Цветан Цветанов ще бъде кандидат за президент на ГЕРБ само в един вариант - ако кризата продължи и догодина. |
В нормалните държави е практика да пуснеш състезателя си рано - да пообиколи страната, да го опознаят избирателите, да търси симпатизанти и да смаже конкуренцията с аргументи. България обаче не е Америка. Затова лансирането на вътрешния министър Цветан Цветанов имаше ефекта на изстрел, но в празно пространство. Не беше нито времето, нито мястото за такава номинация. Но целта бе друга и тя бе постигната -
отклонено бе вниманието от противоречивите сигнали
по изпълнението на антикризисните мерки в съвсем друга посока.
От два месеца правителството на Бойко Борисов е изправено пред нерешими проблеми как да се справи с тежката ситуация - да вдига ли ДДС, да не го ли пипа, какво да прави с отпуските на служителите, как да съкрати администрацията, без да се стига до нежелани ефекти, как да се оправи с пенсионна, здравна и всякаква друга реформа, без да жертва рейтинг.
Борисов просто трябваше да изпусне напрежението и затова изстреля кандидатурата на Цветанов. Ефектът от тази крачка бе, че изненада самия номиниран - Цветанов дълго замазваше изненадата си с приказки от рода, че още преди 3 години Бойко го натискал да става президент. Благата вест подейства всъщност добре на Цветанов - часове по-късно се оказа, че рейтингът му е надскочил рейтинга на патрона му.
Тая работа с изстрелването на номинацията има и своите негативни страни. Изненадващият ход може да донесе доста главоболия на кандидата. По отколешна традиция първото, което ще му се случи, е да бъде мащабно атакуван с компромати. Цветанов и без това се зловиди на доста хора в държавата, така че това със сигурност ще се случи. И ако досега се гледаше внимателно какво върши, то отсега нататък всичко ще минава под лупата. Защото атаката към Цветанов ще е атака и срещу самия Борисов като негова дясна ръка и личен избор. Засега полицейските акции поддържат реномето на МВР шефа като борец срещу мафията. Но той и в момента е обвиняван, че налага тотална полицейщина в държавата.
Ранното му обявяване би могло обаче да има и плюсове. Така в зародиш биха се пресекли всякакви спекулации за бъдещи номинации. Цветанов би могъл да използва времето
да изгради нов, по-балансиран имидж,
да се научи да се харесва на по-широк кръг избиратели. Все пак да не забравяме, че става дума за дисциплиниран човек.
Целта на Борисов, извън отвличане на вниманието, очевидно е и да дразни опозицията. Един вид, докато вие не можете нищо свястно да родите, аз вече имам и участник в изборите.
Има и трета хипотеза - дали генералът не хвърли нарочно Цветанов на лъвовете? Колкото и висок рейтинг да има ГЕРБ и персонално Цветанов, при продължаваща криза, недействащи спасителни мерки и нарастващ обществен ропот нищо чудно догодина кандидатът на ГЕРБ да се размине с президентството. Който и да е той.
Борисов, разбира се, не вярва в такъв сценарий. Ден по-късно обяви, че ако много го ядосат, може и да размисли дали самият той да не се прицели в поста на Първанов. Така Бойко Борисов ще повтори сценария си отпреди 4 г., когато поне 10 пъти се зарече, че отива на избори, а после още толкова се отказа. МВР шефът е добър в партийното строителство, познава местните организации, но не може да се мери по повратливост с лидера си. Случващото се трябва да му напомни, че винаги може да бъде пратен да тича по друга писта.
А всъщност Борисов май си оставя една отворена вратичка за в бъдеще. Ако нещата не потръгнат в управлението на страната, винаги може да се върне във властта - вече на "Дондуков" 2. Там правомощията са малко, но ако ГЕРБ извади късмет и продължи да има мнозинство в парламента заедно с "Атака", независимите и "Синята коалиция" все ще измислят нещо за промяна на сегашното статукво. И тогава Бойко ще има всичко, за каквото е мечтал. И ще направи Голям шлем в политиката - ще е минал през кметство, парламент, правителство и президентство.