80 000 дела срещу неизрядни длъжници само на един от мобилните оператори ще бъдат заведени в Софийския районен съд (СРС) до края на годината. Това на практика ще блокира работата на най-големия и най-натоварения районен съд в държавата.
За проблема алармира председателят му Красимир Влахов, който вчера бе изслушан от Висшия съдебен съвет (ВСС). За предстоящата лавина от дела Влахов е информиран с писмо от "С.Г.Груп" ООД. В него се твърди, че с договор за цесия фирмата е изкупила вземания с настъпили падежи на задълженията към "Космо България мобайл".
В официално съобщение от GLOBUL - търговската марка, с която "Космо България мобайл" ЕАД предлага мобилни телекомуникационни услуги, обаче се твърди, че GLOBUL не планира масово завеждане на дела срещу длъжници. Политиката на компанията предвиждала исковете да са последната стъпка след изчерпване на всички възможности. Все пак от GLOBUL признават, че имат договор със "С.Г. Груп", по който тя в момента събира задължения на клиенти от името и за сметка на оператора.
За тази година в СРС се очакват общо 220 000 граждански дела, което е с 30% повече от постъпилите през 2009 г. За сравнение за цялата 2009 г. всички дела, заведени от кредитори в СРС, са 51 447. През 2008 г. тези т.нар. заповедни производства бяха 18 200.
Влахов поиска спешно да бъде намерена сграда за второ заповедно деловодство, където да се заведат новите дела.
Ситуацията даде повод на магистрата за пореден път да припомни и в какви окаяни условия е СРС от години. Както "Сега" писа преди месец, първият от петте етажа на сградата на бул. "Драган Цанков", която съдът и районната прокуратурата ползват, е ипотекиран. Тя е собственост на Държавното предприятие "Строителство и възстановяване", бившето ГУСВ. Ипотеката е учредена през 2007 г. срещу 5 млн. лв. в полза на Корпоративна търговска банка.
"Ножът е опрял до кокала много отдавна и има реална опасност СРС да престане да правораздава. Това е безхаберие, пренебрежително отношение към съдебната власт", подкрепи го шефът на ВКС Лазар Груев. Влахов обясни, че физически съдът няма да спре да работи. Но претрупването му с работа в комбинация с условията ще доведе до там процесите да се насрочват веднъж годишно и масово да се губят дела.
Преди време имаше идея за нуждите на СРС и СРП да бъде купен Полиграфическият комбинат, но сделката се провали. "Не знам защо не стигнахме до разрешение, само знам, че аргументите на представителите на строителното министерство бяха, че уличките около него били малки и няма къде да се паркира. Какво паркиране?! Ние няма къде да държим делата", разпали се Влахов.
В крайна сметка ще се иска спешна среща с премиера Бойко Борисов. Според Влахов може да се помисли и за свиване на района на СРС и Банкя, Волуяк, Владая и т.н. да преминат към други районни съдилища като Перник, Костинброд, Елин Пелин. Това би разтоварило съда с около 10% от делата му.
Според последните данни на ВСС за натовареността на магистратите положението в СРС е най-тежко. Там месечно един съдия получава средно по 92 дела. Средната натовареност на районно ниво за страната е 38, като има места, където съдиите получават и под 10 дела.
За тази година в СРС се очакват общо 220 000 граждански дела
По делата има винаги две страни, или 440 хил. минимум конституирани участници. Като прибавим и средното домакинство, излиза, че от 2 млн. население 1.3 млн. ще са засегнати в съдебен спор за една година. Изводът е или че законодателството е калпаво (не е изненада при "ковачи на закони" кат Любен Корнезов и Татяна Дончева), или някой злоупотребява с права ("някой" да се разбира монополист на пазара).
Все пак къде е анализът на Красимир Влахов, откъдето следва увеличението на делата? Писма всеки изпраща, отчети малко пишат. Или да разбираме, че повечето площ ще е необходима за побиране на опашки от чакащи ищци/ответници.
Ние няма къде да държим делата
Тия май не са чували за хард диск, електронни документи. Една стая, със съпътстващото оборудване, е достатъчна да побере всичките съдебни дела от създаването на държавата до ден днешен. Пък ако има и обществен достъп, ще отпадне необходимостта от издаването на справки от съда.