Докато правителството умува дали и с колко да повиши антикризисно ДДС, търговските вериги отново започнаха да хитруват и да обявяват цените на стоките си по брошури и по рафтове, без да начисляват 20% налог, показа проверка на "Сега". Подобни заблуди бяха масова практика до 2006 г., когато бяха пресечени с промени в Закона за защита на потребителите.
Великденските брошури на Office Express например впечатляват с априлски промоции и ниски цени. Разходка из магазина показва, че стоките в рекламите всъщност са без ДДС. Повечето артикули са с две цени - първата е без ДДС. Но има и клопки - компютърно бюро TIM с цена от 89.90 лв., като с дребни букви е уточнено, че цената е без монтажа. На касата обаче се разбира, че стойността му всъщност е 108 лв., като се добави пропуснатото ДДС.
"Това, че цените са без ДДС в брошурите, е решение на нашия маркетингов отдел. Досега не сме имали оплаквания от клиенти, че са били заблудени от рекламите. Те са доволни от ниските цени", отсече пред "Сега" управителката на магазина на бул. "Цариградско шосе" 135. Тя препоръча да посетим съседния магазин на Office 1 Superstore, където положението било същото.
Оказа се, че в магазина на Office 1 Superstore има два вида брошури - със и без ДДС. Двойни са и цените по рафтовете. Брошурата с цени без ДДС рекламира предимно офис мебели, компютри, принтери и на всяка страница отдолу е пояснено, че цената не включва налога. Служител от магазина обясни, че цените без данъка са по-удобни за фирми, които си възстановяват ДДС.
Читатели на "Сега" алармират, че мобилни оператори им давали по телефона информация за текущата им сметка без начислени 20% ДДС. Така в тях се създавало впечатлението, че са изхарчили по-малко пари. Операторите обаче коректно отбелязвали, че данъкът добавена стойност не е включен в сумата.
РАЗНОГЛАСИЯ
"Разпространението на брошури с цени без ДДС е категорично нарушение на Закона за защита на потребителите. Не е допустимо фирми да не обявяват цялата цена и така да заблуждават потребителите", коментира пред "Сега" Богомил Николов, шеф на Асоциация "Активни потребители". Законът е категоричен - цената на стоката трябва да се обявява в левове с "включен ДДС" и всички други допълнителни данъци и такси. Глобата за нарушителите е от 300 до 3000 лева.
От Комисията за защита на потребителите обаче обясниха, че практиката е допустима. Няма нарушение, ако цените по рафтовете са две - със и без ДДС, а обявяването на стоки без ДДС в рекламни материали не било нередно, защото нямало евродиректива, която да го забранява.
Да се промени законът-за подобно деяние, затваряне на магазина за 1 седмица!При повторно за месец!