Магистрати на най-високо ниво са получавали апетитни имоти край морето още от 1995 г. Тогава с отстъпени права на строеж са се сдобили съдията от Върховния съд Божидар Колев и Милка Григорова, съпруга на бившия председател на ВКС Иван Григоров, разкри вчера електронното издание Mediapool, като цитира докладна записка на бившия кмет на Ахтопол.
Божидар Колев е подал молба за терена през 1993 г., получава го две години по-късно и го прехвърля на сина си Ясен Колев.
През 1995 г. кмет на община Царево е Стоян Йовнов, а сегашният кмет Петко Арнаудов е шеф на БСП. В момента Йовнов е секретар на общината. В края на 2006 г. двете му дъщери - Петра и Донка, получават терен от 520 кв.м на първа линия до морето с право да построят сграда със 780 кв.м разгърната площ. Според Mediapool на същата сесия терен получава и офицерът от Икономическа полиция Георги Дуков, на когото в края на 2005 г. е възложена проверка по констатирани от Агенцията за финансов контрол злоупотреби. Проверката не открива престъпления и делото срещу кмета Арнаудов е прекратено.
Парцел в Приморско има и бившият депутат от НДСВ Йордан Мирчев, който обаче го е получил чрез замяна.
Във вихъра на скандала с близките на магистрати, получили имоти като крайно нуждаещи се, една от щерките, получили право на строеж в Приморско, се е отказала от него, научи "Сега". Става дума за адвокат Анна Пенгезова, дъщеря на председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов. Тя бе единствената, която още не е започнала да строи върху парцела си.
"Няма никаква логика това нещо да се случи само в Приморско и само с трима магистрати. Това очевидно е една повсеместна практика в България. На ниво министри се дават цели декари за хотелски комплекси чрез заменки на големи бизнесмени. Нашите съдии понеже са по-скромни, все пак по-ниско в йерархията на държавата, те - едно парцелче за едно хотелче", коментира вчера председателят на ВАС Константин Пенчев. И допълни, че в съдебната система трябва да се започне чистка, за да се отвоюва доброто й име.
Във вторник Пенчев освободи като председатели на отделения в съда замесените в скандала Панайот Генков, Андрей Икономов и Николай Урумов, а вчера е пратил във ВСС всички съдебни актове, постановени с участието на тримата за периода от 2004 г. до сега. "Доста голям куп са. Те са и имотни дела по Закона за общинската собственост. Има, доколкото знам, и за кметски заповеди за обекти в Приморско. Да не забравяме, че местните избори са също в нашия съд. През този период е имало поне два пъти местни избори в Приморско", каза той пред Нова ТВ. Проверка на "Сега" показа, че има стотици дела, по доста от тях са се произнасяли съдиите Генков и Урумов.
Пенчев разказа как бившият кмет на Приморско Димитър Димитров направил пътека, за да бъде приет от него през 2005 г., когато ВСС решавал дали да открие съд в градчето по предложение на министъра на правосъдието Антон Станков. Пенчев не го приел. По предложение на Генков, тогава член на съвета, решението се взело с тайно гласуване. "Имаше даже 5 млн. лв. бюджет, предвиден за следващата година. Тогава община Приморско гласува решение, с което отстъпи един парцел и за ВСС за почивна станция. После си го отмениха това решение", каза Пенчев.
В крайна сметка ВАС отмени решението и Приморско остана без районен съд.
|
|