, България ще изчезне завинаги като държава в рамките на 1-2 десетилетия.
На късопаметните-Иван Костов единствен досега се опъна на Запада и не допусна косовари в БГ.Освен това нарита някакъв турски аташе или консул да си ходи в Анадола заради подривна активност.Разбира се че трябва да имаме добри отношения с Турция, но свалим ли си гащите-лошо ни чака!
20 Март 2010 03:15
С и без доктрина "Ататюрк" Турция няма място в ЕС.ЕС е съставена от държави лилипути които ще бъдат заляти от многобройното турско население с чужда религия, чужди нрави и култура.Кекавото ЕС ще се разпадне!Всъщност ЕС може да се разпадне и без турска "помощ".
20 Март 2010 03:18
Хайде да разиграем една хипотетична ситуация. Нека за момент си представим, че поради някакви свои си съображения, всички други страни в ЕС решат да приемат догодина Турция в ЕС. Нека си представим, че е станало чудо и Иван Костов отново е министър председател на България. Какво ще направи ?
Ще блокира членството на Турция в ЕС ? Послушно ще козирува ?
-
И след като вярвам на всички е ясно, какво ще стане, то се пита - защо е туй тупане по гърди черни, космати във виенската баня ?

Редактирано от - Brightman на 20/3/2010 г/ 03:25:00

20 Март 2010 03:42
Hawkeye,
ако нища не се промени кардинално и ако проектираме сегашните развития 20-30 години напред, то България наистина ще е изчезнала в сегашният си вид. Територията на страната ще е населена предимно с цигани, а в София, Пловдив, Варна и още 1-2 града ще са останали български пенсионерски резервати. Младите ще са се изнесли към западната част на Европа. Средната неграмотност в страната ще е 80%, а всички кабели и метали предадени на вторични суровини и изнесени към Китай.
20 Март 2010 03:44
Крайно време е България да има ясна външнополитическа доктрина, която да определя отношението на страната ни към всеки възникнал външнополитически проблем. Тя трябва да е базирана единствено на националните ни интереси и към нея трябва да се придържа стриктно всяко ново правителство, независимо от неговата политическа окраска. Не е необходимо доктрината да бъде предмет на обществено обсъждане и дискусии, защото тя е от компетенцията на специалисти. Много по-важно е тя да бъде създадена с консенсуса на всички политически сили в страната - за какво са ни, ако не са в служба на интересите на народа. Само така външната ни политика може да е една и съща, независимо кой е на власт. В резултат на което България да стане уважаван партньор, който не казва днес едно, а утре точно обратното. Или ако един ден промени с нещо политиката си, то тази промяна да бъде обяснима и продиктувана единствено пак от нашите интереси. Лорд Палмерстън навремето е казал, и след това много други са го повторили: Държавите нямат вечни приятели, държавите имат вечни интереси. Затова и външнополитическите национални доктрини не се огласяват. Индиректен белег за тяхното съществувание е, когато тази тема отпадне от предизборните дебати.
20 Март 2010 04:53
В основата на всички тези нерешени проблеми лежи турската национална доктрина от 1908 г., т.нар. доктрина "Ататюрк". В нея откриваме стремеж към налагане на единна националност на всички граждани на републиката, които могат да бъдат само турци.

Това много яко, не мислите ли?
20 Март 2010 04:55
Споко, ве, само се абим. Туркия никога няма да влезе в ЕС. Европа е намерила формулата : безкрайни преговори и, най-важното, поставяне на условия, които те посмъртно няма да изпълнят. Малцинствата, Арменския геноцид, Кипър, Кюрдите, свобода на словото и т.н, и т.н. А ако не дай Боже ги изпълнят, до буквата, на Турция вече няма да й се чува гласчето. Те това е. Турция си изпя песента. Тя трябваше на Европа докато имаше Варшавски дагавор. Европа сега се чуди как да я отлепи като лайно от риза. Всичко друго е бошлаф. Се пак, не е възпитано да им кажеш директно : тази риза ти отива - отивай си и ти!
20 Март 2010 05:03
Яаааа, и Костов се наАТАКАизирал?!
Ма, туй, АтакизЪмът, много заразен, бе?!
Малеее!
20 Март 2010 05:08
Ето, те-тука медовината ме подсеща. Дали някой си мисли, че Турция може да бъде член на ЕС със съществуващите си закони за гражданството, имената, или конституционните си формулировки какъв е човек, роден в Турция?
20 Март 2010 05:21
Заглавието може и да се обърне:
ЕС не е нужен на Турция.
Турците са голяма Държава на ключово място.
За разлика от България те са страна с регионално значение и спокойно си живеят и без ЕС.
И не биха си затворили нито една производствена мощност, само защото Брюксел им нареди...
20 Март 2010 05:24
Колкото до Командира, добре се беше оттеглил преди време.
Време му е да си намери подходящ заместник и изчезне от сцената...
20 Март 2010 05:33
"не биха си затворили нито една производствена мощност, само защото Брюксел им нареди..."
Не, ве, френкгяурите не искат да си затваряте производствени мощности, а да премахнете шалварите, каскетите и да използвате бидета место шешета от шербет.
20 Март 2010 05:56
Вместо ние да се занимаваме с Турция и да се крием зад външно-политически речи и извинения, крайно време е да се погледнем в огледалото и да почнем да се отнасяме с всички наши сънародници с уважение. Струва ми се, че не можем да виним малцинствата ни, че гледат към подаяния отвън като държавата се отнася спрямо тях като мащеха. Нашата мила държава с българите се отнася като с навлеци, пък камо ли малцинствата. Поне сериозната част на населението ни трябва да изисква от държавата отговорно отношение спрямо всички граждани на републиката. Всички трябва да имат възможността да се развиват базирано на способностите си, а не на това на кое комунистическо лайно са отрочета. Докато обществото позволява напредъка на малцинствата да става само в рамките на етнически партии и връзки е малоумно да се очаква друго. Една свята република за всички граждани, а не националистически курвении.
20 Март 2010 06:10
Откакто България стана член на ЕС, станахме и едни от най-големите сторожници на европейския морал, май добре сме били подбрани за целта
20 Март 2010 06:14
VOKIL DULOV,
Точно!
Затова и ПП "Атака" е твърдо против ПРИВИЛЕГИИ на етническа основа за българските Граждани от турски и цигански Етноси!
НЕ трябва, например, да има новини по държавната БНТ на "майчин език" САМО за българските Граждани от турски Етнос- в България има български Граждани и от много други Етноси, нали!
НЕ трябва, например, бащите на деца, родени от малолетни циганки-български Гражданки, привилегировано да НЕ бъдат съдени/за съвкупление с малолетна/- при положение, че за такова престъпление се осъждат българските Граждани от НЕцигански Етноси!
"Който сее етнически Привилегии, ще жъне междуетническо Противопоставяне!"/§39/
20 Март 2010 06:31
Съгласен съм с Пройчо - авторите се опитват да продават залежалата си партийна стока, разчитайки на традиционната вече за ДСБ туркофобия. ДСБ беше в челото на туркофобския фронт заедно с Атака, съветниците на Първанов и не помня вече кой още когато се чепкахме за "мита Батак".

Но с туркофобия или без - ДСБ е бита карта, прочетен вестник. Лизането им на Боко и грядущата катастрофа на "дясната" политика на Боко в разгара на кризата, катастрофа, за която определена вина носи и Костов, ще погребе завинаги ДСБ и лидера й.

Колкото до статията, авторът й, както си спомняме, от време оно не е особено силен във външната политика (освен че му дължим благодарност за твърдоста му през март 1999 г., когато реши влизането ни в НАТО).

Турция никога няма да влезе в ЕС, с нас или без нас - това е природонаучен факт. В Теми на форумците пуснах наскоро интересна статия (на английски) от турски професор по полит науки в Гьотинген и Корнел, който обяснява как колкото по-демократична става Турция по пътя към ЕС, толкова по-се засилва ислямизмът. Авторът с пълно основание разглежда османизма и пантюркизма на АК като авангард на ислямизма, преходни стъпала към него. Турция по мое мнение върви уверено по пътя на Иран и не след дълго ще има ислямска народна република - шериат, социалистически джумхюрийет и етнически конфликти. Особено ако и Русия влезе в НАТО, положението на Турция и там ще закрее.

България има интерес да остане завинаги югоизточната граница на ЕС. Имаме интерес и да получаваме поне част от военната помощ, която САЩ все още изсипва на Турция, но все някога ще спре. Тогава ние ще бъдем не само вратата на Русия, Кавказ и Средна Азия, но и вратата на Турция и приятелския й Иран към ЕС.

България обаче няма интерес да се обединява против Анкара с Гърция и Кипър, те имат териториални и други спорове с Турция, каквито ние нямаме.

Ние сме единственият добър (нормален) съсед на Турция и трябва да останем такива и при ислямската република. Това не значи, че не бива да им набиваме канчето, когато засягат интересите ни - парите за бежанците са наиастина от умрял писмо, но ако се месят във вътрешните ни работи чрез гласувачите на ДПС или когато искат да потурчват българите гагаузи в Молдова, или ни правят забеолежки за националния ни празник (според мене обаче 24 май трябва да ни е нац празник) трябва да си го получават.

Костов не е наясно с идеологията на Ататюрк и тази на АК, но за това с мед да го намажеш.

Смутителни са винаги обаче приказките му за гласуването на емигрантите. Слава Богу, сега се чува нещо за електронно гласуване. Емигрантите не са само в Турция, а 4 пъти повече са на запад.


Редактирано от - Чичо Фичо на 20/3/2010 г/ 06:34:37

20 Март 2010 06:41
Харно си ги наредил Вокиле, ма малко са ти рехави дитирамбите. Щото държавате не само, че не се отнася към малцинствата като мащеха, ами те й се качиха на главата. Тея, твойте малцинства, живеят у тая държава на принципа "чужда к*рва кости нема", те направо я обезкостиха. И туй, там, на всекиго според способностите, веке го определя парата, а не кварталното ОФ - в случй, че си го пропуснал, де.
20 Март 2010 06:43
Мдаам, в криза сме, защо да не се позанимаваме с импийчмънти и с положението в Турция. Егати европейското мислене на господин Костов... Даже може да се поупражняваме и на тема сформиране на антитурска Балканска коалицийка...
20 Март 2010 06:50
Ми стига сме се занимавали с положението в Русия и Беларус. Дай малко да разнообразим, пък и тея са по-близо до назе.
20 Март 2010 06:58
В статията е допусната груба фактологическа грешка. Твърди се:

"...В основата на всички тези нерешени проблеми лежи турската национална доктрина от 1908 г., т.нар. доктрина "Ататюрк"...

Това не е точно. През 1908г. избухва "младотурската революция", но турската национална доктрина е още в пелени, най-малкото защото Мустафа Кемал е бил още на 27 години и е бил лейтенант в бог знае кой гарнизон. Така, че все още не е била начертана тази доктрина. Макар, че семената са били вече засяти. Прочетено някъде:

"...В края на ХІХ век значителна група от реформаторски настроени офицери “младотурци” (под чието влияние се формира и самият Ататюрк) заимстват тези идеи директно от френските крайни либерали, по време на изгнанието си в Париж. Подобна на последните, разглеждащи Католическата църква като заплаха за Третата република, младотурците започват да виждат в Исляма най-големия враг на модерна Турция. Но, доколкото в мюсюлманската религия църквата, като институция, не играе особена роля, в епохата на кемализма налагането на светското начало се превръща в истински кръстоносен поход най-вече срещу индивидите, демонстриращи привързаност към Исляма. Тази практика продължава и днес. Нещо повече, в ръцете на днешните управляващи секуларизмът е придобил също толкова радикален характер, колкото и фундаменталисткият ислям, срещу когото е насочен. На практика кемализмът е вече своеобразна “държавна религия”...
20 Март 2010 07:19
От изказаните тези в статията се чуда да избера коя е по-важна. Отношенията ни със съседите или изборния кодекс. Автора съгласно правилата няма да коментирам.
От моя ъгъл се вижда, че вече 20г. има нужда от нови правила за изборите. И тези правила не може да са такива, че да не мога да избирам. РезИлтатът го виждаме всички. Почнаха да ми говорят за "политически елит".
Както беше във вица с буквичката "М": Мароко, .. Майор Манев, .. Марихуана, Манафи, .... Маани, маани...
20 Март 2010 07:31
турците могат да влязат в ЕС след 500 години както бьлгария беше принудена 500 да бьде под турско робство за да стане отново европеиска дьржава турците да си кажат чии интереси са изпьлнявали през тези 500 години да дьржьт в робство балканите до будапеща
20 Март 2010 07:35
***
Костов каза, че ДПС е проклятието за прехода и за България.
ДПС е създадено и щедро спонсорирано с траншове ограбен от руския народ нефт от КГБ.
Точка.

Редактирано от - sybil на 20/3/2010 г/ 11:17:44

20 Март 2010 07:54
Турция има нужда от ЕС толкова, колкото "кон от боб" Г-н Ердоган добре си е оплел "кошницата", като използва картата ЕС, за да се справи с военните в ТР.
Всъщност, Турция знае, че ЕС знае, че Турция знае...
Жалко, но комшиите "яваш-яваш" вървят по пътя на ислямизацията и преследват своите си интереси. Не бързат, времето работи в тяхна полза, особенно с такива треторазрядни политици на Балканите, които не виждат по-далеч от носа си.
-------------------
Параграфе, имаше един "клоун" в БГ политика, който много преди Сидеров да се паяви на сцената предрече каква ще бъде политическата ориентация в ТР и ролята на ДПС-то в БГ, като отправи предупреждение към бг политици, че ако в БГ не се изгради национална доктрина "територията на БГ може да се превърне в географско понятие", тогава всички се смяха, но...., а комшиите от югоизток не бързат.
20 Март 2010 07:59
Докато продължаваме да се ядем един друг, следвайки примера на българските политици, ни очаква ето тази перспектива:
натиснете тук
Когато моментът дойде, нито НАТО, нито ЕС ще са в състояние да ни спасят.
В България ще живеят все по-малко българи.

Редактирано от - Тънката лайсна на 20/3/2010 г/ 08:07:30

20 Март 2010 08:08
Браво Ваньо, браво Костов!
20 Март 2010 08:14
ДСБ и Костов са последователни и точни.Много много време преди така наречените националисти Костов определи ДПС като "Проклятието на България".
ДПС е замислено и създадено от комуноидите чрез структорите на ДС.Връзките на ДПС с безродниците от Позитано 20 са още силни.Това личи и от поведението им в НС.Безродниците от коминтерна за да бъдат на власт продават Българските интереси, и политиците в Турция се възползват от това чрез ДПС.;
А за биоилогични единици от сорта на:Brightman; Пройчо; Андрей Куртенков които повтарят безпаметно припева за злия Костов няма смисъл да се говори.Това е положението.С толкова акъл така се живее.
20 Март 2010 11:06
Eй, anty,
сбъркал си форума със сбирка на квартален реституски клуб, бе братчед.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД