За пръв път скандал между местната, изпълнителната и законодателната власт у нас придоби международни измерения. Община Пловдив, финансовото министерство и депутати влязоха в конфликт заради общински заем от 30 млн. лв. и пренесоха споровете си пред Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). В проблема могат да бъдат въвлечени и дипломати, ако кметът на Града под тепетата Славчо Атанасов изпълни намерението си да отнесе въпроса до представителствата на страните от ЕС у нас.
На 14 май общинският съвет в Пловдив одобри идеята на Атанасов общината да изтегли заем от 30 млн. лв. от ЕБВР, с който да се асфалтират 300 малки улички в града. Твърдо срещу предложението се обявиха общинарите от ГЕРБ. Според тях, ако Пловдив вземе нов заем, общината ще затъне в огромни дългове, тъй като в момента изплаща друг кредит от 50 млн. лв. Предполага се, че точно задлъжнялостта е основният мотив на финансовия министър Симеон Дянков да спре проекта.
Освен това в ГЕРБ смятат, че заемът е нецелесъобразен, тъй като ще се запълват само дупки. "Безумно е пловдивчани да плащат заем сега, при положение че през 2011 г. се очаква по програма "Джаспърс" да постъпят средства за регионално оформяне на цялата пътна инфраструктура на Пловдив", обясни депутатът Константин Язов.
По-късно се разбра, че фирма, свързана с депутатката от ГЕРБ Геновева Алексиева, а след нея и Дянков, са пратили писма до ЕБВР, с които успяха да блокират заема. Банката би могла да отпусне кредита, дори Дянков да гласува против, защото решенията в борда на директорите се вземат с обикновено мнозинство и България няма как да наложи вето със своите 0.82% от гласовете. Но очевидно европейските банкери са се повлияли от позицията на министъра, защото до момента не са разгледали заема.
Геновева Алексиева пък обясни, че фирмата на съпруга й "Агенция за транспортни проучвания и прогнози" ЕООД не е строителна и няма интерес от асфалтирането на улиците в Пловдив.











