Дамите в групата - 80-годишната Зиглинд К. (вдясно) и Ирис Ф. (64 г.), се отърваха с условни присъди. |
Джеймс Амбърн е държан в плен в продължение на четири дни миналото лято. През юни м.г. предприемчивите германски пенсионери го отвличат от дома му в град Шпайер, област Райнланд-Пфалц в Западна Германия. Амбърн е откаран на 450 км от къщата му - в малко баварско градче, намиращо се близо до езерото Химзее. Финансистът пристига там, натоварен в багажника на колата на единия от похитителите. Тарторът на групата Роланд К. има вила в района, в която Амбърн е закаран, за да бъде принуден да върне парите. Жертвата е скрита в мазе във вилата. "Страхувах се за живота си - не знаех дали ще оживея", спомня си той в съдебната зала в баварския град Траунщайн, където се гледа делото срещу пенсионерската бригада за отвличания.
На 24 март четирима от групата
бяха осъдени по обвинения в отвличане
и нанасяне на тежка телесна повреда на Джеймс Амбърн. Най-тежката присъда от 6 години затвор отнесе тарторът на бандата - Роланд К. Главният му съучастник Вили Д. (61 г.) ще прекара зад решетките следващите 4 години. Съпругата на Роланд Д . - 80-годишната Зиглинд, и другата дама в бандата Ирис Ф. се отърваха с условни присъди от 18 и 21 месеца. Петият участник Герхард Ф., съпруг на Ирис, не присъства в съдебната зала поради сериозни здравословни проблеми и присъдата му ще бъде изчетена, когато състоянието му позволи.
Съдията по делото Карл Нидермейер заяви, че деянието на пенсионерите е "грандиозен случай на саморазправа", а подобно нещо в Германия е недопустимо и хората не трябва да взимат правосъдието в собствените си ръце. Въпреки това доста германци изразиха симпатии и съчувствие към петимата подсъдими, независимо че са си позволили доста грубо да се саморазправят с финансиста.
Събитията, довели до първия случай в Германия, в който пенсионери извършват отвличане, започват в края на 90-те години. Тогава Роланд К. и съпругата му инвестират средства в бързо развиващия се по това време пазар на недвижими имоти в американския щат Флорида чрез инвестиционна компания, ръководена от Джеймс Амбърн. В началото семейство К. получава много добри приходи и поверява на финансиста още пари, за да продължи да ги инвестира.
Те взимали по 12% годишна лихва
върху вложенията си и това продължило 4 години, стана ясно по време на съдебните заседания. Инвестициите им обаче спират да носят очакваните доходи заради разразилата се първо в САЩ ипотечна криза и в началото на 2009 г. семейство К. и другите трима пенсионери от Германия, които са вложили средствата си, възлизащи общо на 2.4 млн. евро, настояват да си получат обратно. Джеймс Амбърн обаче няма как да им ги върне.
Отчаяни, след като са водили съдебни дела, без да постигнат желаните резултати, Роланд К. и неговият съучастник Вили Д. отиват в дома на Амбърн в германския град Шпайер, за да го отвлекат и да го принудят насила да им върне парите. След като жертвата им се прибира, те я хващат и я завързват с кафяво тиксо, запушват устата й и я натикват в специално направена картонена кутия, която предварително са подготвили. Двамата възрастни мъже поставят кашона върху товарна количка и го закарват до паркираното наблизо металиково "Ауди 8" - собственост на Роланд К. "Ако някой ни беше попитал какво има в кашона, имахме готов отговор - щяхме да кажем, че има мраморна статуя", казва пред съда господин К.
Пенсионерите откарват Амбърн до вилата на Роланд К. на брега на езерото Химзее в Бавария. По пътя обаче той успява да се освободи и да вземе железен лост, който се намирал в багажника, и започнал да удря по капака. Роланд К. спрял колата, отворил багажника, нанесъл побой на Амбърн заради това, че е "причинил сериозни повреди на колата му". 74-годишният мъж дори успял
да счупи две от ребрата на финансиста
Амбърн бил държан полугол в мазето на вилата и бил извеждан за разпити, които се провеждали в гаража. Докато провеждали разпитите, на похитения мъж били сервирани кафе и сладкиши. Той бил принуждаван да подписва документи, в които обещавал да върне парите, вложени от пенсионерите. На разпитите присъствали също Герхард Ф. и Ирис Ф. - семейство лекари, които живеели наблизо и също били загубили пари, инвестирани в компанията на Амбърн. "Мислех, че ще ме изкарат в гората и ще ме застрелят", разказва в съдебната зала жертвата.
По време на процеса обвиняемите твърдят, че са поканили финансиста на кратка ваканция във вилата на Роланд К. в Бавария. Собственикът на къщата заявява пред изумените съдии, че Амбърн е бил заведен край езерото, защото "планинският въздух може да му помогне да мисли по-добре". Освен това той казва, че държали пленника в "специална стая за гости", разположена в мазето, и че провеждали "срещите" за изчезналите инвестиции в "офиса/гаража" на вилата. "Отнасяхме се добре с него. Съпругата ми винаги му сервираше вкусни ястия", обяснява в съдебната зала още Роланд К.
Похитителите дори позволявали на жертвата си да излиза за по цигара в градината. Оставен без надзор, Амбърн
прескочил оградата само по долни гащи
и избягал по улицата в богаташкия курортен град, като викал: "Помощ, отвлякоха ме". Похитителите му го гонили с металиковото ауди с викове: "Спрете този мъж, той е крадец." Заможните жителите на градчето предпочели да повярват на съседите си и бързо заловили Амбърн, повалили го на средата на улицата, след което го предали на пенсионерите.
Отново в мазето, Амбърн успял да убеди похитителите си, че може да им върне парите, ако му позволят да изпрати факс на банка в Швейцария, за да нареди трансфер на парите. Той успял да изпрати кодирано съобщение, в което молел получателите да се обадят в полицията. След няколко часа къщата на езерото Химзее била обградена от 40 тежко въоръжени полицаи от баварското звено за борба с тероризма. Петимата членове на пенсионерската банда били арестувани незабавно.
Германската полиция в момента се е заела да разследва дали Джеймс Амбърн не е извършил измами със средствата на пенсионерите. Паралелно с делото срещу пенсионерската банда за отвличания в Кайзерслаутерн тече друг процес срещу финансиста. Делото е заведено от други негови клиенти, които също загубили парите си.