:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,352
Активни 524
Страници 9,255
За един ден 1,302,066

Съдът пречи на България повече от бандитите

За Еврокомисията успехите на Бойко Борисов останаха дълбоко покрити под тъмната сянка на магистратите
Светослав Терзиев
Съдът става по-голяма заплаха за доброто име на България дори от престъпниците. В последния си междинен доклад Еврокомисията не си прави труда да пише що за проблем са мафиотските групировки, защото вече ги смята за известна величина, а сочи какъв проблем е зле работещият, безотчетен и недисциплиниран съд.

Похвалите, на които разчиташе премиерът Бойко Борисов, са скъпернически. Неговите бурни акции срещу бандитизма през последните месеци са сведени до оценката, че "показват желание за реформа". Излиза, че Брюксел е забелязал в България



само намерение за промяна, но не и резултати



Успехите на правителството остават под тъмната сянка на магистратите, на които хронично не им достигат доказателства да вкарат в затвора когото и да било по т. нар. знакови дела, следени в Брюксел с повишен интерес.

Трудно е да се повярва, но междинният доклад оставя впечатлението, че отчита повече успехи по времето на предишния премиер Сергей Станишев, отколкото при Бойко Борисов. Въпреки че изпълнителната власт не носи отговорност за съдебната, ЕК фактически прави такова разграничение, защото смяната на правителствата на Станишев и Борисов съвпада с юлския доклад от миналата година, който е база за оценка на напредъка. Отчетът е като в двусмисления ироничен филм на Федерико Фелини "Осем и половина" (чието название означава, че до момента режисьорът е направил 8 1/2 филма). От 50 знакови дела 8 са приключили с присъди до юни миналата година, а едно - в граничния за двете правителства месец юли. Така в сметката за времето на Станишев влизат 8 1/2 успешни дела, а в сметката на Борисов - 1/2. Друг е въпросът, че присъдите са или оправдателни, или условни и на практика няма голям злосторник в затвора. Изпращането зад решетките на бившия шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев закъсня твърде много, за да влезе в равносметката.

Ако се сравни докладът с неговата чернова, която през последните дни бе четена в София за евентуални възражения, личи как правителството е хвърлило огромни усилия, за да неутрализира впечатлението, че



на Борисов му отчитат по-малко успехи, отколкото на Станишев



Но резултатът е скромен. Към първоначалния вариант на текста са добавени само три изречения. Те отбелязват, че за злоупотреби с еврофондове са разследвани през 2009 г. 125 случая, от които 108 са предадени на съда, че "неотдавна бяха повдигнати седем обвинения" за корупция на високо равнище и че по Закона за конфликт на интереси са установени 47 случая на нередности от средата на 2009 г. Но към лъжицата мед Брюксел добавя буре с катран: "В две важни дела за измама все още има сериозни забавяния" (Николов и Стойков); "От юли 2009 г. не е докладвано за присъди по дела за корупция на високо равнище"; "От декември 2009 г. не е съобщавано за последващи действия на специалната парламентарна комисия във връзка с твърдения за конфликт на интереси сред висшестоящи държавни служители и народни представители". Така ЕК установява, че престъпленията са видими, но ненаказани. Заслугата на властта е колкото да ги регистрира.

Що се отнася до полицейските екшъни "Крокодилите", "Наглите" и "Октоподите", Брюксел едва си е направил труда да ги сбута с най-дребен шрифт под линия на последната страница на доклада, и то при финалната редакция на текста. Драматичният ефект изцяло е заличен от сухата констатация: "България докладва за общо 29 повдигнати обвинения във връзка с организираната престъпност от средата на 2009 г." Което доказва липсата на художествено мислене у еврократите. Вкопчени в цифрите, те отчитат, че "през същия период бяха повдигнати 2 (две) обвинения по важни дела - едно за убийство и за сформиране на организираната престъпна група и едно за избягване на данъци". Хвала на Златко Баретата и Христо Ковачки, че са ни отсрамили! По времето на Станишев един Митьо Очите ни миеше очите пред Брюксел. Борисов трябва да е доволен, защото 2 е двойно повече от 1.

Той обаче се изравнява със Станишев по похвали за законодателни и структурни промени. Както обикновено,



България е силна с реформи на хартия



Брюксел забелязва бурния труд на парламента за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс, Закона за отнемане на имущество от престъпна дейност и Закона за конфликт на интереси, отмята структурната реформа в Националната агенция за приходите и агенция "Митници" и с тънка ирония подметва, че Съветът за борба с евроизмамите (АФКОС) "бе прехвърлен обратно от Министерството на финансите към МВР". Затова пък "не бе докладван никакъв напредък относно новия проект на Закона за нормативните актове, с който да се въведат ясни правила за прозрачност и публичен дебат и да се кодифицират различните фази на законодателния процес".

В самата съдебна система единственото похвалено звено отново е Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ВСС), както стана и в предишните два доклада на ЕК. Висшите магистрати обаче са подложени на убийствена критика заради нагласени процедури за атестиране и назначаване, заради снизходителност при установени нарушения и заради просрочване на делата с цел прекратяването им по давност. В доклада с обем само седем страници е отделено обилно място на случая с Красьо Черничкия, представен иносказателно като "твърдения за търговия с влияние и корупция във връзка с назначаването на висши магистрати". На Брюксел е направило впечатление, че "от най-малко тридесет магистрати, за които се твърдеше, че са замесени... прокуратурата не откри наказателно производство срещу нито един".

Докато българските съдии треперят за своята независимост, ЕК очаква да види как някои от тях треперят от наказателна отговорност. Заканите на изпълнителната власт да разобличи корумпирани магистрати трябва да се приведат в действие. Иначе минусите ще продължат да се пишат на нейна сметка, каквито и полицейски сериали да предлага на публиката. До юлския доклад, който няма да е просто технически и ще даде политически оценки, остават едва четири месеца. Сегашният междинен доклад само регистрира, че шестте месеца кредит на доверие, които Борисов си изпроси през септември от председателя на ЕК Жозе Барозу, вече са свършили.
Снимка: Светослав Терзиев
България продължава да куца с един крак пред Еврокомисията заради своята съдебна система.
41
3637
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
24 Март 2010 00:08
Съдът пречи на България повече от бандитите
Няколко човека тука във форума туй го повтаряме от години.
24 Март 2010 00:39
Не знам има ли връзка или не, но си спомних една история.
По времето на Сталин двама студенти-техничари решили да изпързалят някакви богати грузинци.
Показали им страхотна машинка - пъхаш от едната страна лист хартия, въртиш ръчката и от другата страна изскача банкнота от 50 рубли.
Грузинците, естествено, пламнали от желание да притежават подобна машинка. Подир дълъг пазарлък я купили на доста солена цена.
Машинката правила банкноти още ден-два, после спряла. След дълги мисловни усилия грузинците проумели простата истина - машинката нищо не правела, просто вътре били заредени определен брой истински банкноти.
Оплакали се на милицията и работата стигнала до съд.
А строгият, но справедлив съветски съд постановил: на студентите за измамата - по една година затвор. На грузинците - по 10 години лагер, защото са имали намерение да фалшифицират пари, тоест да подриват устоите на държавата.
Лош съд. Сталинистки.
Нашият нямаше да направи така. Помните ли го онзи, дето обясни, че с фалшиви марки се канел да си облепва стаята. Вместо тапети.
И съдът му повярва. Що пък не...
24 Март 2010 00:50
След оня случай с макета на автомат дето прави макети на дупки по тавано и ръси макети на гилзи по душемето българският макет на съд може да повярва на всичко.
24 Март 2010 02:11
бойко да не си измива ръцете - законодателната власт е в ръцте на герб и може да се ползва като лост за натиск за реформи в съдебната власт!


след като това не се прави значи бойко и спонсорите му не искат по-добро правосъдие, а искат просто съда да си затваря очите за техните далавери и да им услужва срещу политическите и икономически противници, като в замяна по подобие на всяка предна власт са готови да оставят съдиите да си правят каквото си искат.
24 Март 2010 02:17
Докато българските съдии треперят за своята независимост, ЕК очаква да види как някои от тях треперят от наказателна отговорност.



кратко, точно и ясно! Светослав Терзийски
24 Март 2010 03:12
пропyщaтe eдин момeнт от поcлaниeто колeги, a имeнно....
Eвропaтa нe вярвa нa cълзи
Нямa дa минe c
Я ги фaтaм они ги изтървaт
Зa огромно cъжeлeниe нa Бибо и вcички повярвaлив бигбрaдърa
24 Март 2010 03:43
На стадиона когато съдиите не се харесат на публиката, често се чува следното скандиране с пеене: "Съдията , съдията, съдията е педераст!"
24 Март 2010 04:39
/:/ "...Така в сметката за времето на Станишев влизат 8 1/2 успешни дела, а в сметката на Борисов - 1/2..."
......................................... .....................................
Терзиев, ЛИПСВА /ти/ едно Уточнение!
8 1/2 "станишеви"- но за ЦЯЛ мандат на Правителството му!
1/2 "борисови"- но за няколко месеца
!
Освен това, бройката станишева може да е "комплектована" в края на мандата му?! А до края на мандата на Борисов има има още мнооооого време/освен, ако- ама едва ли?!/!
НЕ защитавам Борисов! Защитавам Коректността!
24 Март 2010 05:20
Вярна статия ....
24 Март 2010 06:25
ПAРA,
cподeли c нac кaкъв процeнт от мaндaтa нa боби изтeчe?
Мaмa мy cтaрa, някогa нaзнaчaвaл ли cи хорa нa рaботa в бг?
Aз дa.
24 Март 2010 06:36
Живи ли са още?
24 Март 2010 07:07
Вярно и точно!
Макар и до болка познато и не ново.
Стадионите, стадионите са празни...
----------------------------------------- --
Блогът на Генек

24 Март 2010 07:27
Статията е обективна, но целта, не.
24 Март 2010 07:34
Ами играйкат си Децата с черните дрешки (тоги)

Само не виждам кой ще дойде да им разбута пясъчните замъци и да им напука шамарите ...

Съдебната реформа у нас е все още на ниво инициатива


На чайчето - лимончето (a.k.a. инж. химик Сапунджиев).
24 Март 2010 08:41
Напълно нормално за една дълбоко безбожна, вътрешно корумпирана и тарикатска нация като нашата.

Ако изобщо сме нация, де...

Всичките ни избраници са наши родни произведения от български баща правени и от българска майка раждани.

Това ни е нивото, това правим.

24 Март 2010 08:59
Воцка,
Срязъл ми се е половината пост за което съжелявам.
Мисълта ми е много проста:
Когато взимаш някой на работа първите три месеца са да видиш с колко е излъгал в СиВи - то.
Вторите три са да видиш дали може да свърши работа,
Е на боко всички сме му работодател,
От колко време е тук и кога ще му пишеме оцеката ?
---------------
Лека нощ от мен и добро утро на България.
24 Март 2010 09:07
Сократе

Мисля, че българският съд (случая с руснаците и грузинците) направо ще извади патент на руснаците за машинката, а грузинците ще положат обществено полезен труд 30 дни да печатат банкноти за съдийския състав.
24 Март 2010 09:26
Митко,
Лично аз ще пиша на Боко оценката след още половин година.
Не очаквам икономиката да цъфне и върже. Очаквам поне някак да се закрепи.
Но ще му пиша оценката според две афери: Доган-Цанков камък и другото, което някак тихомълком изскочи днес (потърси го в газетата) - разследващите са посегнали на самия Р. Овч.
Ако удари балтията на сивите кардинали на тоталното крадене - е, за това съм готов дори да гладувам, а после необходимостта от глад ще отпадне.
Ако ли се задоволи само с приказки... вероятно ще му пиша три минус.
24 Март 2010 09:28
ПРОКУРОРИТЕ ТРИ ПЪТИ!!!!!!!
24 Март 2010 09:45
Сократе
Твърде разумна позиция!
24 Март 2010 10:16
че "показват желание за реформа"
Ооо, ами аз какви желания показвам за Кетрин Зита Джоунс!
Иначе по-сериозно, като се махнат такива случаи като тапетаджията с банкноти /за съжаление много са/ и от другата страна - разследващи, полицейски и прокурорски органи наистина май не подават годни доказателства. Нали съда разглежда това, което му е представено, не каквото на някой му се струва за очевидно. Поне така трябва да е. Сама по себе си фразата МУ "Ние ги фащаме..." изглежда верна, но истината е, че на съда не му пука /и не трябва/ кой, кого и за къде го е "фанал". Ми ако не можеш да представиш годни доказателства по-добре се фани сам! Щото така само се дига тупурдия и първосигнални същества викат евалла!
По цялата верига - професионализъм -хич! Еми не върви. Колкото и да се пенявим, явно ще трябва да си минат още 20 г. и едно по едно, малко по малко да се сменят закони, хора, манталитет, полека и професионализъм да се добавя, а за всичко това си трябва време. Справка - Мойсей.
24 Март 2010 10:27
Сократе и - 3 ще му е много тогава - какъв ще е смисълът от премиерстването?!?
24 Март 2010 10:29
Олд Бг,
Това за калпавите доказателства е вярно.
От друга страна не е рядкост и съдът да заеме позиция като във вица за жертвите в Хирошима: "Поименно, колега, поименно".
Опитвал съм се и аз да съдя богата фирма. Знам, че всеки загубил обвинява съда, но честен кръст - видях как съдът блокира сметки на фирма, как фирмата се жалва, как съдът отговаря "гледайте си работата" и как след два дни казва "абе вярно, не е хубаво да се блокират сметки".
24 Март 2010 10:33
Old_BGМойсей е водил целият израилски народ и 12-те колена, а нещо българското народонаселение нещо взе да бяга едно по едно и да се спасява из други пустини. Дда не говорим, че останалото тук българско племе се топи и топи...
24 Март 2010 10:35
Сефте!
Пречи щото е независим, а бандитите са зависими. От гория в октопода до главата - червената мафия.
Абе, като рекох мафия, къде се покри тоя хитрец Първанов?
Да му дръпне един анлиз и една копцепция за пипер.
24 Март 2010 10:37
А, той е хитрец.
Пита да му обяснят що е "олигарх".
Ще попита и кой е Красьо.
24 Март 2010 10:47
На колегите по-горе,
За Мойсей - като необходимо време го споменах, иначе е ясно, че не сме такива хора по таз територия дето вървиме заедно. Секи след оная си работа - това ни е принципа.
Сократ - аз посочих, че за съжаление тъпотиите на съда не са по-назад от другите. За твоя случай - напълно ти варвам, че е така, но какво да се каже...
Пак по съдийския виц : " И ти си прав..."
24 Март 2010 10:52
Съдът става по-голяма заплаха за доброто име на България дори от престъпниците.

"СЪДЪТ" Е ВИНОВЕН ЗА КАТАКЛИЗМИТЕ ПО ВРЕМЕ НА ПРЕХОДА! Ако съдът функционираше нормално и по предназначение, то в България полето за действие на престъпноста би била доста ограничена и от тук кражбите на милиони и масовото обедняване на редовия българин биха били незначителни! Много от мафиотите, крадците с по 50 условни присъди, корумпираните, мафио-политиците биха били в затвора, а не на свобода...
НЕ може в една държава да съществуват едновременно масова корупция и политическа мафия и работещ съд! Изключват се взаимно!
24 Март 2010 10:58
Съдебната система е създадена през живково време и утвърдена със закони от живково време, недемократична конституция, недемократичен ВСС, недемократични административни ръководители...
24 Март 2010 11:37
Съдът става по-голяма заплаха за доброто име на България дори от престъпниците.

Какво добро име бе приятелю!? Та не направо е.м. на държавата ни!
24 Март 2010 12:28
))Проблемът не е в законите и системата на съдебната власт. Мат`рялът, мат`рялът е нифелен! И некак принципите му са парично-властово-шуробаджанашки предопределени. Което е типично не само за съдебната система у нас.
24 Март 2010 13:01
Консултантът мили , ,
Адресирай заключенията си за Съдебната система и до уважаемия В.Лянча . За да не съм единствения , "измислящ" света и времето , в които живеем ...
24 Март 2010 13:34
Смятам, че в статията има фактологическа грешка, т.к. съдът е част от цялата бандитска структура, наречена Р България.
24 Март 2010 14:12
консултантът: "Съдебната система е създадена през живково време и утвърдена със закони от живково време, недемократична конституция, недемократичен ВСС, недемократични административни ръководители... "

Ниц! Не нам! След като ошушкахте държавата откъм финанси, гледам и за съда предлагате консултациите си! Е да, ама не, гусин "консултант", Живковата съдебна система работеше ПEРФЕКТНО, затова и сръчните консултанти бяхте по затворите! ДЕмокрадцията и демокрадичният И съд са тези, които ви пуснаха в обществото и дори насърчаваха скромнозаплатените ви(само по милион и половина) консултации! Днешният съд, уважаеми, няма нищо общо с Живковия! By the way, по внушенията, които се опитваш да правиш, можем да съдим от кои среди си, а по начинът, по който го правиш - че съвестта в тези среди е понятие непонятно!
Beagle, не се превъзнасяй, кутренце!...


Редактирано от - Т_Живков на 24/3/2010 г/ 14:19:47

24 Март 2010 14:52
===и защо на всички ви е убегнала забележката за достатъчните и годни доказателства от страна на МВР, а не медийна пушилка, която също е в доклада? Май не изнася на някого? МВР просто не иска да закове част от своите като противници и врагове. А прехвърля вината на съда. Нали законодателството е в ръцете на пожарната, да оправят законите, но по европейски, а не по сталински - имаше такава идея, полицаите да са свидетели по делата, СРС да са преки доказателства....Все така ще се влачим, просто защото властта е все една и съща - бедна, корумпирана, алчна и все по-проста!!!
24 Март 2010 15:14
Параграфе,
Често отправяш забележки, че някой не четял преди да коментира. Затова вгледай се по-внимателно в текста и ще разбереш, че става въпрос за сравнение между доклада от юли 2009 и настоящия от март 2010 г. - т.е. докладите са годишни и междинни, а не за цял мандат на управление. Първият е от юни 2007, след това м.д. февруари 2008, доклад юли 2008, м.д. февруари 2009, доклад юли 2009 и последния от 23 март 2010 г. Значи доклада от юли 2009 г. разглежда напредъка на правителството на Станишев след юли 2008 г. Т.е. сравнява се 1 годишен период с период от 8 месеца. За повече подробности - сайта europe.bg.
24 Март 2010 15:40
Камараден! Ето го доклада Натиснете тук. Това е резюмето на Комисията Натиснете тук. Скромният ми опит за резюмиране е под материала на 1-ва. Статията е чудесна и казва главното, но не е лошо коментарите ни да бъдат по конкретните констатации и препоръки. Давайте ближе к т(д)елу
24 Март 2010 16:01
В рамките на механизма за сътрудничество и проверка за България бяха зададени следните показатели:
1. Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.

Кон-сти-ту-ция-та! Това е политическата задача №1 и затова Борисов подканя "съдебната система да се реформира сама"
Пределно му е ясно къде ще бъде битката, но иска преди нея да се излюпят и обозначат всички змии. Ето, Кучкова даде тон за песен.
24 Март 2010 16:30
консултантът каза:
Съдебната система е създадена през живково време и утвърдена със закони от живково време, недемократична конституция, недемократичен ВСС, недемократични административни ръководители...

Т_Живков! Защо му обръщаш внимание на този под налягане? Не вибдаш ли че е от онези дето ... космоса им пречи, да го кажа по-цензурирано
24 Март 2010 16:40
Добре , Лянча ! Харесваш ми , но няма да е лесно . Чака ни продължителен период на нелека , а по някой теми и стигаща до Рестарт , Реформация . Няма като как ...
24 Март 2010 19:33
Съдът пречи ! Царят е гол. Някой трябва да го каже но не във вестник а от трибуната на парламента !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД