"Диабетик съм и работех в едно предприятие по срочен трудов договор до 20 март т. г. В началото на март получих благодарствено писмо от управителя, с което освен благодарностите ме уведомява, че няма да продължи трудовия ми договор. С това писмо той поиска да представя трудовата си книжка, за да оформи прекратяването.
Представих я и помолих да ми подготвят заповед за уволнение, за да се регистрирам в бюрото по труда. От "Личен състав" ми отговориха, че било достатъчно да представя трудовата си книжка там. Настоях да ми бъде предоставена заповед и да се съобразят със заболяването ми. Все още спорим дали трябва да ми се даде и заповед за уволнение и имам ли защита предвид заболяването ми. Моля, отговорете: какви са правата ми?"
Пита Михаил Петров от София
Ще започнем с въпроса за заболяването и възможната защита.
Действително при заболяване от диабет работодателят може да прекрати трудовия договор на даден работник/служител само след като вземе предварително разрешение от Инспекцията по труда. Тази защита обаче не се прилага в случаите на прекратяване на трудовото правоотношение поради изтекъл срок.
Защитата се прилага само в случаите на едностранно на прекратяване на договора от работодателя поради съкращение в щата, закриване на част от предприятието, намален обем работа, липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата, при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът/служителят не отговаря на тях, както и при дисциплинарно уволнение.
Ето защо в случая работодателят не следва да се съобразява със заболяването, т. е. да иска предварително разрешение от Инспекцията по труда.
Съгласно чл. 335 Кодекса на труда трудовият договор се прекратява писмено. Прекратяването настъпва от момента на получаването на писменото изявление, т. е. на заповед за прекратяване.
Писмото, което читателят е получил, при това близо 20 дни преди да изтече срокът на договора, не съдържа изявление за прекратяването му.
Писмото се основава на чл. 69, ал. 1 КТ, според който "договорът, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна".
Вероятно работодателят е пратил посланието като свое възражение срещу продължаването на договора. Подобна практика има - в някои предприятия към момента на изтичане срока на договора работодателите пишат писма в които освен, че правят предвиденото в чл. 69, ал. 1 КТ възражение, изказват и благодарности за работата на съответния работник/служител. Подобни послания обаче не могат да заместят изискването за писмено прекратяване на договора. Първо, защото в тях се съдържа намерение, а не ясно изразена воля за прекратяване и, второ, защото в случая срокът на договора все още не е изтекъл. Както посочихме по-горе, договорът се прекратява от момента на получаването на писменото изявление, т. е. заповед за прекратяването на договора.
Оформената трудова книжка не прекратява договора. По дефиниция тя е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя (чл. 347 КТ). И вписването в нея не прекратява трудовия договор. Прекратително действие има само актът, в който работодателят ясно и недвусмислено изразява воля за прекратяване на договора и който е връчен на работника/служителя по изискуемия от закона начин.
|
|