През февруари парламентът по предложение на ГЕРБ избра Жени Начева за директор на здравната каса. Едва 2 месеца по-късно тя вече е клиент на прокуратурата. |
Точно както се случи и с Нанев и въпреки принципа, че всеки е невинен до доказване на обратното с влязла в сила присъда, премиерът Бойко Борисов побърза да заяви очаквания Начева да подаде оставка, "за да може институцията да продължи нормалната си работа". Той имал готовност да предложи нова кандидатура за поста, ако тя се оттеглела. Това се случва точно 2 месеца след като Начева беше избрана от парламента за директор на НЗОК по предложение на ГЕРБ.
В края на февруари премиерът Бойко Борисов предупреди, че операцията "Наглите" ще се пренесе в търговията с лекарства.
Начева и Нанев са обвиняеми по едно и също дело, обясни говорителката на главния прокурор Стелиана Кожухарова. Не стана ясно обаче каква връзката между тях. По същото разследване обвинения имат и още двама души, но те са свързани с предишната власт - бившият зам.здравен министър Емил Райнов и Веладин Битолски, който бе началник на кабинета на премиера Сергей Станишев. Битолски и Райнов са обвинени за корупционно престъпление - търговия с влияние, което се наказва с до 6 г. затвор или с глоба до 5 хил. лв.
Твърди се, че през периода февруари - май 2009 г. още като шеф на бюджетната дирекция на здравната каса Начева е превишила властта и правата си, като неправомерно, еднолично се разпоредила да бъде извършена корекция в бюджета на РЗОК - Сливен и да бъде завишен годишният разполагаем лимит на болницата "Хаджи Димитър" в града. Целта била да набави за другиго имотна облага от 800 хил. лв.
Второто обвинение включва две действия на Начева вече като директор на НЗОК през март т.г. Първо на 2 март неправомерно разпоредила на шефа на РЗОК - София град от бюджета за т.г. да бъдат изплатени 327 248 лв. за извършена дейност над месечните лимити на "Токуда Болница София" АД за юли и септември 2009 г., отчетени от болницата през декември 2009 г. Целта била да се облагодетелства "Токуда" и от това за касата са настъпили значителни вреди. Неправомерно било разпоредено и отпускането на 511 917 лв. над месечните лимити на Военна болница.
По думите на Кожухарова в касата "по странен начин е нарушавана финансовата дисциплина", при което нямало престъпление, но контролните органи трябвало да проверят за нарушения. Според прокурора няма компетентен контролен орган, който да провери финансовата дисциплина в НЗОК, и подобен одит не е правен.
Едно от обвиненията на Райнов е за това, че през юли - декември 2005 г. в съучастие с Веладин Битолски поискал от Тихомир Каменов - изпълнителен директор на "Търговска лига" АД - 17 298 538. 46 лв. Това са 7% от годишния оборот на дружеството от доставките на лекарства по обществени поръчки на МЗ и НЗОК. Срещу тази сума като зам.-министър и шеф на УС на НЗОК Райнов трябвало да упражни влияние при вземане на решение за обществени поръчки за доставки на лекарства. Не е ясно обаче каква власт е можел да упражни Райнов през юли 2005 г., при положение че беше назначен за зам.-министър през август.
Второто обвинение е за това, че на 5 юли 2007 г. в София Райнов поискал от Каменов 10 964 949 лв. - отново 7% от оборота. Този път обещаното влияние било при акредитацията на болнични заведения.
Битолски и Райнов също са с гаранции от по 2000 лв.
От прокуратурата отказаха да отговорят кой и кога е подал сигнала и защо едва сега се активизират за престъпления отпреди години. Не стана ясно и дали подкупът е предаден. Доказателствата също се оказаха дълбока следствена тайна.
Единственият коментар на Райнов пред агенция "Фокус" бе, че обвиненията са "глупости". Още през февруари 2009 г., докато бе зам.-министър, той поиска прокуратурата и ДАНС да проверят обвиненията към него, които тогава отправи Тихомир Каменов. През чужд вестник Каменов оповести, че Райнов му е искал рушвети за 2.8 млн. евро. Според зам.-министъра обаче причината за акцията на "Търговска лига" бе отказът на здравната каса да сключва договори с кардиологичните клиники на дистрибутора на лекарства.