Три месеца преди началото на световното първенство по футбол в ЮАР в страната възникна напрежение на расистка основа. Повод стана убийството на лидера на крайнодясната партия AWF (Afrikaner Weerstandsbeweging, или Африканско съпротивително движение) Йожен Тербланш във фермата му във Вентерсдорп в северозападната част на страната. 69-годишният расистки лидер бе намерен в леглото си със стърчаща от тялото му панга (кама с широко острие), а наблизо е открита бухалката, с която е пребит. Арестувани са двама чернокожи работници във фермата на Тербланш - на 16 и 21 г., които са го убили, защото се скарали с него за надница, възлизаща на около 60 евро.
Последователите на националиста, който се бореше за възстановяване на апартейда, определиха ситуацията в страната като "бомба с часовников механизъм". Най-краен бе главният секретар на AWB Андре Висаги, който каза, че с този акт "черните обявиха война на белите", и добави: "Не изпращайте отборите си в тази страна на убийства, освен ако нямат необходимата охрана".
Фермата на Тербланш е на около час път с кола от базата на английския национален отбор. И футболният анализатор Ед Шърбън заяви пред в. "Сън": "Тлеещото расово напрежение в Южна Африка е готово да избухне и нищо чудно това да стане по време на световното първенство".
Президентът на ЮАР Джейкъб Зума призова за спокойствие и добави, че южноафриканците не трябва да се оставят сега провокатори да разпалят расова омраза. Само че обстановката е вече нервна. Миналата седмица Върховният съд на страната забрани лидерът на младежкото движение на партия Африкански национален конгрес (ANC) Джулиус Малема да пее "убий Боера" (Боер на африкаанс означава фермер, но е и пренебрежително прозвище на белите в ЮАР). Малема бе обвинен, че тази песен е причина за последните няколко убийства на бели фермери от чернокожи. След края на режима на апартейд през 1994 г. в ЮАР са убити над 3000 бели фемери. Последната жертва - Тербланш, основа AWB през 1973 г., а през 2001 влезе в затвора за 3 г. за опит за убийство. След известен застой преди 2 години той активизира дейността си.