:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,757
Активни 492
Страници 6,631
За един ден 1,302,066

Натрупаните отпуски изгарят още тази година

На съкратените до 31 декември ще се платят максимум 10 стари дни
Чавдар Христов
Стотици дни неползван платен отпуск от предишни години ще изгорят още през 2010 г. Тази скандална идея е записана в проект на социалното министерство за поправки в Кодекса на труда, с който "Сега" разполага. При прекратяване на трудовото правоотношение до 31 декември 2010 г. служителят ще има право на обезщетение за неползвания отпуск само за текущата календарна година и на част от неизползвания отпуск от предходната календарна година в размер на не повече от 10 работни дни. Целта на текста е да спести милиони левове на държавата, която при съкращения трябва да плати огромни обезщетения на чиновниците за невзети дни.

Натрупаните стари дни отпуск ще могат да се ползват само до Нова година, предвижда още проектът. След това се губят, без в промените да е предвиден някакъв механизъм за компенсация или изплащане. Така от 2011 г. нататък човек ще може да прехвърля само 10 дни от предходната година, и то поради важни производствени причини.

И сега в КТ е регламентиран режим на отлагане на отпуските. Според него за следващата година от работодателя може да се прехвърля не повече от половината по производствени причини. А от работника и служителя - когато е ползвал друг вид отпуск. Когато отпускът е отложен, работодателят е длъжен да осигури използването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца. Въпреки това обаче има натрупвания от по 200-300 дни.

"Проблемът е, че в закона никъде не е регламентирано задължение на работника да използва отпуска си. Там пише, че той използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, а работодателят е длъжен да му разреши. За отпуска може да има два режима - взет и отложен, а при нас законът допуска още два - непоискан и недаден", обясни изпълнителният секретар на КНСБ Чавдар Христов. Юристът е категоричен, че не могат да се пипат отпуските със стара дата. За тях работниците и служителите категорично трябва да бъдат обезщетени по някакъв начин, тъй като това са вече заработени права.

ИДЕИ

Предложението на синдиката е тези текстове веднага да се изтеглят и да се създаде работна група, която да измисли как да се промени КТ така, че да се реши веднъж завинаги проблемът с натрупването на отпуските. И за двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ, гратисният период до края на 2010 г. е нереалистично малък.

Готови са и антикризисните промени за защита на доходите

Антикризисните мерки в Кодекса на труда, които се предвиждат за защита на доходите, ще бъдат с действие до 31 декември 2010 г., се вижда от подготвения проект за промени. Имаше вариант те да бъдат и до 2011 г.

Според промените със задна дата се въвежда възможност за увеличаване на непълното работно време през цялата 2010 г. от 3 на 6 месеца, но само ако се ползват мерки за запазване на заетостта, финансирани от републиканския бюджет или от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Работниците и служителите, които са били на непълен работен ден и след това бъдат съкратени, ще получават обезщетения, определени върху пълното им трудово възнаграждение. Този период ще се зачита за пълно работно време при изчисляването на осигурителния стаж.

Пак до края на 2010 г. при намаляване на обема на работата работодателят може да предостави неплатен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие в размер до 60 работни дни. Това обаче може да стане само при условие, че преди това са използвани възможностите за намален работен ден. И в този случай обезщетенията се изчисляват върху договореното трудово възнаграждение, освен това се признава и за трудов стаж.

Като постоянна промяна в КТ е готов и вариантът, при който работникът може без предизвестие да прекрати трудовия си договор, ако работодателят е преустановил дейността си. Законово оформена е и хипотезата, при която той е в неизвестност и не е оформил документите за прекратяване на трудовите правоотношения с работниците си. Тогава това може да се впише в трудовата книжка от инспекцията на труда, но след съвместна проверка на трудовите инспектори с Националния осигурителен институт и агенцията по приходите.
33
5840
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
20 Април 2010 01:44
Горят отпуските, а ще продават емисии?
20 Април 2010 03:24
В Петричко има една хълмиста местност - Кожух планина. Изгаснал вулкан. Там живееше Ванга , Бог да я прости. Та емисиите на тоз изгаснал вулкан могат да бъдат продавани барем на цената на загубите от исландскио му братчед. Щот ако се усети и се разбуди....... Главната световна магистрала - трасето Лондон - Калкута пиши го затворено.
20 Април 2010 06:04
ДОЛУ ГЕРБ!
ДА СИ ПРИПОМНИМ ИСТИНСКАТА СЪЩНОСТ НА ПЪРВИ МАЙ!!!........докато си тръгнат тия измекяри
20 Април 2010 07:05
Законите не са изпипани...но хората са виновни???
-----------------------------
Блогът на Генек
20 Април 2010 08:04
така както е започнало ми да вземат със стара дата да ми удържат и данък въздух и да поискат със задна дата да им върна заплатите от преди 10-20 г . тези хора изперкаха от тази криза . всичко се правило само заради това че сме в криза - та ние никога не сме били извън нея по бедни ще ни направите вие управляващите независимо какви мерки вземате . до сега не съм разбрал нищо хубаво от това че влезнахме в европейския съюз нито от това че ГЕРБ е на власт - но преди да дойдете обещавахте че знаете всичко и можете да оправите положението - да хубаво ни оправяте като вземате тези мерки само че на нас лошо ни става като ни оправяте
20 Април 2010 08:57
"Стотици дни неползван платен отпуск от предишни години ще изгорят още през 2010 г. Тази скандална идея е записана в проект на социалното министерство за поправки в Кодекса на труда, с който "Сега" разполага."
Стотиците лева неизползвани парични влогове от предишни години ще бъдат иззети през 2010 г. Тази скандална идея е записана в проект на финансовото министерство за поправки ...
20 Април 2010 09:01
Правописна грешка - извзети
20 Април 2010 09:02
Бихте ли погледнали моля в това копие, какво се случва с жените в майчинство. Те натрупват доста отпуск и ми е интересно дали управляващите ще посмеят така да се изгаврят с тях... Още повече, че пак става въпрос за предимно служители в държавни учреждения.
20 Април 2010 09:39
За държавните чиновници го разбирам донякъде, но в частния сектор?!
Като не са ми давали отпуската, щото все било напечено, сега какво - в края на годината боса ша ми каже - А, sorry, гориш пич!Пий една студена.
20 Април 2010 09:48
И отново повтарям: Нищо не налага плащането на тези отпуски, ако хората са си на работа. Основание за плащането им възниква само ако напуснат или се пенсионират. Освен това, неизползваните отпуски са провизирани.
Само дето истината е, че управляващите искат да подменят държавната администрация със свои хора и гласят масови уволнения поради уж структурни промени, промени в длъжностни характеристики, съкращения и пр. и искат това да им излезе без пари. Гнусно и подло е да крият истинските си цели зад лицемерната грижа за намаляване разходите на държавата. И отново питам: ще изменят Кодекса на труда, който засяга всички бюджетни служители, в т.ч. учители и друг персонал с ниски заплати, но на частните фирми КТ им е през... в тях и досега не се спазва трудовото законодателство. А какво ще стане със Закона за държавния служител и защо това неграмотно правителство реже клона, на който седи? Само за да може в следващите 2, 2 и половина години негови хора да са на държавната ясла. Те докато разберат за какво става дума, ще е изтекъл мандата на ГЕРБ, а държавата ще е окончателно рухнала. Срам!

Редактирано от - hamer на 20/4/2010 г/ 09:49:38

20 Април 2010 10:08
И сега в КТ е регламентиран режим на отлагане на отпуските. Според него за следващата година от работодателя може да се прехвърля не повече от половината по производствени причини. А от работника и служителя - когато е ползвал друг вид отпуск. Когато отпускът е отложен, работодателят е длъжен да осигури използването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца. Въпреки това обаче има натрупвания от по 200-300 дни.

Това е нарушение и на досегашния закон. И понеже ставаше въпрос за държавни служители, редно е да се потърсят конкретните виновници за това положение и да им се наложат наказания. Службите си имат Личен състав, който следи и отпуските. Естествено е, че отпуските в такъв размер няма как да се ползват, целта на платения отпуск е не да се заплаща, а да се ползва.
Подозирам, че държавните чиновници са намерили отличен начин да се застраховат против съкращения: вземат си болнични за почивка (никой не може да ме убеди, че има хора, непочивали по 10 години), а отпускът се спестява. При уволнение с платените пари може да се изкарат няколко месеца.
20 Април 2010 10:18
Моя позната работи в земеделското министерство. В тяхната дирекция отпуските се ограничават още от годината преди присъединяването в ЕС. В другите дирекции не е така. В следствие на това те са натрупали доста отпуски. Познавам и хора от частния сектор, на които също им ограничават отпуските. Какво са виновни те, че не са ги пуснали шефовете? Не е ли по-редно по някакъв начин да се въздейства върху началниците, за да пускат служителите си да използват полагащият им се по закон отпуск? Така няма да има натрупване на неизразходвани дни. Такива едни мисли ми идват...
20 Април 2010 10:29
все си мисля , че законите нямат обратна сила и даржавата не само че ще плати неползваната отпуска , но и доста разходи ще и се наложи да плати допълнително - като - съдебни такси , адвокатски хонорари , лихви , пропуснати ползи и за съдии изпълнители
20 Април 2010 10:29
Не може ли сега да се пуснат половината чиновници в отпуск 1-2 месеца, после другата половина. Наесен пак същото упражнение още веднъж и повечето от старите отпуски са изчистени.
20 Април 2010 11:19
Къде са профсъюзите-да защитят стадото, на чийто гръб живеят?...Или ще плашат само със стачки....И до живот да ходят от банкет на банкет........
20 Април 2010 11:30
Ако отпуската не е поискана от работника за текущата година, да се анулира използването й.
20 Април 2010 11:37
Ако съответния работник не е почивал значи толкоз му е и работата.
В случая с държавните и общински администрации има и още един фактор: как да оставиш келепира на заместник дори и за 20 дни?
20 Април 2010 11:43
300 дни отпуска при примерно 25 полагащи се годишно показва кои чиновници са в това положение. 12 години назад се пада 1998 година като начало на тази практика.
20 Април 2010 11:43
Има решение и на проблема с "лошите" работодатели. Ако не ти дават отпуск до края на всяка година работа от датата на постъпване тя трябва да е автоматически дължима към заплатата за месеца, освен това може да се въведат глоби за работодатели неуредили съгласие на работника да се лиши от годишен отпуск.
20 Април 2010 12:21
300 дни отпуска при примерно 25 полагащи се годишно показва кои чиновници са в това положение. 12 години назад се пада 1998 година като начало на тази практика.

Да, ама чиновниците имат по 35-40 дена отпуска! И ползват бая повечко болнични от частния сектор. От което следва, че чиновниците са много по-болни, което вероятно се дължи на факта, че не си почиват достатъчно.

Редактирано от - Cruella de Vil на 20/4/2010 г/ 12:56:25

20 Април 2010 12:24
Ехооооо, хораааааааааа! Вие представяте ли си колко са 300 дена натрупан отпуск? На мен това ми е платения годишен отпуск за 15 години!!!
Самия факт, че има толкова натрупан отпуск е скандален, а не орязването му!
В сега действащия закон е записано, че миналогодишната отпуска трябва да се ползва до средата на текущата година. (ТОЧКА!!!)
Който ползвал - ползвал! Който не е - да е ползвал! (ПАК ТОЧКА!!!)
20 Април 2010 12:30
Не знам дали е истина, но съм чувал, че в министерствата и въобще в администрацията служителите като ходят на почивка ги завеждат, че са в командировка, за да не си хабят отпуската, пък и някой лев командировачни (държавни пари) да приберат!!! Срамота!!!
20 Април 2010 12:46
Да, ама чиновниците имат по 35-40 дена отпуска!

В Ирландия може и да е така, в България е малко по-различно. 20 дена е основния размер. Като добавка има от 5 до 15 дена годишно като реално са 5-10 дена (длъжностите с над 10 са наистина най-висшето чиновничество и са много малко на брой). Добавката не е за всички длъжности а от нивото за което се изисква задължителни висше образование и нагоре.
Та накратко, 25 дена отпуск годишно си е съвсем реалистично приемане за типичен държавен чиновник.
20 Април 2010 12:51
Между другото си чешем клавиатурите без да имаме никакви официални данни колко средно неизползван отпуск има на човек по различните ведомства. Без официални данни коментарите са леко безсмислени. Хайде ние може да си приказваме като в кръчма "по принцип", но този въпрос го раздухват от половин година управленци дето не са публикували 2-3 числа да видим за какво става въпрос. Справка за неизползвани отпуски в двайсетина министерства и стотина агенции и подобни при добро желание може да е готова за ден-два, хайде седмица, хайде месец. Тази дъвка се дъвче вече над половин година.
20 Април 2010 12:54
Ключовият член 176 от Кодекса на труда гласи (в резюме):
ал.1. Ползуването на отпуска може да се отложи за следващата календарна година.
ал.2. Когато отпускът не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца.
ал.3. Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му.

С малко по-други думи, от тези алинеи, в прав текст и съвсем ясно следва, че:
1. Отпускът може да се отложи само (!) за следващата година.
2. Ако не е ползван тази година, работодателят е длъжен (!) да осигури ползването в първите 6 месеца на следващата.
3. Ако работодателят не направи това, работникът има право сам (!) да се пусне в отпуск.

Подразбира се, че ако работникът не се е възползвал от правото си по ал. 3, то това си е негов проблем и след изтичане на указания срок това право се губи. Т.е. законът му дава право, а ако той не иска да се възползва от него то няма на кой да се сърди (освен може би на синдикатите, че не са го уведомили за това му право).

Ако това беше всичко дотук щеше да е от ясно по-ясно, но за беда има и ал. 4, която е неясна (според мен) и може да бъде тълкувана по различни начини. Ал. 4. гласи (буквално):
(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

Което според досегашното тълкуване игнорира изцяло предните три алинеи и прехвърля правото на платен отпуск до края на правоотношението с този работодател. Всъщност обаче, има и друго тълкуване, което не отменя предните три алинеи (защото ако ги отменяше, това трябваше да е изрично записано), а просто казва, че неизползваният отпуск не може да се прехвърля на друг работодател и при прекратяване на правоотношението, преди изтичане на сроковете по предните 3 алинеи, следва да се компенсира (чрез заплащане). И доколкото знам, би трябвало Върховният Административен Съд да се заеме с тълкуването на въпросната ал. 4. Но явно правителството е решило да уреди въпроса по по-сигурен начин и аз съм "ЗА". Защото иначе, току виж се наложило, заради тези и други подобни обезщетения да се вдига ДДС-то.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 20/4/2010 г/ 13:03:35

20 Април 2010 13:06
В Ирландия може и да е така, в България е малко по-различно. 20 дена е основния размер.

В Ирландия по закон минимумът е 20 дена.
Обаче имам две приятелки в България на държавна служба. Едната (в държавната администрация) има 40 дена отпуск, а другата (в съдебната система) някъде около 45.
20 Април 2010 13:11
Между другото си чешем клавиатурите без да имаме никакви официални данни колко средно неизползван отпуск има на човек по различните ведомства. Без официални данни коментарите са леко безсмислени.

Има Закон за достъп до обществена информация. Предполагам, че заинтересованите могат да се възползват от него и да се осведомят.
...И разбира се, използвам случая да напомня, че ако счетоводствата и деловодствата на съответните ведомства бяха ON-LINE, това щеше да е много по-лесно и всеки щеше да бъде в състояние да провери всичко, на момента и без да иска разрешение от никого. Включително и това дали въпросните отпуски са провизирани или не.


____________________________
Кредитът - модерното робство
20 Април 2010 13:39
Ами така е, като "пуцат" по буреностните облаци и денонощно бдят за опастост от градушки...дори и зимата.
20 Април 2010 13:50
Най-често отпуската в България е около 20-22 работни дни и около 25-27 работни дни, ако има допълнителен отпуск за ненормиран работен ден. Рядкост е дните за отпуск да са повече.
20 Април 2010 14:02
Принципно решението си е ясно, с Кодекса на труда да се ограничи правото за отлагане на отпуската само до края на следващата година. Ако не се ползва по желание на работодателя, работодателя да я плати в троен размер. Ако е заради работника - работодателя да плати в обезщетението без увеличение или намаление, т.е. новото е задължителното изплащане през следващата година.
За заварените случаи с отпуски от преди повече от една година, може с закон да се наложи, тяхното използване примерно чрез задължителна съкратена работна седмица, до изчистването на отпуската. Примерно вместо петдневна, да се мине към четиридневна, тридневна, а защо не и двудневна работна седмица, за тези с по 200-300 дни неизползван отпуск, което не пречи да си пуснат и повече дни накуп, ако работодателя също е съгласен.
Хората, за които знам, че са с доста отложен отпуск от минали години, са почти всичките в частния сектор и работодателя им просто не им даваше да си ползват целия отпуск, а ползваха само малка част.
20 Април 2010 14:29
За съдебната система не знам, но има едни до 12 дена отпуск за работа извън работно време, което е по-скоро компенсация. Теоретично може да се събере до 47 дена годишен отпуск за главен секретар на парламента, на министерски съвет или президентство, но такива чиновници са доста малко. Сигурно има някакви случаи с 200 или 300 дена отпуск, но извън шегата не е нормално това да се екстраполира на десетки хиляди служители. Сега се казва има примерно 200 дена неизползван отпуск и се коментира все едно 80 хил. човека имат по толкова. Ако е така, то наистина има много сериозен проблем в обществото ни, а ако са поредните празни пропагандни приказки, редно е приказващите ги да се постегнат и да освободят места за компетентни хора.
20 Април 2010 14:29
Тъй тъй таман една камара държавни служители дето имат по 40 и кусур дни платен годишен отпуск ще може да бъдат съкратени от нова година. И без това не вършат работа. В частните фирми може също да има невзет отпуск ама като цяло аз лично не мисля че са много фирмите дето са затрупани с толкова работа, че в продължение на години да не могат да си позволят да пускат служителите отпуска...
20 Април 2010 19:39
Горното е типично непремерено изказване. Първо - чиновниците с повече отпуска са възпирани от ръководството - изводът - именно те бачкат по-добре от другите без отпуск. Второ - какви са тези дъвки за промени в Кодекса на труда? По-голямата маса с натрупани отпуски са държавни служители. Добре ама последните не се ръководят от Кодекса на труда а от Закона за държавния служител вкл. и за частта му за отпуските. Има нещо гнило в това, че ударът се съсредоточава в Кодекса на труда. Ще страда лумпенпролетариата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД