Москва може да предложи на България и Румъния свои батареи със зенитни системи С-300 като част от партньорството между САЩ и Русия в областта на противоракетната отбрана (ПРО). Това заяви руският ген. Владимир Дворкин на семинар в московския неправителствен център "Карнеги", посветен на ядреното разоръжаване. Генералът е цитиран от българската емисия на радио "Гласът на Русия". Той се занимава с разработка на стратегически оръжия и доскоро бе директор на Центъра за стратегически ядрени изследвания. Владимир Дворкин определя Иран като основна ядрена заплаха. Според него сътрудничеството САЩ-Русия в сферата на ПРО не противоречи на руските национални интереси.
"За да може да участва в подобно сътрудничество, Русия може да направи доста ефективен ход - да предложи разполагане на наши противоракетни системи С-300, например в България или Румъния", заявил генералът на семинара. По думите му огневите и информационните системи на С-300 са значително по-добри от американските THAAD и "Пейтриът". Той смята, че впоследствие този модел би могъл да бъде подменен с по-модерните С-400 и С-500. "Тогава сътрудничеството няма да е само при противоракетните информационни системи", допълва Дворкин, цитиран и от агенция "Интерфакс".
Ако не си сътрудничат, Русия и САЩ ще се изправят в отношенията си пред нова криза, предупреждава генералът. Американските противоракети SM-3 непрекъснато се усъвършенстват, ще станат по-ефективни, с по-голям обхват и ново гориво. "SM-3 ще действат на по-голяма височина и ще достигат целите си по-добре, а това носи на Америка безспорен стратегически потенциал", обяснява Дворкин.
Междувременно днес на посещение у нас идва зам. държавният секретар на САЩ Джеймс Стайнберг, за да изрази високата оценка на Вашингтон за партньорството с България.
Държавният секретар Хилари Клинтън похвали Румъния заради позицията й към глобалната сигурност, предаде РИА Новости. "Много се радваме, че Румъния се съгласи да стационира части от ПРО на своя територия. Това решение отразява сериозното отношение на Румъния към ролята й в НАТО и стремежа й към установяване на глобалната сигурност", заяви тя след срещата с румънския си колега Теодор Баконски във Вашингтон.
|
|