:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,053
Активни 575
Страници 30,618
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Младите у нас вече говорят полубългарски

Молът се превърна в място за разходки, дори се наложи като някаква забележителност, предпочитана за съжаление пред галерията и музея, казва актрисата Стефка Янорова
Снимка: Борислав Николов
Стефка Янорова
----

Стефка Янорова изпълнява една от ключовите роли в стартиралия наскоро по BTV български сериал "Стъклен дом" на Димитър Митовски. Завършила е френска гимназия, а през 1993 г. - класа на Крикор Азарян във ВИТИЗ. Играе на сцената на Сливенския и Плевенския театър, след това в Сатиричния, от почти година е в трупата на "Армията". Участва в хитовия на времето сериал "Дунав мост", в "Опашката на дявола", "Врабците през октомври". Виждаме я и в най-новия български филм "Мисия Лондон".

------

- Вашата роля в сериала "Стъклен дом" е една от централните. След излъчването на първия епизод беше обявено, че са го гледали милион и половина зрители. Коя е вашата "мерна единица" за успех?

- Смея да кажа, че "Стъклен дом" е сериал от нов тип, а доколко ще се окаже успешен, ще съдим не от това кой го харесва и кой не, а колко зрители ще го гледат. Спомням си, че навремето, когато свърши излъчването на "Дунав мост", където играх кръстницата, се получи като на избори - хората се бяха разделили на "за" и "против" филма, обаждаха ми се приятели и ми казваха: "Честита победа!". Така или иначе, факт е, че сериалът беше много гледан. Що се отнася до "Стъклен дом", до момента са заснети 14 епизода и ако поддържаме зрителския интерес, ще продължим да снимаме.

- Едва ли е случайно, че сериалът се появява в момент, когато зрителят избира главно между турски и турски сериал.

- Не знам дали той се явява алтернатива на нещо, но по отношение на българските телевизионни сериали зее празна ниша. Няма какво да се заблуждаваме - телевизията е тази, която е най-близо до нас. Затова е време да се появят качествени наши сериали и хората, избирайки, евентуално да се спрат на българското.

- Има ли отзвук сред хората? Вие усещате ли такова нещо?

- Виждам едно огромно любопитство. Като вляза в някой магазин например, все ще се намери някой да ме разпитва за подробности около филма. Намирам това за нормално, защото актьорът става известен, най-вече участвайки в сериали, понеже телевизията е във всеки дом, а не толкова с ролите си в киното и театъра.

- Вашата героиня в сериала е малко семпла, харесва ли ви?

- Много си я харесвам - фризьорката Ваня. Непрекъснато гледа романтични драми и самата тя е голяма романтичка, освен това изключително държи на семейството. А тръгвайки да търсим причините за всичко, което става в държавата ни, трябва да започнем от семейството. Преди две години бях на един фестивал на късометражния филм в Париж. Късно вечер прожектираха по 3-4 български филмчета. Забелязах, че и трите вечери в салона влизаше един много възрастен господин с патерици. Първо си помислих, че е влязъл да се стопли от зимния студ, но той се появи и втората, и третата вечер. Накрая не издържах и отидох да го попитам на какво се дължи този интерес. Тогава той каза нещо, което много ме развълнува: "Опитвам се да разбера как оцелява човек, когато трябва да си смени ценностната система". Имаше предвид прехода у нас. Изведнъж осъзнах, че за 20 години никога не съм си задавала този въпрос - дали защото съм бързала да оцелявам, не знам.

- Молът е основен герой във филма. Метафора на какво е той?

- Молът е една микродържавичка и начинът, по който функционира, е донякъде показателен за това как функционира самата държава. Той е и метафора на нашето общество. Толкова години бяхме затворени и сега изведнъж всички тръгнаха да се захласват по лъскавото, по луксозните витрини, у българина дори се зароди алчност да притежава повече и повече материални неща. Известно е, че в събота и неделя хора от и извън София идват в мола просто на разходка, молът вече се наложи като някаква забележителност, за съжаление, предпочитана пред галерии, музеи, театър, кино.

- Сама казвате, че много обичате старото ни кино. За кой от нашите нови филми се радвате, че е български?

- Филмът, който истински ме разтърси, е "Източни пиеси", игралният дебют на режисьора Камен Калев. Филм, в който не са вложени никакви държавни пари, за което шапка свалям на режисьора и на целия екип. Освен това с приятелки гледахме "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев и през цялото време си искахме една от друга носни кърпички.

Родното ни кино премина през един период, когато абсолютно всички български филми бяха за мутри, за прехода, за това колко гаден е комунизмът, пък видите ли сега - светлата демокрация. Тази проблематика обаче се изчерпа много бързо и вече, слава богу, се връщаме към истински значимите теми - за любовта, човещината.

- Зрителите ви познават и като театрална актриса. Казвате, че трябва да се поставят на сцена повече класически пиеси. За съвсем друг тип спектакли обаче се вият дълги опашки пред билетните каси.

- Разбирам какво имате предвид, но не искам да коментирам. Аз също участвам в един спектакъл, доста мъчителен за организация - "Тапетите на времето" на проф. Юлия Огнянова, който има лошия късмет да се играе в театър, където не му е мястото. Ясно е, че хората идват в Сатирата, търсейки определен тип постановки. Точно затова е добре да го има и едното, и другото, а зрителят вече сам ще избере това, което на него му импонира. Най-важно е да влезе в театъра, защото дълбоко вярвам, че изкуството възпитава. Ние, артистите имаме мисията поне малко да възпрепятстваме онези, на които им е угодно да водят "конспирация" за оглупяването на народа ни, за да го манипулират по-лесно. От друга страна, вярвам, че българинът, освен че винаги е оцелявал на инат, има много здрав корен и няма лесно да се подлъже и да обърне гръб на истинските ценности.

- През май се раздават статуетките "Аскеер" 2010. Питам ви като актриса, която е била в журито за определяне номинациите - оправдано ли е според вас да има награди само затова да има награди?

- Мисля, че да. Първо, тези награди дават повод на вас, медиите, да обърнете внимание на хора, които иначе често остават извън полезрението. Например в провинцията се правят много качествени спектакли, които не биват забелязани само защото се случват в театри на 300 или 500 км от София. Но наградите имат смисъл не само за това, а и за да се поощрят актьорите. Всички си мислят, че да си актьор е песен, но няма такова нещо.

- Кои са вашите спектакли фаворити?

- Гледах скоро "Цар шушумига" в Пазарджишкия театър и страшно ми хареса. В София пък се случиха "Вишнева градина" на проф. Крикор Азарян, "Да отвориш рана" на Иван Добчев, "Приятнострашно" на Галин Стоев, "Козата или коя е Силвия?" на Явор Гърдев. Дано не пропусна някой. Определено смятам, че в театъра вятърът на промяната вече подухна.

- Още няма година, откакто сте на щат в трупата на "Армията". В свои води ли сте вече?

- Определено. Това е театърът, заради който изобщо тръгнах да ставам актриса. Навремето, като ученичка в Стара Загора, посещавах един театрален кръжец - "Слово, мимика, жест" - и всяка събота и неделя нашият ръководител Петър Бонев ни водеше на театър в София. Когато гледах "Г-н Пунтила и неговият слуга Мати" на Леон Даниел, толкова се впечатлих, че си казах: "Ето такава искам да бъда". Затова имам сантимент към "Армията", почти любовни тръпки.

- По друг повод изказвате притеснението си, че българското слово започна много да се занемарява и от сцената.

- Да, но не само. Забелязвам при младите хора една много неблагоприятна тенденция - те масово говорят на полубългарски, полуанглийски, с "лафчета" от интернет. Нищо страшно не би имало в това, ако те принципно не се затрудняват да използват родния си език правилно, но за съжаление не е така. Причините да се стигне дотук, разбира се, са комплексни. Аз самата побеснявам, като видя в някой ежедневник куп правописни грешки. Ние много обичаме да неглижираме неща: "А бе, какво толкова е станало!". Да де, но това се трупа и в следващия момент проблемът вече е огромен.

- Това, което казвате, има ли нещо общо със страстите гимназиални около дъщеря ви? Тя е тийнейджърка, нали?

- Да, тя е седмокласничка. Ще ви разкажа един случай. Преди две години с дъщеря ми минахме покрай участници в някакъв митинг и те пееха песни от рода на "Край Босфора шум се вдига". Питам я: "Ти знаеш ли тая песен?" - "Не", "Знаеш ли еди-коя си?" - "Не". Като се прибрахме, взех учебника й по музика и се хванах за главата: банани по пижами, Кума Лиска искала да става миска и там някъде, между другото пъхнати две народни песни.
99
6245
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
05 Май 2010 23:43
хора от и извън София идват в мола просто на разходка, молът вече се наложи като някаква забележителност, за съжаление, предпочитана пред галерии, музеи, театър, кино.


Нищо не се е променило.След отварянето на ЦУМ и той беше посещаван по същите причини.Дори нощно време чакаха с ред да си купят я обикновена пералня, я телевизор "Опера".Неделя беше затворено и ни водеха на лектории.
05 Май 2010 23:53
Като почнат да предпочитат разходките из моловете пред културните походи в кръчмите - те тогава вече ще стане страшно.
06 Май 2010 00:47
.
06 Май 2010 01:04
Навремето нашите баби знаеха средно по сто песни. И не ги бяха научили от учебниците по пеене, а от майките си. А майките им са пеели. Днешните майки не пеят. Днешните майки се оплакват от образователната система.
И не е проблема, че детето не знае някоя песен. Проблемът е, че в българския дом вече не се пее. Българинът вече е програмиран само да пИчели. Българинът е винтче в капиталистическата машина и вече се е освободил от всякакви други емоционални, интелектуални и чувствени възможности.
06 Май 2010 01:12
Проблемът, че децата говорят полубългарски е изцяло на родители, учители и тия от театри, кина и други форми на култура.
06 Май 2010 02:05
Навремето нашите баби знаеха средно по сто песни. И не ги бяха научили от учебниците по пеене, а от майките си. А майките им са пеели

В случая, Гонзо е прав. А дали ще има ден, да чуем от тази проклета душа, че болната майка не се убива?
06 Май 2010 02:15
Проблемът е, че в българския дом вече не се пее.

Бягай да пееш под душа, Гонзо.
децата говорят полубългарски

Децата говорят на жаргон както всички деца на всички земни кълбета. Към 20-тата годишнина това отшумява. Просто дежурната мрънкЯща статия "ах, пропаднаха децата, ах, загубиха се ценностите". Всяко поколение се оплаква от едно и също, щом се появи следващото - освен ако не може да види по-далеч от носа си.
06 Май 2010 02:29
Dinain, само един въпрос: Вярно ли е, че като отидеш на море и спасителите ти забраняват да плуваш по гръб???
06 Май 2010 02:34
Всяко поколение с времето си. Едно време майките знаели 100 песни, сега "нета" знае 100 000 000 песни, само да има кой да ги слуша и учи.Оставете децата сами да си изградят живота.Както казва колегата по горе, всяко ново поколение, е изгубено в очите на отминаващото.
06 Май 2010 02:45
SORRY,
/:/ "...Оставете децата сами да си изградят живота..."
......................................... ......................................... ............
Е, ми /из/ОСТАВЯТ ги- в НЕнародната(след 1989 г.) Република България е ПЪЛНО с /ИЗ/оставени деца и циганета, които са оставени "сами да си изградят живота"! И те го "градят"- проституират, убиват, крадът...!
06 Май 2010 04:57
Случайно (покрай жена ми) гледах една серия на "Стъклен дом". Много слаба игра на артистите, диалозите - много слаби. Като че ли гледам постановка в селско читалище. Докато в турските сериали, макар че от време на време са прекалено мелодраматични, има душа.
06 Май 2010 07:02
Бабаяга - те май не си гледал другия сериал -Забранена любов? Там пък е още по-зле.
06 Май 2010 08:01
Динайнчо , една от причините хората да ненавиждат евреите са такива "многознайковци" като тебе !
В Израел докато работих по пътищата винаги се намираше по един "умник" , който като ме погледа 5 минути как работя да ми дава акъл как да го направя по-добре и по-лесно ! И като му дам да ми покаже и се ос*ре до ушите , почва да разправя , че техниката не е била добра !
Като си бил 9 години в Израел , надявам се да си научил поне най-новата еврейска история . Първите заселници след 1948г са били хора от Европа , предимно с висше и средно образование , знаещи по 3-4 и повече езика . Следващите които пристигат и тия дето се раждат знаят по 1-2 езика и нямат висше образование , че и средно . По-следващите - руснаци и етиопци , едните са ги събирали от кръчмите , другите са ги брулили от палмите ! За образование - да не говорим !
Като си махнеш розово-ламаринените си очила ще видиш , че и в България са били хората и по-образовани , и по-интелигентни , и по-грамотни , и ако не друго - по-възпитани преди 50-60 години от сегашните !
И върпоса не е само в жаргона , защото те друго и не ползват ! Въпросът е и за образование , грамотност , култура , възпитание !
Ненавиждам хипопотамите , потънали до ушите в л*йна , но отворили уста и викащи :"Много сме добре !" "Още не си е е*ало майката!"
Ако ние не вземем мерки СЕГА срещу изпростяването и затъпяването на нацията , утре ще бъде късно !!!
06 Май 2010 08:07
"Бабаяга - те май не си гледал другия сериал -Забранена любов? Там пък е още по-зле." Не съм го гледал, и благодаря за предупреждението - няма да го гледам. Аз и без това нямам време да гледам сериали, ама понякога покрай жената...
06 Май 2010 08:10
Боже, отде я намерихте тая - та да се чудя на скудоумия баш на имения ден?
Полуинтелигентското й бъбрене /на чаша кафе, ами какво повече от женски приказки кой коя какво къде кога как/ е смайващо. При това съчетано с апломба.
Смея да кажа, че "Стъклен дом" е сериал от нов тип

Стойността му не зависела кой ще го гледа, а колко души...То и чалгата така си определя стойностите, и Манрико така оценява изкуството - какви пари носи.
Разпитвали я по магазините...Не, бе - не е лошо девойчето, ама с тая семпла физиономия, и да я запомнят?
А, сега виждам, че и героинята й семпла. Е, значи верен режисьорски поглед.
Фризьорка била...Още по-верен избор!
Молът е една микродържавичка и начинът, по който функционира, е донякъде показателен за това как функционира самата държава.

Тук съвсем санктата е симплицитала.
Участвала в провала 'Дунав мост", класически български филм харесва..."Източни пиеси" /тоя пък какво е? Нещо като "Опашката на дявола", "Врабци през октомври", "Дзифт" и други подобия на кино?
Абе, да е жива и здрава момата! Много подобен чакъл трябва да се пресява, за да излезе зрънце злато. Това камъче тук дори не блести...
----------------
Блогът на Генек
06 Май 2010 08:25
babajaga Турските сериали, еле пък Листопад си е направо шедьовър пред Стъклен дом. Много стъклено играят актьорите, много е наглсено всичко, стерилно някак си.Елена Петрова и Яна Маринова направо трябва да си скъсат дипломите, ако имат такива...
06 Май 2010 09:10
Още една яка патриотка !!
Медааал !!
06 Май 2010 09:12
И аз като babajaga2-2 попогледнах тоя наш сериал и достигнах до същия извод. А после си рекох - какви души в мола, приличат на сенките от Платоновата пещера. Движат се механично, шептят, няма лица - едни безжизнени маски. По-лошото е, че живецът (истинският) липсва не само в моловете. Появява се само по повод интриги, долнопробни циркове, ядене и пиене... Та проблемът не е "полубългарският", а въобще липсата на реч. Щото тя трябва да изрази нещо, нали? Душевната пустота насилва езика... А резултатът няма как да бъде друг, освен скукаааааа...
06 Май 2010 10:41
Чоки$$, прочувствената ти тирада ме хвърли в недоумение - нямам представа какво общо имат евреите, Израел и кариерата ти в "Маац" с написаното от мен, и не ме интересува. Ще отговоря само на това, което разбрах:
Като си махнеш розово-ламаринените си очила ще видиш , че и в България са били хората и по-образовани , и по-интелигентни , и по-грамотни , и ако не друго - по-възпитани преди 50-60 години от сегашните !

По-добре да махна твоите. И двете ми баби са завършили СУ навремето и са били гимназиални учителки точно в тия години - от ранния социализъм до към 80-те. Едната по български и испански, другата история и латински. От разказите им знам, че випуска за цяла България е бил 200 души по това време от всичките университети. Държавата, образно казано, е "произвеждала" 200 учители на година, а гимназиите са били общо 6 (за 40-те години говорим). През 50-те с ударни темпове на преизпълнение са били открити над 200 нови гимназии из цялата страна, а недостигът на учители е бил толкова голям, че на места са вкарвали хора без каквото и да е образование да преподават география, история, литература и т.н. По същото време 80% от населението е живеело по селата, а масовото образование на народа е било до 7 клас. Така че тия приказки за по-образованото, културно и т.н. население преди 50-60 години ги разправяй на старата ми шапка, накратно - пий една студена вода да се успокоиш.
06 Май 2010 11:09
Генек,
Честит Ти празник!Многая лета и десетилетия за Теб и името ТИ!Полезев, интересен и нужен си!
06 Май 2010 11:11
Dinain, добре му го каза. Същото важи и за "липсата" на престъпност при социализма. Ей, аман от промити соц-мозъци!
06 Май 2010 11:26
Ако ние не вземем мерки СЕГА срещу изпростяването и затъпяването на нацията , утре ще бъде късно !!!

Хм, тук възниква въпроса кои са "ние" и кои са "нацията".
06 Май 2010 11:57
"Ако ние не вземем мерки СЕГА срещу изпростяването и затъпяването на нацията , утре ще бъде късно !!!"

Утре беше вчера. Вече сме толкова затъпели, че чак се мислим за умни.
06 Май 2010 12:01
Държавата, образно казано, е "произвеждала" 200 учители на година, а гимназиите са били общо 6 (за 40-те години говорим)

Какви 6 гимназии бе момче преди 1940г ? Едно разравяне в нета ще ти изкара поне 20-30 ! Видинска , Ломска , Оряховска , Свищовска , Русенска , Разградска , Варненска , Търновска , Севлиевска , Чирпанска , Пловдивска , Софийска , Сливенска , Врачанска .....- и това са само мъжките ! А девическите ???
А колежите ?? Търговските гимназии ? Техническите училища ?
Държавата е "произвеждала" по 200 учителя , ама не от 1940г и не са умирали всяка година по 200 учителя ! Имало е учители със 7 клас , ама са учели първокласници и второкласници !
А да не би в другите държави да няма учители със средно образование - Британия , САЩ , Израел ?
Ударно - неударно , с училища и вечерни гимназии , неграмотноста в България бе премахната до 1957-62г . Сега каква е неграмотноста ? Защо ще правят реформи , ако всичко е наред - цъфнало и вързало ?
06 Май 2010 12:11
draco
[Напреднал]
от Bulgaria

Общо мнения: 151
Скрий: Име, IP

Dinain, добре му го каза. Същото важи и за "липсата" на престъпност при социализма. Ей, аман от промити соц-мозъци!

И аз казвам от измислени демократи и лъжльовци !
Не е липсвала престъпност , но престъпниците бяха по затворите , а не се разхождаха с пищови и БМВ-та като сега ! Не си заключвахме къщите , нямаше решетки по прозорците и бронирани врати ! Не пращахме децата си в частни училища с охрана , за да сме по-спокойни за тях !
Ако ти е къс акъла и не можеш да помниш или не си живял по това време - проблема не е мой !
06 Май 2010 12:38
Честит Георгьовден на повече или по-малко "засегнатите" от празника! Генек и на теб!
И по-спокойната, на всички! Все пак празник е!
Честит и на българоармейците - бивши /почти всички вие/ и настоящи!
--------
Относно сериала и интервюто, мрънкЯщините са май повече във форума. Гледах немалка част от сериала /пробив в антисериалните ми навици/ и ми беше интересно. И играта беше по-добра, отколкото очаквах. Ако очаквахте Голямото Кино, не трябваше да го търсите в сапунените сериали. А относно самото интервю, интревюираната от къде да знае, че тези въпроси се дъвчат във форума от години? Актрисата работи здраво, не следи какво става по форумите и медиите. Малко повече добро отношение към полагащия усилия и труд, моля.
06 Май 2010 13:09
Полубългарски говорят не само младите. Примери колкото си щете. След Освобождението някои от най- изявените български писатели са измисляли нови думи с български корен, които са се наложили. Например думата "влак". Дотогава се е използвало френското "трен" (трене означава влача). Давам този пример, за да се види, че е ставало въпрос не само неизползването на чуждици при съществуваща българска дума, но и за изхвърлянето им чрез измисляне и въвеждане на еквивалент с български корен.
06 Май 2010 13:22
Може да ми е малко крайно мнението, но според мен българските артисти не стават за киното и телевизията. Всички до един граят все едно са в театъра. И затова играта им ни изглежда изкуствена и пресилена. Просто няма кой да ги научи на актьорска игра за кино и телевизия. В актьорските курсове масово преподават театрали - е няма как да стане тая работа.

06 Май 2010 13:35
Сега обаче българските думички се заменят с чужди за по-модерно! Вместо "щракни" се казва "кликни", вместо "запази" - "сейфни", вместо "отпечатай" - "принтирай" и т. н.
За да говорят полубългарски децата обаче са виновни нашите си културни дейци! От 1989 г. насам единствената свястна театрална постановка която съм гледал беше на ученически самодеен театър. Във всички други се говореше точно на такъв "полубългарски" език.
06 Май 2010 14:10
Благодаря!
За гимназиите. Във Врачанска област са били Врачанска, Белослатинска, Оряховска. Според Динаин тук са били съсредоточени половината гимназии в държавата...
06 Май 2010 14:19
Това е което си спомням, че са ми разказвали. Може би са имали предвит само езиковите гимназии, не знам. Но е безспорно, че преди 50-60 години това е бил един земеделски народ с образование стигащо средно до 7 клас.
06 Май 2010 14:22
Ударно - неударно , с училища и вечерни гимназии , неграмотноста в България бе премахната до 1957-62г . Сега каква е неграмотноста ?

Сега грамотността е около 92% - виж статистиките.
А горното не го оспорвам - просто ти влизаш в крещящо противоречие. Хем преди 60 години (=1950 г.) хората били по-образовани, културни и възпитани, хем неграмотността била премахната през 1957-1962 г.?
06 Май 2010 16:00
Хайде, хайде! Когато баща ми е бил студент е имало само една Държавна политехника, от която след това произлезли ИСИ, МЕИ, МГИ, ХТИ, ЛСИ...
06 Май 2010 16:06
Младите у нас вече говорят полубългарски

С тия компютри и електронни джаджи, скоро ще почнат и да полуговорят.
06 Май 2010 18:23
Може би са имали предвит само езиковите гимназии, не знам.

Езикови гимназии преди 44? Хм!
А аргументът "някой ми каза" /една жена каза/ няма да обсъждам...
06 Май 2010 19:31
Ужас а, не знаят вече майките 100 песни, и черги не тъкат, слушат музика с ненакви слушалки в ушите та да не мож си кажеш скъпоценното мнение, щот нема кой да чуе със слушалки в ушите, даже си позволяват да ходят на работа та от време на време няма кой да уготви, салата да нареже и да стои диван чапраз да слуша къф е мерака в момента.
06 Май 2010 19:33
Преди 1944 езиковите гимназии се наричали колежи. Английски колеж, например, е имало в Ловеч. Било е срещу солидно заплащане и са се обучавали само деца на заможни родители.
06 Май 2010 20:11

Dinain
[Златен]
от Bulgaria
...........
Сега грамотността е около 92% - виж статистиките.

Тая твоя статистическа 92% грамотност , нали знаеш къде ще си я сложа ?
Аз гледам реалноста , че учител по математика не знае кога се пише "Ъ" и кога "А" ! Че не знае кога се пише двойно "Т" , "Н" и тнт . Учител !!! Че друг по география ми пише на "шльокавица" , защото го хванах , че прави граматични грешки !
Никакво крещящо противоречие няма - тия , които са били неграмотни , са били в замяна на това възпитани ; тия , които са били с основно и средно образование са били културни , а сега и висшистите ни са простаци ! Вярнo , не всичките , ама доста !
И между другото "предвиТ" се пише с "Д" - предвиДлив
***
Cruella de Vil , когато моя баща е бил студент също е имало една Политехника , ама майка ми е завършила Учителският Институт в Бургас през 1948/9 г

Източник: Агенция "Фокус" 13:44 / 04.12.2008 Отпечатай Изпрати
От печат излезе втората книга на доц. д-р дпн Маргарита Терзиева, преподавател във Факултета по обществени науки на университет „Проф. Д-р Асен Златаров". Тази вечер по повод 65 години от основаването на Учителския институт „Христо Ботев" - Бургас

Така че не е била само една Политехника през 50-те .
***
генек знам , че има и Белослатинска гимназия - селото на майка ми е по-близо до нея , ама е било в Оряховската околия и затова е учила в Оряховската гимназия .

Редактирано от - Чок觧 на 06/5/2010 г/ 20:24:25

06 Май 2010 20:29
Чоки,
генек знам , че има и Белослатинска гимназия - селото на майка ми е по-близо до нея

Кое село? Добролево? Малорад? Липница?
06 Май 2010 20:46
Младите у нас вече говорят полубългарски


- - -
А младите българи в САЩ и бъкел не отбелват, оти нема да им требе.
06 Май 2010 20:54
007, я питай как е Мангатъня. От там чакаме съхраняването на езика, културата и традициите ни. Също и на идеите н а татовците, де...
06 Май 2010 20:59
И да добавя. В Русе през 40-те е имало класическа, 2 реални (мъжка и девическа) гимназии, 2 средни техникума - столарското и техническото училище, плюс няколко "занаятчийски". Е, с образование от Техническото не е можело да станеш лекар, разбира се. Но инженер - може.
06 Май 2010 21:02
007, я питай как е Мангатъня. От там чакаме съхраняването на езика, културата и традициите ни. Също и на идеите н а татовците, де...

Благодарение на Втори етаж на NYPL стана възможн съхранението на ценни екземпляри на български език вкл. ВСИЧКО българско, което беше изнесено в САЩ, за да не бъде унищожено от вандали-библиотекари, библиофили-търговци и библиомани-наркомани.
06 Май 2010 22:40
Галиче , генек , Галиче !
07 Май 2010 01:18
Горно Пещене , Генек , Горно .... Честит имен ден на патерица. Наздрае !
07 Май 2010 02:10
У нас пък се пее, не по-малко отколкото "у нас" като бях малък, може и повече.
07 Май 2010 03:39
Бих се присъединил към Чоки и да му напомня да се придържа към духа на първия си постинг. Еврейчето Динайн и компания се опитват да го хързулнат в посока образованието като мерило за интелигентността. Днешното образование е девалвирало, дипломите нямат стойност.
Аз провеждам мои наблюдения с всички мои познати семейства, а те не са малко. Това което забелязвам е, че от три поколения насам всяко следващо поколение изпростява. Всяко следващо поколение има по-малко заложена природна интелигентност, по-слабо чувство за хумор. Старите не само разбираха от шега, но и те самите се шегуваха добре и творяха народен хумор. Младите днес дори не се усещат кога ги поднасяш. Мъдростта която постигаха старите е недостижима за наследниците им. Имам усещането, че всяко следващо поколение е едностранно развито, по-елементарно, не толкова остроумно като предишното, с по-беден речник. Има и изключения, разбира се, но това са наблюденията ми от познати и роднини, когато общувам с внуците, след като добре познавам родителите и бабите и дядовците. Младите са с по-високо образование, но по-ниска природна интелигентност. Ако някой смята, че само образователната система изгражда интелигетност у хората и, че с всеки следващ клас интелигентността ти нараства, то той греши.
07 Май 2010 04:15
***

Редактирано от - sybil на 07/5/2010 г/ 11:29:39

07 Май 2010 04:28
Загубата на природна интелигентност във всяко следващо поколение си личи от чатенето между младите. Не могат да се изразяват завалите. Някои казват- децата ни не могат добре да изразят какво им е на душичките. Душичките им са такива, другари. Не са срамежливи. Навремето любовната игра беше свързана с ухажване, със закачки, на момите им опекваха краката от шеги и намеци. Кака ви Круела може да ви каже, ако още има спомени от онова време. При днешните фазата ухажване липсва поради умствени причини и затова любовната игра не започва както навремето от средата на терена, а направо от дузпата.
07 Май 2010 07:37
"Смяна на ценностите"...и всички ние сме образно казано на патерици, к, во ся у мола ли или в къщи при Перла и Листопад..консуматори...на вещи и на духовно...Друго ме подразни родена в Ст. Загора, отишла в София и хоп столичанка, а "ония" там в Ст. Загора провинциалисти... па и театрите им провинциални...Аман от преминали авенюто и станали "ценности"...Нейсе
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД