Поредно обещание за изплащане на дължимото им от болниците получиха фирмите, които търгуват с медицински изделия и консумативи. Наскоро те заплашиха да спрат доставките към редица лечебни заведения, които им дължат общо над 100 млн. лв. Половината от сумата е просрочена с повече от една година. Дистрибуторите обявиха и че ще започнат съдебни процедури, с които да искат запори на сметките на длъжниците.
13 болници ще изплатят изцяло дълговете си към кредиторите до края на годината, е обещала здравният министър Анна-Мария Борисова на Асоциацията на вносителите и производителите на медицински изделия и консумативи. 8 от лечебните заведения ще уредят финансовите си проблеми до септември, а пет - до декември, уверяват от МЗ. Още четири болници ще приключат с дълговете до март 2011 г., а други три - до средата на следващата година.
Това сочат погасителните планове на болниците, представени в МЗ преди дни. Общо 22 са болниците, които дължат най-солидни суми на доставчиците, и от министерството твърдят, че Борисова е говорила с директорите на всички тях за проблема. Сред най-големите длъжници обаче са Военната и Правителствената болница, които не са подчинени на здравното министерство, а на Министерския съвет. Не е ясно те какъв ангажимент са поели към Борисова.
Дори и доставките да не спрат, това не означава, че на пациентите няма да се налага да си купуват сами редица консумативи. Здравната каса бави плащанията към болниците и от лекарския съюз смятат, че клиниките ще започнат да пестят, принуждавайки болните сами да си купуват лекарства, спринцовки, катетри, бинтове и т.н.
НАМЕРЕНИЯ
Здравният министър е припомнила пред доставчиците идеята на премиера Борисов държавните болници да купуват лекарства и медицински изделия по нов ред - с единна методология и критерии за търговете от МЗ. Целта е да се достигат по-ниски цени на доставките.
|
|