:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,826
Активни 549
Страници 11,729
За един ден 1,302,066
Репортаж

Бездомниците владеят Стария Пловдив

Уникални къщи в посърналия архитектурен резерват продължават да се рушат заради смесената им собственост и нерегламентирания статут на квартала
Собствениците на изоставените къщи в Стария град ще носят повече отговорности, след като бъде готова новата наредба.
Уникалното богатства на Пловдив - Стария град, продължава да се руши. Наскоро рухна къщата на ул. "Д-р Чомаков" 14. Обитателите на съседната къща, на номер 16, се изнасят. Прогнили греди стърчат грозно в подножието на Небет тепе, а по калдъръмените улички току премине група туристи.

Срутването на старата къща беше предизвестено, разказват местните. Собствениците й, които държат 7/12 от собствеността, са в САЩ, Франция и у нас, но така и не успели да направят нищо за наследството си. Упълномощили свой представител и чрез него искали да откупят дела на общината, който е 5/12. Преписката обаче с месеци чакала в някакви чекмеджета за съгласуване и разрешение.

Изоставената стара къща е убита "методично, като първо бил изтърбушен покривът й. Оказва се, че в Стария град "болестите" на почти всички самосрутили се къщи започват по един и същ начин - с пожар. Опожарените греди на покрива са първата стъпка към съсипването на уникалната сграда. Пожарът предизвикал бездомник, който на всичко отгоре ни бил много добре с акъла си, разказват съседи. Въпреки че вършел поразии в старата сграда, паметник на културата, той така и не бил озаптен, а останал до края, за да я доразруши. Къщата се намира на крачки от общинската управа "Старинен Пловдив", която трябва да бди за опазването на наследството. Чиновниците от този институт обаче са най-заетите хора на света и все нямат време да обяснят защо къщите се рушат.

В деня, когато беше обявено, че къщата на ул. "Д-р Чомаков" 14 се самосрутва, местни твърдят, че бездомникът избил една греда и се посипали камъни и мазилка на улицата. Единствено когато е застрашено здравето на хората, паметник на културата може да бъде сринат. Иначе процедурата е тежка и е почти невъзможно за собственици, които искат да си построят нещо ново и модерно, да получат разрешение от институцията, която се грижи за паметниците на културата. Затова за много от апетитните имоти в Стария град бездомниците са необходимото зло.



От съседната къща на ул. "Д-р Чомаков" 16 излиза дете.



Обитатели на къщите наоколо твърдят, че при едно земетресение паянтовите къщи може да се окажат и по-стабилни от модерните панелни блокове. Те обаче са категорични, че всяка къща, оставена без поддръжка, е обречена на самосрутване, защото бездомниците вече чакат да се настанят там. Същата съдба предричат и за къщата на ул. "Д-р Чомаков" 16. "Елате догодина и ще видите как ще изглежда - казва старица", която крета по калдъръма. Тодор и Елена Ковачеви, които спешно са принудени да се изнесат, са толкова ядосани, че не искат да говорят с никого. Имотът е общински и те са живели тук като наематели над 40 години.

В съседство със срутилата се къща има още една, която също е съборена с разрешение на НИПК, защото станала опасна за минувачите. Тя е на номер 12 и е апортирана в смесеното дружество "Пълдин туринвест" между общината и бизнесмена Георги Гергов. Там вече има проект за изграждане на нова сграда, но чака съгласуване, обясниха от пресцентъра на Гергов.

380 са къщите в Стария град, 9 от тях са били общински и са апортирани в смесеното дружество. Три от 9-те къщи са проблемни, обясняват от кабинета на Гергов. Къщата на ул."Д-р Вълкович" 15 е самосрутила се, в нея живеели самонастанили се роми. Къщата има и съсобственици, които живеят в САЩ и не могат да бъдат издирени. Къщата на ул. "М.Панарет" 17 също е обитавана от роми, а в тази на ул. "6 септември" 168 живеят наследниците на съсобствениците, които пречели за ремонта. Общината от три години не е давала пари за ремонт и поддържане на тези сгради, оплакват се от "Пълдин туринвест". Гергов твърди, че до момента е вложил 6 млн. лв. за проектиране и строително-ремонтни дейности по къщите в апорта. Инвестиционната програма на "Пълдин туринвест" била за 10 млн. лв, които да се вложат за пет години. Сред опасните и грозни сгради в Стария град е Каблешковото училище, по-рано също обитавано от бездомници. Очаква се ремонтът му да започне до края на март и да струва 3 млн. лв. За 1 млн. лв. е ремонтирана къщата на бул. "Цар Борис III Обединител" и за 2 млн. лв. Обредният дом в началото на Стария град.

В момента в голяма община в Пловдив сформират комисия, която трябва да изготви



нова концепция за развитието на Стария град



Подготвя се и промяна на наредбата за поправяне, заздравяване или премахване на строежи, които създават непосредствена опасност за живота и здравето на хората. Поправките трябва да развържат ръцете на общината, защото в момента тя е безсилна пред незаинтересоваността на собствениците. Готвените промени ще дадат право на общината да предпише на собствениците на имотите в какъв срок да ги ремонтират и укрепят. Ако не го направят, това ще прави общината, но за тяхна сметка. Ако не поемат разноските, общината може да заведе дело в съда за придобиване на дялове. Зам.-кметът по културата Петя Гогова, която пое поста през август и завари тежко наследство, е амбицирана да смени подхода на действие.

Със заповед на кмета Славчо Атанасов е сформирана комисия, която трябва да прегледа всички къщи и да каже коя от какъв ремонт се нуждае. Засега е ясно, че 14 от общинските и държавни къщи в Стария град според комисията се нуждаят от ремонт, като за 13 от тях е поискано възстановяване на съществуващия цвят на фасадите им. Съгласувателната процедура е тежка и е в закрития вече НИПК. Направили сме архитектурно заснемане и количествено-стойностни сметки и за останалите частни къщи, които са в много лошо състояние.

В Бакаловата къща в Стария град се планира да се създаде дом на наследството. Идеята на зам.-кмета Гогова е в този дом всяка от 380-те къщи да бъде описана - кои са й собствениците, каква й е историята, какви инвестиции са направени за нея. Там ще се раздават брошури за правата и задълженията на собствениците.

До миналата есен Стария град беше истинско свърталище за бездомници. Слава богу, вече е осветен, но все още изглежда сив и посърнал. "Направих среща с хората тук и решихме да започнем от ремонт на ВиК инфраструктурата, а после ще направим и оазисни кътчета за туристите", казва зам.-кметът Гогова. ВиК мрежата в Стария град е много стара и на места пробита. Осигурени са 200 000 лв. за това. 100 000 лв. после ще глътне пренареждане на калдъръма. Това обаче означава, че цяло лято Стария град ще бъде разкопан и трудно достъпен за туристите.





За уникалния старинен квартал на Пловдив проблем е и охраната.



Тя ще бъде засилена, а на определени места като Небет тепе и локализирана, уверяват от общината. Големият проблем обаче си остава. Статутът на "Старинен Пловдив" все още не е изяснен и регламентиран. В общината го наричат архитектурно-музеен резерват, но това не му дава допълнителни бонуси, освен че е една общинска структура, изцяло зависима от мениджмънта на общината. Новият зам.-кмет по културата Петя Гогова дори е амбицирана да подготви нова концепция за кандидатстване пред ЮНЕСКО. Дали обаче ще успее, защото бездомниците и собствениците еднакво имат интерес да живеят в безвремието и при липса на строги правила. А Старият Пловдив е национално богатство.

През 1979 г. Старият Пловдив получава европейски златен медал за опазване на паметниците от миналото. Днес може да получи само медал за разруха.
 Зам.-кметът на Пловдив Петя Гогова е амбицирана да превърне Стария град в уникално място за туристически разходки, но преди това й предстои сериозна битка със собствениците.
 И тази сграда до преди година беше обитавана от бездомници. Тя е апортирана в смесеното дружество на общината с Георги Гергов "Пълдин туринвест" , но там скоро започва ремонт за почти 3 млн. лв.
 Елена Ковачева от 40 години е живяла в къщата на "Д-р Чомаков" 16, но сега трябва да напусне жилището си. На освободеното място ще дойдат бездомниците.
 Обредният дом в Стария град на Пловдив вече е ремонтиран.
10
5364
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
23 Март 2010 23:11
През 1979 г. Старият Пловдив получава европейски златен медал за опазване на паметниците от миналото. Днес може да получи само медал за разруха.
Такъв медал , за разруха, заслужават едва ли не всички наши институции и правителства.

24 Март 2010 00:31
А Бъки Булдозера заслужава такъв медал с вензели от фитил за взривяването на мумиярнико.
24 Март 2010 01:04
Подкрепям Петя Гогова за включване на архитектурния и археологически резерват Старинен Пловдив в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство - особено като имаме българка шефка на ЮНЕСКО и обектът според мене напълно задоволява критерий 4 (а и 5, съдейки по статията).

Заедно с него още два бълг. обекта трябва да бъдат включени в списъка - Варненският халколитен некропол по критерии 2, 3 и 5 (има прецеденти на археологически обекти - разкопки, а не сгради, в списъка - шведската Бирка) и възрожденският град Велико Търново по критерий 4 (без Царевец).

По-нататък може да се помисли и за Трявна (и Жеравна?).

Засега българските културни обекти в списъка са Казанлъшката гробница, Свещарската гробница, Мадарският конник, Боянската църква, Ивановските скални манастири, Рилският манастир и старият град Несебър (природните са Пирин и Сребърна).
24 Март 2010 01:11
Пропущил си сараите на Доган.
24 Март 2010 08:59
Това , Филибето майна, многу красив!Особено кълдаръма!
24 Март 2010 11:58
Най-виновен е бившият кмет Иван Чомаков, който се хвалеше след първия си мандат, че е успял да стане милионер, а втория мандат щял да стане милиардер.Не знам дали е успял в благородното си начинание , но е факт , че в Пловдив има една прослойка от 4-5000 човека , които имат много пари, а останалите стават от година на година по-зле.А "Старият град" бе подарен на бъдещия му работодател Гергов.А бе между драма и пародия е положението.
24 Март 2010 12:16
Ами кой дебил ги реституира? Людмила ги реставрира и така се получи чуден град-музей. После дойдоха сините скакалци, които във всяко нещо виждат само обект на собственост. И в Джокондата биха видели само боядисано зебло.
Ето го резултатът - бедност за всички. Реститутите не спечелиха нищо за 20 години (вярно, след още 20 чадата им ще продадат терените за бетонни офис-сгради), а Пловдив изгуби своята туристическа перла. Каквото човек сам си направи...
24 Март 2010 14:50
"Бездомниците владеят Стария Пловдив"
Добро заключение - правилно! Ха сега да стигнем докрай - кажете ни ОТКОГА?! Щото аз го помня от времето, когато учех под него(време Живково) в старата английска гимназия, бивша семинария - тогава бездомниците бяха по-малко от един, бай Пано дрънкаше камбаната, а Старият Пловдив беше най-романтичното място в света!...

Редактирано от - Т_Живков на 24/3/2010 г/ 14:55:20

24 Март 2010 15:48
Пловдив хубав град а стария град супер местенце дано да се запази така и за напред!
24 Март 2010 17:09
ПожарЪТ предизвикал бездомник, който на всичко отгоре НИ бил много добре с акъла си

Ако бездомик е предизвикал пожарА, тогава е ясно. По-трудно обаче е да се досети човек какво става, когато пожарЪТ е предизвикал бездомника. А съвсем трудно става за досещане, когато на всичко отгоре бездомникът НИ е у ред.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД